Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za vie informacija pogledajte iduu poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

H 2133 (J 734) vabica

• Please log in to reply
77 replies to this topic

#41 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,618 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 02.09.2006. - 10:19

Kad su dole k nama, 80-ih, bile su definitivno plave s bijelim obrubima, a na svakoj je pisalo ''Layritz''.
U to vrijeme esto sam putovao vlakom prema Osijeku i Vinkovcima, bio sam bezbroj puta na Zgb. Gl.kol. na nekoliko metara od njih. I bile su mi simpa s onim motkama, djelovale su nekako impozantno prema ovoj peglici.
Nisam znal da su sklone beanju i pravljenju pi..arija po Zagrebu.
Serija 05 je zakon!

#42 nikola

nikola
  • Iskljueni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 02.09.2006. - 10:22

Kad su dole k nama, 80-ih, bile su definitivno plave s bijelim obrubima, a na svakoj je pisalo ''Layritz''.
U to vrijeme esto sam putovao vlakom prema Osijeku i Vinkovcima, bio sam bezbroj puta na Zgb. Gl.kol. na nekoliko metara od njih. I bile su mi simpa s onim motkama, djelovale su nekako impozantno prema ovoj peglici.

Ono to si zapamtio kao "bijelo" (vjerojatno mislei da je prljavo) je u biti "svjetlokrem" (DB-boja, kao na slici nekoliko postova iznad)...

#43 nikola

nikola
  • Iskljueni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 02.09.2006. - 10:22

Ono to si zapamtio kao "bijelo" (vjerojatno mislei da je prljavo) je u biti "svjetlokrem" (DB-boja, kao na slici nekoliko postova iznad)...

#44 garlic

garlic
  • lanovi
  • 1,480 posts
  • Joined 29.05.2005.

Posted 02.09.2006. - 10:35

Zelene su bile srpske; nae su bile "plave" (plavkasto-zelene, DB boja) kao ova:

Posted Image

...slika sa railfaneurope. net.

E ovo je original boja kad su te lokomotive dosle kod nas, samo malo izblijedjene. Ja bi to nazvao zelenom a ovi svijetli dijelovi bili su bojani u krem boju. Bocno je bila zuta naljepnica sa natpisom LAYRITZ.
Na tek stiglim lokomotivama bile su knjige o odrzavanju istih i mogucim naznakama o nekom kvaru. Sa tim knjigama stigla je i njihova povijest odrzavanja a nasi ljudi su ih pobacali i rasijali okolo. Bilo je i dosta pribora, alata i ostalih zeljeznicarskih potrepstina na lokomotivama ali to se sve odmah pretreslo i odmah uzimali zgodni primjerci za odnijet kuci. Sve lopov do lopova, radio sam u tom depou. Kad ste dosli raditi na neku lokomotivu trebali ste donijeti i znatnu kolicinu alata i to iz vase ladice. Ako bi morali poci po neki dio u magazin tada ste SAV taj alat morali nositi sa sobom jer je bila dovoljna samo jedna minuta da vam neki drugi majstor na podestu mazne komad alata. Jednom sam tako zaboravio kombinirke u upravljacnici velikog diesela, vratio se za taj cas i vec ih nije bilo! I zdravo djaci, ti si sam kriv jer si isao gole guzice medju turke. Lopova ni onda nitko nije osudjivao nego su komentari bili: "Pa koji si ku*ac tamo ostavljao alat!" Znaci ja sam kriv sto sam obitavao medju lopovima.
Danas bi ti ukrali i bubreg ako si malo tvrdje zaspao.
garlic

#45 garlic

garlic
  • lanovi
  • 1,480 posts
  • Joined 29.05.2005.

Posted 02.09.2006. - 10:35

Zelene su bile srpske; nae su bile "plave" (plavkasto-zelene, DB boja) kao ova:

Posted Image

...slika sa railfaneurope. net.

E ovo je original boja kad su te lokomotive dosle kod nas, samo malo izblijedjene. Ja bi to nazvao zelenom a ovi svijetli dijelovi bili su bojani u krem boju. Bocno je bila zuta naljepnica sa natpisom LAYRITZ.
Na tek stiglim lokomotivama bile su knjige o odrzavanju istih i mogucim naznakama o nekom kvaru. Sa tim knjigama stigla je i njihova povijest odrzavanja a nasi ljudi su ih pobacali i rasijali okolo. Bilo je i dosta pribora, alata i ostalih zeljeznicarskih potrepstina na lokomotivama ali to se sve odmah pretreslo i odmah uzimali zgodni primjerci za odnijet kuci. Sve lopov do lopova, radio sam u tom depou. Kad ste dosli raditi na neku lokomotivu trebali ste donijeti i znatnu kolicinu alata i to iz vase ladice. Ako bi morali poci po neki dio u magazin tada ste SAV taj alat morali nositi sa sobom jer je bila dovoljna samo jedna minuta da vam neki drugi majstor na podestu mazne komad alata. Jednom sam tako zaboravio kombinirke u upravljacnici velikog diesela, vratio se za taj cas i vec ih nije bilo! I zdravo djaci, ti si sam kriv jer si isao gole guzice medju turke. Lopova ni onda nitko nije osudjivao nego su komentari bili: "Pa koji si ku*ac tamo ostavljao alat!" Znaci ja sam kriv sto sam obitavao medju lopovima.
Danas bi ti ukrali i bubreg ako si malo tvrdje zaspao.
garlic

#46 nikola

nikola
  • Iskljueni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 02.09.2006. - 10:44

Slika iz kasnih 80-ih.

