Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

moja prva maketa:

• Please log in to reply
77 replies to this topic

#1 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 12.07.2006. - 07:27

1. postavljanje tracnica
Posted Image Posted Image Posted Image

2. postavljanje pluta
Posted Image Posted Image

3. ozicenje (provljacenje zica da se ne vide)
Posted Image

4. prvo brdo izmedju tracnica

P.S. slike imaju cca 1,1 MB

Pitanja, prijedlovi?

#2 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 12.07.2006. - 08:59

nacrt, usponi, tuneli, mostovi...
malo ti je ova stanica zbrckana... jednostavno nemas pravog prolaznog kolosijeka za mimoilazenje kompozicija. dalje koliko vidim ovaj unutrasnji krug je malo ... :? mozes njega dignuti gore pa nesto smotati da imas mjesta za most ili nesto slicno. slijepi kolosijeci :?:
mislim da bi bilo dobro da ipak malo pogledas po internetu nacrte maketa
ovako se bojim da bi mosglo sve izgledati igrackasto.
MIBA i NClight su krivi za sve 8)

#3 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 12.07.2006. - 10:03

nacrt, usponi, tuneli, mostovi...
malo ti je ova stanica zbrckana... jednostavno nemas pravog prolaznog kolosijeka za mimoilazenje kompozicija. dalje koliko vidim ovaj unutrasnji krug je malo ... :? mozes njega dignuti gore pa nesto smotati da imas mjesta za most ili nesto slicno. slijepi kolosijeci :?:
mislim da bi bilo dobro da ipak malo pogledas po internetu nacrte maketa
ovako se bojim da bi mosglo sve izgledati igrackasto.

mislio sam ja na to. ali to je maketa. mnoge stvari koje su ljudi radili na maketama uopce nije izvedivo u stvarniisti! ja sam isao na presliku koja se moze napraviti i u stvarnosti. a nisam radio slijepe kolosjeke zato da imam mjesta za kucicu. a i netreba mi pretjerano puno kolosjeka za 2 vlaka, kaj ne? to da sam ja radio ondje, gdje sam i planirao, ali je to propalo, vidio bi maketu sa hrpu kolosjea, raznih uspona i sl. ali na ovom stolu nemam mjesta.budes vidio, da kada to bude gotovo, da to nece izgledati "igrackasto" nego kao ozbiljnija maketa, ali evo, mi imamo razlicite ukuse. meni je maketa sa puno tracnica i dvije-tri kuce za klince, a ovakva maketa mi je kao za "ozbiljnije", a i na maketi nije bitan jedan detalj nego svi detalji, pa nije bitno da ima puno tracnica, a malo prirode.

trenutno izradjujem planinu. slike slijede:

prvi tunel:
Posted Image

tracnica "urezana" u planinu, mozda cu je pokriti, al nisam siguan:
Posted Image

drugi tunel:

Posted Image

slike prikazuju kako se izradjuje moja maketa. dijelovi koje sada izradjujem mozda nece biti na mojoj maketi, posti se racunalom nemoze prikazati stvarnost kakva je. slike se mogu prikazivati samo uz moj potpis.

#4 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 12.07.2006. - 14:00

kod tunela zadnju stranu ostavis otvorenu, ustvari uzmes speru i fiksiras je na sto makete.na njoj izreses rupe da mozes provuci ruku i izvuci vagone koji su eventualno iskocili. nemoj misliti da koliko god imas idealno postavljenu prugu to se nemoze dogoditi.
govorim ti iz iskustva da ne bi dosao u situaciju da moras razvaljivati brdo zbog vagona kojeg nemozes izvuci.

osim toga magnete od skretnica mozes okrenuti naopako i fiksirati ih sa donje strane ploce, tako da se nevide. a to povezes sa celicnom zicom.
a onda pored skretnice napravis kutije u koje dolaze saljle koje prebacuju skretnice u stvarnosti.

#5 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 12.07.2006. - 14:34

hvala na savjetu, torrente.

Sada sam dovrsio onaj brezuljak i pretvorio sam ga u soder:
Posted Image

pokraj pruge stavljam pijesak, tj. onaj pjesak koji se stavlja pticama u kavez:

posebno sam pazio da mi pijesak ne unisti skretnice. postavljanje jos nije gotovo a to ide dosta sporo. postavlja se tako da se sa drvofixom namaze drvo/pluto/stiropor(tj. podloga na kojoj je tracnica) i onda se posipa sa pijeskom. jako lagano. navecer ili sutra cu dobiti rezultate, pa vam javim kako je to zavrsilo!

Da li vi imate neke ideje kaj da stavim izmedju tracnica? mislio sam staviti metal sa tracnica, i komade drveta. kaj vi mislite?

