Jump to content

Uz potok Dubravicu do Medvednice, a ima i nešto od javnog prometa - 5. lipnja 2015.


Stanley

Recommended Posts

Vratim se ja neki dan sa podulje šetnje i potužim se kćeri da me boli donji dio leđa. - To ti nije od šetnje - stručno objasni ona - već od toga što se premalo krećeš.

Aha, kad ti kažeš… iako nisam baš siguran u dijagnozu. Ali nastavljam dalje sa šetnjama, dokazano najzdravijim sportom, pa sam se odlučio otisnuti nekamo i danas. Duž pruge je sve pretraženo i posnimljeno, Vrapčak sam već pomalo izgustirao, na Jarun i Savu mi se ne da… I odlučim krenuti pješice od kuće do zadnjeg stajališta autobusa u Gornjem Stenjevcu, a natrag ću javnim prijevozom. Dobrim dijelom trase hodati ću uz potok Dubravicu, a potoke obožavam još od djetinjstva kada sam bio opčinjen Žeravincem u Ivaniću. Računao sam da će mi trebati uz usputna zastajkivanja radi slikanja oko sat i pol vremena, a trebalo mi je ravno 78 minuta.

 

U devet sati ujutro već je oko 20°C i valja se poslužiti hladovitom stranom ulice:

 

pNORzPl.jpg

 

Dolazim do Checkpointa 1 - skretanje iz Samoborske u pothodnik ispod pruge i Aleje Bologne pa prema sjeveru. Usputni pogled na bivše stajalište Samoborčeka koje se zvalo Stenjevec:

 

dgOhTyt.jpg

 

Trasa legendarne prugice je dodatno zatrpana suhim granjem:

 

yUpoWtP.jpg

 

Prije nego ću produžiti kroz podrum prema sjeveru idem malo izvidjeti situaciju lijevo gore. Tu je neko vozilo tresnulo u ogradu:

 

fQNtpyj.jpg

 

Malo ZET-infre:

 

luHZDZk.jpg

 

Pogled kroz džunglu na ex-stajalište Stenjevec:

 

WM1lzff.jpg

 

Malo X. koridora i to je sve od pruga za danas. Vidio sam jednog Mađara, ali koga još zanimaju ti krševi:

 

tm9Y4PZ.jpg

 

Ulazim u prvu magistralu današnjeg kretanja:

 

EAwKW91.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje negdje stanuju moja bivša kontrolorica u pošti u Gajnicama Ludmila Mikl i naš forumaš fran:

 

jCuTHNl.jpg

 

U ovoj zgradi smo devedesetih otvorili novu poštu, a danas vidim nekakvu kladionicu:

 

qa8LvWi.jpg

 

Jedan ZET-ov busić za lokalne brege:

 

Cm7gw6D.jpg

 

Skretanje ulijevo u Bolničkoj dovelo me na sunce…

 

RARb20k.jpg

 

… ali stari izviđač uvijek nađe hlad:

 

c3r8hD5.jpg

 

Ako me pamćenje dobro služi ovdje stanuje moj kolega iz Pošte i prijatelj Zdenko zvani Kumpić:

 

aMUiKPs.jpg

 

Ovdje ću napraviti mali iskorak u prošlost. Kod Kumpića sam gledao TV prijenos finalne utakmice za naslov prvaka Europe u košarci između Cibone i madridskog Reala. Bilo je vrlo ugodno, častili smo se delicijama koje je pripremila Kumpićeva supruga, cicali pivo i navijali za Cibonu.

Utakmica je odigrana 3. travnja 1985. u Ateni, a Cibona je pod vodstvom trenera Mirka Novosela pobijedila favorizirani Real rezultatom 87:78 i time po prvi put osvojila titulu prvaka Europe. Za Cibonu su igrali Mihovil Nakić (7 koševa), Aleksandar Petrović (16), Adnan Bečić, Zoran Čutura (16), Dražen Petrović (36), Andro Knego (10), Branko Vukičević, Sven Ušić (2), Ivo Nakić i Franjo Arapović.

