Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Pruga Križevci - Bjelovar i novi bypass

• Please log in to reply
2064 replies to this topic

#21 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,653 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.01.2007. - 08:32

Čitam u Željezničaru 12/2006 da bi pruga Gradec - Sveti Ivan Žabno trebala biti izgrađena do 2010. godine.
Na trasi dugačkoj 12 km predviđena su 2 kolodvora i 3 stajališta.
Živo me zanima kako bi to izgledalo. Može li se negdje pronaći trasa nove pruge?
I drugo pitanje, uz pretpostavku da se mora rekonstruirati i trasa S.I. Žabno - Bjelovar: hoće li biti kakvih većih zahvata, poput korekcije trase i rekonstrukcije postojećih kolodvora (S.I. Žabno, Rovišće, Klokočevac)?
Serija 05 je zakon!

#22 x-type

x-type
  • Članovi
  • 2,664 posts
  • Joined 04.12.2005.

Posted 06.01.2007. - 12:34

I drugo pitanje, uz pretpostavku da se mora rekonstruirati i trasa S.I. Žabno - Bjelovar: hoće li biti kakvih većih zahvata, poput korekcije trase i rekonstrukcije postojećih kolodvora (S.I. Žabno, Rovišće, Klokočevac)?

sumnjam da će se rekonstruirati jer je pruga u dobrom stanju i manje više sposobna za 80, možda bi mjestimično moglo i 100.
što se spomenutih kolodvora tiče - Klokočevac je samo stanica; Žabno ima 3 kolosijeka od kojih je jedan u kak tak stanju, a dva u komatoznom te se ponekad na njih navuku nekakvi teretni vagoni, a problem je i što su kratki; Rovišće ima čini mi se 2 kolosijeka s tim da je jedan u funkciji, a drugi je u žalosnom stanju.

#23 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,653 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.01.2007. - 15:27

Sumnjam da će se rekonstruirati jer je pruga u dobrom stanju i manje više sposobna za 80, možda bi mjestimično moglo i 100.
što se spomenutih kolodvora tiče - Klokočevac je samo stanica; Žabno ima 3 kolosijeka od kojih je jedan u kak tak stanju, a dva u komatoznom te se ponekad na njih navuku nekakvi teretni vagoni, a problem je i što su kratki; Rovišće ima čini mi se 2 kolosijeka s tim da je jedan u funkciji, a drugi je u žalosnom stanju.

Zadnji put vozio sam se tom prugom sredinom devedesetih (Zagreb - Križevci - Bjelovar - Kloštar i natrag). Koliko se sjećam štreka je bila ''klingl-klangl'' i tvoja omiljena Macosa išla je dosta sporo.
Kolodvore S.I. Žabno i Rovišće svakako je, po mojem skromnom mišljenju, potrebno rekonstruirati i produljiti. Inače je sve to polovični posao.
A što se tiče Klokočevca, sjećam se da je tamo bio neki sporedni kolosijek. Po klasifikaciji HŽ-a sve što ima bar jednu skretnicu zove se kolodvor, iako moram priznati da mi to zvuči pomalo bedasto. Klokočevac je zapravo stajalište.
Serija 05 je zakon!

#24 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 06.01.2007. - 15:46

Znam da je offtopic, ali ako je stajalište samo peron na otvorenoj prugi, kolodvor sve kaj ima skretnicu, a rasputnica službeno mjesto s dva paralelna kolosijeka koji se ranije odvajaju skretnicom, kaj je onda (bilo) ukrižje?

#25 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,653 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.01.2007. - 17:42

Znam da je offtopic, ali ako je stajalište samo peron na otvorenoj prugi, kolodvor sve kaj ima skretnicu, a rasputnica službeno mjesto s dva paralelna kolosijeka koji se ranije odvajaju skretnicom, kaj je onda (bilo) ukrižje?

Ex ukrižje (po JŽ terminologiji ukrsnica) više ne spada u ovu priču, jer je terminologija (nazivlje) očito potpuno ispremiješana.
Nekada je, koliko se sjećam, kolodvor bio službeno mjesto s najmanje 3 kolosijeka, gdje se obavljao stanoviti rad (pretovar tereta, manevar vlakova i vagona itd.). Ukrižje je bilo mjesto gdje je uz glavni (prolazni) kolosijek postojao još jedan, namijenjen isključivo križanju vlakova. Otuda i naziv ''ukrižje''.
Tipični primjeri ukrižja su Prečec, Ludina (pruga Dugo Selo - Novska), Horvati (Zagreb - Karlovac), Brdašce, Sadine (Perković - Split), Kukača, Ogulinski Hreljin, Zalesina (Karlovac - Rijeka)...
To se nekada zvalo ukrižje i nije imalo drugu namjenu do križanja vlakova. Danas se to zove kolodvor. Zašto je tako nemam pojma, ali mi zvuči fest bedasto. Za mene je kolodvor npr. Ivanić Grad, Novoselec, Popovača... a Prečec je bio i ostao ukrižje.
Danas se kolodvorom zove i nekakav Hum-Lug (molim bez uvrede za naše Zagorce), koji je zapravo kombinacija stajališta i rasputnice. Usput budi rečeno, u rasputnici (mjesto odvajanja pruge) kolosijeci ne moraju biti paralelni i mislim da u pravilu i nisu. Primjeri: Trešnjevka, Krpelj, Hum-Lug, Pčelić...
Serija 05 je zakon!

