Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Podloga za maketu - što upotrijebiti?

• Please log in to reply
83 replies to this topic

#41 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 12.09.2006. - 15:20

postavi maketu kao i policu... stavi one nosace za policu koji ti je oblika slova L i postavi sajle od ruba makete pa sve do zida, pod kutom od cca 45 stupnjeva...

#42 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 13.09.2006. - 06:56

Nisi shvatio... Nosiva ploča mora biti pokretna, da bi se rotaciono podigla paralelno sa zidom.

#43 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 13.09.2006. - 06:56

Nisi shvatio... Nosiva ploča mora biti pokretna, da bi se rotaciono podigla paralelno sa zidom.

#44 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 13.09.2006. - 13:58

mislim da jednoj MIBI imas nacrt kako su rijesili maketu na taj nacin sklapanja.

ili je eisenbahn journal. hmm.... kad dodjem kuci pogledacu malo to.
MIBA i NClight su krivi za sve 8)

#45 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 13.09.2006. - 13:58

mislim da jednoj MIBI imas nacrt kako su rijesili maketu na taj nacin sklapanja.

ili je eisenbahn journal. hmm.... kad dodjem kuci pogledacu malo to.

#46 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 13.09.2006. - 14:13

Bio bih ti zahvalan ako uspiješ naći!

#47 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 13.09.2006. - 14:13

Bio bih ti zahvalan ako uspiješ naći!

#48 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 13.09.2006. - 20:34

Posted Image

evo nacin preklapanja.

#49 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 13.09.2006. - 20:34

Posted Image

evo nacin preklapanja.

#50 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 14.09.2006. - 11:02

Da... to je jedan od boljih sistema...
Thommo, jesi li razmislio o shelf-layoutu? Permanentna polica-maketa...
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#51 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 14.09.2006. - 11:02

Da... to je jedan od boljih sistema...
Thommo, jesi li razmislio o shelf-layoutu? Permanentna polica-maketa...
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#52 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 14.09.2006. - 11:58

Misliš nepomična?

Ne bi došla u obzir, jer je to radna/dječja soba, koja će se svakodnevno koristiti.

Torrente, tnx na slici. Mislio sam napraviti nešto slično, na šarke, i da se podignuta (spremljena) nalazi paralelno sa zidom (ne u zidu, to je nosivi zid). Ispod nje bi bio trosjed, koji bi se pri korištenju makete nalazio ispod nosive daske!

Mislim da za moje gabarite nema boljeg riješenja, s tim da će sve na maketi morati biti dobro pričvršćeno. Rolling stock će se morati pospremati, ali ionako ih se ne drži vani na prašini, jel tako? :wink:

#53 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 14.09.2006. - 11:58

Misliš nepomična?

Ne bi došla u obzir, jer je to radna/dječja soba, koja će se svakodnevno koristiti.

Torrente, tnx na slici. Mislio sam napraviti nešto slično, na šarke, i da se podignuta (spremljena) nalazi paralelno sa zidom (ne u zidu, to je nosivi zid). Ispod nje bi bio trosjed, koji bi se pri korištenju makete nalazio ispod nosive daske!

Mislim da za moje gabarite nema boljeg riješenja, s tim da će sve na maketi morati biti dobro pričvršćeno. Rolling stock će se morati pospremati, ali ionako ih se ne drži vani na prašini, jel tako? :wink:

#54 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 14.09.2006. - 13:45

ideja: postavi pantove od vrata na jedan kraj, a na drugi kraj sajlu koju zavezes na osovinu motora koji je smjesten u zidu i on ce ti spustati/dizati plocu, i dobit ces ju onako kako zelis... to je samo ideja...

#55 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 14.09.2006. - 13:45

ideja: postavi pantove od vrata na jedan kraj, a na drugi kraj sajlu koju zavezes na osovinu motora koji je smjesten u zidu i on ce ti spustati/dizati plocu, i dobit ces ju onako kako zelis... to je samo ideja...

#56 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 03.10.2006. - 10:10

Evo, da malo podijelim s kolegama modelarima jednu ideju koju planiram provesti u djelo. Konačni cilj je sobna maketa koja bi se dizanjem pod 90' spremala paralelno sa zidom dječje sobe.

Sad malo o ciljevima (btw, sve je tek u planu, i zato lako izmjenjivo): :)

1. Soba se mora u vrijeme ne-rada makete normalno koristiti
2. Htio bih da u isto vrijeme mogu neovisno jedan od drugoga kretati 3 kompozicije (zato dupli glavni oval + jedan na povišenoj razini)
3. Vlak bi se morao moći vratiti s gornjeg ovala s loksom naprijed (zato povratna petlja)
4. Dinamičan izgled makete (nekoliko tunela, usjeci, mostovi, nasipi)
5. Ne koristiti uspone više od 4, max. 5%
6. Kolosjeci na stanici moraju biti cca. 110cm, da stane lok + 5-6 teretnih, ili lok + 3 duga putnička vagona
7. Koristio bih Peco code 100 tračnice (+ 6 Lima skretnica i nešto pruge koje već imam za manje važne dijelove makete - npr. slijepe kolosijeke)

Kako sam u WinTracku početnik, a AutoCAD i srodni alati su mi struka, nacrtao sam u ACAD 3D-u moj plan, i malo ga "doradio". Slika:

Posted Image

Nacrt sam poslao ljudima koji su s maketama i modelarstvom odmakli malo dalje od mene... :wink:
Njihovi prijedlozi i opaske slijede, možda će pomoći još nekome osim mene...