 

Momčad Cibone, prvak Europe 1985. godine:

 

WlnL8SG.jpg

 

Povratak u sadašnjost - ovo je već drugi I.N.R.I. koga sam sreo na putu:

 

ZReA0wF.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stižem na Checkpoint 2 - skretanje iz ulice Karažnik prema sjeveru i krajnjem odredištu:

 

s4hlSzJ.jpg

 

I tu srećem mog današnjeg prijatelja i suputnika - potok Dubravicu:

 

XTU1hKF.jpg

 

Dubravica je jedan od zagrebačkih podsljemenskih potoka koji izvire iz Medvednice iznad Gornjeg Stenjevca. Nekada je imao izravni utok u Savu, a danas kod Aleje Bologne skreće južno od pruge prema istoku novoizgrađenim koritom, da bi ponovo skrenuo prema jugu i završio u jezeru u Jankomiru nedaleko hotela Holiday.

 

Lijevo je ulica Dubravica kojom nastavljam dalje, a desno Zelena magistrala koja završava na Ponikvama:

 

6SY9OSJ.jpg

 

Kažiputi:

 

G0jteBJ.jpg

 

Nogostup baš i nije neka raskoš od proporcija:

 

qvgT9XH.jpg

 

Busilo u spustu:

 

7OsehXz.jpg

 

Rijedak prizor u Zagrebu - štala i štagalj:

 

99wC1Tw.jpg

 

Potočić maleni veselo žubori:

 

8UmGABA.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kod ovog slapića se privremeno rastajemo:

 

mZblUB1.jpg

 

Ajme koliko puteva:

 

4vK7r3O.jpg

 

Idem ja potražiti potočić koji se odmetnuo od ceste:

 

5lOihIW.jpg

 

I našao ga:

 

ALFpyJN.jpg

 

Idem dalje, sveudilj tražeći hladovinu. Ovo je već perverzija od nogostupa:

 

68VHvTW.jpg

 

Dalje je još gore:

 

XL6RNdX.jpg

 

A nije puno bolje ni na sunčanoj strani:

 

Y8LzRsh.jpg

 

Dječji vrtić Limač je znamenito mjesto jer u njemu radi moja kćer kao stručni suradnik - psiholog:

 

7MeU0e0.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

ZET-ovac se podosta mučio na ovom usponu:

 

CrHOOaS.jpg

 

Stajalište Kancelak. Tu izlazimo/ulazimo kada dovedem unuku mami u vrtić na igranje:

 

FiA7zSV.jpg

 

Potok je dolje u grabi:

 

BeAVXrf.jpg

 

Svidjela mi se ova kuća s puno cvijeća:

 

ZfRq7KA.jpg

 

Možda mi zatreba kada se vratim kući:

 

v12j7WT.jpg

 

Evo potoka opet uz cestu:

 

IJfMCKP.jpg

 

FPKrh9V.jpg

 

w6RUpc4.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

S druge strane mostića je suho - očito je potok poslan malo pod zemlju:

 

p6HBZMN.jpg

 

Među ovom drvenarijom sam prepoznao i nekoliko željezničkih pragova:

 

gGKTsVu.jpg

 

Vratimo se na potok…

 

JN5P3gI.jpg

 

… koji je malo u koritu i malo pod zemljom/betonom:

 

zXE2YJY.jpg

 

h0z9twg.jpg

 

Ovdje ga šalju u podzemlje, ne izgleda baš ugodno:

 

BRutr7t.jpg

 

Kokotiček…

 

Ts0hLLb.jpg

 

… i potok. Baš idilično:

 

OJSwRl1.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovo liči na ušće jednog potoka u drugi ili dva kraka istog toka. Ne namjeravam razbijati glavu, glavno je da lijepo izgleda:

 

Ise39ws.jpg

 

Šteta je što nisam mogao prići bliže jer je motiv na ograđenom privatnom posjedu. Pažljivo oko ipak će prepoznati slapić i desno mlinsko kolo jedne vodenice:

 

Lecy09A.jpg

 

I eto me sasvim blizu cilja:

 

h8AyURU.jpg

 

Zanimljiva novogradnja…

 

BDGHcvQ.jpg

 

…. u kojoj se nalazi:

 

Ki9qEGW.jpg

 

