Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Bilješke sa granice oziroma državne meje

• Please log in to reply
89 replies to this topic

#81 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,652 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 12.08.2019. - 17:56

(Nastavak sa prethodne stranice)

ŽCPR:

3tH3vMK.jpg

Tamo ne kanim ići - malogranični prijelaz Kraj Donji - Rakovec:

aIly5Ov.jpg

I ovdje vegetacija čini svoje...

niLntWf.jpg

... ali je bar dio pruge čist:

g1VKoID.jpg

lR7hS9H.jpg

Ovdje nema škrabala jer nema ni vlakova:

N2zf03l.jpg

Zgrada se dobro drži i nastanjena je:

pZZXZo9.jpg

Za kraj jedan daljinski pogled na otvorenu džungloprugu koja je do daljega zatvorena i, po sve sudeći, ne piše joj se dobro:

qSQBz3Q.jpg

Serija 05 je zakon!

#82 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,652 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.08.2019. - 14:00

Marija Gorica 18. kolovoza 2019.

Jutros opet malo u brda, naravno pješaka. Nisam prevalio ni kilometar kada se uz mene zaustavio automobil jedne susjede. Ponudila se da me poveze do Marije Gorice i pristao sam. Po dolasku na odredište iskrcala me na mjestu odakle se pružaju lijepi pogledi na okolicu:

lo6BAua.jpg

9bx05aw.jpg

PBp6JUD.jpg

Susjeda je otišla svojim putem, a ja krenuo do centra Marije Gorice. Orijentacijska točka = cirkveni turen:

Y5UXGgm.jpg

Red je reći nekoliko riječi o mjestu gdje sam se zatekao. Marija Gorica je sjedište općine s 10 naselja - Bijela Gorica, Celine Goričke, Hrastina, Kraj Donji, Kraj Gornji, Križ Brdovečki, Marija Gorica, Oplaznik, Trstenik i Žlebec Gorički. Na popisu stanovništva 2011. godine općina je imala 2.233 stanovnika, od čega u samoj Mariji Gorici 213.

Zastava s grbom općine Marija Gorica

OPevQ9k.gif

Nedaleko od crkve u Mariji Gorici pronađen je zub nosoroga Rhinocerosa i zubi praslona Deinotherium giganteum. Praslon je imao velike uvrnute kljove u donjoj čeljusti i jedini je nalaz ove vrste u Hrvatskoj. Deinotherium giganteum je motiv na grbu općine.

Deinotherium giganteum, ilustracija:

VkJwrrX.jpg

Iako sićušna prostorom i brojem stanovnika općina Marija Gorica dala je neke istaknute ličnosti hrvatske povijesti i kulture. Jedna od njih je Ante Kovačić (1854.-1889.), romanopisac, novelist i pjesnik rođen u selu Oplaznik. Najpoznatija književna djela su mu romani ''U registraturi'', ''Fiškal'' i ''Ladanjska sekta''.

Ante Kovačić:

UwiyvQN.jpg

U selu Hrastina rođen je odvjetnik i političar dr. Ivan Pernar (1889.-1967.), član užeg vodstva Hrvatske seljačke stranke i bliski suradnik Stjepana Radića. Kao kandidat HSS-a bio je pet puta biran u narodnu skupštinu Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije. U atentatu u beogradskoj skupštini 20. lipnja 1928. bio je pogođen s dva metka i pukom srećom je preživio. Za vrijeme Drugog svjetskog rata bio je povezan s urotom Vokić-Lorković i zatvoren od strane ustaškog režima, a poslije rata je emigrirao u USA.

Dr. Ivan Pernar:

uWCsxCt.jpg

Serija 05 je zakon!

#83 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,652 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.08.2019. - 14:05

U Mariji Gorici rođen je Dragutin Boranić (1870.-1955.), jezikoslovac i slavist, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i književni tajnik JAZU. Najpoznatiji je po svojem Pravopisu kojim je nastavio i upotpunio rad Ivana Broza i udario temelje suvremenoj hrvatskoj pismenosti.

Dragutin Boranić:

Q8GWJqN.jpg

Zanimljive su ove zagorske ceste - nikada nisi siguran jesi li na pravoj. Tako sam i ja morao sa ove pozicije nalijevokrug jer me divljač namamila u krivom smjeru

zVOSor3.jpg

Ovo je, rekao bih, zapovjedna zgrada ili glavni stožer u selu:

pIqJghr.jpg

Tu je i moja ex-firma:

qUL2Eqy.jpg

Usputni pogled u daljinu:

TxckfA8.jpg

Župna crkva Blažene Djevice Marije od Pohoda:

