Jump to content

Also, an einem anderen Macosentag - Santa Kruz 18. srpnja 2016.


Stanley

Recommended Posts

Prošle su ciklonalne kišurine, na more ne smijem zbog alergije ali smijem umjereno šalabazati po pruzi kada se ukaže prilika. I danas sam se odlučio za kratko putovanje u Santa Kruz, kolodvor koji je već prikazivan u različitim temama ali moja malenkost voli ponešto dosoliti.

Ime odredišta je naravno dosjetka, a izvorni autor je moj dugogodišnji prijatelj Branimir. Roditelji su mu bili Zagorci, majka iz Klanjca i otac po njegovim riječima iz ''Santa Kruza'', a riječ je o Svetom Križu Začretju.

Za putovanje sam koristio kombinaciju vlakova s presjedanjem u Zaboku - u odlasku 3002 + 3124, a u povratku 3119 + 3009. Kombinacija optimalna, vlakovi svi redom 7121, dakle još jedan dan Macosa - also, an einem anderen Macosentag.

 

Kolodvor (1)

 

Sveti Križ Začretje je međukolodvor na pruzi R106 Zabok - Đurmanec - državna granica. Od susjednog kolodvora Zabok udaljen je 6,5 km, a od kolodvora Krapina 9,6 km. Ima 3 kolosijeka, a najveća dopuštena duljina vlakova na 2. i 3. kolosijeku iznosi 252 m. Ima i nedavno izgrađen industrijski kolosijek do spremišta plina firme Crodux.

 

Toliko za uvod, a ovo je 3124 na odlasku iz kolodvora prema Krapini:

 

TfgQaXh.jpg

 

Prometnik je gospodin Dragan, koji je ovdje je na zamjeni iz Krapine:

 

XWH2esg.jpg

 

Službena strana:

 

pEWLw64.jpg

 

Tri sličice iz prometnog ureda:

 

HVW55lx.jpg

 

CM7wr0v.jpg

 

V3Q9hAZ.jpg

 

Uz prometnika je u kolodvoru i jedan skretničar. Na žalost sam propustio pitati za ime:

 

yJ4uNAx.jpg

 

Cvijeće:

 

pvU6Mht.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Pazim, pazim… samo ne vidim nikakav vlak:

 

zKhE6CH.jpg

 

Pogled prema sjeveru…

 

Mu1GU9f.jpg

 

… i prema jugu:

 

hjJmhbG.jpg

 

Skretnica broj 3:

 

QRrkzio.jpg

 

LxOmafS.jpg

 

Tamo ću kasnije:

 

SWmurAF.jpg

 

Pragovi na prvom i drugom kolosijeku nisu baš u cvijetu prve mladosti:

 

ruqT052.jpg

 

Slijepi kolosijek završava bikom:

 

8txOTpr.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Daj me podsjeti gdje sam:

 

QYd9vq2.jpg

 

Most preko potoka Pačetina…

 

mdHbG1q.jpg

 

… koji je danas mikroskopske veličine, ali kod jakih kiša zna podivljati i opako plaviti:

 

5VKvMsb.jpg

 

ŽCPR na cesti prema Donjoj Pačetini:

 

SMMKJj7.jpg

 

Xj6uKjL.jpg

 

6LiTSMs.jpg

 

Otvorena pruga u smjeru gdje obitava naš admin Homo Velikovesensis:

 

z8U65AV.jpg

 

Natrag do kolodvora ću ulicom koja se zove:

 

TFvpzSr.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Civilna strana kolodvora:

 

ZjGfX92.jpg

 

Osobno obožavam male kolodvorske zgrade koje su na pola skrivene u bujnoj vegetaciji:

 

7YDKKD4.jpg

 

Krećem se prema južnoj strani kolodvora, a ova klimava daščara je nekadašnje robno skladište:

 

bQbg7sX.jpg

 

VGEjO4e.jpg

 

Jedna iskliznica:

 

h4BUTpt.jpg

 

U daljini koloplet skretnica:

 

OuwxvQS.jpg

 

Druga iskliznica. Ova je na industrijskom kolosijeku Croduxa, a dalje je još jedna:

 

PMPxb1g.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Industrijski kolosijek je nov novcat…

 

PqXr4kB.jpg

 

… i očito nedavno korišten:

 

7niAwj7.jpg

 

ŽCPR na južnoj strani zove se Sajmište…

 

7eW0axD.jpg

 

… i ima polubrklju:

 

z7eVokf.jpg

 

Je li to počela predizborna kampanja:

 

TBsYjuT.jpg

 

Dvomostovje preko potoka koji se, ako se ne varam, zove Šemnica:

 

EGcpZzA.jpg

 

Biljke i željeznica:

 

3DoMrP9.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vrijeme je da se malo zaviri i u putnički dio:

 

dHy4Eg5.jpg

 

lnvq6eg.jpg

 

HfjitWP.jpg

 

GjFYRPW.jpg

 

5zML53J.jpg

 

Došlo je vrijeme da se uputim uzbrdo, do središta naselja Sveti Križ Začretje. Ovaj restoran ima grofovsko ime:

 

e1M4vZx.jpg

 

Na glavnoj cesti valja mi prijeći rječicu Krapinicu:

 

OzxLWJS.jpg

 

Došao sam iz onog smjera:

 

TVf5lR8.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sveti Križ Začretje

 

Sveti Križ Začretje je sjedište općine u sastavu Krapinsko-zagorske županije površine 42 km2 s 6.165 stanovnika u 19 naselja, od kojih 897 živi u općinskom središtu.

 

Zastava s grbom općine Sveti Križ Začretje:

 

2GMhIND.gif

 

Sveti Križ Začretje, snimka sa Google Eartha. Kolodvor je u donjem dijelu slike:

 

vc3U5uo.jpg

 

Ime naselja Sveti Križ Začretje potječe od dvije sastavnice. Jedna je Sveti Križ, ime odnosno titular mjesne crkve, a druga Začretje. O značenju riječi ''čret'' postoje dvije verzije - po jednoj je oko povišenog platoa gdje je smješteno naselje nekada bila hrastova šuma zvana ''čret'', a po drugoj riječ označava močvarno područje ili vlažno stanište s obiljem mahovine i drugog bilja koje tu trune i stvara treset. Kajkavski književnik, putopisac i jezikoslovac Ivan Belostenec označava čret kao močvarno mjesto obraslo grmljem i mahovinom iz čega se razvija šuma (isto značenje riječ ima i u slovenskom jeziku). U svakom slučaju naselje je bilo ''za čretom'' - ma što to značilo - i otuda Začretje.

Sveti Križ Začretje je staro naselje. Župna crkva Svetog Križa potječe vjerojatno iz početka XIII. stoljeća. A najstarije naselje na području općine je Štrucljevo, nastalo već u XI. stoljeću. Ujedno je i najstarije naselje na području Krapinsko-zagorske županije.

Od poznatih ljudi vezanih na različite načine uz područje Svetog Križa Začretja najznačajniji je Ivan Kukuljević Sakcinski (1816.-1889.), povjesničar i predsjednik Matice Hrvatske, koji je preminuo u obližnjem Pustodolu. U Svetom Križu Začretju je preminuo književnik Lavoslav Vukelić (1840.-1879.), a u njemu su rođeni slikar Ivan Lovrenčić (1917.-2003.) i poznati karikaturist Rudi Stipković (1939.-2004.).

 

Ivan Kukuljević Sakcinski:

 

4dVM2W8.png

 

Ivan Lovrenčić - ''Siječanj'':

 

rcnmIcg.jpg

 

Rudi Stipković - Dražen Petrović:

 

DyLaOXE.jpg

 

Slijedi nekoliko zgrada u Svetom Križu Začretju. Ova nije nastanjena, a nudi se na prodaju:

 

fgweTiJ.jpg

 

U ovoj je neka galerija…

 

4MbkjP0.jpg

 

… a ovdje se pijucka jutarnja kava:

 

l3Jt4rL.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Župna crkva Svetog Križa dominira naseljem i okolicom. Izvorno je bila mala građevina u gotičkom stilu, a kroz stoljeća je dograđivana i pregrađivana. Prvi pisani trag o crkvi potječe iz popisa župa zagrebačke biskupije iz 1334. godine, gdje se crkva spominje pod imenom Item Ecclesiae Sancte Crucis Petri Filii Nuzlini (''u posjedu Petra, sina Nuzlinova''). Župa Sveti Križ Začretje je nekada bila mnogo prostranija nego što je danas, pa se tako 1639. godine nabrajaju u kanonskim vizitacijama sela ili villae parochiales Spickhovina, Gratchina, Zabok Mirkovezy i Bedekovchina. Sadašnji toranj je izgrađen u razdoblju 1734.-1738. godine, a dao ga je izgraditi župnik Josip Kajetan Thauszy.

