Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Vlakovi u igranim filmovima

• Please log in to reply
408 replies to this topic

#1 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 3,230 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 23.01.2007. - 17:03

Željeznica je do svojih prvih početaka pa do danas bila inspiracija mnomgim umjetnicima pa su tako mnogi književnici, slikari, muzičari bili opsjednuti željeznicom. Jedan od najvećih francuskih pisaca Emile Zola napisao je roman Čovjek zvijer koji je skoro u cjelosti posvećen željezničarima i željeznici da ne sponimjen da je slavna Tolstojeva junakinja Ana Karenjina život završila bacivši se po vlak itd.
No najmlađa umjetnost FILM najviše jre povezana sa željeznicom. Prvi kadrovi ikada snimljeni filmskom kamerom su antologijski kadrovi ulaska vlaka u stanicu. Zatim slijedi era nijemih filmovi pa masa filmova sa jurnjavom lokomotiva, sjećate li se filma GENERAL o istoimenoj lokomotivi a tema je građanski rat u Americi između sjevera i juga. Usput to je prvi rat u povijesti čoječanstava u kome je željeznica odigrala jednu od najvažnijih uloga.
Ta povezanost filma i željeznice došla je kasnije još više do izražaja kada su se pojavili veliki igrani filmovi koji su praktično u cjelosti snimani na željeznici i oko nje (ovdje ne mislim na dokumentarne filmove o željeznici nego isključivo na umjetničke igrane filmove).
Dalje slijedi moj pokušaj da napravim nekakvu rang listu najboljih filmova u kjima je "željeznica u glavnoj ulozi". Naravno ovo je samo moje viđenje najboljih želejzničkih filmova i dozvoljavma da me ispravite ili čak napravite još bolju rang listu takvih filmova

1. Ubjedljivo na prvom mjestu je film "EMPORER OF THE NORTH" ili kako
kako je kod nas prveden "Jedan vlak za dvije bitange" iz 1973 godine
Režiser je Robert Aldrich a glavne uloge igraju Lee Marvin i Ernest
Borgnine. Radnja je smještena u vrijeme velike ekonomske krize u
Americi dvadesetih godina između skitnica i beskućnika koji se
švercaju po teretnim vlakovima i čuvara na istim tim vlakovima koji
im to ne dozvoljavaju

[img][img]http://img266.imageshack.us/img266/4613/ztheemporerofthenorthpo2uw.jpg[/img][/img]

2. Na drugom mjestu je film "RUNWAY TRAIN" kod nas preveden kao
"Pomahnitali vlak" iz 1985 godine. Režiser je Andrej Končalovski Rus
na privremenom radu u Hollywoodu. Radnja je smještena u snježne
pustoši Aljaske kada se bjegunci iz zatvora slučajno nađu na dizelki
koja kreće sama na put bez povratka
[img][img]http://img250.imageshack.us/img250/307/zrunawaytrain0vg.jpg[/img][/img]

3. Na trćem mjestu je film "THE TRAIN" kod nas preveden kao "Vlak"
snimljen 1964. Režiser je čuveni John Frankenheimer a u glavnoj
ulozi Burt Lancaster. Radnja je smještena u okupranoj Francuskoj
pred kraj II. svjetskog rata kada Nijemci iz Pariza opljačkaju
galerije slika nataovare u teretni vlak pod vojnom pratnjom pokušaju
provesti do Njemačke. U tome ih ometaju pokret otpora i žajezničari

[img][img]http://img201.imageshack.us/img201/7378/zthetrain5tu.png[/img][/img]

4. Na četvrtom mjestu je film "CASSANDRA CROSSING" ne sjećam se
kako je film kod nas preveden no snimljen je 1976 g. a režiser je
George P. Cosmatos. Radnja je smještena u vlak koji preko čitave
Europe prolazi sa putnicima zaraženim opasnim virusom. Izuzetno
napet triler sa masom poznatih glumaca od Sophie Loren do već
spomenutog Burta Lanacstera.

