Jump to content

Carpe diem: Novi Marof 4. listopada 2018.


Stanley

Recommended Posts

Valja iskoristiti ove lijepe dane za još poneki izlet na prugu. Ovaj put sam se odlučio za Novi Marof, koji je ni kriv ni dužan postao terminalni kolodvor za putničke vlakove između Zagreba i Varaždina. Doduše samo privremeno, dok traje remont pruge oko Krušljevca. Putovao sam vlakovima 3004 i 3013, zahvaljujući genijalnosti informatičara HŽ-a u jednom smjeru kao penzić i u povratku kao student. U obje varijante mog putničkog statusa cijena povratne prijevozne karte je ista - 50,60 kn.

 

Kao što su mi forumske kolege najavile na 3004 me zapala Macosa. Gužve nije bilo, a vlak se do Konjščine praktično ispraznio:

 

E5kCFyn.jpg

 

Iz putovanja u Novi Marof samo još jedna snimka - zavoj koji je dobro poznat sudionicima forumaških roštiljijada:

 

gGxC2NT.jpg

 

Vlak 3004 u kolodvoru Novi Marof. Tu putnici u smjeru Varaždina presjedaju na autobus zbog zatvora pruge, a Macosa će se vratiti u Zagreb kao vlak 3011 s polaskom u 11:14 sati:

 

q6n6AjV.jpg

 

Kolodvor

 

Novi Marof je međukolodvor na regionalnoj pruzi R201 Zaprešić - Čakovec, na kilometarskom položaju 71+313. Od susjednog kolodvora Budinšćina u smjeru Zaprešića udaljen je 14,5 km, a od kolodvora Turčin u smjeru Čakovca 11,4 km. Najveća dopuštena brzina vlakova je 45 km/h, a najveća dopuštena duljina na 2. i 3. kolosijeku 178 m. Novi Marof je najkraći kolodvor na čitavoj pruzi.

 

Zgrada kolodvora:

 

HMrazrR.jpg

 

Civilna strana:

 

SWVGZQn.jpg

 

Dvije sličice iz prometnog ureda:

 

qAnQ9SY.jpg

 

RMXFLoQ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da je kolodvor džepnog formata ne treba puno vremena za obilazak:

qDMxWmR.jpg

Ovaj žuti jadničak samuje (ali neće dugo):

q367ojZ.jpg

Najprije sam se uputio prema južnoj strani kolodvora, a slikama nije potrebno posebno tumačenje:

MTR95NQ.jpg

0blvsnW.jpg

VH3dAFo.jpg

fbQD6X7.jpg

Rv9cCAs.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

2pY00FT.jpg

rbE84pG.jpg

O2qrDyw.jpg

AZQaTED.jpg

hq6yoEz.jpg

Vrijeme je da se pođe na drugu stranu kolodvora, a usput je ona ustanova koja se ne imenuje precizno u finom društvu:

CzkyM3a.jpg

Vodonapojnik za ljude je suh k'o barut:

O6rpfei.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nekoliko slika iz malog ali urednog prostora za putnike:

vFspPvh.jpg

3mNu5o6.jpg

7cXsVmP.jpg

59kkxu5.jpg

Neke napuštene zgrade:

2faq5eI.jpg

Bivše robno skladište:

4gbDkb1.jpg

Navoz za pretovar tereta pretvoren je u parkiralište:

7g1aQRy.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Industrijski kolosijek je zarastao u travu:

 

GzzCt5V.jpg

 

ŽCPR:

 

bHi01wS.jpg

 

Sudeći po arhitekturi zgrada je željeznička:

 

BcIYy7k.jpg

 

Vrijeme je da se siđe na cestu:

 

fqEE8Zv.jpg

 

Oproštajni pogled na Macosu. Neće mi previše nedostajati:

 

thI8Avt.jpg

 

Hit the road:

 

0EXuCoT.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Od grofova Erdödy do Ivana Rabuzina

 

Kao jedinica lokalne samouprave Novi Marof ima status grada u okviru Varaždinske županije, a obuhvaća 23 naselja. Prema popisu stanovništva 2011. godine Grad je imao 13.246 stanovnika, od čega u samom naselju Novi Marof 1.956.