 

Crkva Svetog Križa:

 

t467g1E.jpg

 

Željezna ograda crkvenog dvorišta:

 

UEQycUw.jpg

 

Nakon dosadašnjeg šalabazanja počastio sam se kavom. Dok u elitnoj zagrebačkoj Bogovićevoj ulici splačina od spirka košta 8-10 kuna, ovdje sasvim solidna kava košta 4 kune. Pa se ti hvali da živiš u metropoli:

 

o7GEhzq.jpg

 

Još nekoliko detalja iz središta mjesta:

 

zj2JFig.jpg

 

MkQiu7U.jpg

 

CKm70uS.jpg

 

GueE5Gt.jpg

 

Ovdje me zanima najdonji kažiput:

 

IRDAvem.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jedna od znamenitosti Svetog Križa Začretja je dvorac, koji se nalazi na jugoistočnom rubu platoa gdje je smješteno središte naselja. Svoj današnji oblik kao kasnobarokna grofovska rezidencija dobio je sredinom XVIII. stoljeća. Nekada je ovdje bilo imanje obitelji Keglević, a 1620. godine je prešlo u vlasništvo obitelji Sermage. Dvorac je 1887. kupio barun Janko Vraniczany, a nakon njegove smrti mijenjao je vlasnike i postupno propadao. Godine 2002. dvorac je na natječaju kupio dr.sc. Janko Mršić Flögel koji mu nastoji vratiti život.

 

Dvorac iz četiri perspektive:

 

bNRaDeX.jpg

 

UV5LBRz.jpg

 

YnBe8X8.jpg

 

B65Ded8.jpg

 

Sa platoa dvorca vidi se autocesta A-2 Zagreb - Macelj:

 

Ke3RPLN.jpg

 

Ova zgrada me zaintrigirala pa sam bacio oko da vidim što se tu nalazi:

 

dgAKBBT.jpg

 

8qmrj9X.jpg

 

Ispod naselja Sveti Križ Začretje nalazi se umjetno jezero koje se napaja vodom iz potoka Šemnica:

 

UVD4M7P.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jezero je lokalni rekreacijski centar:

 

VfIwPTa.jpg

 

jO4PIdy.jpg

 

Vidio sam dva ribiča i jedan mi je potvrdio da u jezeru ima dobre ribe. Ovdje piše tko smije i tko ne smije pecati:

 

MSt0qEu.jpg

 

Površina je žabokrečinasta:

 

EFZWfPX.jpg

 

Stari panj se drži, kako bi rekla moja baka, ''na milosti Božjoj'':

 

AD7BAOT.jpg

 

Preko mosta se može na mali otočić:

 

wSCmO7M.jpg

 

zCFEESW.jpg

 

Pačja obitelj uživa:

 

cgSSAiR.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jezero se ispod ceste širi i na drugu stranu:

 

2XhCfMy.jpg

 

Došlo je vrijeme za povratak na prugu. Putem sam prošao uz autobusni kolodvor:

 

XuPgIjo.jpg

 

Kolodvor (2) i povratak

 

Kako je preostalo dosta vremena do vlaka za povratak još sam malo šetao oko kolodvora. Na ŽCPR sam imao zanimljiv susret s lokalnim poštarom koji se zove Josip, ali ga svi znaju kao Jožeka. Moje stajanje uz prugu i gledanje lijevo-desno on je protumačio na svoj način, pa je zaustavio moped uz mene i poveli smo ovakav razgovor:

- Dobar dan gospon poštar.

- Dobar dan.

- Kaj ste me nekaj trebali?

- Ne, a jel vi tražite nekog?

- Ne, ja vam samo šetam uz prugu.

- Mislil sam da tražite nekog i štel sam pomoći, ja vam se ljude znam.

Objasnio sam mu što ovdje radim, a rekao sam i da sam bivši kolega. Između ostalog pitao sam ga poznaje li Zlatka K. iz Donje Pačetine.

- Kak ne, pa njegova žena mi je bila šefica. Oboje su u penziji.

- E vidite, a Zlatko i ja smo godinama bili u istoj sobi u Branimirovoj.

Da ne duljim, porazgovarali smo ukratko o Pošti i o starim znancima. Potužio mi se da je u firmi gore nego ikada, da su im srezali plaće i ukinuli regres, božićnicu i uskrsnicu. ''Dobro je dok vas ne tuku'' mislim si u sebi, zadovoljan što sam zbrisao u pravo vrijeme.

Sve u svemu lijep susret s jednim ugodnim, simpatičnim i skromnim čovjekom.