5. Na petom mjestu je film "VON RYAN'S EXPRESS" kod nas prevede kao
Ekspres pukovnika Ryana. Snimljen 1965 godine. Režiser je Mark
Robson a u glavnoj ulozi je Frank Sinatra. Grupu savezničkih oficira
zarobljenika Nijemci prevoz vlakom sa juga Italije negdje na sjever.
Dobro organiziranim prepadom zarobljenici otmu vlak obuku uniforme
njemačkih vojnika i sa vlakom kreću u neutralnu Švicarsku.

[img][img]http://img254.imageshack.us/img254/4889/zvonryansexpress8in.png[/img][/img]

6. Na šestom mjestu je film "DARK OF THE SUN" ili kod nes preveden kao
"Posljednji vlak iz Katange" iz 1968 godine. U glavnoj ulozi Rod Taylor
Radnja je smještene u Kongo za vrijeme jedne akcije grupa plaćenika
spašava bijelce od loših momaka koji su gle čuda crnci i naravnu kao
usput i nekkve dijamante

7. Klasični western "BREKHART PASS" sa Charlesom Bronsonom kada
vojni vlak preko snijegom prekrivenog Stjenjaka vozi opskrbu za
vojnu tvrđavu opsjednuti indijancima

8. NARROW MARGIN kod nas preveden kao Uski prolaz. Snimljen 1990 u
glavnoj ulozi Gene Hackman detektiv koji vlakom preko kanadskog
Stjenjaka pokušava sprovesti krunskog svjedoka. Izuzetno napet i
dobar triler

9. "WILD BUNCH" kod nas preveden kao Divlja horda čuvenog režisera
Sama Peckinpaha snimljen 1969 godine

Rang listu ovdje prekidam i ostavljam mogućnost vama forumaši da ju dopunite i proširite. Domaće filmove (jugslavenske i hrvatske) ovdje nisam spominjao jer iha je malo koji su u cjelosti snimani na vlakovima i oko njih.
Ipak ću spomenuti "Vlak bez voznog reda" V.Bulajića i skoro cijeli filmski opus poznatog srpskog režisera Živojina Pavlovića koji je bio veliki željeznički fan i u svakom njegovom filmu se pojavlju vlakovi

Pozdrav iz Osijeka !

#2 2062 036

2062 036
  • Isključeni korisnici
  • 1,353 posts
  • Joined 23.06.2006.
  • LocationSplit

Posted 23.01.2007. - 17:31

-

#3 ErrAseR

ErrAseR
  • Članovi
  • 9,395 posts
  • Joined 22.04.2005.

Posted 23.01.2007. - 18:07

a opsada sa s. segalom?
vlak bez kontrole ?

#4 2062 036

2062 036
  • Isključeni korisnici
  • 1,353 posts
  • Joined 23.06.2006.
  • LocationSplit

Posted 23.01.2007. - 18:15

-

#5 ErrAseR

ErrAseR
  • Članovi
  • 9,395 posts
  • Joined 22.04.2005.

Posted 23.01.2007. - 18:17

zato kaj ti to nisi... imaš samo ovlasti za pisanje vijesti, a oaj forum podržava dva tipa naprednih korisnika, admine i moderatore, pa se u jednom trenu pojavljuješ kao moderator ali samo zbog vijesti...
pravi moderatori imaju oznaku moderator ispod imena :mrgreen:

#6 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,428 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 23.01.2007. - 18:27

"Pod opsadom" drugi dio sa Stevenom Seagalom, sva radnja se odvija u otetom vlaku, animirani "Polar Express", "Velika potjera za lokomotivom", znam da se radnja odvija za vrijeme građanskog rata u Americi, "Vlak smrti", nekakvi teroristi putuju Europom vlakom u kojemu je nekakva opaka bomba, "Noćni vlak za Veneciju" sa Hughom Grantom kojeg proganjaju neonacisti, "Lovina" sa Christofer Lambertom kojeg naganjaju japanske Yakuze u superbrzom Schinkansenu. Sve te filmove posjeduje na VHS-u osim "Lovine". Plus "Runaway train", "Emperor of the North". A nešto od toga ima sada i na DVD-u.

