Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

-

• Please log in to reply
84 replies to this topic

#41 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 29.11.2006. - 16:11

Strpljenja momci... možda se uskoro i dogodi nešto... no nesmijem baš previše pričati... nikad se nezna, možda stvar i ne uspije :?
No uglavnom, primjer kolega iz Slovenije je da se samo sa trgovinom ž.modela nemože, a trenutno u HR ima više wargamera i D&D-ovaca nego ž. modelara... mislim da će prvo biti na tapeti pribor (drveće, posip itd,,,)
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#42 TommyLee

TommyLee
  • Članovi
  • 394 posts
  • Joined 24.10.2005.

Posted 30.11.2006. - 08:18

Ako će biti čisto modelarski dučanćić, onda bi za vlasnika bilo najbolje da pokrije širi modelarski opseg. Kvalitetne boje recimo svima trebaju, posipi, drveće. Vjerujem da bi moral prodavati i plastične modele, pa warhammer figurice i sl. Ja ću prvi podržati dućan a ima nas sigurno još. No naravno, vlasnik moram imati sluha i za prosječni budžet jednog Hrvata. Znači, jeftinije linije raznih proizvođača. Eto ti recimo ona moja bachmannica košta samo 19 $ u SAD-u! Ima tu još par modela lijepih dizelašica koje bi početnicima bile zgodna opcija. U Europu se ne kužim bnaš preveć, no kod amera u jeftiniju kategoriju upadaju svakako Bachmann, Model Power, koji ima lijepe nekretnine (vidi moj rudnik), pa atlas, kao malo skuplji...Mislim da bi budućem vlasniku najbolji recept bio raznovrsnost + istraživanje tržišta.

#43 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 30.11.2006. - 16:00

Strpljenja momci... možda se uskoro i dogodi nešto... no nesmijem baš previše pričati... nikad se nezna, možda stvar i ne uspije :?
No uglavnom, primjer kolega iz Slovenije je da se samo sa trgovinom ž.modela nemože, a trenutno u HR ima više wargamera i D&D-ovaca nego ž. modelara... mislim da će prvo biti na tapeti pribor (drveće, posip itd,,,)

Odlaziš u poduzetnike?! :mrgreen: :mrgreen:

#44 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 30.11.2006. - 22:35

Ne, barem ne u doglednoj budućnosti :( no postoje neke indicije o nekim pomacima vezanim uz trgovinu modelima na području RH, naravno, informacija je iz neprovjerenog i nepouzdanog izvora koji nije blizak bilo kome i bilo čemu... :mrgreen: :lol:

BTW,

no kod amera u jeftiniju kategoriju upadaju svakako Bachmann, Model Power,

Model Power je u stvari Mehano i Kina, isto vrijedi i za Bachmann te Atlas koji uzimaju ili su uzimali Mehano :wink:

www.malezeljeznice.net

#45 Alen

Alen
  • Članovi
  • 751 posts
  • Joined 28.11.2005.

Posted 01.12.2006. - 17:42

Za nase dzepove je Piko Hobby najpovoljniji. S obzirom da oni imaju i nesto dodatne opreme iz Hobby programa (nesto kucica, zelj. stanicu, drvece, travu,...) onda bi vjerojatno to bio dobar pocetak za nase trziste. Pogotovo sto taj Hobby program u biti uopce nije los. Ja imam iz tog programa DB 185, zatim ICE3 te dizel DB 218, a od vagona DB IC vagone u novoj boji (bijela sa crvenom linijom) te nesto teretnih i mogu reci da furaju sjajno. Naravno da to nije ona detaljnost kao kod skupih modela, ali ti modeli ce zadovoljiti sve osim purista. A biti danas purist je jaaaaako skupo! Prema tome vjerujem da jedan privatnik nece nikada moci otovriti trgovinu, ali da bi jedna velika kuca u RH itekako imala interesa marak u velikim centrima ponuditi jedan takav proizvod (npr Konzum Super Centri ili Super Konzum - oni svi imaju nesto igracaka u ponudi).

#46 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 01.12.2006. - 23:15

Pa, hobby modele od Mehana možeš naći na taj način (ne zaboravimo, mehano ima dvije tj.tri kategorije modela: TrainLine / Hobby, Prestige) u boljim trgovinama.
Sa drugim proizvođačima je teže... zašto, o tome je već bilo riječi.

Sve je stvar izbora, zavisi što želite ; netko voli puno modela, netko malo ali kvalitetno, netko traži dlaku u jajetu, netko želi najbolji omjer kvaliteta/cijena, a nekima ni to nije dovoljno, već traže najbolje bez obzira na cijenu... a ima i onih koji bi sve za ništa novaca. Ovima zadnjima samo želim puno sreće :mrgreen:

www.malezeljeznice.net

#47 Alen

Alen
  • Članovi
  • 751 posts
  • Joined 28.11.2005.

