Jump to content

Photo

Zagreb - nekad i sad

• This topic is locked This topic is locked
745 replies to this topic

#1 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 14,685 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 19.08.2006. - 19:36

Otvaram novu temu u kojoj bi se uspoređivala ista mjesta u Zagrebu nekad i sad. Predlažem da razmak bude dosta velik, npr. 20-tak godina.

Starih slika (tramvaja) na ovom forumu ima dosta, ali ovdje bi bio naglasak na infrastrukturi (geometriji, skretanjima, konstrukciji tračnica, ovjesu žica i sličnom)

Na primjer:
Raskršće kod Sheratona (namjerno ne pišem imena ulica jer su sve osim Draškovićeve mijenjale imena :roll: )

Nekad = prva polovica 80-tih (ne znam točan datum):
Posted Image
Posted Image
(stare slike nisam smanjivao da se ne izgubi kvaliteta)

(još jedna stara slika s istog mjesta je u temi: Kvatrić - preusmjerenje linija)

Sad = danas, 19.08.2006:
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#2 Fitz

Fitz
  • Članovi
  • 1,739 posts
  • Joined 17.02.2006.
  • LocationSamobor

Posted 19.08.2006. - 19:50

Samo su kocke ljepše da si ne polomiš ovjes, al te mina čeka već na idućem šahtu, tak da :D

E i da, slova na tranvajima (brojevi linija) su mi ljepši, nisu tak mračni ko sad

#3 Arno

Arno
  • Članovi
  • 2,511 posts
  • Joined 04.09.2005.

Posted 19.08.2006. - 22:27

Odlična tema, aljmo probati napraviti da su slike slikane s identičnih mjesta i iz identičnog kuta, kad slikamo sadašnjicu.

#4 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 20.08.2006. - 14:17

šteta kaj nema na toj slici lunaparka, mog omiljenog mjesta iz djetinjstva.
sjećam se kao djete mirisa koji se širio lunaparkom. činio mi se kao miris onih strojeva, hidraulike i svega ostaloga. onda sam taj miris osjetio prije 12 godina vozeći tramvaj maksimirskom prema dubravi i nije mi bilo jasno.
kako mirisi mogu probuditi sjećanja iz djetinjstva :D :D :D
na kraju sam skontao. nije to bio miris mašinerije iz lunaparka, nego miris čokolade iz kraša koji je nekad bio u branimirovoj.
takav isti miris širi se sada iz kraša u dubravi i uživam vozeći se onuda :D :D

#5 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 14,685 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 20.08.2006. - 14:39

sjećam se kao djete mirisa koji se širio lunaparkom. činio mi se kao miris onih strojeva, hidraulike i svega ostaloga. onda sam taj miris osjetio prije 12 godina vozeći tramvaj maksimirskom prema dubravi i nije mi bilo jasno.
na kraju sam skontao. nije to bio miris mašinerije iz lunaparka, nego miris čokolade iz kraša koji je nekad bio u branimirovoj.

Točno, baš sam se jučer dok sam se motao po tom kvartu prisjećao lunaparka. Bio je točno negdje na uglu, prema Draškovićevoj mali vlakić, ali i električni autići (s "trolom" koja je klizila po mreži), ostalog se baš i ne sjećam.
Pretpostavljam da se sve to nestalo kad se počeo graditi Sheraton, ali nemam nikakvu ideju o godini u kojoj je to bilo.

A miris iz Kraša si mogu i sada točno predočiti... :P

#6 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 20.08.2006. - 16:19

Točno, baš sam se jučer dok sam se motao po tom kvartu prisjećao lunaparka. Bio je točno negdje na uglu, prema Draškovićevoj mali vlakić, ali i električni autići (s "trolom" koja je klizila po mreži), ostalog se baš i ne sjećam.
Pretpostavljam da se sve to nestalo kad se počeo graditi Sheraton, ali nemam nikakvu ideju o godini u kojoj je to bilo.

