Jump to content

Topao dan u Mrzlom Polju, 28. travnja 2018.


Stanley

Recommended Posts

Kada netko ima railfanovskog crva u leđnom nastavku nije mu teško otisnuti se i do lokacija koje bi mnogi smatrali bizarnim. Jedna od takvih je Mrzlo Polje, kolodvor na pruzi Zagreb - Rijeka između Karlovca i Duge Rese. Puno puta sam se provezao vlakom kroz njega, uglavnom s 70-80 km/h a nagibnim i brže. Upadao mi je u oči kao kolodvor u zavoju u kojem je prvi kolosijek ujedno i prolazni - i to je sve.

Za opis šire lokacije u koju sam se uputio ne treba trošiti puno vremena i truda jer se nema puno toga za reći. Kolodvor je ime dobio po dva naselja - Gornje Mrzlo Polje Mrežničko (prema popisu iz 2011. godine 617 stanovnika) i Donje Mrzlo Polje Mrežničko (512 stanovnika). Naselja teritorijalno pripadaju Gradu Duga Resa. Gornje Mrzlo Polje Mrežničko je inače naselje s najduljim imenom u Hrvatskoj i to je jedini kuriozitet koji valja spomenuti. Kolodvoru je inače najbliže karlovačko naselje Švarča kojem i pripada po adresi (Riječka 51, 47000 Karlovac).

 

Dio prvi: iz vlaka u autobus

 

Riječka pruga je izgleda za mene ukleta - nigdje nisam toliko presjedao na autobuse koji su glumili vlakove kao ovdje. Isto me strefilo i danas, potpuno neočekivano. Krivicu za iznenađenje pripisujem sâmom sebi jer nisam zavirio na web stranicu HŽ PP gdje su navedene informacije o radovima na pruzi.

 

Najprije osvrt na prvo prijevozno sredstvo - zar je moguće da OVO povezuje Zagreb i Rijeku?

 

SbcczeI.jpg

 

0eViuc9.jpg

 

Zgražanje je bilo preuranjeno jer nas je ovaj usvinjeni Mađar prevezao samo do Karlovca. Kondukter nas je obavijestio da od kolodvora Karlovac do kolodvora Zvečaj vozi zamjenski autobus zbog radova na pruzi. Meni je bilo u principu svejedno jer mi se nikamo ne žuri, ali sam od drugih putnika čuo svakakve komentare. A pravi cirkus je nastao u Karlovcu. Jedan momak od nekih tridesetak godina nije imao previše razumijevanja za ovo šahiranje prijevoznim sredstvima. Psovao je i HŽ i konduktera i prometnika, vikao da je brže stigao iz Stuttgarta nego mu treba od Zagreba do Rijeke i na kraju je demonstrativno odbio ući u vozilo. Pri tome je zamalo izazvao tučnjavu s drugim putnikom, koji mu je rekao neka smanji doživljaj i ne zadržava autobus.

Zatim se pojavio drugi problem - nekoliko putnika je imalo bicikle. Lako ih je bilo smjestiti u vlak, ali u bus malo teže pa smo na kolodvoru Karlovac imali poduže ''bavljenje''.

 

Putnički vlak broj 4000 Zagreb - Rijeka u prolazu kroz Karlovac:

 

5iIkdC4.jpg

 

Sluteći moguće komplikacije pitao sam vozača i kondora znaju li gdje treba iskrcati putnike za Mrzlo Polje (bili smo dvojica). Nisu bili baš previše upućeni i promašili su predviđeno stajalište autobusa, pa su nas iskrcali u pustopoljini nekoliko stotina metara dalje:

 

Qlnk3vS.jpg

 

Dio drugi: kolodvor

 

Mrzlo Polje je međukolodvor na pruzi M202 Zagreb Glavni kolodvor - Rijeka, na kilometarskom položaju 483+133. Od susjednog kolodvora Karlovac u smjeru Zagreba udaljen je 5,7 km, a od kolodvora Duga Resa u smjeru Rijeke 5,2 km. Najveća dopuštena duljina vlakova na 1. i 2. kolosijeku, ovisno o smjeru vožnje, iznosi 557 i 561 m, a najveća dopuštena brzina kroz kolodvor je 80 km/h (za vlakove s nagibnom tehnikom 95 km/h).

