Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

kritika: veličine slika

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 02.03.2007. - 21:27

evo pošto na podforumu tramvaji ne mogu uvesti reda pomoću apela (uglavnom samo tamo pišem i čitam), molim glavne likove za kontrolu foruma da srede stvar sa veličinama postanih slika ako ikako mogu.
možda ispadam čangrizav, ali veličina slike u potpisu kod jednog korisnika je 130 kb. drugi stavi deset slika po 300kb veličine bez ikakve naznake da je u temi toliko slika itd. itd.
možda vama koji sa posla boravite na forumu to ne predstavlja problem, ali ja od doma već plaćam 5 paketa adsl-a (100 kuna) zbog toga i sl.

postoji li ikakva mogućnost da se limitira veličina slike ako već korisnici sami ne žele paziti na to.

#2 Anton

Anton
  • Admin
  • 5,261 posts
  • Joined 31.01.2005.
  • LocationVinkovci

Posted 02.03.2007. - 21:36

evo pošto na podforumu tramvaji ne mogu uvesti reda pomoću apela (uglavnom samo tamo pišem i čitam), molim glavne likove za kontrolu foruma da srede stvar sa veličinama postanih slika ako ikako mogu.
možda ispadam čangrizav, ali veličina slike u potpisu kod jednog korisnika je 130 kb. drugi stavi deset slika po 300kb veličine bez ikakve naznake da je u temi toliko slika itd. itd.
možda vama koji sa posla boravite na forumu to ne predstavlja problem, ali ja od doma već plaćam 5 paketa adsl-a (100 kuna) zbog toga i sl.

postoji li ikakva mogućnost da se limitira veličina slike ako već korisnici sami ne žele paziti na to.

Može link na teme i konkretno koji korisnik ima tako veliku sliku u potpisu?

#3 crotram

crotram
  • Članovi
  • 4,348 posts
  • Joined 13.12.2005.
  • LocationZagreb

Posted 02.03.2007. - 21:39

Ja i ako je smanjim onda se ništa neće viditi. A ja ću svatkome kome slika smeta dati 100 kn mjesećno za adsl racun. -_-'
To je divlji badem; ništa nije tako lepo kao kad procveta, a ništa tako gorko kao kad se prvi put proba...

#4 Gogo

Gogo
  • Članovi
  • 1,534 posts
  • Joined 09.02.2007.

Posted 02.03.2007. - 21:41

Meni ne treba za adsl, al 100kn sa strane uvijek dobro dođe..

#5 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,357 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 02.03.2007. - 22:02

I ja bi' tih 100 kunića s obzirom da je penzijica maaala. Ma šalim se, jesam u penziji ali imam za platiti ADSL. :kul

2235191475.gif

#6 Portos

Portos
  • Moderatori
  • 10,373 posts
  • Joined 01.12.2005.
  • LocationZaprešić, Hrvatska

Posted 02.03.2007. - 22:11

Ja i ako je smanjim onda se ništa neće viditi. A ja ću svatkome kome slika smeta dati 100 kn mjesećno za adsl racun. -_-'

Ti smanjio-ja isto

sorry ogi2004

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

#7 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 03.03.2007. - 00:24

očito vam treba poduka kako da ostavite sliku u širini i visini istu da se dobro vidi, ali da nije teška po 100 i više kb-a.

u ps-u save for web ili obični save as, pa onda kvaliteta na 3. i to je to.

zato predlažem oštre mjere (ban ako se učestalo ponavlja postanje slika preko određenog dogovornog broja kb-a), jer ovakvo postanje slika (ne samo u potpisu) spada pod spamanje. onda ima bisera koji citiraju, pa citiraju i sliku umjesto da maknu [img] oznaku. baš me zanima za koliko će se zatrpati i zagušiti server sa slikama.

nisam picajzla, jedino se ravnam prema pravilima ostalih foruma.

#8 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,565 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 03.03.2007. - 13:59

očito vam treba poduka kako da ostavite sliku u širini i visini istu da se dobro vidi, ali da nije teška po 100 i više kb-a.

OK,
Naučio sam lekciju :meh
Sve slike, osim onih koje ispadnu posebno dobre, od danas nadalje su bitno manje (ali na uštrb kvalitete i nešto više vremena koje mi treba za obradu).
:pivo

#9 crotram

crotram
  • Članovi
  • 4,348 posts
  • Joined 13.12.2005.
  • LocationZagreb

Posted 03.03.2007. - 15:29

Ja ću stavljati slike iz remize kak ih obićno stavljam 800*600(?)... :roll:
To je divlji badem; ništa nije tako lepo kao kad procveta, a ništa tako gorko kao kad se prvi put proba...

#10 x-type

x-type
  • Članovi
  • 2,664 posts
  • Joined 04.12.2005.