#6 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 12.07.2006. - 15:25

Ne, ne i ne! Kamenčići se ne lijepe na taj način uz prugu. Prvo se pospu i kistom nasuho poslože na željeno mjesto između i oko pragova a onda se na to kapaljkom kapa "Drvofix" (ili nešto slično) razrijeđen vodom i sa par kapi "Čarlija" (ili sličnog tekućeg deterdženta) da bi se smanjila napetost površine (da se ne stvaraju kapljice nego da se "razlije"). Nakon sušenja po potrebi se ponovi postupak.

#7 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 12.07.2006. - 20:24

Ne, ne i ne! Kamenčići se ne lijepe na taj način uz prugu. Prvo se pospu i kistom nasuho poslože na željeno mjesto između i oko pragova a onda se na to kapaljkom kapa "Drvofix" (ili nešto slično) razrijeđen vodom i sa par kapi "Čarlija" (ili sličnog tekućeg deterdženta) da bi se smanjila napetost površine (da se ne stvaraju kapljice nego da se "razlije"). Nakon sušenja po potrebi se ponovi postupak.

Hvala na savjetu! Sada, kada sam isao provijeriti kako mi se zalijepilo bio sam malo razocaran sa svojom metodom, a tvoja je bila dobra za neka 2 do 3 sata. pola kamencica mi se nije zalijepilo! Hvala na pomoci!
:D :D :D :D :D :D

#8 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 13.07.2006. - 12:32

brezuljak, obnovljeni sa novom metodom:

Posted Image

stanica, nepobojana, jos u izradi:

Posted Image

"odvajanje"

Posted Image

P.S. slike mi nisu skroz kvalitetne jer mi se ruke malo tresu. nisam siguran da li da stavim jezero unutar kruga ili da napravim protocnu rijeku? moze pomoc? jezero koje bi staavio nebi bilo veliko.

#9 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 13.07.2006. - 13:27

...nemoj misliti da koliko god imas idealno postavljenu prugu to se nemoze dogoditi...

to zna, pustio sam vlak da ide po pruzi i iskocio je tek u 36 krugu! pa onda moram nekaj postaviti. mislio sam postaviti nekaj slicno kako ima i niko na svojem tunelu kajprodaje

#10 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 13.07.2006. - 13:37

jezero ili rijeka ... sve ima svoje prednosti i mane. mozda ipak da se odlucis za jezero jer je lakse za uraditi. dubina jezera ako ga radis sa epoksidnim smolama nemora biti dublja 6-7 mm. na obalu zalijepis pijesak i vece kamenje, stijene, napravis recimo drveni mol od letvica polijepis od NOCH-a trsku i sas. najdublji dio jezera obojis u crno i onda napravis prelaz u boju obale. nakon toga zagrijes smolu dodas perlice koje boje hoces da ti bude voda, plavo, zeleno, smedje i saspes je u jezero. i povlacis po smoli drvenim stapicem lijevo desno da dobijes valove prije nego sto se smola stvrdne.

sto se tice pruznog nasipa. pospes pijesak po pruzi i fino ga rasporedis sa mekanim kistom. nakon toga u casu naspes vodu i dodas malo detrdzenta za sudje. i lagano sa pipetom nakvasis pijesak. nakon toga razblazeni drvofix (1 ljepilo 3 voda) pipetom ponovo natopis pijesak. naravno pazis da ljepilo ne udje u skretnice. nije lose ipak svakih 5-6 minuta prebaciti skretnicu par puta cisto za svaki slucaj.
nadam se imas odgovarajuci pijesak za tvoje mjerilo. boja pijeska odgovara terenu gdje se je pruga ali i od toga koje lokomotive voze.
naletio sam negdje na nekom forumu da sto su sporije lokomotive na nekim dionicama to je pijesak tamniji.

#11 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 13.07.2006. - 17:23

ja sam stavio drugi omjer. stavio sam obrnuto sto se tice drvofixa i vode. moja podloga je pluto koje upija tekucinu. zato je moralo biti gusce. Gdje mogu nabaviti tu smolu i po kojoj cijeni?
sto se tice pjeska, stavljao sam pijesak koji se stavlja u kavez od ptica od marke friskies. i kupio sam one kamencice za akvarij u crnoj i smedjoj boji kao rude koje ce stavljati u vagone. danas sam kupio tracnice u mjerilu N. da li netko ima maneverku u tom mjerilu i malo teretnih vagona, neka 2 ili 3 tek toliko da ide? da li se spaja jednaki napon 12V tj. 18V kao i u HO?

P.S. kaj je to pipeto?