A miris iz Kraša si mogu i sada točno predočiti... :P

Sheraton se, čini mi se, počeo graditi krajem 80-ih ali se poslije, zbog rata, oteglo...

#7 propalica

propalica
  • Članovi
  • 7 posts
  • Joined 29.07.2006.

Posted 20.08.2006. - 17:44

šteta kaj nema na toj slici lunaparka, mog omiljenog mjesta iz djetinjstva

TIVAN se zvao
:mudri

#8 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 20.08.2006. - 19:39

Sheraton se, čini mi se, počeo graditi krajem 80-ih ali se poslije, zbog rata, oteglo...

ma ako me sjećanje ne vara, negdje '87. i '88. sam još sa ekipom iz srednje išao tamo na stezanje onih rogova od bika da vidimo ko je jači. znam samo da nisam bio najslabiji :lol: :lol:

p.s. samo neka se neko usudi spomenuti da smo otišli o.t., zadavil bum ga odma :twisted:
zbog tivana i čokolade sve je dozvoljeno :wink:

#9 Prakticar

Prakticar
  • Moderatori
  • 7,860 posts
  • Joined 19.09.2005.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 23.08.2006. - 11:32

Mi smo ga, naravno, zvali TiKvan :lool

Najprije je bila šikara, a onda je tamo dugo bio taj lunapark, ja sam svaki dan prolazio onuda na putu do gimnazije u Križanićevoj (1975.-1979.) i često se na povratku iz škole s društvom znao provozati u tim autima, ostalo mi nije bilo pretjerano zanimljivo. U početku je bio odličan, ali malo-pomalo postao je sve zapušteniji i opasniji. Sve je više smrdio od gomila smeća koje se vlasnik nije trudio očistiti i sve je manje u njemu bilo toga što je radilo, pa su stari vrtuljci i strojevi uglavnom služili klincima kao penjalice. Na kraju su ga potpuno zapuštenog izbacili, ogradili prostor i počeli kopati za hotel. Rupa je tamo stajala toliko dugo da su se ljudi na nju navikli i već počeli govoriti da je tamo "trebao biti sagrađen hotel" :P

A miris čokolade budio me svako jutro i počeo mi je neizmjerno faliti kad su ga zamijenili bageri koji grade "nekakvo kino koje nam uopće ne treba jer ih imamo dovoljno".

Danas obožavam to kino kad sam unutra i gledam dobar film, ali ga sve ostale dane mrzim jer zahvaljujući njemu u mojoj ulici više nema mjesta za parkiranje ni popodne i navečer, prije je to bilo samo tokom radnog vremena. Garaža koju tako pompozno reklamiraju nije dovoljna ni za polovicu auta koji svaku večer tamo dolaze :evil:

#10 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 14,685 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 06.10.2006. - 10:37

Evo još nekoliko slika (sve su iz rujna 1968. :shock: ) sa zagrebačkim tramvajima i raskršćima.

Ako netko ima volje i vremena napraviti neku svježu sliku istih mjesta pa usporediti...

Draškovićeva - Jurišićeva:
Posted Image

Savska - Vodnikova (vide se zastavice - vjerojatno za vrijeme Velesajma)
Posted Image

Zvonimirova - Šubićeva (i jedan mariborski autobus - tada su to bili najmoderniji busevi!)
Posted Image

Savska kod Vatrogasaca:
Posted Image

Pogled na Kvatrić prije 38 godina:
Posted Image

Sve slike su za sada fotografirane (ne skenirane) - kad budem imao priliku napravit ću bolje...

#11 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 14,685 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 06.02.2007. - 15:14

Još nešto starije od 28 godina, možda i više...

