Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Izložba "Virovitica voli vlakove"

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Darude

Darude
  • Članovi
  • 489 posts
  • Joined 09.06.2007.
  • LocationVirovitica

Posted 07.08.2015. - 21:16

Za Rokovo u Virovitici bude izložba "Virovitica voli vlakove" pa zavirite u članak i veliku galeriju fotki :)

http://www.icv.com.h...cih-u-hrvatskoj

Za Rokovo izložba “Virovitica voli vlakove” u režiji Gorana Denca

Goran Denac, medicinski tehničar iz Virovitice, kroz dvadesetak godina sakupio je oko 150 lokomotiva i 500 vagona. Njegove makete i vitrine sadrže više od kilometar tračnica. Goran i mala grupa ljudi odlučili su sve to izložiti i predstaviti ljudima. U prostorijama na Željezničkoj stanici Virovitica izložba je u pripremi i trebala bi biti otvorena za javnost za Rokovo. Izložba pod nazivom “Virovitica voli vlakove” nastala je uz puno odricanja i truda, od nabave samih vlakova i lokomotiva, kao i materijala za izradu okoliša. Željeznička maketa bit će među prvih pet najvećih maketa u Hrvatskoj.

SLIKE VLAKOVA SU ME ODUŠEVLJAVALE

Otkud ideja, što Vas je navelo na izradu ove makete, kako ste se zaljubili u ovaj hobi?

– Svi smo imali nekoga u Njemačkoj dok smo bili mali, teta ili netko je dolazio, uvijek su kupovali autiće, a uz njih su dolazili i nekakvi katalozi trgovina u kojima je bilo svega, pa i vlakova. Bila mi je želja imati te vlakove iz kataloga, ali nije bilo mogućnosti. Živio sam na Željezničkoj stanici, obiteljska kuća je i danas nekoliko metara od stanice. Osim toga, i djed je radio na željeznici, bio je pružni radnik, pa je imao puno slika vlakova koje su me oduševljavale.

Otkud iskustvo maketiranja?

– Pa nije to neko veliko iskustvo, više sam kolekcionar nego maketar. Kada imam vremena usput napravim neko drvce, posadim neku travku, ali danas većinom sve materijale kupim gotove, pa treba znati samo posložiti, obojiti i slično.

Tko sve radi na izložbi?

– Marinko Janković, on je zaslužan za održavanje, servisiranje i elektriku, tu su i Zlatko Živković i Toni Stolnik koji sa mnom obavljaju sve ostalo.

VLAKOVE I MATERIJAL SMO UGLAVNOM NABAVLJALI PREKO INTERNETA

Otkud materijal, vlakovi, izrađujete li nešto ručno?

– Većinom putem interneta iz svih dijelova svijeta. Gotovo nema zemlje iz koje nisam nabavljao materijal, ali najviše iz Njemačke i Austrije. Nešto izrađujemo i ručno, na primjer mljevena piljevina, tempere i stara žica, tako izrađujemo drveće. Nešto vlakova su mi ostavili roditelji, neki su još iz djetinjstva. Kada je postalo moguće, mjesečno sam počeo ulagati u to kao u hobi, sada je to prošlo već dvadesetak godina. Imam kolekciju od oko 150 lokomotiva i petstotinjak vagona, a tračnica preko kilometar, ali nešto je u pripremi, nije sve iskorišteno. Sve je u voznom stanju, što nije, radi se na tome da se osposobi.

Jesu li makete iz stvarnog života, imaju li neku svoju priču?

– Mala uskotračna maketa ima priču, budući da su Slatina i ovaj kraj bili poznati po uskotračnoj željeznici i po obitelji Gutman koji su se time bavili i bili vlasnici. Velika maketa je proizvod mašte, ali nailazi ideja da se napravi virovitički kolodvor koji će biti iz stvarnog života.

NAJTEŽI DIO BIO JE PRONAĆI PROSTOR, ZAHVALAN SAM IGORU PRPIĆU

Je li bilo nekih problema kod izrade makete, što vam je zadalo najviše muke?

– Najteži dio je bio pronaći prostor. Iznimna zahvala Igoru Prpiću ispred Sindikata željezničara koji su nam omogućili ovaj prostor u kojem smo trenutno. I njima se to dopalo jer ipak je to neki oblik promocije i hrvatskih željeznica i vlakova općenito. Osim prostora, bilo je problema kod unošenja svih stvari i ponovnog sastavljanja makete.

Jeste li pokušali ostvariti neke financije?

– Dosad ne, sve samostalno financiram. Nešto ćemo pokušati jer u tome nikad ne odrasteš, industrija igračaka je velika i uvijek te iznenade. Sada kako smo ušli u Europsku uniju počeli su praviti sve više modela s našeg područja pa je interes još veći.

I SIN JE ZAVOLIO VLAKIĆE

Kako vaša obitelj reagira na to, podržavaju li vas u tome što radite?

– Sin je često sa mnom, od 4. godine odlično barata skalpelom, a supruga nema vremena za to. Nekada je teško, veliki su izdaci, ali uglavnom me podržavaju u tome. Imam više igračaka od sina i skuplje su pa je onda to malo teško uskladiti.