 

Novi Marof, satelitska snimka:

 

Lfa9d77.jpg

 

Grb Grada Novog Marofa:

 

q5Z7vto.gif

 

Marof je riječ njemačkog porijekla, a znači zemlju s gospodarskim zgradama (majur, salaš, imanje, dobro). U povijesti Novog Marofa najistaknutiju ulogu je imao utvrđeni grad Greben, smješten na nedalekim istočnim obroncima planine Ivanščice. Prvi put se spominje u ispravi ugarsko-hrvatskog kralja Andrije II. Arpadovića (II. András) iz 1209. godine kojom je Varaždincima, zbog pružene pomoći prigodom njegova zatočenja u nedalekom Knegincu, podijelio povlastice te utvrdio granice gradskog posjeda. Na rubu varaždinskog gradskog posjeda bila je smještena utvrda Castrum Greben.

Vlasnici Grebengrada bile su obitelji Grebenski i Vitovec, Ivaniš Korvin, obitelj Batthyány, ban Nikola IX. Frankopan i na kraju obitelj Erdődy. Grad je bio nastanjen do požara 1710. godine, nakon kojeg ga je vlasnica Elizabeta Erdődy napustila i otada je izložen propadanju.

 

Ruševine Grebengrada (foto Darko Antolković):

 

JDaEM90.jpg

 

Andrija II. Arpadović (II. András):

 

fGlpO0P.jpg

 

Grebengrad se već u zapisima zagrebačkog Kaptola iz XVIII. stoljeća spominje kao ruševina, no novomarofski kraj nudi druge bisere arhitekture. Među njima jnajistaknutija gotičko-barokna samostanska crkva Blažene Djevice Marije Kraljice Svete Krunice iz XV. stoljeća s kapelicom Svetog Antuna u Remetincu, spomenik nulte kategorije. Tu su još Bela, spomenički kompleks s dvorcem, perivojem i ostacima stare utvrde, gdje je sahranjen i nekadašnji vlasnik imanja i znameniti pripadnik hrvatskog narodnog preporoda Metel Ožegović, te kasnobarokno-klasicistički dvorac grofova Erdödy-Novomarofskih u Novom Marofu s početka XVIII. stoljeća, u zaštićenom perivoju površine 13,7 ha, u kojem je danas bolnica. Valja još spomenuti i baroknu kapelu Svetih Fabijana i Sebastijana iz XVIII. stoljeća u Oštricama te župnu crkva Svetih Vida i Jurja, sagrađenu 1824. godine u klasicističkom stilu, u Mađarevu.

 

Crkva Blažene Djevice Marije Kraljice Svete Krunice u Remetincu (izvor wikipedija):

 

Vv4hZnb.jpg

 

Kroz svoju povijest Novi Marof je teritorijalno bio u sastavu Križevačke županije, a preustrojem Trojedne kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije 1886. godine pripojen je Varaždinskoj županiji. Do 1947. bio je sjedište kotara, a od 1962. općine koja je sredinom devedesetih godina razdvojena na općine Visoko, Ljubešćica, Breznica i Breznički Hum te gradove Novi Marof i Varaždinske Toplice.

Premda nevelik brojem stanovnika Novi Marof je dao nekoliko istaknutih ljudi kao što su slikari Mirko Rački (1879.-1982.), Ivan Rabuzin (1921.-2008.) i Franjo Klopotan (1938.) te istaknuti sportaš i rukometaš Blaženko Lacković (1980.).

 

Mirko Rački:

 

JFsojcA.jpg

 

Ivan Rabuzin:

 

Gk1GuIF.jpg

 

Blaženko Lacković:

 

DG00ArU.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U Novom Marofu sam boravio tri sata i odlučio sam osim kolodvora obići i naselje kroz koje sam bezbroj puta prošao, ali se nikada nisam zadržavao. Prvenstveno me zanimao dvorac Erdödy i njegovu lokaciju sam već prije putovanja uočio na zemljovidu.