Jučer sam u jednoj ladici naišao na dio svojih starih tramvajsko-željezničkih uspomena. Nešto sam noćas i pokazao (tramv. karte i stare razglednice Osijeka), ali ima i ovo:
Posted Image

Rukom nacrtana karta tramvajskih linija prije 1979. godine - ne znam točnije odrediti godinu.
Zanimljivo je da su osim tramvajskih, nacrtane i autobusne linije. Po karti sam noćas na autobusnom forumu pokušao napraviti popis autob. linija iz tog vremena, ali ima još jako puno upitnika...
:(

Evo i detaljnijih prikaza pojedinih dijelova karte, ako netko ima volje proučavati - stavit ću ih popodne i na autobusni forum:
Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

nadam se da su obuhvaćeni svi dijelovi "karte" :D

#12 trainspotter

trainspotter
  • Članovi
  • 540 posts
  • Joined 03.12.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.02.2007. - 16:40

Još nešto starije od 28 godina, možda i više...

Rukom nacrtana karta tramvajskih linija prije 1979. godine - ne znam točnije odrediti godinu.
Zanimljivo je da su osim tramvajskih, nacrtane i autobusne linije. Po karti sam noćas na autobusnom forumu pokušao napraviti popis autob. linija iz tog vremena, ali ima još jako puno upitnika...
:( :D

Lijepo se vide i oznake nekadašnjih noćnih tramvajskih linija 25, 27 i 30 :kul

#13 seabral

seabral
  • Administratori
  • 18,641 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 06.02.2007. - 16:48

Bravo STIB !!! :D
Ako je suditi prema autobusnim linijama, obzirom na to da linija 26 Ljubljanica-Prečko još nije ucrtana (postoji samo 28 ), vjerujem da je karta iz početka 70-tih godina.
Mali OT: koja je od onih linija na Ljubljanici bila za Samobor: 76 ili 77 :hm

#14 Rudolf T

Rudolf T
  • Članovi
  • 1,613 posts
  • Joined 29.03.2005.

Posted 06.02.2007. - 18:40

A koja je od tih autobusnih linija vodila prema N.Zagrebu?

#15 trainspotter

trainspotter
  • Članovi
  • 540 posts
  • Joined 03.12.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.02.2007. - 18:53

A koja je od tih autobusnih linija vodila prema N.Zagrebu?

Za zapadni dio N. Zagreba 43 (Mažuranićev trg - Novi Zagreb - Gl. kolodvor) a za istočni 39 (Gl. kolodvor - Zapruđe)

#16 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 14,685 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 07.02.2007. - 12:10

Kiša kao i danas :(
Vrijeme otprilike kao sada (12:15) :wink:
Gužva je vjerojatno isto i danas :(
Posted Image
Nema više one zgrade u Vlaškoj...
Auta po pločnicima ima čak i više nego danas... :shock:
(a prošlo je samo 14 godina).

#17 Prakticar

Prakticar
  • Moderatori
  • 7,860 posts
  • Joined 19.09.2005.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 07.02.2007. - 12:16

Ideeeeeš :shock: :shock: :shock:

A ja sam mislio da je danas gužva :?

Auta po pločniku ima zato što je tada bilo jako malo pauka i nisu sve stigli, a bili su i tolerantniji (čitaj potkupljiviji :twisted: )

I zgodno je vidjeti Đuru kako se nagnuo u odnosu na prikolicu :shock: Ne znam da li i danas taj zavoj "visi" prema unutra.

#18 seabral

seabral
  • Administratori
  • 18,641 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 07.02.2007. - 13:24

Auta po pločniku ima zato što je tada bilo jako malo pauka i nisu sve stigli, a bili su i tolerantniji (čitaj potkupljiviji :twisted: )

Mislim da je razlog ipak puno banalniji ... danas tamo ne mogu na trotoar zbog stupića :lool

#19 trainspotter

trainspotter
  • Članovi
  • 540 posts
  • Joined 03.12.2006.
  • LocationZagreb

Posted 07.02.2007. - 19:45

Kratki c-b video (7 s) na kojem se vidi Zvonimirova i dva M24 i jedan 101 s prikolicom od M24, snimljeno krajem 60-ih.

http://rapidshare.co...mirova.mpg.html

#20 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 14,685 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 07.02.2007. - 20:12

Šteta da je tako kratko... :(
Hvala!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users