Tu čekam bus za povratak, a kreće za 17 minuta:

 

z7cZc6W.jpg

 

U međuvremenu ću se još malo podružiti s okolišem:

 

p3aYRNJ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovo su baš mogli malo osvježiti:

 

SMA0gYb.jpg

 

Da imam sa sobom konzervu mesnog nareska ili sardina, štrucu kruha i čuturicu s vodom, a na leđima pola stoljeća manje, produžio bih bez zadržavanja:

 

FPqV0UL.jpg

 

Lipanj je pa i lipe mirišu;

 

CU3zvJb.jpg

 

Što me naravno podsjetilo na našu izviđačku Himnu vatri:

Plamen se diže, a iskra sipa

I slušaju nas jela i bor.

Dok iz daljine miriše lipa

bratinskih grla čuje se zbor.

 

Vratimo se našem potoku Dubravici, ovo su oproštajne slike - za danas:

 

VLejeGv.jpg

 

KjBO7M9.jpg

 

n28py0v.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovaj stari babin dub zasigurno pamti vrijeme kada sam zadnji put bio ovdje, a to je bilo u studenom 1973. godine kada sam se opraštao s društvom pred odlazak u vojsku:

 

6awC0x3.jpg

 

Valja posvetiti neku i našem najdražem i naročito jedinom gradskom javnom prijevozniku:

 

4nBDrxp.jpg

 

KHSNyt3.jpg

 

Dvije putne:

 

8KyoofT.jpg

 

Oo5v2tP.jpg

 

U mojoj Malešnici me dočekalo stvorenje tipa Felis silvestris forma catus, vulgo mačka domaća. Ni jedna crna mi nije prešla ispred puta, a ni cucki se nisu oglašavali. Sve u svemu ugodno provedeno ljetno prijepodne:

 

JNPi7X1.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijepa šetnja ! :palac:

Današnji dan je bio toliko topao, a ti si prošao pored i preko toliko potoka ... nisi nijednom došao na ideju da u nekom od njih umočiš noge ? :grin:

Link to comment
Share on other sites

nisi nijednom došao na ideju da u nekom od njih umočiš noge?

 

Ne, jer bi me to usporavalo. Noge sam umočio kod kuće, vulgo istuširao sam se.

Uostalom i sa kopna sam se prisjetio vremena kada sam prao noge u gorskim vodama, recimo u Sutjesci u poziciji čaplje.

(A prisjetio sam se i vremena kada se uz obalu umakalo, ali to nije za ovaj forum). :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Malo kroz moj kraj,zanimljivo i zabavno.

 

Mogu samo nadodati da me baš zanima do kad će oni ostaci porušenog drveća i ostalog kod nekadašnjeg stajališta Samoborčeka stajati.....

Već je tak kojih mjesec dana,dobro da se nekaj radi i uređuje ali ovo tak ne izgleda. Srušen je čini mi se i dio zgrade starog stajališta,bilo bi

zanimljivo pronaći nekakve predmete i starine iz tog doba npr. natpis stajališta Stenjevec.....samo za to su šanse skoro nikakve.

 

Potok Dubravica i Gornji Stenjevec su super izletiše za ove proljetne dane.

Link to comment
Share on other sites

I linija 124 je, dakle, jedna od onih koje voze češće subotom nego radnim danom...

 

Vidi se da je i nedjeljom promet prilično frekventan. Pretpostavljam da je to zbog planinara i općenito rekreativaca.

Planinarski dom na Glavici (420 m/nm) je jedna od najpopularnijih destinacija na Medvednici, ne samo za planinare već i za obiteljske izlete. Domu se može prići i automobilom preko Zelene magistrale, ali tu mogućnost koriste samo malobrojni - većina posjetitelja dolazi pješice od Gornjeg Stenjevca ili stazom sa Ponikvi.