Posted 03.03.2007. - 17:44

i ja sam primijetio iritantno velike slike u sigovima. npr, samoborčeki, žena koja trese sisama (koja me najviše nervira), neka lokomotiva, ne sjećam se točno koja (mislim da helga)... ne smeta me toliko težina slike koliko fizička veličina jer sve postaje neopisivo nepregledno. da se mene pita - sigovi bi se ograničili na max 2 reda teksta. za slike imate avatar.
o veličini postanih slika - lijepo je u naslovu napomenuti da ima mnogo slika, a veličinu je najbolje staviti 800x600 ili 640x480, sve potrebno se vidi na tim slikama. ako se nešto ne vidi, to znači da je slika za lopata :-). zapravo je najbolje koristiti thumbove, ali njih daje samo poremećeni imageshack i samo zbog njih se ne mislim skinuti s photobucketa.

#11 Anton

Anton
  • Admin
  • 5,261 posts
  • Joined 31.01.2005.
  • LocationVinkovci

Posted 03.03.2007. - 18:49

Naučio sam lekciju :meh
Sve slike, osim onih koje ispadnu posebno dobre, od danas nadalje su bitno manje (ali na uštrb kvalitete i nešto više vremena koje mi treba za obradu).
:pivo

Nemoj ništa smanjivati kvalitetu, neka budu 800 pixela po najvećoj stranici, a neka ne prelaze recimo 200 kb po komadu.
Ako ima jako puno slika, samo napomeni u naslovu, i to je to.

#12 DB

DB
  • Članovi
  • 10,980 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 19.03.2014. - 23:06

Khm, khm ... ovo je malo zahrđala tema, al od pretraživanja nema vajde, pa se nadam da bu (a obzirom na naslov) poslužila i ubuduće.

Naime kaj - u zadnje par mjeseci sam zamoljen od troje forumaša (jedan od toga na PP) da smanjim fotografije (kaj god to značilo), jer da im se dugo učitavaju.

Ja za to nažalost nemam lijeka.  :ne zna:

Server s posla mi današnje fotke, odnosno cijelu stranicu (odavde nadalje: http://www.zeljeznic...azdin/?p=464328 ) učita u par sekundi ... doma za možda pol minute ... a dotičnima i do 15 minuta.

I kaj sad? Svi bi trebali preći na formate poštanskih maraka, e da bi se i teme s puno fotki moglo otvarati u tramvaju, vlaku, busu, na predavanjima ... preko smartphona?

Pokušal sam nać svoju diskusiju (čini mi se sa Stibom i Seabralom) oko postavljanja fotki originalnih veličina kod zadnje nadogradnje Foruma (ali nisam uspel  <_<) gde je na koncu zaključeno da je sad moguće postavljati fotke svih veličina, jer valjda je samo trebalo nekaj pročačkati u kompu, pa više (pre)velike fotke nisu razvukle raster izvan ekrana.

Ja snimam fotke kak ih snimam i nemam ni ubuduće namjeru smanjivat pixele u postavama fotića (iz nekih određenih razloga), a smanjivati veličinu fotki u postavljanju - e, nebu išlo - jer to jednostavno troši moje vrijeme!  -_- 

Žao mi je, al mislim da su 'rješenja' sljedeća:

- s mobitelima izbjegavajte otvaranje tema s puno fotki i otvarajte ih doma (il već gde) na pravim kompjutorima,

- ak su i kućna računala spora - radite usporedno s otvaranjem takvih tema nekaj korisno,

- uvedite bržu vezu, promijenite operatera ... pričekajte da optika dođe i u selo vaše malo ...

#13 68847

68847
  • Članovi
  • 3,333 posts
  • Joined 10.04.2008.
  • LocationTravnik

Posted 19.03.2014. - 23:55

Ja snimam fotke kak ih snimam i nemam ni ubuduće namjeru smanjivat pixele u postavama fotića (iz nekih određenih razloga), a smanjivati veličinu fotki u postavljanju - e, nebu išlo - jer to jednostavno troši moje vrijeme!  -_- 

A jeste ako jeste a nekad je i šteta smanjiti veliku i kvalitetnu sliku.

Bat međutim npr. onaj svoj putopis turam na 4 foruma a neki limitiraju veličinu.

Nemere veće od 1024 a iskreno, prođe samo 800 x 600.

Slike mi izvorno 4288 x 2848.

I šta'š? 

Amaterski PhotoScape, selektiram slike za putopis, kliknem da smanji dužu stranu na 800 i za minuticu je tu novi folder sa slikama 800 x 600, ondak turam otalen.

Sub sole aut pluvia ducemus ea.

#14 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,357 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 20.03.2014. - 10:45

Khm, khm ...Ja snimam fotke kak ih snimam i nemam ni ubuduće namjeru smanjivat  ...

... a nekad je i šteta smanjiti ....

Fotobaket ima opciju thumbnaila i to bi moglo bit (djelomično) rješenje al' složio bi se, šteta je kvalitetne fotke smanjivat (ja u pravilu rijetko objavljujem svoje uratke tamo gdje mi sam forum ograničava veličinu fotografija).