 

Jožek je zaslužio da ga predstavim i u slici:

 

7kfKOdH.jpg

 

Još pri dolasku u kolodvor pitao sam prometnika očekuje li se kakav teretnjak. Rekao mi je da oko deset sati stiže lokomotiva strojno iz Zaboka po cisterne Croduxa. Vratio sam se u pravi čas:

 

9MO4CQy.jpg

 

D4oB32a.jpg

 

Skretničar ima pune ruke posla:

 

0q0YvM5.jpg

 

gIN4Dz1.jpg

 

U rikverc po industrijskom kolosijeku:

 

ZZ2pB3u.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

I odoše…

 

Na25VAw.jpg

 

zdC4ypp.jpg

 

U međuvremenu je sve spremno za doček mog 3119:

 

kc1uwkI.jpg

 

Na odlasku mimoilazak s teretnjakom iz Croduxa:

 

wygTVp0.jpg

 

Dguav6Y.jpg

 

Premda je bio dan Macosa nisam slikao ni jednu. A i zašto bih - ta imamo na forumu pregršt lijepih fotografija tog prometala, a danas mi ih je zbilja bilo dosta. Stoga samo jedna fotka unutrašnjosti, snimljena negdje prije Štrucljeva:

 

uWaRnV2.jpg

 

Na kraju moram napomenuti da mi je u Svetom Križu Začretju puno prolaznika, potpuno nepoznatih ljudi, poželjelo dobar dan. Lijep stari običaj kao nekada u mojem Ivaniću. U to ime pozdrav svim forumašicama i forumašima od autora putopisa:

 

LgZA789.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

:jup Meni jedan od najljepših malih kolodvora. Vidim da su malo zbigecali čekaonicu i promjenili stolariji otkad sam zadnji put bio. Stvarno si naletio u pravi čas što se tiče teretnoga vlaka i izgleda da nije bilo baš malo cisterni :palac:

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti na interesantnom putokazu i kolodvoropisu ! :palac:

Godine 2002. dvorac je na natječaju kupio dr.sc. Janko Mršić Flögel koji mu nastoji vratiti život.

Dvorac iz četiri perspektive:
http://i.imgur.com/bNRaDeX.jpg

 

Prije dva mjeseca sam i ja obišao ovaj dvorac. Bilo je to jedno jako neugodno iskustvo.

 

Nakon što smo parkirali auto na poziciji otprilike gdje stoji ovaj mali auto s fotke, krenuli smo fotkati dvorac sa svih strana. Odjedamput nas je napao neki vremešni bračni par s povicima kako je ovo privatno vlasništvo i da nemamo pravo hodati ni fotkati ovuda. Prilično smo se začudili jer oko dvorca nema nikakve ograde ni upozorenja o privatnom vlasništvu. Pokušali smo lijepo objasniti kako nas interesiraju stare građevine i da ćemo ju samo pofotkati i odmah otići dalje. I naravno, upozorili smo ih da je bolje da svoje privatno vlasništvo bolje označe i zaštite.

 

Nakon toga je baba krenula u napad s idejama kako je štetno za dvorac da ga toliki ljudi bez naknade obilaze. Mož' si misliti koliko smo ga uništili našim pogledima i fotkanjima. A njen muž, koji definitivno nije dominantna osoba u njihovom braku, je rekao da će nas pustiti da odemo ako zauzvrat od njih kupimo nekakvu monografiju o dvorcu. Sad sam bio siguran da imamo posla s luđacima.

 

Na kraju je baba uspjela nagovoriti moju suprugu da pogleda unutrašnjost dvorca, jer smo im se kakti ipak sažalili. I uđemo mi u dvorac, a baba zaključa vrata za nama (!!!). I nije napravila ni koraka dalje da bi nas povela kroz dvorac, nego je 10 minuta držala monolog kako dvorac puno košta, kako ga treba održavati, kako se oni jako trude, a zajednica ne pomaže puno itd itd. Nakon toga mi je pukao film i ne baš nježnim riječima sam joj rekao da nek si nađe druge budale za svoje frustracije, a da mi idemo dalje. I otključao sam vrata (srećom, ključeve je ostavila u bravi) i poveo svoje dalje. Vještica je, naravno, čitavim putem vikala za nama i derala se kako smo nezahvalni i štatigajaznam još, a njen muž se valjda bio sakrio u mišju rupu. Bolesno mjesto, do krajnih granica ... :roll:

 

Na ovoj fotki sam slučajno u kadru ulovio tu vješticu u razgovoru s mojom pokćerkom, pa sam cropao taj dio fotke. To je moment dok stvar još nije toliko jako eskalirala.