Koji je cilj izložbe željezničke makete?

– Nemate svaki dan priliku vidjeti i čuti o takvim stvarima, kako je to izgledalo u povijesti. Cilj je upoznati ljude s onime čime raspolažemo i da nešto nauče o tome kao i promocija hrvatskih željeznica i općenito vlakova. Postavit ćemo i četverojezične ploče na kojima će pisati kada su ti vlakovi vozili, koja je bila njihova svrha i slično.

Ima li još nekoga u Virovitičko-podravskoj županiji da se bavi ovime?

– Čuo sam da ima jedan čovjek kod kojeg u kući vlakovi voze po zidovima, ima ih još koji se bave time, ali se ne pokazuju kao ni ja dosad. Vjerujem da ćemo se svi povezati kada krene izložba. (www.icv.hr; žđ, foto: Matija R.; 2.8.2015.)

Edited by seabral, 14.08.2015. - 19:27.
ubačen citat čitavog članka; u skladu s pravilima foruma

..:: Vlak je UVIJEK brži ::..

#2 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,624 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 19.10.2015. - 15:03

U Virovitici će se u subotu 24. listopada o.g. održati burza željezničkih modela i pratećeg modelarstva i maketarstva. Organizator poziva sve ljubitelje malih željeznica da se pridruže, a ulaz je sobodan.

Burza će se održati u zgradi željezničkog kolodvora Virovitica i biti će otvorena od 8 do 20 sati. Također će u isto vrijeme biti otvorena i izložba ”Virovitica voli vlakove”.

Za one koji putuju iz Zagreba vlakom objavljujem izvadak iz voznog reda:

– polazak iz Zagreb Glavnog kolodvora vlakom 783 u 06.50 h

– dolazak u Viroviticu u 09.20 h

– polazak iz Virovitice vlakom 702 u 14.03 h

– dolazak u Zagreb Glavni kolodvor u 16.17 h

Alternativno je povratak moguć i vlakom 782 s polaskom iz Virovitice u 18.21 h i dolaskom u Zagreb Glavni kolodvor u 20.44 h.

Cijena povratne karte iznosi 141,40 kn, a za umirovljenike, osobe starije od 60 godina i studente 88,40 kn.

Jedna skupina ljubitelja željeznice (velike i male) sprema se na put u Viroviticu vlakom 783 - detalje ćemo utanačiti ovih dana - pa tko se želi pridružiti dobro je došao.

Serija 05 je zakon!

#3 Darude

Darude
  • Članovi
  • 489 posts
  • Joined 09.06.2007.
  • LocationVirovitica

Posted 24.10.2015. - 17:25

Evo kako je bilo danas dopodne :)

http://www.icv.hr/20...ijele-hrvatske/

..:: Vlak je UVIJEK brži ::..

#4 Garfield

Garfield
  • Članovi
  • 1,912 posts
  • Joined 13.06.2009.
  • LocationDugo Selo

Posted 14.08.2016. - 21:39

Evo izložbe i ove godine, još traje sutra i prekosutra:

FOTO: Posjetite “magični svijet vlakova” na Željezničkom kolodvoru u Virovitici

Povodom Rokova, od 13. do 16. kolovoza od 10 do 18h na prvom katu željezničkog kolodvora u Virovitici otvorena je izložba malih vlakića pod nazivom “Magični svijet vlakova”. U sklopu izložbe organizirana je i tombola, maketarska radionica te će mališani moći voziti i “velike” vlakove te dobiti diplomu.

Entuzijast i kolekcionar Goran Denac, pokretač izložbe “Virovitica voli vlakove”, i ovoga puta pripremio mnoge novitete, pa uistinu vrijedi doći i pogledati taj magični svijet malih vlakova :)

(icv.hr; na linku je galerija)

Quod licet Iovi, non licet bovi.

#5 2041024

2041024
  • Članovi
  • 3,599 posts
  • Joined 17.01.2007.
  • LocationBjelovar

Posted 15.08.2016. - 11:45

Bio bio i dojmovi su za 10!!

#6 Garfield

Garfield
  • Članovi
  • 1,912 posts
  • Joined 13.06.2009.
  • LocationDugo Selo

Posted 10.07.2017. - 08:45

Kako sam vidio po programu za Rokovo ova izložba će biti i ove godine, i to:

12. kolovoza (subota) od 10 do 18 sati “Kraljevstvo malih vlakova”;

15. kolovoza (utorak, blagdan Velike Gospe) od 20 do 23 sata “Noćno kraljevstvo malih vlakova”.

(ako nekoga zanima cijeli program Rokova u Virovitici je ovdje, neću ga citirati jer osim ove izložbe nije bitno za temu)

Quod licet Iovi, non licet bovi.

#7 .Laurus.

.Laurus.
  • Članovi
  • 3,441 posts
  • Joined 30.01.2013.
  • LocationM103

Posted 30.09.2018. - 21:33

image.png

Brzi vlak (744 "Cibalia") iz Vinkovaca, Strizivojne Vrpolja, Slavonskog Broda, Nove Kapele - Batrine, Nove Gradiške, Novske i Banove Jaruge, za Ivanić Grad, Dugo Selo i Zagreb dolazi na treći kolosijek. 

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users