Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Kontrolori

• Please log in to reply
792 replies to this topic

#1 Commendatore

Commendatore
  • Članovi
  • 40 posts
  • Joined 13.12.2006.

Posted 13.02.2007. - 14:55

Danas sam imao neobično iskustvo, u neobičnom danu. Jutros, oko 9.20 putovao sam na liniji 4, i negdje u Vlaškoj u tramvaj je ušao netko u ZET-ovoj uniformi i zamolio me za kartu. Zapravo, nisam ga vidio kako je ušao, odjednom se pojavio do mene. Kako sam protekla 24 sata proveo budan, i kako sam imao naporan vikend i prethodni tjedan, onako umoran i pospan primjetio sam da sa sobom imam samo iksicu. Pokazao sam mu tu legitimaciju i rekao da sam redovni student. On mi je počeo govoriti o nekoj životnoj filozofiji i o tome kako njega ZET plaća 28 kn po prijavi. Zamolio sam ga da mi vrati iskaznicu, što nije htio učiniti. Izišli smo na sljedećoj stanici na moj zahtjev, i ponovno mi nije htio vratiti iskaznicu koju u svoje ruke i nije dobio mojom privolom. Onda mi je objasnio da me mora zapisati i da s pokazom odem na remizu da to potvrdim. Ali, ja ovaj tjedan nemam vremena i moram ići kući i tako on meni da radikalan prijedlog - "Ili meni daj 8 kn za kartu." Kvragu, sa sobom nisam imao novca niti karticu za bankomat i tako nekako ja izbrojih 7.50 kn koje on pohlepno stavi u svoj džep i prekriži moje ime na popisu...

Što se tiče pravne strane sve mi je jasno i znam da sam i ja počinio pogrešku što nisam imao potrebite legitimacije. Ali, i on je napravio proceduralnu pogrešku. Niti se predstavio, niti se identificirao, a meni se u tramvaju nije dalo raditi scene niti se u tom, ionako tmurnom, jutru prepirati s njim i dati mu priliku da ON meni pokušaje nešto reći o pravu i regulativama...

Dao sam mu tih 7.50 kn, ali ipak ću otići u remizu vidjeti je li moje ime tamo.

Zapravo, ima li prostora da se radi o prevarantu? Čovjek je bio odjeven u ZET-ovu uniformu, bez ikakve identifikacije, čudnih manira i oko vrata je držao mobitel s vip trakom... Kada je dobio tih 7.50 kn, lijepo me pozdravio i otišao vani...

Može li mi tko reći što stoji u opisu radnog mjesta kontrolora i kako se on mora ponašati? Kakva je procedura?

Jučer sam isto imao zanimljivo iskustvo. Kod Velesajma je ušao neki kontrolor, veliki čovjek koji nosi neku kapu, i koji je okićen raznim značkama i bedževima po sebi. Ja sam mislio da je iz avijacije, kakav pilot i nešto...

#2 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 01:53

Jučer sam isto imao zanimljivo iskustvo. Kod Velesajma je ušao neki kontrolor, veliki čovjek koji nosi neku kapu, i koji je okićen raznim značkama i bedževima po sebi. Ja sam mislio da je iz avijacije, kakav pilot i nešto...

taj tip ti je zg zajebant. nas tramvajce zove kolega, glumi da je pilot, a ustvari pere prozore po zagrebu.

što se tiće ovoga gore, trebao si ga tražiti službeni broj i provjeriti. da li je on tebi uopće dao kartu? procedura je takva da možeš platiti kartu, ali onu dodatnu od 150 kuna čini mi se + regularnu od 8. inaće ako su dobre volje možeš proći samo sa ovom od 8, ili te pošalje kod vozača (ako nije novi tramvaj) da kupiš. sve u svemu, tebe može bilo tko u zetovoj uniformi tražiti kartu, samo je pitanje od kuda mu. zato tražiš službeni broj i sve potvrde koje moraš dobiti ako te kazni. davanje love bez toga ti je rizik. tko zna na kojem su smeću našli izraubanu uniformu zetovca.

stavljanje 7,5 kuna u džep bez izdavanja karte je prekršaj. zato traži sl. broj koji ti mora dati i pokazati iskaznicu kontrolora karata (kao i policajac broj značke).