Posted 02.12.2006. - 13:57

MClight, imas donekle pravo. Jedino je problem sto Mehano osim modela ima jos nesto malo drveca, dvije vrste "posipa" za travu i to je to! To je premalo cak i za one sa najmanjim prohtjevima. Ja sam osobno mislio na jednu "zdravu" kombinaciju modela i pribora! A onima koji bi sve za nista: ist puno srece i od mene :twisted:

#48 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 02.12.2006. - 17:33

Pa, već sam negdje napisao da postoji nešto... neka mala mogućnost, no sve u svoje vrijeme... da ne "zacopramo" stvar :twisted: :lol:

www.malezeljeznice.net

#49 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 930 posts
  • Joined 28.09.2005.
  • LocationVeliko Trgovišće

Posted 02.12.2006. - 21:58

... no postoje neke indicije o nekim pomacima vezanim uz trgovinu modelima na području RH, naravno, informacija je iz neprovjerenog i nepouzdanog izvora koji nije blizak bilo kome i bilo čemu... :mrgreen: :lol:

Krasne vijesti za sve. poruči ovom izvoru nikome bliskom i nadasve neprovjerenom da proslijedi dugokosoj spodobi punu podrški. :mrgreen: :kul :)
Danijel

#50 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 03.12.2006. - 00:53

Dotični će valjda vidjeti pisma podrške... :wink: no prenjeti ću mu preko tajnih i nepouzdanih kanala vaše želje, pisma i pozdrave, u nadi da će pozitivno odgovoriti o-znate-več-čemu... :mrgreen:
Još uvijek čekamo... nestrpljivo... :lol:

www.malezeljeznice.net

#51 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 04.12.2006. - 09:39

Puno sreće, ako se krene!

#52 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 930 posts
  • Joined 28.09.2005.

Posted 05.12.2006. - 20:30

Da se ja malko vrnem na topic.

Nemam ništ a priori protiv Mehana, ali skroz su mi čudna firma. navalili na američke kalupe, pa to prodaju u đuture. Samo me interesira da li to ameri još uvijek kupuju. Govorim o train setovima koji se mogu kod nas pronaći. Ako trebate nešto za početak, dušu dalo ako zbog ničeg drugog, a ono zbog regulatora.

Ako tražite nešto više, Prestige paleta nudi više, ali bogmeč i košta.

Znam da je razvoj alata skup. Znam da je proizvodnja neisplativa ako se ne naštanca nebrojeno komada. Znam da je istraživanje tržišta skupo i da je upitno koliko bi bilo isplativo raditi neki HŽ, SŽ ili bilo koji model bivše Juge. No, da baš nikad ne probati ponuditi modelarima matičnog tržišta neki konkretan proizvod - e to ne kužim da me ubiješ. Zamislite da Fleischmann ne radi DB modele već samo ostale???

Bok.
Danijel

#53 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.12.2006. - 01:40

Američko je tržište veliko, proporcionalno veličini, ima i veliki broj "sucker"-a koji će popljugati model, osim toga, Mehano ima tradicionalno suradnju sa amerima. Ne čudim se zapravo, jer je Mehano mala firma koja ima potencijala, ali pogledaj kaj se događa sa velikim firmama, oni koji u stvari drže tržište su u velikim :ser , a ako oni nemogu izaći na kraj, kako će Mehano? Zakopati se sa modelom kojeg nemogu prodati u više od 200 primjeraka je više za manufakture nego za Mehano.
Mehano je ni vrit-ni-mimo,što se samog udjela u tržištu tiče... a tak je i sa proizvodima... moraju računati ipak na kakvu-takvu prodaju.

Po meni, za početak bi mogli izbaciti vagon ili dva koji bi se dali provuči kroz barem dvije epohe i za barem 2-3 operatera.
Lokse, čini mi se, nećemo vidjeti još dugo... pogotvo jer je niknula samogradnja, i u zadnjih godinu dana na "tržištu" pojavilo se dosta zanimljivih modela sa našeg područja.
Pitam se, koliko bi ljudi kupilo Hobby izvedbu neke od 66x :)

www.malezeljeznice.net

#54 Alen

Alen
  • Članovi
  • 751 posts
  • Joined 28.11.2005.

Posted 06.12.2006. - 14:48

Jedno ne kuzim: stalno se barata brojkom od 200 modelara. Osobno mislim da bi broj bio daleko veci da postoji mogucnost bavljenja tim hobby-jem. Osim nas starijih koji posjedujemo modele od "prije" i nekoliko mladjih koji si mogu priustiti odlazak u inozemstvo, ostatak je vise-manje vezan za trgovine u RH. Sto znaci da Mehano ponudi jedan hobby paket sa npr. 1161 i sa 2-3 HZ vagona po jednoj prihvatljivoj cijeni, siguran sam da bi u predbozicno doba prodali nekoliko tisuca paketa samo kod nas. Ako pak naprave i JZ boje 661, Srbija bi isto "progutala" par tisuca komada. A to su sve buduci modelari. Ja sam poceo sa 7 godina isto sa jednim paketom od Mehana. Prema tome, mislim da ima trzista ali nema nimalo volje! Jer ako su na njemacko trziste bacili preko ALDI-ja modele koje ni pas s maslom ne bi pojeo (npr. Amtrak lokomotiva sa nekakvim bivsim DB vagonima u bojama Amtraka, i sve su prodali, onda zakaj ne bi probali HZ/JZ/SZ kombinaciju. A siguran sam da bi to mogli ponuditi i u inozemstvu.