A na koncu konca, mobitel služi (primarno) za telefoniranje

2235191475.gif

#15 Marioo

Marioo
  • Isključeni korisnici
  • 4,371 posts
  • Joined 17.01.2008.
  • LocationZagreb

Posted 20.03.2014. - 11:47

Ne treba prijeći na format poštanskih marki nego jednostavno se držati pravila koja vrijede na forumu i stvar rijesena .Ja osobno radim onako kako je lokfuhrer napisao,istina izgubi se na kvaliteti ali može se izdržati. DB rjesenja su sljedeća. - dok god postas fotografije veličine koje su po pravilima foruma sve je u redu.sve preko dopuštene velicine ce se brisati bez upozorenja.

#16 DB

DB
  • Članovi
  • 10,980 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 20.03.2014. - 11:58

Ne treba prijeći na format poštanskih marki nego jednostavno se držati pravila koja vrijede na forumu i stvar rijesena .Ja osobno radim onako kako je lokfuhrer napisao,istina izgubi se na kvaliteti ali može se izdržati. DB rjesenja su sljedeća. - dok god postas fotografije veličine koje su po pravilima foruma sve je u redu.sve preko dopuštene velicine ce se brisati bez upozorenja.

8. Maksimalne dimenzije fotografija nisu ograničene, ali preporučujemo dimenzije do 800x600 pixela. Za fotografije većih dimenzija možete koristiti i opciju "thumbnail". Neovisno o dimenzijama, veličina pojedine fotografije ne smije biti veća od 1 MB

E sad, ko je tu lud?  :hm

Kaj se tiče ove druge "dimenzije" - SVE moje fotke su debelo preko 1 MB. Dakle, možeš počet brisat ... 

#17 Marioo

Marioo
  • Isključeni korisnici
  • 4,371 posts
  • Joined 17.01.2008.
  • LocationZagreb

Posted 20.03.2014. - 12:31

Preporučeno je do 1100px po dužoj strani.netko je zaboravio pravila promijeniti.

#18 DB

DB
  • Članovi
  • 10,980 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 20.03.2014. - 12:46

Ponavljam (naglašavam): kad sam počel postavljat fotke na Forum, problem je zaista bil s većim formatima jer su razvukle raster foruma debelo izvan formata ekrana. Nakon jedne (il dve?) nadogradnje (il kak se već zovu ...), forum (program, server, whatever ...) automatski ukomponira fotku u format ekrana, a veće fotke je moguće posebno uvećat radi pregleda detalja. I to je do sad bilo OK.

Naravno, probem se javlja s većim brojem fotki na jednoj stranici. Ja sam ga svjestan, ali zato sam i otvoril diskusiju da se kolko-tolko proba usuglasiti tehnika, potrebe, mogućnosti - a ak treba i pravila.  :ne zna:

Sumnjam da je brisanje poželjna opcija.

#19 Marioo

Marioo
  • Isključeni korisnici
  • 4,371 posts
  • Joined 17.01.2008.
  • LocationZagreb

Posted 20.03.2014. - 12:53

Gle u svakom slučaju ono sto si postavio neće se brisati ali kako kažeš rješenje treba naci posto i ljudi sa dobrim internet vezama imaju problem sa otvaranjem.Ja osobno nemam problem jer iskreno nikad ni nisam vidio ni jednu tvoju fotografiju.

#20 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,395 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 20.03.2014. - 19:02

Pravila foruma su promijenjena na taj način da se odustalo od dimenzija 800 x 600 i toleriraju se i veće fotke. Kod promjene pravila se smatralo da su se s vremenom povećali standardi rezolucije ekrana, a isto tako da su noviji preglednici (iliti browseri) sposobni automatski smanjiti prevelike fotke i prilagoditi ih dimenzijama ekrana.

Ono što se ne može automatski prilagoditi je veličina fotke: ako je ona prevelika, onda se ona uvijek predugo učitava. I pri tome nema veze da li svojem internet provideru pristupamo s 2, 4, 8 ili 12 Mbps, uvijek je kritična najslabija propusnost negdje u bespućima interneta. Zato smo i stavili ograničenja od 1MB za veličinu fotke.

Ja osobno isto tako imam izrazito duga vremena učitavanja fotki od DB-a, neovisno da li sam na poslu (tj. u tvrtki koja je među ostalim i sâma veliki internet provider u HR) ili otvaram te postove od doma preko 3G/4G USB sticka. Kod putopisa ili nekih infrastrukturnih fotki učitavanje stranice traje po par minuta, što definitivno znatno umanjuje doživljaj našeg foruma.

Brisanje fotki i postova nije dobra opcija, jer brisanjem nestaju kvalitetne informacije i fotke s foruma. Ako netko ima puno velikih fotki za objavu, najbolje ih je nekom automatikom prilagoditi i uploadati te smanjene fotke. Takvi automatizmi postoje npr. u Photoshopu, Irfanu (a i u mnogim drugim programima) i dosta su jednostavni za korištenje.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users