Posted Image

Foto: Dragan Kut.

#47 nikola

nikola
  • Iskljueni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 02.09.2006. - 10:44

Slika iz kasnih 80-ih.

Posted Image

Foto: Dragan Kut.

#48 garlic

garlic
  • lanovi
  • 1,480 posts
  • Joined 29.05.2005.

Posted 02.09.2006. - 10:54

I jedna "anegdota". Malo poslije prijema tih lok u DD RK dosao je i jedan stariji i iskusniji njemacki majstor-strojovodja sa DB. Zapamtio sam ga po dugoj i teskoj crnoj kuti koja mu je sezala ispod koljena. Na jednoj lok je crknuo anlaser i nasi maheri brzo donesu drugi sa Jenbacha, postave ga brzo i PALI MINU!. Ali avaj, taj anlaser je vrtio u KONTRA smjeru na sto je nijemac zajauknuo: "Mama mia!". Prosetao je po podestu i samo odmahivao rukama. Dok ga nije bilo na lokomotivi netko mu je maznuo kvalitetan njemacki sarafciger i to se poslije mjesecima prepricavalo kao ZGODNA FORA! Jesmo ga zayebali, a!?
Taj lik, koji je GASIO motor svabice na svakom crvenom ranziru(a nasi su ga blesavo gledali) je nestao za otprilike 10 dana i vjerujem da vise nikad nije pozelio vratiti se na balkan.
garlic

#49 garlic

garlic
  • lanovi
  • 1,480 posts
  • Joined 29.05.2005.

Posted 02.09.2006. - 10:54

I jedna "anegdota". Malo poslije prijema tih lok u DD RK dosao je i jedan stariji i iskusniji njemacki majstor-strojovodja sa DB. Zapamtio sam ga po dugoj i teskoj crnoj kuti koja mu je sezala ispod koljena. Na jednoj lok je crknuo anlaser i nasi maheri brzo donesu drugi sa Jenbacha, postave ga brzo i PALI MINU!. Ali avaj, taj anlaser je vrtio u KONTRA smjeru na sto je nijemac zajauknuo: "Mama mia!". Prosetao je po podestu i samo odmahivao rukama. Dok ga nije bilo na lokomotivi netko mu je maznuo kvalitetan njemacki sarafciger i to se poslije mjesecima prepricavalo kao ZGODNA FORA! Jesmo ga zayebali, a!?
Taj lik, koji je GASIO motor svabice na svakom crvenom ranziru(a nasi su ga blesavo gledali) je nestao za otprilike 10 dana i vjerujem da vise nikad nije pozelio vratiti se na balkan.
garlic

#50 ErrAseR

ErrAseR
  • lanovi
  • 9,395 posts
  • Joined 22.04.2005.

Posted 02.09.2006. - 11:52

koje su boje na kraju bile u Zagrebu? Plave ili zelene???....

#51 ErrAseR

ErrAseR
  • lanovi
  • 9,395 posts
  • Joined 22.04.2005.

Posted 02.09.2006. - 11:52

koje su boje na kraju bile u Zagrebu? Plave ili zelene???....

#52 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,618 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 02.09.2006. - 12:55

Hebi ga, ja sam rekel kaj sam videl, a veruje ili ne veruje.
Tu boju vabe, ak se ne varam, zovu OZEANBLAU (ocean-plave) ili plave s blago zelenkastim primjesama. Ali PLAVE :!: :evil:
Serija 05 je zakon!

#53 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,618 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 02.09.2006. - 12:55

Hebi ga, ja sam rekel kaj sam videl, a veruje ili ne veruje.
Tu boju vabe, ak se ne varam, zovu OZEANBLAU (ocean-plave) ili plave s blago zelenkastim primjesama. Ali PLAVE :!: :evil:
Serija 05 je zakon!

#54 garlic

garlic
  • lanovi
  • 1,480 posts
  • Joined 29.05.2005.

Posted 09.10.2006. - 22:05

A sa ovom se, ak se dobro sjecam, opalio u grudobran na duzem kolosjeku Koturaske. Izvlacili smo Mimaru koja je tad imala 9 vagona i jedva je stala u duzi kolosjek, lokomotivom smo morali doci tik do hrpe zemlje i kamenja - to je trebao biti grudobran ili BIK. I jedno jutro, malo skliske sine, malo magla i PRAS sa lokomotivom u tu hrpetinu. Normalno, u biffeu opci lom, case i tanjuri na sve strane. Glavno jelo je vec na podu, konobari trce i galame, cijela frka.
Lok je jos bila u voznom stanju ali sam podrobio citav kraci kraj, stepenice, rukohvate itd.
Sad trune na RK i malo mi zao jer sam na njoj proveo znatan dio zivota.