#3 Prakticar

Prakticar
  • Moderatori
  • 8,818 posts
  • Joined 19.09.2005.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 14.02.2007. - 09:33

Tak je. Prije dosta godina i meni je prišao tip u uniformi i tražio kartu. Ja sam je imao, ali sam bio "raspoložen" pa sam ga upitao za iskaznicu. Bio je turbo pristojan, ali se turbo i zbunio, počeo ju je tražiti, objašnjavati da je uniforma dovoljna i na kraju je rekao "vi sigurno nemate kartu". Ja sam mu na to odgovorio "to ćete saznati kad mi pokažete iskaznicu" :twisted:

U cijelom tom objašnjavanju došla je i stanica. Jedna djevojka, koja je do tada znojeći se stajala pred vratima i slušala našu spiku, nasmiješila mi se sa zahvalnim izrazom lica i izašla van :pivo

#4 Commendatore

Commendatore
  • Članovi
  • 40 posts
  • Joined 13.12.2006.

Posted 14.02.2007. - 11:42

Da, meni je jasno da mora postojati procedura i da sam i ja u prekršaju. No, nezgodno jutro u kojem stvarno nisam imao volje tjerati pravdu, inače bih zvao policiju jer mi je otuđio dokument bez mog pristanka (doslovno mi ga je istrgao iz ruke) ili bih napravio još kakvu pravnu farsu. A, ionako mi se u tramvaju nije dalo raditi scene...

Prije sam isto imao okršaja s kontrolorima kada bih zaboravio pokaz, no znam da oni nemaju pravo od mene tražiti ili zadržati bilo kakvu legitimaciju ili me poslije, nakon izlaska iz tramvaja, zadržati na mjestu... I tako bi to uvijek bivalo riješeno...

Što se tiče 7.5 kn, :D , zapravo je to bilo "njemu, za kavu"...

Uglavnom, ovu sam temu i otvorio zato što sam posumnjao da se radi o prevarantu i nadam se da ću ga još koji put susresti. I nadam se da ću tog jutra biti odmoran, pa ću se nastojati poigrati s njim....

Hvala na savjetima i pojašnjenju!

#5 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 14.02.2007. - 15:52

taj tip ti je zg zajebant. nas tramvajce zove kolega, glumi da je pilot, a ustvari pere prozore po zagrebu.

Giovanni?

#6 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 15,239 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 14.02.2007. - 16:01

Prije nekoliko godina vozio sam se u tramvaju na Trešnjevci (prema Remizi). Kod Okićke je upao neki lik i motao se od putnika do putnika, očito glumeći kontrolora. Bio mi je sumnjiv, tim prije jer je bio poprilično nesiguran na nogama. Kada je došao k meni i zatražio kartu vidio sam da je pijan kao čizma, a mahao je nekakvim papirom onako ''u letu''. Rekao sam mu da imam godišnju kartu (imam je već godinama) i zatražio sam od njega da mi pokaže tu svoju ''legitimaciju''. Kada je počeo nešto frfljati polu-prijetećim tonom, rekao sam mu: - Ne dam ti kartu, već nas dvojica idemo zajedno na policiju!
Na Selskoj je zbrisao iz tramvaja. Pijana fukara kojoj je trebala lova za gemišt. Gotovo sam siguran da je ipak nešto ubrao u ovoj ''akciji''.
Osobno ne volim švercere, jer njihovu vožnju i ja plaćam iz svog džepa. Ali i kontrolori moraju znati granice svojih ovlasti. Ako nekoga pokušaju silom zadržati (u tramvaju ili na stajalištu) to se zove kazneno djelo protupravnog lišavanja slobode. Je li takva kvalifikacija u redu o tome se može raspravljati, ali jedan moj kolega (inspektor u Pošti) imao je grdnih muka da se izvuče nakon što je poštara u Samoboru, uhvaćenog u krađi, silom odveo u policijsku postaju.
Serija 05 je zakon!

#7 rasklopac

rasklopac
  • Članovi
  • 858 posts
  • Joined 27.10.2005.

Posted 14.02.2007. - 16:07

Prije sam isto imao okršaja s kontrolorima kada bih zaboravio pokaz, no znam da oni nemaju pravo od mene tražiti ili zadržati bilo kakvu legitimaciju

O ovome je bilo puno rasprava ali htio bih ponoviti, kontrolor IMA PRAVO tražiti osobnu iskaznicu ako nemaš kartu. To je kao kad ulaziš u neku firmu pa na ulazu zaštitaru daš osobnu. Ne moraš mu je pokazati, ali onda nećeš ući u zgradu.
Ti si ulaskom u tramvaj prihvatio ZET-ov pravilnik i pristao na legitimiranje u tramvaju.