 

XOJLVFe.jpg

 

U kolodvoru sam zatekao jedino prometnika, od koga sam saznao da upravo počinje temeljita obnova zgrade i zbog toga ima dosta nereda. Gospodin je rekao da se ne bi htio slikati i umjesto njegove slike i prilike dajem nekoliko foto zapisa iz prometnog ureda:

 

Z1xCmRm.jpg

 

HgAmTIo.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

yBBCcoS.jpg

Slijedi šetnja oko zgrade, a ovo je civilna strana:

BV7P1qp.jpg

3r5VRuR.jpg

J0HMrPB.jpg

FHcaGo1.jpg

Ovo je na peronu:

7OIzYAY.jpg

Prvi put čujem za ovaj izraz, iako značenje ne treba dešifrirati:

KKK82ky.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sve piše:

xo65aJF.jpg

jcBTR1w.jpg

Prije polaska sa Glavnog kolodvora popio sam kavu. Kava je diuretik pa me pritisla stanovita potreba i morao sam se olakšati. Muški dio je zaključan i koristio sam ovu plemenitu ustanovu:

zJgwZK9.jpg

Put koji vodi od kolodvora do glavne ceste:

de2YW0K.jpg

Vodonapojnik za ljude djeluje blago sumnjivo:

Pqth8Q9.jpg

U ovo mi se baš ne ulazi:

saqheFD.jpg

Još jedna obavijest:

Wk8NyxQ.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sahat:

NQYPyM5.jpg

Imena luda nalaze se posvuda:

v3yR2Kv.jpg

Došlo je vrijeme da se kolodvorsko područje obiđe od-do. Zbog zatvora pruge nažalost nije bilo ni jednog vlaka, a u kolodvoru ni jednog jedincatog vagona. Što se može, takva su bespuća željezničke zbiljnosti. S druge strane prekid prometa imao je i svoju dobru stranu - nije bilo potrebe za stalnim osvrtanjem unatrag i lijevo-desno ide li kakav vlak. Mrzlo Polje je zeznuto mjesto jer je kolodvor u zavoju dok vlakovi praše 80 km/h i začas te zaskoče jer ih ne vidiš iz pristojne daljine.

Pogled na kolodvorsku zgradu:

FCEeHdl.jpg

Zavoj ulijevo:

2NPxCtP.jpg

Zavoj udesno:

CliULkb.jpg

Usputni pogled na karlovačku Švarču:

iWbkxMS.jpg

Drvlje bez kamenja:

zlcLq26.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kolodvor je u neposrednoj blizini rijeke Mrežnice, kojoj ćemo kasnije posvetiti više pažnje:

43TJ0Gr.jpg

Elektrovučna podstanica:

cMLP9pu.jpg

bUPGH2G.jpg

jwJGh7b.jpg

Izlaz iz kolodvora u smjeru Karlovca:

1Ram4zK.jpg

Vrijeme je da se zaputim na drugu stranu:

1uIvo40.jpg

YOb8MeK.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ako sam dobro zapamtio lekciju uvaženog DB ovo je ponavljač predsignaliziranja:

 

FXvpfP4.jpg

 

2qDpLhN.jpg

 

Visoko društvo:

 

m4NQPqE.jpg

 

Tu je i navoz za pretovar:

 

Nr5ga6e.jpg

 

yXiaS72.jpg

 

Nekome je ispala klada:

 

NbWw7IO.jpg

 

Stari pragovi:

 

VLr7qbL.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prema izlazu u smjeru Duge Rese:

o6MZ6yA.jpg

G6mwJf6.jpg

Cvijeće i željeznica:

kH6mmEG.jpg

Kilometarska oznaka:

8E3FXuB.jpg

Tu se odvaja(o) neki industrijski kolosijek:

Z4q9lai.jpg

50oLZq0.jpg

Izgleda da i on spada u željezničku arheologiju:

XIRebfb.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

6WJvKU5.jpg

4bsp2Fj.jpg

Još jedan pogled unatrag:

0fl9U5F.jpg

Izlaz u smjeru Duge Rese:

PeZrGGy.jpg

IOHi9dY.jpg

cfniGNN.jpg

Dio treći: malo dojmova iz okolice

Naravno da nisam propustio priliku prošetati do rijeke Mrežnice:

0fYId7n.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kraška ljepotica vrijedna više od jedne fotografije:

3Zt5PmR.jpg

QSAnfeV.jpg

I54PoWt.jpg

RswSoDd.jpg

M64pQ4d.jpg

Nisam znao da je naš admin promijenio boravište:

Uh5x4hM.jpg

Došlo je vrijeme da se pođe na ''vlak'' za povratak:

N28b6bs.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Do polaska vlaka, čitati autobusa, za povratak preostalo je još nešto vremena pa sam odlučio utažiti žeđ nakon obilnog doručka kod kuće. Valjalo je dobro protegnuti noge jer okolica ne izgleda kao da vrvi kafićima.