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš

#7 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,702 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 23.01.2007. - 18:33

Još jedna sjajna tema i veliki bravo, poštovani dnovakovic!
Filmove THE TRAIN i VON RYAN'S EXPRESS imam kod kuće snimljene na VHS-u.
Ne bih se upuštao u rangiranje filmova, to je stvar osobnog ukusa, ali bih dodao neke filmove iz tzv. ''domaće'' produkcije (uključivo ex-Yugu), u kojima je željeznica glavna tema, ili se pak pojavljuju zanimljivi motivi vezani uz željeznicu. Navodim podatke koje zasigurno znam, ostalo je rupa u sjećanju:
- OKLOPNI VOZ, režiser Oto Deneš. Glavna uloga: Mića Orlović (onaj s TV-a, okušao se i kao glumac!). Film je rekonstrukcija stvarnog događaja iz 1942., kada je skupina partizana iz Bosanske Krajine upala u njemački oklopni vlak negdje oko Prijedora, svladala dio posade, pokupila stanovitu količinu oružja i iskočila iz vlaka u vožnji.
- SVANUĆE, glavne uloge Miha Baloh i Senka Veletanlić (pjevačica koja se okušala i kao glumica). Dio radnje odvija se u lokomotivi serije 05.
- SAN, režiser Puriša Đorđević. Prva uloga Nede Arnerić. Dio radnje odvija se u vlaku na uskotračnoj pruzi (negdje u zapadnoj Srbiji).
- PODNE, režiser Puriša Đorđević. Jedna epizoda zbiva se na putničkom vlaku koju vuče lokomotiva serije 38, vjerojatno na pruzi Beograd - Mladenovac - Velika Plana (u sceni se pojavljuje neki tunel, možda Ripanj?).
Toliko za sada. Ako se još čega sjetim, budi zabilježeno na Forumu.
Serija 05 je zakon!

#8 ivog

ivog
  • Administratori
  • 11,836 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 23.01.2007. - 18:52

zato kaj ti to nisi... imaš samo ovlasti za pisanje vijesti, a oaj forum podržava dva tipa naprednih korisnika, admine i moderatore, pa se u jednom trenu pojavljuješ kao moderator ali samo zbog vijesti...
pravi moderatori imaju oznaku moderator ispod imena :mrgreen:

HeHeHeHe...

Ja sam isto samo za vijesti, al meni i dalje piše ispod imena moderator... :kul

Znači ja sam kaj ja znam kaj... :mrgreen:

#9 ivog

ivog
  • Administratori
  • 11,836 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 23.01.2007. - 18:54

vlak bez kontrole ?

Jel taj bio sad u subotu/nedjelju na RTL-u?

Čiji su ono vagoni i koja je to loksa?

Podsjeća me na DB-ovu (neznam seriju)?

#10 igorail

igorail
  • Članovi
  • 1,244 posts
  • Joined 18.01.2006.

Posted 24.01.2007. - 01:47

Tu su još od "domačih" čuveni Walter brani Sarajevo (cjelovečernji + 4 tv Sa epizode od po 40 minuta), Diverzanti sa doduše samo 13,6 minuta bez prekida scena sa uskotračnom prugom i vlakom (sniman u Popovom polju - pruga Gabela - Hum - Uskoplje - Trebinje - ... kod stanica Lug-Jasenica i Volujac). Zatim Balkan express, pa Kraljevski voz, Kusturicin Život je čudo sa Šarganskom osmicom, film Vesne Ljubić (Posljednji) Skretničar uskotračnog kolosijeka....