#26 x-type

x-type
  • Članovi
  • 2,664 posts
  • Joined 04.12.2005.

Posted 06.01.2007. - 17:50

danas sam obišao i poslikao prugu pa ću vam okačiti fotke kroz par sati

#27 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,653 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.01.2007. - 18:03

danas sam obišao i poslikao prugu pa ću vam okačiti fotke kroz par sati

Super. Nadam se da ćemo fotke i vidjeti.
Ne ljuti se zbog moje blage skepse. Naime, već sam odlučio: kad dođe vrijeme da idem na prijavak Svevišnjem, tebe i Karavelu poslati ću po Smrt (vidi topic ''Ostaci pruge Bjelovar - Garešnica''), hehe :lol: :lol:
Serija 05 je zakon!

#28 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 06.01.2007. - 19:32

Stanley, fala na pojašnjenju! :)

#29 ikar

ikar
  • Članovi
  • 577 posts
  • Joined 16.06.2006.

Posted 06.01.2007. - 19:33

Hum-Lug je bio i ostao stajalište/rasputnica.
Prvi forum namijenjen autobusima u Hrvatskoj:
http://www.autobusi.org/

#30 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 06.01.2007. - 20:41

Danas se kolodvorom zove i nekakav Hum-Lug (molim bez uvrede za naše Zagorce), koji je zapravo kombinacija stajališta i rasputnice.

nema uvrede, ali mi je ipak :shock: . Jesi ziher da to čudo ima status kolodvora?
#1 truth hurts
#2 It's hard not to hate..

#31 spvh

spvh
  • Članovi
  • 732 posts
  • Joined 14.05.2005.

Posted 06.01.2007. - 20:53

Dodao bih ovdje jednu najavu koja navlači osmjeh na lice svakome tko desetljećim čeka da se priča počne događati:

Posted Image

:D
"U mrkloj noći vidimo -ponekad kroz vlastite suze - najljepše zvijezde"

#32 x-type

x-type
  • Članovi
  • 2,664 posts
  • Joined 04.12.2005.

Posted 06.01.2007. - 21:04

Super. Nadam se da ćemo fotke i vidjeti.
Ne ljuti se zbog moje blage skepse. Naime, već sam odlučio: kad dođe vrijeme da idem na prijavak Svevišnjem, tebe i Karavelu poslati ću po Smrt (vidi topic ''Ostaci pruge Bjelovar - Garešnica''), hehe :lol: :lol:

vidjet ćete fotke jer sve što uslikam to i okačim. samo me treba natjerat na slikanje. :mrgreen:
šta bi se ljutio, nemam razloga, pruga Križevci - Žabno je katastrofa nad katastrofama, ja bih rekao da je to najlošija pruga koja je danas u uporabi. htio sam i to poslikati da vidite, ali me nakon Žabna počeo hvatat mrak pa će to malo pričekat.

što se ostataka prema Garešnici tiče - imam to na pameti i krenuo sam lagano u obilazak, ali će to pričekati proljeće i ljepše dane kad ću moć biciklom jer mi se ne da autom bauljat po poljima i putevima. znam da sam obećao i dobit ćete to, samo, kažem, na proljeće.

#33 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,653 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.01.2007. - 21:27

Jesi ziher da to čudo ima status kolodvora?

Nisam. Ikar je rekao da nema, tj. da je Hum-Lug stajalište/rasputnica. I to zvuči sasvim logično.
Negdje sam (na ovom Forumu) pročitao da je kolodvor sve što ima bar jednu skretnicu, pa me to vjerojatno navelo na krivi zaključak.
Da se vratimo na topic, ponovo bih zamolio (ako netko ima) skicu trase buduće pruge Gradec - Sveti Ivan Žabno i eventualno još neke tehničke podatke.
Serija 05 je zakon!

#34 ikar

ikar
  • Članovi
  • 577 posts
  • Joined 16.06.2006.

Posted 06.01.2007. - 22:54

Jesi ziher da to čudo ima status kolodvora?

Nisam. Ikar je rekao da nema, tj. da je Hum-Lug stajalište/rasputnica. I to zvuči sasvim logično.
Negdje sam (na ovom Forumu) pročitao da je kolodvor sve što ima bar jednu skretnicu, pa me to vjerojatno navelo na krivi zaključak.
Da se vratimo na topic, ponovo bih zamolio (ako netko ima) skicu trase buduće pruge Gradec - Sveti Ivan Žabno i eventualno još neke tehničke podatke.