Usputne impresije:

Fm7WIq4.jpg

3rfDrh3.jpg

Ha24jUU.jpg

RQJe64P.jpg

Župna crkva svetog Franje Ksaverskog u Švarči:

7aWli8B.jpg

Nakon poduljeg hodanja konačno sam se domogao osvježenja:

3PaLNji.jpg

Prometnik mi je rekao da vlakobus stoji na ovom stajalištu, pa da mu vjerujem...

q851zSE.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prijevoz dolazi iz ovog smjera i kasni petnaestak minuta:

2Idi4Yw.jpg

Konačno u vlaku, makar bio i Mađar:

AQzUbSE.jpg

Dvije slike kroz prozor:

zcLKENn.jpg

MyHiV5y.jpg

Po voznom redu imao bih vlak iz Zagreb Glavnog za Vrapče petnaest minuta po dolasku vlaka iz Mrzlog Polja. S obzirom na vlakobusne peripetije veza mi je pobjegla i morao sam čekati sat vremena na drugu. Vrijeme sam ubijao šetnjom po kolodvoru i oko njega.

Dva soma na 3.A peronu:

GaZ2j0X.jpg

Izgleda da sam još i dobro prošao jer se na displeju vidi kašnjenje vlaka iz Ogulina od 33 minute:

iN1p5AV.jpg

I za kraj pozdrav od vašeg izvjestitelja:

T1MkDEW.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Mogao je prometnik skriti od slikanja daljinski za televizor. Još je koliko znam zabranjeno na radnom mjestu gledati televiziju, slušati radio, galzbu i čitati novine. Ta zabrana se početkom devedesetih prešutno tolelirala radi raznih obavijestu usljed uzbuna i slično.

Tko je prvi tu odluku donesao ili propis? Moj punac iliti ženin otac. On je bio jedan od glavnih propisara u ŽTP-u Zagreb. Bilo je to negdje u prvoj polovici sedamdesetih. Sada jedna anegdota o tome. Izašla je naredba o već navedenim zabranama. Moja žena je tek počela raditi u Zapadnom kolodvoru. I tako izašla naredba. Šef kolodvora ili u Zapadnom šef TKP-a donese knjigu sa tom naredbom. Svi radnici su bili dužni to pročitati i svojim potpisom potvrditi da su upoznati sa time. I dolazi žena doma pa komentira sa posla neke stvari: Neka budala je naredila da ne smijemo radio (nije bilo televizora) slušati i novine čitati?

Ovdje sam napisao jednu skraćenicu TKP. Što je to značilo? Šef transportno komercijalnih poslova (TKP). Veći kolodvori su imali posebnog šefa za transport i komercijalu kao i pomoćnika šefa TKP-a. U manjim kolodvorima je za to bio zadužen šef kolodvora. Šef kolodvora je hijerarkijski bio nadležan i šefu TKP-a nekada.

Link to comment
Share on other sites

 

Izgleda da i on spada u željezničku arheologiju:

 

Pretpostavljam da je rijec o industrijskom kolosijeku koji je vodio do Jugoturbine na desnoj obali Mreznice.

 

pozdrav

toma

Three Blind Mice

Link to comment
Share on other sites

 

Pretpostavljam da je rijec o industrijskom kolosijeku koji je vodio do Jugoturbine na desnoj obali Mreznice.

 

pozdrav

toma

Tako je! A ovo što piše RENATO ispod podvožnjaka je putokaz za prijevozničku tvrtku RENATO iz Karlovca koja se bavi prijevozom robe za Kaufland i bivšu Billu sadšnji (Špar) i Interšpar a koja jesmještena kraj bivše Jugoturbine!

Link to comment
Share on other sites

Bez brige i dalje sam na istom mjestu.

Kolosijek je išao u Jugoturbinu preko onog mosta koji si slikao. Nedugo je tamo kamion propao u rijeku jer su proširivali željeznički most pa je proširenje popustilo.

 

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...