Jump to content

Jedno malo (nezanimljivo) stajalište


OGY

Recommended Posts

Zbog svoga korištenja godišdnjega odmora,odlučio sam se opet uputiti malo familiji na selo i tako završio u Banovoj Jarugi na nekoliko dana. Kako mi odmor ne bi prošao bez željeznice odlućio sam se uputiti malo do meni obližnjeg željezničkog stajališta Međurić koje mi je usput nepuni kilometar cestom od kuće. Da stvar bude bolja domaći kolodvor u Banovoj Jaruzi mi je gotovo 2,5 kilometra na drugoj strani sela,ali otom-potom. Željezničko stajalište se nalazi na samoj glavnoj cesti od centra sela prema Lipiku i Pakracu. Kako je putnički promet ukinut u stajalištu sada stoji tek zamjenski autobus.

 

Željezničko stajalište Međurić sa ulične strane. Ima dosta zelenila. Pješačka staza koja još čeka obnovu završava ispred prijelaza i prugu je potrebno preći po cesti.

 

4vmvc0.jpg

 

Banova Jaruga i pogled od stajališta natrag prema centru sela.

 

1zwyzqc.jpg

 

Dalje prema Međuriću. Ako možda ne znate,selo Međurić zapravo počinje malo dalje,točnije iza onoga lijevoga cestovnog zavoja. Tako se stajalište zapravop nalazi na početku Banove Jaruge,iako mislim da ovo nije jedini takav slučaj. Repetitor u pozadini ujedno predstavlja i dio velike trafostanice na granici dvaju sela.

 

vqsia0.jpg

 

Dio stari pragova izvađenih zajedno sa prugom. Infra je prije cca. 2mjeseca radila sanaciju cestovnog prijelaza.

 

14igz01.jpg

 

Odmah iza stajališta prolazi Željeznička ulica. Zapravo ima logike!

 

x3e4k6.jpg

 

Pomoćni objekt željezničke stanice. Vjerojatno neka šupa za drva ili kokošinjac.

 

24yyfdf.jpg

 

Asfaltiran je samo kratki dio ulice,odnosno prvih 50-ak metara. U ulici se nalaze samo četiri kuće brojeva od 2 do 8. Naravno stajališna kućica nosi broj 1.

 

21dom0g.jpg

 

Ulica dalje prelazi u poljski put koji paralelno sa prugom odlazi u polje.

 

vxeogh.jpg

 

Još jedna stvar. Na početku poljskog puta isto tako nekih 50-ak metara od zadnje kuće u ulici nalazi se dosta zapušteno subotarsko groblje - po tvrdnjama lokalnih stanovnika (isto tako tvrdi i moj otac). Naime primjetio sam da na grobovima nema križeva.

 

http://tinypic.com/usermedia.php?uo=NuVqmzAy%2FKzt4OIRKcGjQ4h4l5k2TGxc#.WW-RaRWGPDc

 

2mcv0x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Idemo natrag prema stajalištu i cestovnom prijelazu,odnosno prema Banovoj Jaruzi.

 

eitzl.jpg

 

Pruga dalje prema Lipiku,Pakracu,Daruvaru i Pčeliću. Vidi se da 2062 ovdje prolazi sa velikim bruttom.

 

1jxje8.jpg

 

Dašak moderne tehnologije na lokalnoj pruzi.

 

2011rfq.jpg

 

Oznaka stajališta i naravno upozorenje koje sam bar malo prekršio. :mrgreen:

 

w1dati.jpg

 

Stajališna kućica je lijepo uređena još prije 10-ak godina. Dok je išao vlak tu je postojala ručna brklja koju je spuštao čuvar prijelaza u uredu.Međutim prije 2 godine je prijelaz moderniziran automatskom nagaznom rampom sa polubranicima čime je i potreba za čovjekom postala suvišna pa danas više nema nikoga. U stražnjem dijelu kuće se nalazi jedan željezničarski stančić.

 

vregw4.jpg

 

Dalje je novouređeni prijelaz i kontrolni signal.

 

aqtqv.jpg

 

Brdo obavijesti i voznih redova na prozoru čekaonice. Ima i onih od prije par godina kada je tu još vozio putnički vlak.

 

2a0asyv.jpg

 

Vrata sada već bivšeg ured čuvara prijelaza (ima i nadstrešnicu). Prostorija je zaključana Možete primjetiti još uvijek postojeće zvono koje više nije u funkciji,a nekada je obavještavalo čuvara prijelaza na dolazak vlaka. Ja se osobno još sjećam toga zvrndanja. Jedine stvari koje nema to je drvena klupica koja se nalazila pod prozorom čekaonice.

 

10z8cq0.jpg

 

Ovaj desni bočni ulaz su vrata čekaonice. Unutra je plinska peć i blagajna sa šalterom za prodaju karata (nema više). Isto tako vrata su zaključana,a zbog pomalo zaprljanog prozora i obavijesti nisam mogao uslikati unutrašnjost. :-x

 

iw0mes.jpg

 

Kontejner za smještaj suvremene opreme vezane za novo osiguranje prijelaza.

 

t6xijm.jpg

 

Još malo uređenog prijelaza.

 

xn9si0.jpg

 

2dj9bix.jpg

 

Mogu reći da ovaj mini-putopis nije nešto,ali nadam se da vam se svidio! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Ne postoje nezanimljiva mjesta ako se zna napraviti zanimljiv putopis. A ovo je simpatičan prikaz jednog pomalo zaboravljenog stajališta.

Kada popuste ove vrućine mogao bi skoknuti (odpedalirati?) do džungle koja je nekada bila kolodvor Poljana. Nije daleko, samo 5+5 km. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijep putopis!!!

 

Moram se nadovezati malo, Međurić je inače zadnje mjesto (što na pruzi, što na cesti) u Sisačko-moslavačkoj županiji. U Međuriću ima nogometni klub koji se zove NK Metalac Međurić koji igra u ligi gdje igra i moj klub iz Sunje (2.ŽNL). Definitivno je to bilo najdalje gostovanje za putovanje, a ovo stajalište i ovaj ŽCP me baš podsjetio na to naše gostovanje tu kada sam ujedino i prvi puta bio u Međuriću. Tada je pruga bila sva hrđava od "nekotrljanja" po njoj, no sada se vidim jako lijepo sjaji, 2062 i bruto su napravili lijep posao kaj se tiče sjaja tračnica hehe :D

Link to comment
Share on other sites

Ne postoje nezanimljiva mjesta ako se zna napraviti zanimljiv putopis. A ovo je simpatičan prikaz jednog pomalo zaboravljenog stajališta.

Kada popuste ove vrućine mogao bi skoknuti (odpedalirati?) do džungle koja je nekada bila kolodvor Poljana. Nije daleko, samo 5+5 km. :wink:

Pa ukoliko mi se potrefi naredna 2-3 mjeseca mogao bi se zaletiti do Poljane da napravim i tamo neki mini-putopis. Naravno osim ako me ne prestigneš. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Pa ukoliko mi se potrefi naredna 2-3 mjeseca mogao bi se zaletiti do Poljane da napravim i tamo neki mini-putopis. Naravno osim ako me ne prestigneš. :grin:

 

Tom prugom ću putovati tek kad provozi vlak, ne pada mi na pamet drndati se u autobusu koji glumi željeznicu. Tako da... široko ti polje. :wink: . Inače bih rado posjetio Poljanu i Kukunjevac koji su nekada bili kolodvori, a danas su prašuma.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...