Jedna stara kuća:

Wbdpkdg.jpg

U daljini planina Kalnik:

hJcwcW6.jpg

Ovdje stoluju cestari:

5QQpyK9.jpg

Zanimljiva drvena skulptura:

fvxIFYm.jpg

Prati ona mene, a i ja nju:

DZLhsLY.jpg

Prvi i glavni cilj je u onoj šumici:

IJwnVef.jpg

Prije toga valja prijeći jedno prometno raskrižje:

iHlSlBV.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dvorac Erdödy je izgrađen 1776. godine u kasnobarokno- klasicističkom stilu četverokuta s unutarnjim dvorištem. U XIX. stoljeću je oko dvorca uređen park s brojnim autohtonim i egzotičnim biljnim vrstama, koji je 1962. godine zaštićen kao spomenik parkovne arhitekture. Godine 1923. obitelj Erdödy je napustila Novi Marof, a dvorac je pretvoren u bolnicu i tu ulogu ima i danas.

 

Park:

 

XzorE4m.jpg

 

Dvorac:

 

D0jFQLS.jpg

 

Wvn0EYo.jpg

 

06tvjrc.jpg

 

Kip božice Minerve u parku ispred dvorca:

 

vtl8hW5.jpg

 

Sve u svemu dvorac i park ostavljaju dojam blage zapuštenosti i oronulosti, što i ne čudi previše s obzirom na sadašnju namjenu. U Turističkom uredu su mi rekli da je Grad htio obnoviti čitav kompleks dvorca Erdódy, ali im nije dopušteno od strane nadležnih za bolnicu.

 

Uslijedila je šetnja gradićem iz koje donosim nekoliko foto-impresija:

 

fM6xxfm.jpg

 

AhXtm4B.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

dP1Ge2m.jpg

Spomenik velikanu naivnog slikarstva:

jAIU8PY.jpg

U vrijeme mog dolaska dječica su u velikoj dvorani imala susret s književnicom Silvijom Šesto:

jhHfuFv.jpg

U predvorju je izložba ''Tradicija i blago Japana'' koju je priredila fotogrupa učenika Druge gimnazije iz Varaždina:

cfQ7yga.jpg

iu14VAz.jpg

U Turističkom uredu su me obdarili promotivnim materijalom:

MhQEAOL.jpg

Sa terase Kulturnog centra vidi se jedan od najljepših railfanovskih motiva - Mađarevo:

ay0ObtI.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Povratak na prugu

Uz kavu s pogledom na prugu i padokaz sredio sam dojmove i mogu reći da me Novi Marof ugodno iznenadio. Umjesto nekoliko desetaka kuća uz glavnu cestu vidio sam lijep gradić s bogatim kulturnim životom:

t2ZuPqk.jpg

Put natrag uvijek se čini kraćim od puta naprijed:

Lxd5wAa.jpg

Na kolodvoru divan prizor:

7KjV9iD.jpg

Ovo se zove vlak, a ne ona plava pošarana klopotala:

H1w5jXP.jpg

Krasoticu 2044-008 valja zabilježiti u više slika, jer tko zna kakva joj se sudbina sprema i koliko dugo će još grmjeti zagorskim bregima:

oeyjhzX.jpg

cbArqkq.jpg

SLOUmq7.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Pogled na ljepši dio vlaka:

lIL7L3t.jpg

Oba Beet-a su friška sa revizije:

qMCF626.jpg

Odlazak skretničara na sjeverni kraj kolodvora dao je naslutiti da bi se nešto moglo dokotrljati. I slutnja se obistinila:

Ax6SJWs.jpg

hdIHIro.jpg

wwf0y9Z.jpg

Taj se smjestio odmah iza 3013:

4dafWYV.jpg

Odlučio sam putovati u zadnjem vagonu jer je nudio dvije prednosti - prozori se mogu otvarati, a odjeljci se nalaze na strani suprotno od sunca:

H82ZtZC.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

A i sjedala su sasvim O.K.:

8J1xt2c.jpg

Dok sam se smještao u odjeljak iza leđa mi se na drugi kolosijek dokotrljala neka neman:

6Fna8SV.jpg

u21F5jO.jpg

Pa opet iza leđa na četvrti kolosijek ova povorka:

OEiRzyi.jpg

b4QRboO.jpg

ZypjlBJ.jpg

Na kraju i ovaj Danelli. Njih i Rusa 200 milijuna:

6km2YtX.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odoše oni natrag put Krušljevca. Nema odmora dok traje obnova (pruge):

eOlPjGP.jpg

Stigao je Čizmatrans iz smjera Varaždina - Turčina - Svetog Ilije - Krušljevca. Čak ima i dosta putnika koji su voljni trapiti se ovakvom kombinacijom:

KGKrwFu.jpg

Krećemo s petnaestak minuta zakašnjenja:

3MW80Xh.jpg

Moćan stroj grmi i dimi uzbrdo:

5SmAmLK.jpg

Mađarevo:

fmFhSZS.jpg

Između Mađareva i Podruta:

0z45lz8.jpg

6nGJTWy.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odlično i detaljno, kao i uvijek. :palac:

Nego, upade mi u oči ono da nadležni od bolnice nisu dopustili obnovu dvorca. Naša posla: neka trune i istrune, iako bi to netko htio spasiti od truljenja. :ljut4

Link to comment
Share on other sites

Odlican putopis :) Jako me iznenadila cistoca i urednost unutrasnjosti kolodvorske zgrade, rijetko se to vidja po nasim medjukolodvorima.... Bas gledam, ovi putnicki peroni su iz novijeg doba, slicni kao oni u Zapresicu, vjerojatno s kraja 80ih.

Link to comment
Share on other sites

Sve u svemu dvorac i park ostavljaju dojam blage zapuštenosti i oronulosti, što i ne čudi previše s obzirom na sadašnju namjenu. U Turističkom uredu su mi rekli da je Grad htio obnoviti čitav kompleks dvorca Erdódy, ali im nije dopušteno od strane nadležnih za bolnicu.

 

 

Nego, upade mi u oči ono da nadležni od bolnice nisu dopustili obnovu dvorca. Naša posla: neka trune i istrune, iako bi to netko htio spasiti od truljenja. :ljut4

 

Kako je dvorac dio OB Varaždin, a koja je pak u vlasništvu županije, Grad Novi Marof niti nije mogao tu išta "obnavljati" te nikad nije ni tražio ikakvu dozvolu jer zakonski nema nikakve ingerencije obnavljati tuđe vlasništvo... :ne zna:

 

Oni su tek izrazili nadu da će se nešto pokrenuti kao što i veli gradonačelnik N. Marofa:

 

Park je u vlasništvu Varaždinske županije, tj. Opće bolnice, i nadamo se da će se krenuti u obnovu i zaštitu. Invazivne vrste treba ukloniti iz parka.

 

Nadamo se da će se iznaći sredstva Županije i resornog ministarstva, kao što smo mi prijavili Grebengrad i crkvu u Remetincu, pa da i dvorac Erdödy

 

i park budu prijavljeni na natječaje Ministarstva kulture za financiranje sredstava za uređenje parka – rekao je gradonačelnik Jenkač.

 

http://www.varazdinske-vijesti.hr/nasim-krajem/foto-prosetali-smo-perivojem-erdoedy-u-novom-marofu-procitajte-sto-smo-saznali-16728/

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Kako je dvorac dio OB Varaždin, a koja je pak u vlasništvu županije, Grad Novi Marof niti nije mogao tu išta "obnavljati" te nikad nije ni tražio ikakvu dozvolu jer zakonski nema nikakve ingerencije obnavljati tuđe vlasništvo... :ne zna:

 

Oni su tek izrazili nadu da će se nešto pokrenuti kao što i veli gradonačelnik N. Marofa:

 

 

Razumio sam te vlasničke stvari, ali ne razumijem da ako netko izrazi želju za obnovom tuđega, da toga tuđega nije briga za to. Dva pametna čovjeka mogu sve riješiti s dva potpisa na papiru.

Link to comment
Share on other sites

Ne bi se, kakbirekli, štel mešat u detalje priče oko bolnice. Ja sam samo prenio što sam čuo u Turističkom uredu.

Poanta je u tome da je dvorac po mojem dojmu blago zapušten i da bi ga trebalo obnoviti. Osobno mislim da bi dvorac i park bilo dobro pretvoriti u muzejsko-turistički kompleks, ali je jasno da je to u današnjim prilikama čista fantazija.

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...