#57 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 03.10.2006. - 10:19

From NClight:

Čitaj CRVENO

From: Thommo
To: Nikola-NClight

Bok Nikola!

Tnx na prijedlozima o nacrtu, ajmo po redu (čitaj bold):

O samom nacrtu...
tunel- dvokolosječni ... po mom ukusu prekratak... ja bi ga skroz produžio do mosta u ljevom uglu i podigao nivo terena u sredini.
u tom produženom tunelu bih postavio po jedan dodatni kolosjek za izmjenu kompozicija na svaki kolosjek (znači po dvije dodatne skretnice po kolosjeku) ili pojednostavljeno rečeno, mimoliazne kolosjeke...

- zašto bi stavio tako dugačak tunel? Onda ne vidim vlakove u dužini cca. 1,5m, a radim maketu da bi gledao vlakove kako idu po pruzi! :-)

Pa, ako je gledanje vlakova kako piče u krug na doljnjem glavna premisa, onda OK... ali malko je nerealno... rađe onda dodaj još koji cm tunela po sredini, tako ćeš dobiti vizuelnu dinamiku.

A zašto dodatne 4 skretnice za mijenjanje kolosijekau tunelu? Zbog toga imam 4 skretnice u radijusu ispred ulaza u stanicu!

Ne za izmjenu kolosjeka, nego za izmjenu kompozicija, tako da napraviš mimoilazni kolosjek na svakom od ova dva glavna... tako možeš imati još dvije kompozicije spremne za puštanje (po jednu za svaki glavni kolosjek) Nije štos da se možeš prebaciti između dva glavna, nego da na glavnom zaustaviš jednu kompoziciju, a pustiš drugu... tako bi mogao de-facto imati 4 kompozicije koje se izmjenjuju.

Osmica u sredini je u stvari povratna petlja i to dvostruka... dosta problematičan komad koji te neće baš usrećiti zbog kratkih spojeva tj. okretanja polariteta. Morati ćeš jako paziti gdje ćeš prekidati tračnice i ubaciti prekidače ili elektroniku za automatsku promjenu polariteta...

-povratnu petlju sam dodao tek nedavno jer mi je kolega modelar Mario (s www.prijevoz.hr) rekao da ću žaliti ako je ne stavim, jer da su njemu iskusni modelari iz kluba savjetovali da je fora ako se vlak može vratiti u stanicu s lokomotivom naprijed. Rekli su mu da se promjena polariteta danas lako riješava komadićem elektronike koja prebacuje polaritet čim lokomotiva napravi kratki spoj na spoju petlje. Moj je plan znači imati gornji oval spojen na jedan trafo s tom elektronikom, i samo ako se ukaže potreba mijenjati smjer vožnje da se koristi ta dvostruka petlja.

Sve stoji, ali ti uzima dosta prostora i ganja te da koristiš velike strmine... pokušeti ću ti u WT nacrtati par primjera...

Na tome mjestu možda bi bilo zanimljivije dignuti još jedan krak pruge na još viši nivo,pa scenski razraditi neko malo selo ili manju industriju (pilana, obrada kamena, Bay-Wa silos) umjesto onog komada koji spaja oval poprijeko. Tako i tako to predstavlja jednokolosječnu prugu, pa bi bilo zgodno dati malko više života...

- već i ovo dizanje pruge na gornji manji oval je nategnuto jer imam cca. 1,9m za 8 cm, što je oko 4% uspona, a preko toga ste mi rekli da se ne smije ići! Znači, još neko dizanje pruge teško da bi stalo u moje gabarite nosive daske, koja je ionako max. velika (kad žena vidi koliko je ta daska velikaaaaaa :-) Šala, ona je ZA maketu, ali soba mi je 9 kvadrata, i to je već velika površina daske.

Nismo se razumjeli, no kako rekoh u prethodnom , pokušeti ću ti nacrtati u WT da vidiš...

Nevidim na nacrtima dali koristiš minimalni radijus, svakako ga ne bih preporučio...

- za osnovni dvostruki oval koristi se R2/R3, ali za ovaj podignuti moram koristiti R1 jer veći ne može stati.

Pa, to je u redu, pogotovo jer nećeš baš moći na velikoj strmini ganjati dugačke kompozicije

Kolodvor se na prvi pogled doima OK, ali mi djeluje malko mrtvo... na doljnim slijepim kolosjecima bi bilo zgodno da imaš možda jedan slijepi u obrnutom smjeru... tako bi imao mogućnost postavljanja neke manje industrije u desni ugao... ili jednostavno samo postavljenu utovarnu rampu...