U slučaju Hum-Lug pretpostavljam da ima dvije skretnice. (Nisam tamo nikad bio) Od toga je jedna glavna sa koje se odvaja pruga za Stubicu od zagorske a druga je odmah nakon nje na stubičkoj pruzi. (Napominjem nikad nisam bio pa samo pretpostavljam). Ta druga je zaštita protiv bočnog udara (i/ili ulaženja vozila na glavnu prugu) i vodi na bik.
Prvi forum namijenjen autobusima u Hrvatskoj:
http://www.autobusi.org/

#35 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 06.01.2007. - 23:15

U slučaju Hum-Lug pretpostavljam da ima dvije skretnice. (Nisam tamo nikad bio) Od toga je jedna glavna sa koje se odvaja pruga za Stubicu od zagorske a druga je odmah nakon nje na stubičkoj pruzi. (Napominjem nikad nisam bio pa samo pretpostavljam). Ta druga je zaštita protiv bočnog udara (i/ili ulaženja vozila na glavnu prugu) i vodi na bik.

tvoje pretpostavke su toliko točne da ne mogu vjerovati da nisi bio tamo :D

točno to izgleda ovako:
Posted Image

a ovo sa dvije skretnice da je kolodvor, to se valjda misli na stajalište sa dva kolosjeka... iliti po starom ukrižje.
#1 truth hurts

#36 x-type

x-type
  • Članovi
  • 2,664 posts
  • Joined 04.12.2005.

Posted 07.01.2007. - 14:28

dakle, evo slike s pruge KŽ - BJ, točnije Žabno - Bjelovar (Žabno - Križevci ćete isto jednom dobit da vidite to šklopociju). vlakova nema jer je slikano na blagdan i nisam niti jednog ulovio. slike su čisto da se vidi stanje pruge.

ulazni signal u kolodvor Bjelovar iz smjera KŽ
Posted Image

isto mjesto, smjer KŽ
Posted Image

pogled na prugu s nadvožnjaka Velike Sredice u BJ, smjer KŽ. pruga izgleda loše jer je most loš (sva voda s mosta curi dolje na prugu, stvaraju se nanosi blata, odvodnja uz prugu ne znam da li postoji, ako da, sva je zaštopana, zato je sve puno i mahovine i trave. primijetio sam da je tako kod mnogih nadvožnjaka.
Posted Image

isto mjesto, smjer BJ
Posted Image

stajalište Klokočevac, smjer BJ. 100% sam siguran da tu nikad nije postojao nikakav drugi kolosijek.
Posted Image

smjer KŽ
Posted Image

vrlo simpatično i uređeno stajalište Žabjak
Posted Image

Žabjak, smjer BJ. na ovoj dionici su opet drveni pragovi.
Posted Image

smjer KŽ.
Posted Image

#37 x-type

x-type
  • Članovi
  • 2,664 posts
  • Joined 04.12.2005.

Posted 07.01.2007. - 14:36

kolodvor ili što je već Rovišće, smjer KŽ. ne znam kad je drugi kolosijek bio zadnji put u uporabi. sam kolodvor je u p.m. od sela i s obzirom na tu činjenicu ima dosta putnika.
Posted Image

smjer BJ
Posted Image

smjer KŽ
Posted Image

s desne strane je stara utovarna rampa, dakle, nekad je bilo nekakvih teretnih aktivnosti ovdje.
Posted Image

smjer BJ
Posted Image

stajalište Hrsovo, smjer KŽ. vrlo simpatično jer je skoro ispod mosta u usjeku i do stajališta se dolazi prilično dugim izlomljenim stepenicama. pragovi su opet betonski. šteta što vam nisam mogao dočarati uspon ovdje koji završava nekih 500 m iza mosta, s mosta se baš lijepo vidi točka preloma na kraju uspona.
Posted Image

Hrsovo, smjer BJ
Posted Image

još imam par iz Žabna, sad mi se žuri.

#38 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 07.01.2007. - 14:37

smjer KŽ.
Posted Image

zašto je i koliko je ovdje ograničenje? a njegova duljina je koliko? 5 metara? :lool
#1 truth hurts

#39 Renato

Renato
  • Administratori
  • 6,681 posts
  • Joined 26.03.2005.
  • LocationDonja Bistra, Croatia

Posted 07.01.2007. - 14:37

I tebi je ovo lose stanje pruge... :lol:
Ocito nisi prosao od Banove prema Pcelicu. Tek to da vidis..
Kao u kaubojskim filmovima.. pragovi postavljeni na zemlju i malo zasuti.
Brzina... 15 km/h

#40 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 07.01.2007. - 14:40

I tebi je ovo lose stanje pruge... :lol:
Ocito nisi prosao od Banove prema Pcelicu. Tek to da vidis..
Kao u kaubojskim filmovima.. pragovi postavljeni na zemlju i malo zasuti.
Brzina... 15 km/h

šteta što nema slike. ili možda ima negdje na forumu?
#1 truth hurts

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)