#8 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,366 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 17:52

Ti si ulaskom u tramvaj prihvatio ZET-ov pravilnik i pristao na legitimiranje u tramvaju.

a kako sam ja prihvatio taj pravilnik ako nisam uopće upoznat sa njime niti sam uopće upoznat da on postoji? Osobno nisam naletio na nikakav "fine print" koji bi me upozoravao na nekakav pravilnik...
#1 truth hurts
#2 It's hard not to hate..

#9 rasklopac

rasklopac
  • Članovi
  • 858 posts
  • Joined 27.10.2005.

Posted 14.02.2007. - 18:15

a kako sam ja prihvatio taj pravilnik ako nisam uopće upoznat sa njime niti sam uopće upoznat da on postoji? Osobno nisam naletio na nikakav "fine print" koji bi me upozoravao na nekakav pravilnik...

to je VERY fine print :mrgreen:

#10 Commendatore

Commendatore
  • Članovi
  • 40 posts
  • Joined 13.12.2006.

Posted 14.02.2007. - 18:28

Prije sam isto imao okršaja s kontrolorima kada bih zaboravio pokaz, no znam da oni nemaju pravo od mene tražiti ili zadržati bilo kakvu legitimaciju

O ovome je bilo puno rasprava ali htio bih ponoviti, kontrolor IMA PRAVO tražiti osobnu iskaznicu ako nemaš kartu. To je kao kad ulaziš u neku firmu pa na ulazu zaštitaru daš osobnu. Ne moraš mu je pokazati, ali onda nećeš ući u zgradu.

ZET-ov pravilnik nisam pročitao, ali jednom hoću. No, ako te netko traži osobnu iskaznicu, s njim mora biti službena osoba koja ima ovlasti za to, u protivnom je sve nevaljano.

Mene je jednom kontrolor u ZET-u tražio kartu, odnosno pokaz koji uvijek bježi od mene. Kad je vidio da nemam kartu, tražio je osobnu, na što sam mu rekao da ne dam. Izišli smo vani, ja sam nastavio hodati i objasnio mu da me nema pravo zadržavati na mjestu. Taj sam dan žurio na faks... i čekam sljedeći tramvaj, sljedeću sedmicu, a ovaj kontrolor je u međuvremenu otišao u suprotnom smjeru... Nailazi sedmica, serije 2200, otvaraju se vrata, sa smješkom me čeka kontrolor; tik ispred mene... Nasmiješio mi se, pustio me je bez ičega... :wink: Bio je simpatičan...

#11 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 19:39

Giovanni?

aha :kul

#12 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 19:42

ima jedan članak u nekakvom zakonu (prometnom) ali mi se čini da se on može i primjenjuje se u životnoj praksi a glasi:
nepoznavanje zakona ne oslobađa te od odgovornosti. isto tako možeš reći da nisi znao da se ne smije ubiti čovjeka.
ulaskom u zetovo vozilo, ako nemaš kartu, ti si u krađi.
samo čekam nikolu da se javi na ovo temu ako mu se bude dalo, jer smo već par puta diskutirali na ovu temu ovdje na forumu.

#13 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,366 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 19:50

:roll: točno sam znao da buš se ti javio!

pazi ovo:

ja nisam rekao da je u redu voziti se bez karte nego govorim o ovom quoteu!!!
#1 truth hurts
#2 It's hard not to hate..

#14 Edgar Njari

Edgar Njari
  • Članovi
  • 1,247 posts
  • Joined 11.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 20:06

ima jedan članak u nekakvom zakonu (prometnom) ali mi se čini da se on može i primjenjuje se u životnoj praksi a glasi:
nepoznavanje zakona ne oslobađa te od odgovornosti. isto tako možeš reći da nisi znao da se ne smije ubiti čovjeka.
ulaskom u zetovo vozilo, ako nemaš kartu, ti si u krađi.
samo čekam nikolu da se javi na ovo temu ako mu se bude dalo, jer smo već par puta diskutirali na ovu temu ovdje na forumu.

Pa i za ubijanje postoje situacije kad je legalno i kad nije legalno.
Moral i zakon nemaju veze jedno s drugim, moral se da nekako osjetiti u duši, a s zakonom bi se trebalo upoznavati. Trebalo bi možda u škole uvesti upoznavanje s zakonom. Jer stvarno ponekad čovjek treba unajmiti odvjetnika da zna što država očekuje od njega.
Iako ovo govorim onako više kao reakciju na tvoje razmišljanje nego nešto što ima veze s ovom temom.
--------------------------------

#15 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 21:21

nije to moje razmišljanje, nego stav našeg naroda koji je lijen za sve. ako ti kao vozač ideš u neku stranu državu, valjda je normalno da češ se raspitati o ograničenjima brzine i zakonu o alkoholu u toj državi.

nikad mi niti jedan kinez nije došao i pitao me kako da dođe nekamo jer se prvo raspita a tek onda krene, dok naši ljudi neznaju niti adresu kamo idu nego me pitaju gdje je velika crkva, onaj plac itd.
tako bi se i svaki korisnik naših usluga mogao malo potruditi i nazvati zet na svoju ruku da se raspita o pravilniku, a ne glumiti "pa nisam znao".