- nije loša ideja, a i mislio sam staviti podignutu utovarnu rampu na slijepcima, kako bi recimo viličar ili kamion mogao doći na visinu vagona... Gornja dva slijepa kol. sam mislio "ukopati" u asfalt, nešto kao slika u att. to mi se jako sviđa, isti prostor koriste kamioni i vagoni. Je li to izvedivo s H0 vagonima i lokomotivama (neće li kopče zapinjati ako je gornji rub tračnice u istoj razini s "asfaltom" iznad pragova u sredini tračnice? Nešto kao ovo:

Posted Image

Funkcionira bez problema... naravno, treba paziti da se ostavi prostora za kotače, da nebi zapinjali sa unutarnje strane... mislim da Tilig radi čak ploče i tračnice za tramvaje koje se mogu dobro iskoristiti za ideju...

Scenski ima potencijala i nije loše, ali ako ovako ostane, djelovati će prenagruvano i previše stvari na maloj površini... previše je ispresjecano sa onim podignutim kolosjecima ako zadržiš otvorenu dvokolosječnu na nultom nivou...

- možda staviti još jedan tunel lijevo gdje gornji oval prelazi 2-kolosječnu prugu? Mislio sam o tome, ali bi mi se sviđalo imati i most koji prelazi "glavnu" prugu

Polako, kad je stvar u WT, lako je izmjeniti detalje... prvo ga prebaci u WT, a onda je lako... ;o)

Pozdrav, Tomo
Pozdrav, Nikola

#58 TommyLee

TommyLee
  • Članovi
  • 394 posts
  • Joined 24.10.2005.

Posted 03.10.2006. - 10:21

Mislim da će ti Maketa sa tunelima i mostovima poprilično "stršati" od zida kad ju sklopiš zbog visine tunels (brda). A i posipi vole ispadati makar ih sperjal s ljepilom do sutra. :? Ja imam temelj napravljen od dvije ploče 4mm coroplasta (imal sam viška) i na to stavljen 5cm stiropor u kojem sam delal jezerce i riječicu.
Nije da imam puno iskustva, no malo mi se kolodvor čini prekompliciran, baš i mebu mjesta za nekakvu scenografiju, no opet, ja sam ljubitelj jednostavnijih layouta... :lol:

#59 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 03.10.2006. - 10:53

Mislim da će ti Maketa sa tunelima i mostovima poprilično "stršati" od zida kad ju sklopiš zbog visine tunels (brda). A i posipi vole ispadati makar ih sperjal s ljepilom do sutra. :? Ja imam temelj napravljen od dvije ploče 4mm coroplasta (imal sam viška) i na to stavljen 5cm stiropor u kojem sam delal jezerce i riječicu.
Nije da imam puno iskustva, no malo mi se kolodvor čini prekompliciran, baš i mebu mjesta za nekakvu scenografiju, no opet, ja sam ljubitelj jednostavnijih layouta... :lol:

Mislio sam odmaknuti os vrtnje nosive daske cca. 20cm od zida, a viši dijelovi brda mogu biti konstruirani da se izvade kod sklapanja.

Hm, posip koji ne valja će ispasti, što mu ja mogu! Morat će biti dobro zaljepljen! :wink:

Što se tiče stanice, ne bih išao ispod toga. Kolosijeci - 2 prolazna, 2 zaustavna, i 2 slijepa za putničke - manje ne bih htio.

#60 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 03.10.2006. - 11:37

A evo što misli stari modelarski guru s prijevoz.hr, Mario:

tvoj plan... eeee, sad je to već puuuno bolje :-)).. točnije, više po mom ukusu.. ma siguran sam da nećeš žaliti ako ostaviš ovak.. (misli na povratnu petlju!)

Posted Image

možda mi je još malo čudno to kaj u ovom manjem krugu imaš rupu, kad bi to mogao sve dignuti na level 1, jer ovak je gotovo cijeli gornji krug na nekakvom nasipu, a to mi se ne čini kao najbolje rješenje.. nego, ona cesta koja ide pored kolodvora.. jel to prelazi preko ili ispod pruge?.. po slici mi se čini da je misliš ispod.. to znači ideš na -1?.. možda da ju produžiš (ili samo skretanje) ravno ispod onog kraka koji ide prema tvom radnom stolu, pa onda ju digneš na +1 paralelno s prugom, pa onda spojiš s onom cestom koja ide gore desno do one kuće.. i onda još naravno da staviš car system u nju, jer onda imaš mjesta za faller krug, a to definitivno mislim da bi trebao.. jer ako te jednom ulovi želja za vožnjom autića ili kamiona, nikad nećeš prežaliti što nisi stavio žicu ispod.. a u startu te ne košta ništa osim žice koju staviš ispod ceste...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users