#55 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 930 posts
  • Joined 28.09.2005.

Posted 06.12.2006. - 15:13

@NClight
Ja bih kupio Hobby 66x loksu ziher, da je jednako kvalitetna kao i Piko hobby loksa. Mislim da nas ima više takvih.

Alenov post potvrđuje ono što sam već rekao o Mehanu. Jednostavno kod njih nema sluha i bok. Mogu oni pričat što hoće. Sa svojim brojkama će me teško uvjerit u suprotno. Mehano je jednostavno priča za sebe i takvi će ostat. I slovenski kolege se bore s istim vjetrenjačama i Mehanoim nije baš jasan, no Mehano ne reagira niti objašnjenjem niti ponudom. U stvari, mislim da ne vrijedi na njih trošiti puno riječi i živaca. Ako postoji kakva kritična masa za kupnju nekog HŽ modela, možda bi bilo bolje dogovorit se s Rocom ili Pikom ili KMB-om.

Ne znam više kaj da velim, pa da ne bubnem glupost, završavam.

Pozdrav.
Danijel

#56 Alen

Alen
  • Članovi
  • 751 posts
  • Joined 28.11.2005.

Posted 06.12.2006. - 15:22

Ja sam bubnuo glupost: nazavno mislio sam na 1161 HZ i 441 SZ! Sorry. Inace potpisujem i Danijelov post! Ako je netko gluh, onda je gluh!

#57 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 06.12.2006. - 15:35

Ja sam bubnuo glupost: nazavno mislio sam na 1161 HZ i 441 SZ! Sorry. Inace potpisujem i Danijelov post! Ako je netko gluh, onda je gluh!

Vjerojatno si mislio ASEA HŽ 1141?

1161 je postojalo samo dvije modificirane Žutke 1061... :mrgreen:

#58 ARKUS

ARKUS
  • Članovi
  • 172 posts
  • Joined 03.10.2006.

Posted 06.12.2006. - 15:40

Hay društvo :D :D :D

da bubnem i ja nešto .... :mrgreen:
Ima li netko kod nas ili u susjedstvu da sam radi kalupe tj. modele-odljevke loksi serije 66x ili 441,442 i sl. Mislim na odljevke od resina,pa da sami brushamo i ljepimo decale i sl....a podvozja uzmemo od postojećih/starih mehano loksi uz male preinake,sve je ovo u pitanju Hobby line(štedimo...)

Palo mi je na pamet da u Corel draw-u napravim nacrte lokse pa da mi frajer koji radi gravure u mesingu ili nekom lakšem limu "izgrebe" model.
Onda zalemiš po rubovima iznutra,malo pokitaš,ofarbaš i dobiješ... :?:
U engleskim magazinima puno je takvih loksi i vagona (MADE IN CHINA) :!:

RAZVIJMO TEMU

#59 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 06.12.2006. - 15:59

Meni se od Mehano asortimana sviđaju jedino DB Falns vagoni, strava su mi.

Posted Image
Posted Image

Imam još i Hobby Thalys, i to je to. Ostalo me niš ne zanima.

Njihovu poslovnu politiku stvarno rijetki mogu shvatiti. :twisted:

#60 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 06.12.2006. - 16:01

Hay društvo :D :D :D

da bubnem i ja nešto .... :mrgreen:
Ima li netko kod nas ili u susjedstvu da sam radi kalupe tj. modele-odljevke loksi serije 66x ili 441,442 i sl. Mislim na odljevke od resina,pa da sami brushamo i ljepimo decale i sl....a podvozja uzmemo od postojećih/starih mehano loksi uz male preinake,sve je ovo u pitanju Hobby line(štedimo...)

Palo mi je na pamet da u Corel draw-u napravim nacrte lokse pa da mi frajer koji radi gravure u mesingu ili nekom lakšem limu "izgrebe" model.
Onda zalemiš po rubovima iznutra,malo pokitaš,ofarbaš i dobiješ... :?:
U engleskim magazinima puno je takvih loksi i vagona (MADE IN CHINA) :!:

RAZVIJMO TEMU

Rade ti u Beogradu 661 (može se naručiti i u HŽ 2061 bojanju), i to izgleda dosta solidan model. Cijena je 175€.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users