Od "stranih" (izvan ex YU) čuveni češki film Jiřija Mencla - Strogo kontrolirani vlakovi, zatim Stanica običnih vlakova,..., još nekoliko dobrih čeških dječijih filmova sa uskotračnim parnjačama u području Beskida, zatim Last Train from Gun Hill (Kirk Douglas, Anthony Quinn...), Most na rijeci Kwai, potom film Bite the Bullet (Gene Hackman, Candice Bergen, James Coburn...), Creep (Jeza) sa triler-horror temom u New York metrou (Franka Potente, Sean Harris...), Srebreni express (prelaze SAD sa Tihe na Atlantsku obalu i na kraju ga ne mogu zaustaviti - čuvena završna scena DELokomotiva sa čuvenim nosom kao "SANTA FEE" dolazi u čeonu stanicu-kolodvor mislim Čikago ili Washington udara u završne grudobran odbojnike ruje kolodvorski enterijer, pregradne zidove i zaustavlja se na trgu pred kolodvorskom zgradom... :D , potom tu su Switch Back (prevedeno Lovac i ubojica) fenomenalne rail akcione scene u kanjonima (Dennis Quaid, Danny Glover, ...), Dead train - Sniman po Hrvatskoj i Sloveniji link http://zeljeznice.ne...ath train#21383 ( zanimljivo ima 2 ili čak 3 filma sa ovakvim naslovom Vlak smrti, zatim Mrtvi vlak, Smrtonosni vlak ili tome slično - ja imam onaj sa radnjom snimanom po Mexiku, SAD-u i Bugarskoj i mislim Mađarskoj i to koloko kužim nije ovaj isti sa gornjeg linka :shock: :roll: ! ). Tu je zatim i legendarni Ubojstvo u Orijent expressu - Murder on the Orient Express po romanu Agathe Christie........

Eto kad se sjetim biće još, a avo sam uglavnom skupio na DVD - jevima :D

Pozdrav igorail ! :wink:
Odbojnike na tramvaje !

"""""""""""""""""""""""""""""

Svaki pravi railfan naprosto zadrhti kad u prolazu primjeti, da se na željezničkom semaforu

pojavi ZELENO svjetlo !

#11 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,674 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 24.01.2007. - 06:15

Već se dosta dugo vremena pokušavam dosjetiti naziva filma kojeg sam gledao prije nekih 15-20 godina na TV, a radi se o vlaku gdje se sumnja da je izbila nekakva gadna zaraza, pa se putnici iz tog vlaka više ne puštaju van, prozori se zakucavaju, on prolazi kroz kolodvore manje-više bez zadržavanja i na kraju filma ga se usmjerava na nekakvu napuštenu prugu skroz obraslu u drač, koja vodi prema klimavom mostu preko rijeke. Naravno da se most ruši od opterećenja, ali tek nakon prolaska glavnih junaka filma ...

Može li netko na osnovu ovoga otkriti o kojem filmu se radi ? Možda je već i bio spomenut u prethodnim postovima ... Thx.

#12 Renato

Renato
  • Administratori
  • 6,682 posts
  • Joined 26.03.2005.
  • LocationDonja Bistra, Croatia

Posted 24.01.2007. - 11:56

Već se dosta dugo vremena pokušavam dosjetiti naziva filma kojeg sam gledao prije nekih 15-20 godina na TV, a radi se o vlaku gdje se sumnja da je izbila nekakva gadna zaraza, pa se putnici iz tog vlaka više ne puštaju van, prozori se zakucavaju, on prolazi kroz kolodvore manje-više bez zadržavanja i na kraju filma ga se usmjerava na nekakvu napuštenu prugu skroz obraslu u drač, koja vodi prema klimavom mostu preko rijeke. Naravno da se most ruši od opterećenja, ali tek nakon prolaska glavnih junaka filma ...

Može li netko na osnovu ovoga otkriti o kojem filmu se radi ? Možda je već i bio spomenut u prethodnim postovima ... Thx.

To ti je Cassandra crossing. Imam ga u DivX-u no sinhroniziran je na spanjolski?!

#13 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,674 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 24.01.2007. - 12:13

To ti je Cassandra crossing. Imam ga u DivX-u no sinhroniziran je na spanjolski?!

Thx. :D
Zapravo muchas gracias :wink:

#14 ivog

ivog
  • Administratori
  • 11,836 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 24.01.2007. - 12:52

Prije desetak-petnaestak godina sam i ja gledao neki film, u kojem neki bjegunci iz ztvora ili kaj već, pa otmu lokmotivu i bježe, ali valjda idu prema nekom vlaku ili nečemu gdje se nemože izbjeći sudar, zatim policija/željezničari na jednom pustom ravnom mjestu demontiraju prugu, stave skretnicu i skrenu ih u polje...
Lokomotiva je F7A+B...