622ky6W.jpg

Dolaskom franjevaca iz franjevačke provincije Bosne Croatie na Svete Gorice (kasnije Marija Gorica) crkva u Mariji Gorici zajedno sa samostanom građena je 1517.- 1527. g. Bila je posvećena Svetom Petru Apostolu. Početkom XVII. stoljeća franjevci su nastojali crkvu u Svetoj Gorici učiniti proštenjarskom jer se u njoj štovala Blažena Djevica Marija od Pohoda, zbog čudotvornog kipa Gospe koji je samostanskoj crkvi darovao biskup prebjegao iz Bosne. Franjevci su u tu svrhu već 1616. godine obnavljali i proširivali samostan, ali tek 1682. posvetom zagrebačkog biskupa Martina Borkovića promijenili su nebeskog zaštitnika crkve. U to vrijeme mijenja se i naziv mjesta, po novom imenu crkve, u ime Marija Gorica.

Gradnja novog samostana započela je 1733. godine, a nova barokna crkva građena je od 1754. do 1758. Unutrašnjost crkve bila je uređena i namještena već do 1761. godine. Prema knjizi “Mjestopis” biskupa Maksimilijana Vrhovca, 1789. je osnovana nova župa Marija Gorica, a franjevci su ostali još četrdeset godina, kada je i dotrajali samostan stradao u požaru. Novi župni dvor izgrađen je 1837. godine.

http://www.tzzz.hr/mjesta/podrucja/opcina-marija-gorica/

Crkva i farof:

MKvATkE.jpg

PSz6Ncu.jpg

Serija 05 je zakon!

#84 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,652 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.08.2019. - 14:09

Pučka škola:

QF6qKjI.jpg

Spomenik književniku:

6LnKQ89.jpg

Došlo je vrijeme za povratak, a cesta/ulica vodi dijelom i kroz šumu:

K33qu8f.jpg

0wSKZ7j.jpg

Xcpsoxc.jpg

7G5lTpT.jpg

I dva usputna motiva iz faze spuštanja prema Šenkovcu:

wJ394Nw.jpg

mA6KCpk.jpg

Serija 05 je zakon!

#85 Kupljenec

Kupljenec
  • Članovi
  • 1,358 posts
  • Joined 11.02.2016.
  • LocationKupljenovo

Posted 18.08.2019. - 15:25

Pa kaj nisi iel na breg iznad op橮e na kavu u ladenski raj? Gore ima jo ivu muziku vikendom i plesnjake. To je jo jedan rijedak restoran da to nudi, i bez obzira jel je pun ili 3roje ljudi muzika svira.

#86 mgalic2

mgalic2
  • Članovi
  • 356 posts
  • Joined 08.01.2017.
  • Location_

Posted 18.08.2019. - 17:05

A, nije bilo - štreke? :kul

#87 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,652 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 19.08.2019. - 13:06

Štreka je na zadnjoj slici, ali je u grabi pa se ne vidi. :kul

Serija 05 je zakon!

#88 mgalic2

mgalic2
  • Članovi
  • 356 posts
  • Joined 08.01.2017.
  • Location_

Posted 19.08.2019. - 14:57

Među trsjem? :mrgreen:

#89 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,652 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 23.08.2019. - 17:37

Nema novih putopisa, nema puno novosti sa pruga, pa za razbijanje monotonije ide jedna vjestica iz životinjskog svijeta. Većini neće biti zanimljiva, no ovdje ima i mačkoljubaca koji možda daju kakav koristan savjet.

Naš kućni ljubimac Čarli je pretprošle noći izvukao deblji kraj u mačjem obračunu na balkonu prvog kata naše kuće. Jučer ujutro sam primijetio da nekako čudno drži prednju desnu šapu, a i nije bio baš pri apetitu. Uz to je nekako tugaljivo mijaukao. Kćer i zet su ga istog dana odveli veterinaru koji je pronašao dvije rane na šapi. Čarli je dobio injekciju i gutljaj antibiotika, a noć je prespavao u društvu gazdarice. Bio je discipliniran i nije se uneredio ni gnjavio moju kćer dok spava. Jedino mu ne prija antibiotik, pa smo mu jutros nakon upravo epske borbe uspjeli ugurati propisanu dozu u usta. Zanimljivo, a kod veterinara je uvijek miran kao bubica.

Večera u društvu gazdarice:

ne1xfRb.jpg

Danas se već smjestio na svoj položaj u grmu gdje obično provodi tople ljetne dane:

ExRrYhm.jpg

Jadničak teško hoda na tri noge pa sam mu poslužio ručak u grmu:

r0s091O.jpg

Molim da me se pusti na miru dok probavljam:

aq0WsV2.jpg

Serija 05 je zakon!

#90 mgalic2

mgalic2
  • Članovi
  • 356 posts
  • Joined 08.01.2017.
  • Location_