Posted Image
garlic

#55 mali.paja

mali.paja
  • lanovi
  • 8,782 posts
  • Joined 31.12.2007.
  • LocationZagreb

Posted 15.03.2014. - 23:14

Imam sliku otpreme lokomotiva za bivši ŽTP Zagreb. Lokomotive su u sastavu nekog strojnog vlaka. Zadnje dvije su za nas i to podserija 360. Slika je negdje u Njemačkoj. Koliko se sjećam ove 2 lokomotive su iz depoa Mainz a i ostale podserije 360. One su bile nšto malo jače nego podserija 260. Prve lokomotive su kod nas prometovale sa orginalnim njemačkim oznakama. Samo je na onom dijelu gdje je na bijeloj podlozi pisalo crvenim slovima "DB" jednostavno crnom bojom prefarbano i napisano JŽ na latinici i ćirilici. Iz početka su se za te lokomotive koristili podaci od lokomotiva serije JŽ 733. Za isto je stigla brzojavka. Lokomotive su bile stacionirane samo na području Zagreba. Negdje krajem osamdesetih je bilo predviđeno da zimi 2 lokomotive ove serije zajedno prometuju kao krstarice po ličkoj i riječkoj pruzi kod snježnih padalina.

17-Copy2.jpg

#56 EX-BOSANAC

EX-BOSANAC
  • lanovi
  • 308 posts
  • Joined 02.12.2005.

Posted 17.03.2014. - 00:03

http://www.layritz-gmbh.de/

Evo te firme sto se bavi sa izvozom lokomotiva nazalost zatvorena zbog starosnih razloga jer Mirko ima 94 god a nema nasjednika.
BOSNO MOJA U SRCUTE NOSIM EVO MENE PO NJEMACKOJ I HRVATSKOJ VOZIM

#57 EX-BOSANAC

EX-BOSANAC
  • lanovi
  • 308 posts
  • Joined 02.12.2005.

Posted 17.03.2014. - 00:13

http://www.google.de...ed=0CKUBEK0DMBg

Malo je OT ali i 661 je dolazila do Berlina na opravku
BOSNO MOJA U SRCUTE NOSIM EVO MENE PO NJEMACKOJ I HRVATSKOJ VOZIM

#58 mali.paja

mali.paja
  • lanovi
  • 8,782 posts
  • Joined 31.12.2007.
  • LocationZagreb

Posted 17.03.2014. - 00:55

http://www.layritz-gmbh.de/

Evo te firme sto se bavi sa izvozom lokomotiva nazalost zatvorena zbog starosnih razloga jer Mirko ima 94 god a nema nasjednika.

Oni su prodali i polovne šinobuse ŽTP-u Sarajevo, kojima je domicilni kolodvor bio Mostar. Isti su prometovali na relaciji Bradina-Ploče (Kardeljevo). Nakon dolaska Mađara na prugu za Ploče šinobusi su završili u B.Luci. Možda i u Bihaću?

#59 SAW

SAW
  • lanovi
  • 143 posts
  • Joined 11.01.2011.

Posted 24.03.2014. - 22:05

Imam sliku otpreme lokomotiva za bivši ŽTP Zagreb. Lokomotive su u sastavu nekog strojnog vlaka. Zadnje dvije su za nas i to podserija 360. Slika je negdje u Njemačkoj. Koliko se sjećam ove 2 lokomotive su iz depoa Mainz a i ostale podserije 360. One su bile nšto malo jače nego podserija 260. Prve lokomotive su kod nas prometovale sa orginalnim njemačkim oznakama. Samo je na onom dijelu gdje je na bijeloj podlozi pisalo crvenim slovima "DB" jednostavno crnom bojom prefarbano i napisano JŽ na latinici i ćirilici. Iz početka su se za te lokomotive koristili podaci od lokomotiva serije JŽ 733. Za isto je stigla brzojavka. Lokomotive su bile stacionirane samo na području Zagreba. Negdje krajem osamdesetih je bilo predviđeno da zimi 2 lokomotive ove serije zajedno prometuju kao krstarice po ličkoj i riječkoj pruzi kod snježnih padalina.

17-Copy2.jpg

Lokomotive sa slike sigurno nisu one koje su došle u Zagreb. Serija 360 je samo preimenovana serija 260 i to je bilo tek nakon prodaje lokomotiva u Zagreb. Zadnja lokomotiva ima crveni 'keks' a on se pojavio tek par godina nakon dolaska lokomotiva u Zagreb.

#60 Renato

Renato
  • Administratori
  • 6,679 posts
  • Joined 26.03.2005.
  • LocationDonja Bistra, Croatia

Posted 24.03.2014. - 22:30

Što je "crveni keks"?
RIZ-ova antena na krovu?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users