Kao i onaj kad neki strojovođe uzmu lokomotivu i idu u veliki grad prosvjedujući zbog zavaranja pruge ili nekakvih otkaza, tak neš, pa dođu u grad i uspiju u naumu..

#15 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 3,230 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 24.01.2007. - 14:32

Pronašao sam još nekoliko postera filmova o kojima je do sada bilo riječi pa ih šaljem

[img][img]http://img250.imageshack.us/img250/9489/cassandracrossing6wb.png[/img][/img]

[img][img]http://img250.imageshack.us/img250/4017/narrowmargin5cu.png[/img][/img]

[img][img]http://img250.imageshack.us/img250/7213/undersiege28kn.png[/img][/img]

Pozdrav iz Osijeka !

#16 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,703 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 24.01.2007. - 14:56

Ako su i scene u filmu "Cassandra Crossing" kao i na plakatu, onda su jako "realistične" :roll:
U kratkom tekstu piše da se radanaja događa u Europi, a na slici je neka američka lokomotiva s čudnim (tramvajskim?) pantografom...

#17 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.
  • LocationSombor,Vojvodina

Posted 24.01.2007. - 18:37

Cassandra Crossing je prevedeno kao Kasandrin Most,jedan zaista zanimljiv film.Voz putuje na relaciji Ženeva-Stokholm,kad se u vozu odnekud nađe putnik zaražen nekim smrtonosnim virusom.Vlasti to saznaju te voz bukvalno oklopljuju i sve putnike stavljaju u karantin i šalju ih na put bez povratka-starom napuštenom elektrificiranom prugom ka Kasandrinom Mostu,koji je u očajnom stanju.U tom magnovenju(koliko se sećam iza mosta se nalazla stanica Yanov),neki putnici se uspevaju namestiti u jedna od zadnjih kola i na jedvite jade zaustavljaju ista,dok se ostatak voza survava kroz most u reku.Ko nije pogledao film,neka to učini jer je zaista dobar,a ja ne znam da ga prepričam :lol:
Druže Stari,skrenuo sam s' puta...
Sad me jaše i Kurta i Murta.......

#18 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 24.01.2007. - 18:50

postoje dvije epizode x-filesa u kojima se pojavljuju vlakovi (možda čak i koja više...) uglavnom, lijepo se čuje i ponešto nazire u mraku SD40. Milina.
#1 truth hurts
#2 It's hard not to hate..

#19 Anton

Anton
  • Admin
  • 5,281 posts
  • Joined 31.01.2005.
  • LocationVinkovci

Posted 27.01.2007. - 16:03

Evo jedan fenomenalni japanski film, o kojem sam već pisao na forumu:

http://zeljeznice.ne...ighlight=bullet

The Bullet Train ( Shinkansen daibakuha ), po njemu je rađen i film Speed ( Brzina ).

Film je odličan, glazba također, a da ne pričam o prikazu Japana iz sredine sedamdesetih ( 1975. ).

#20 Trol_Rijeka

Trol_Rijeka
  • Članovi
  • 204 posts
  • Joined 26.12.2006.

Posted 05.02.2007. - 19:17

"Emperor Of The North" ("Jedan vlak za dvije bitange") mi je najdraži od nabrojanih. Osim što je dobar sam po sebi na više načina pokazuje kako funkcionira željeznica. Scena kada se u posljednji čas okrene skretnica. Kada Lee Marvin prugu namaže kolomazom pa kotači proklizavaju. Ili pak onaj podli trik od zlog strojovođe kada veže neku toljagu za špag pa je pušta u prostor između tračnica i kotača, a kako se vlak kreće toljaga skače gore-dolje i Marvinu odbija bubrege, međutim Marvin se dosjeti pa se nekako dočepa tog špaga i strojovođi propadne veselje. Film u kojem je nasilje dobilo estetsku dimenziju.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users