Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Uspinjača u Gračanskom Dolju / Nad tunelom, Zagreb

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Ivan_T-101

Ivan_T-101
  • Članovi
  • 7,049 posts
  • Joined 24.05.2005.
  • LocationZagreb

Posted 16.06.2016. - 20:36

Ne, nije ludi prijedlog povezivanja tramvaja i žičare, :razz: :) nego malo otkriće stare sprave na brdu između dva navedena poznata sredstva. :)

Ovo je uspinjača očito u nečijem privatnom dvorištu ili ju eventualno dijeli više stanara, teško je reći jer nije strogo ograđena,  a nalazi se između Gračanske ceste i Nad tunelom, oko 30 metara desno od samog prijelaza nad tunelom. 

Izgleda da ima u betonu nekakav veći mehanizam, pretpostavio sam da ne bi bilo dobro početi kopati po pokrovima pa sam se suzdržao, niti sam imao koga pitati...

Uglavnom, čini se dosta solidno građeno, ali izvan upotrebe duže vremena, no samo površni dojam, ne znam ništa zapravo.

Zanimljivo da je promaklo svim forumašima, zapravo sam isprva mislio da je sigurno netko već pisao o tome... Pa sam shvatio da nije...

Primijetio sam ju još prije nekoliko godina, slikao prije dva mjeseca, no nikako da se sjetim staviti na forum. :hm

Pa evo vam slike, ako netko zna nešto više neka priča... :)

IMG_2810.jpg

IMG_2811.jpg

IMG_2813.jpg

IMG_2814.jpg

#2 tram4

tram4
  • Moderatori
  • 11,101 posts
  • Joined 31.10.2007.
  • LocationZagreb

Posted 17.06.2016. - 00:57

Nisam pojma imao za ovo. Svaka čast na otkriću. Očito se radi o teretnoj uspinjači, i da zaista izgleda solidno građeno.

#3 drazenb67

drazenb67
  • Članovi
  • 993 posts
  • Joined 04.10.2005.

Posted 17.06.2016. - 23:31

Ova je uspinjača tu više od 40 godina. U neposrednoj je blizini otprilike u isto vrijeme nastala i druga slična ovoj ali je ona nestala prije 10-tak godina zajedno sa kućom.

Sjećam se da je pogon bio u kućici oblika gljive. Obadvije su korištene isključivo za prijevoz tereta s obzirom da do kuće u dolini nema cestovnog prilaza već samo gore ulicom Nad tunelom pa je uspinjača vjerojatno služila još i za vrijeme gradnje kuće za dopremu materijala. Vozilo je jednostavna platforma. Ova je uspinjača bila davni poticaj i ideja  za moju uspinjaču u sv Nedelji koja je izvedena puno kasnije.... 

drazen

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users