U svakom slučaju, ako netko pored dvorca bude vidio ovu spodobu, najbolje ju je zaobići u širokom luku. Ili pak dozvati dežurnu ekipu iz Vrapča.

 

P5080020res.jpg

 

 

Sorry da sam ti ovako uletio u priču ... nadam se da ovo nije potpuni offtopic :ne zna:

Link to comment
Share on other sites

Sorry da sam ti ovako uletio u priču ... nadam se da ovo nije potpuni offtopic :ne zna:

 

Ma što sorry, kakav offtopic! Zgodna priča o nezgodnom doživljaju.

Ja sam se uredno motao dvorištem - ako je to uopće dvorište jer nigdje nije ograđeno - ali nisam vidio ni žive duše. Kako vidim dobro sam prošao!

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

@ stankec

Moram priznati da sam rijetko na forumu i moram napomenuti da se ovdje očito radi o mom šestom čulu :). Kud baš danas da se prijavim i naletim na ovu

pričicu koja me podsjeti na neke davne dane, rikverc za pola stolječa. Nemam namjeru puno smetati po temi, samo da zahvalim na tvom trudu za priču o mom dječjem zavičaju. :palac:

 

@ sebaral

Ja sam sa svojom zakonitom i još par članova moje obitelji bio u posjetu dvorcu prije 6-7 godina (uf, kak vrijeme leti) i imao sam doživljaj sa stanarima dvorca potpuno suprotan od tvojeg. Vjerojatno zato što sam zamolio da vidim koliko se unutrašnjost dvorca promijenila u odnosu kada sam ja živio sa roditeljima u njemu. Glavna "glava" je zaista gospođa, navodno neka naučna radnica - tako se to nekada reklo.

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

Na ovoj fotki sam slučajno u kadru ulovio tu vješticu u razgovoru s mojom pokćerkom, pa sam cropao taj dio fotke. To je moment dok stvar još nije toliko jako eskalirala.

U svakom slučaju, ako netko pored dvorca bude vidio ovu spodobu, najbolje ju je zaobići u širokom luku. Ili pak dozvati dežurnu ekipu iz Vrapča.

 

Nemoj tako. Treba ponijeti tvoju sliku i kazati da si nas ti preporučio. Slika mora biti malo veća da te baba može prepoznati!

Link to comment
Share on other sites

 

...

Od poznatih ljudi vezanih na različite načine uz područje Svetog Križa Začretja najznačajniji je Ivan Kukuljević Sakcinski (1816.-1889.), povjesničar i predsjednik Matice Hrvatske, koji je preminuo u obližnjem Pustodolu. ...

 

 

Podno njegove kurije Puhakovec, sagradil je hižu moj deda.

 

http://www.dvorci.hr/page.aspx?PageID=295

http://www.casopis-gradjevinar.hr/assets/Uploads/JCE-52-2000-02-07.pdf

 

Od stare jednokatnice, ostal je na dedinom i susedovom voćnjaku na bregu samo usjek.

Link to comment
Share on other sites

... Nemam namjeru puno smetati po temi, samo da zahvalim na tvom trudu za priču o mom dječjem zavičaju. :palac:...

 

Hm, još jedan lancman. :wink:

 

Provel sam u Pustodolu / Puhakovcu značajan dio predškolskog djetinjstva, a i dobar broj školskih ferija.

To je značilo dobar broj odlazaka u dućan u Svetomkrižu (kak su ga zvali baka, deda, teta) ili Začretju (kak sam ga zval ja i bratići i sestrične), i priličan broj dolazaka u kolodvor i odlazaka iz kolodvora.

Link to comment
Share on other sites

Promaknul ti je restoran "Dunav" - na Krapinici!

 

Niš mi nije promaklo, ali ime restorana ''Dunav'' nije bogzna kakav raritet. A nije baš čest slučaj da restoran nosi ime neke plemićke obitelji, naročito ako su ti pra-pra-pradjedovi takvima bili kmetovi.

 

Plemićka obitelj Sermage je porijeklom iz Francuske, a ovo je barun Josip Petar Sermage (1688.-1746.):

 

o9LtHQW.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

Niš mi nije promaklo, ali ime restorana ''Dunav'' nije bogzna kakav raritet. ...

 

Možda ne istočno od Osijeka, al usred Zagorja ... :kul

Za utjehu tvom propustu, spomenul sam ga u "... mehanama". :kul2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...