#12 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 14.07.2006. - 10:09

smolu mozes kupiti u austriji ili naruciti preko conrada. mislim da ima conrad.hr
http://www.noch.com/...Wasser-Produkte
za manje jezero cca 15x25 cm ti je dovoljana jedna kesica.
kod n mjerila je to prilicno fino dok kod HO vise bara :twisted:

pijesak ti zavisi od mjerila za HO je 0,5 - 1 mm velicina zrna
http://www1.conrad.d...gs_sub_id=sub14

ovu N prugu si mislio koristiti za uski kolosijek?
sirina pruge odgovara,a li imas problem velicine pragova. u tom mejrilu ti ideu siri i deblji pragovi i razmak izmedju je duplo veci :?
preko konrada mozes ih naruciti ali su od tillingbahna. ako mozes doci do rocovih sina za uskotracnu to bi bilo super.
modeli rade na 12 V kao i HO.

a pipeta je je ona mala kapaljko sto obicno ide uz lijekove, kapljice. ona staklena cjevcica sa gumom na vrhu koji pritisces :D

#13 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 14.07.2006. - 10:50

tracnice sam nabavio, mislio sam svaki drugi prag obrezati. evo slike pijeska (kutija i pijesak sa ravnalom za mjerenje:

Posted Image

Posted Image

#14 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 15.07.2006. - 10:13

mislim da je taj pijesak ipak prekrupan, ali ako tebi nesmeta nesmeta ni meni :D

#15 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 15.07.2006. - 14:19

mislim da je taj pijesak ipak prekrupan, ali ako tebi nesmeta nesmeta ni meni :D

znam da je dosta krupan, al dobar je. Malo sam istaknuo nesavrsenost svijeta. :lol: :lol: :lol:

samo, imao sam malih problema. nakon sto sam zalijepio pijesak, vlak mi je zapinjao za kamencice koje su se zalijepile za tracnicu, pa sam ih korao skidati. lagano se skida sa sarafcigerom. nakon sto sam sve slozio, sa usisavacem sam presao preko pruge i okolo tako da usisam prasinu i nezalijepljene kamencice. ako je potrebno, na nekim mjestima se ponovno zalijepe kamencici (ja nisam imao takvih problema).

sto se tice imitacije vode, pronasao sam na okolnim forumima da tog cuda ima u gundulicevoj i u, ja mislim, vukovarskoj (nisam siguran).

#16 niko

niko
  • Članovi
  • 278 posts
  • Joined 13.02.2006.

Posted 16.07.2006. - 23:14

sto se tice imitacije vode, pronasao sam na okolnim forumima da tog cuda ima u gundulicevoj i u, ja mislim, vukovarskoj (nisam siguran).[/quote]

pozdrav :D :D
evo pozicija ducana u vukovarskoj - crveno
Posted Image

#17 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 17.07.2006. - 07:51

Hvala!

#18 hyperion

hyperion
  • Članovi
  • 1,581 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationBrežice, Slovenija

Posted 17.07.2006. - 09:27

Jeli taj vlak od Mehana?
Na trečoj sliki, postavljanje tračnica, tračnice i kretnice lijepo se poklapaju, dok sam isto ja pokušao i dogodi se, da ima na jednom kolosijeku oko 0,5 cm nedostatka tračnice, zbog čega onda vlak ne može proči. Imam i krače komponente tračnica, ali ne pomaže.

#19 spoiler

spoiler
  • Članovi
  • 373 posts
  • Joined 23.04.2006.

Posted 17.07.2006. - 09:31

Jeli taj vlak od Mehana?
Na trečoj sliki, postavljanje tračnica, tračnice i kretnice lijepo se poklapaju, dok sam isto ja pokušao i dogodi se, da ima na jednom kolosijeku oko 0,5 cm nedostatka tračnice, zbog čega onda vlak ne može proči. Imam i krače komponente tračnica, ali ne pomaže.

Zato sam ja lemio tracnice. stavis metalne spojnice, zalijes lemom i onda ga malo pobrusis odozgora da ti bude ravan sa tracnicom. tako mozes spojiti tracnice koje ti ne pasu. mozes ostedjeti pola cm na tome kod svakog spoja.

imam 3 vlaka od mehana (narandjasti, zeleni i parnjacu) i jednog za kojeg neznam proizvodjaca, taj je plavi.

Slijede slike od buduceg jezera sa rijekom/potokom:

Posted Image

#20 hyperion

hyperion
  • Članovi
  • 1,581 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationBrežice, Slovenija

Posted 17.07.2006. - 21:14

Kod mene jedan od kolosijeka ispadne prekratak. Ču slikat pa uploadat sliku.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users