#16 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 22:09

Trebalo bi proučiti pravne detalje ali mislim da zadržavanje počinitelja na mjestu "zločina" do dolaska policije nije protupravno lišavanje slobode...

#17 Edgar Njari

Edgar Njari
  • Članovi
  • 1,247 posts
  • Joined 11.09.2005.

Posted 14.02.2007. - 23:31

nije to moje razmišljanje, nego stav našeg naroda koji je lijen za sve. ako ti kao vozač ideš u neku stranu državu, valjda je normalno da češ se raspitati o ograničenjima brzine i zakonu o alkoholu u toj državi.

nikad mi niti jedan kinez nije došao i pitao me kako da dođe nekamo jer se prvo raspita a tek onda krene, dok naši ljudi neznaju niti adresu kamo idu nego me pitaju gdje je velika crkva, onaj plac itd.
tako bi se i svaki korisnik naših usluga mogao malo potruditi i nazvati zet na svoju ruku da se raspita o pravilniku, a ne glumiti "pa nisam znao".

Što se toga tiče, stvari su jednostavno, kao što je i uvijek bilo, sankncije nemaju veze s time jel netko znao ili nije, suprotno bi se moglo zlouporabiti, osim naravno ako netko progleda kroz prste, odnosno već tko je radio na licu mjesta. A to je već stvar osobne sućuti zaposlenika.

Nego ja samo hoću reći kako je zakon, bilo tvrtke ili države nešto što se mora proučiti, i nije palo s neba ili nešto što se podrazumijeva.

#18 rasklopac

rasklopac
  • Članovi
  • 858 posts
  • Joined 27.10.2005.

Posted 14.02.2007. - 23:50

..... osim naravno ako netko progleda kroz prste, odnosno već tko je radio na licu mjesta. A to je već stvar osobne sućuti zaposlenika.

U ovoj rečenici se nalazi sva tragedija "našeg mentaliteta"!!!

Nemam namjeru nabijati postove u ovoj temi, ali pročitaj quotanu rečenicu i probaj pronaći pogrešno shvaćanje svijeta.

#19 Edgar Njari

Edgar Njari
  • Članovi
  • 1,247 posts
  • Joined 11.09.2005.

Posted 15.02.2007. - 00:06

Znao sam da će netko reagirati.

A sad ti pročitaj sljedeće pa i ti razmisli:

Zakoni ovog svijeta su kratkotrajni, promjenjivi, relativni, i na nekoj osobnoj međuljudskoj razini su samo formalnosti. Ponekad je ono što je suosjećajno i dobro uključuje kršenje zakona, a ponekad je slijeđenje zakona neljudsko.
Općenito, život se ne može svesti na jedan veliki pravilnik.

Zamisli samo da si živio u Njemačkoj u doba nacizma, da bi bio dobar građanin koji poštuje sve zakone, morao bi biti g... od čovjeka.

Nakon ovoga, moram napomenuti da po ovom pitanju, stvarno nikad nisam uletio u autobus da nisam platio kartu, osim kad mi vozač kaže da ne treba.

#20 rasklopac

rasklopac
  • Članovi
  • 858 posts
  • Joined 27.10.2005.

Posted 15.02.2007. - 00:47

Zamisli samo da si živio u Njemačkoj u doba nacizma, da bi bio dobar građanin koji poštuje sve zakone, morao bi biti g... od čovjeka.

Uh, gdje si ti odlutao :shock:
Nema veze ni sa čim!
Govorimo o obvezi da se plati karta, a ne o obvezi da se spaljuju ljudi.

Oprostiti putniku koji nije platio kartu je PREKRŠAJ, ne suosjećanje. To je direktno sranje po svim ljudima koji pošteno plate kartu.
U Švedskoj ne postoji "gledanje kroz prste", kako za kartu u busu tako ni za Ferrari kupljen od 2000kn plaće. Nama oni izgledaju hladni kao led, ali imaju SAVRŠENU državu (po mojim kriterijima).

Mislim da svi znamo što je u redu a što nije, zato neću nastaviti ovu raspravu.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users