 

Dom na Glavici, izgrađen 1932. i dograđen 1982. godine:

 

2i0Xcl8.jpg

 

Sa doma se pruža prekrasan vidik na zapadni dio Zagreba:

 

hgRWgRp.jpg

 

Od krajnjeg stajališta autobusa u Gornjem Stenjevcu do Glavice vodi planinarska staza broj 3, koja prolazi uz špilju Veternicu:

 

P3POvjv.jpg

 

AwgmxGn.jpg

 

rqgE7LE.jpg

 

Nekoliko riječi o Veternici. Špilja je šesta po veličini u Hrvatskoj i zaštićeni je geomorfološki spomenik prirode. Za posjetitelje je otvorena uz stručnog vodiča subotom, nedjeljom i blagdanom (osim Uskrsa) od travnja do kraja listopada, od 10.00 do 16.00 sati. U srpnju i kolovozu špilju se može posjetiti samo nedjeljom i blagdanom od 10.00 do 16.00 sati. Radnim danom je otvorena samo za grupe od najmanje 20 posjetitelja uz dogovor s javnom ustanovom ''Park prirode Medvednica''. U slučaju najave lošeg vremena dežurstva pred špiljom se otkazuju, te posjet nije moguć.

Dodajem i jedan kuriozitet: jednu od najvećih pobočnih jama otkrili su početkom sedamdesetih moji izviđači-speleolozi braća Antun i Vlado Vincetić i Slavko Šantar.

 

Uzdužni profil staze broj 3 je prilično strm, a vrijeme pješačenja od autobusa do Glavice iznosi (ovisno o dobi i kondiciji) od 30 do 45 minuta:

 

D2ngMcD.png

 

Jedna od mojih omiljenih ruta u mlađim danima bila je Gornji Stenjevec - Glavica - Kameni svati - Jablanovec - Novi Dvori pa na vlak.

Eto, u svakom putopisu na kraju iskrsne željeznica. :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...
Nakon godinu i pol dana ponovo sam se uputio istom trasom, ovaj put u skraćenoj proceduri tj. uz pomoć usluga ZET-a. Namjera mi je bila malo protegnuti pogonske motke i trčeći stroj u zimskom ambijentu, pa koga zanima neka mi se pridruži u kratkoj šetnji.


Čekanje autobusa na ovoj lokaciji ima i svojih prednosti, jer su u kratko vrijeme prošla tri vlaka. Najprije prigradski Somulj-aga:


oDRxMil.jpg


Zatim dugački teretnjak s kontejnerima i lokomotivom ÖBB 1063:


qmHwJPn.jpg


Pošaranu Macosu iz Zagorja je žalibože slikati, pa iduća fotka ide iz autobusa:


UeIS9sZ.jpg


I evo nas na okretištu Dubravica:


oaeO6yl.jpg


Nekada je postajala dažbina koja se zvala dimnjakovina:


AyFplHK.jpg


Potok Dubravica više piški nego što teče, ali vode ima:


UBb6xpF.jpg


pgeDy11.jpg


Jedan dio vode ovdje otječe u kanalizaciju:


7K3T1mG.jpg


Na ovo ne bi valjalo stati:


j3t3uL7.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Voda u potoku je bistra:


IOR9cnx.jpg


Šteta je što nema više snijega da okiti stablo:


PYYVu54.jpg


Ovo je već bolji snježni dojam:


T2tnytV.jpg


Bolje med nego medvjed:


1A35XyY.jpg


Još malo zasnježenih obronaka Medvednice:


xP2LOls.jpg


5czBfuA.jpg


AZ7w3Tu.jpg


Vraćamo se potoku Dubravica:


P2uKsUI.jpg


nhHThrE.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dalje nije preporučljivo ići zbog leda na putu:


6rn4HMA.jpg


Pa se vraćam natrag, a ovo je jedan Snjegović iz usputnog dvorišta:


7Pj3UAs.jpg


Iz jezerca izbija para, očito ga griju:


pMscoRX.jpg


Ispust u kanalizaciju s druge strane:


VLCrBn0.jpg


ZET Infra:


ZIKfwIp.jpg


Jedna lokalna:


3JOXXi2.jpg


Evo mi busa za povratak:


V6eQMxm.jpg


h81M5Ce.jpg


I za kraj, pozdravlja vas Zimski Fritz:


LCXN1LS.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lepo si se prošpanciral,al kak misliš da griju onu vodu?

 

Nemam pojma, valjda dolijevaju vruću vodu. U svakom slučaju sa površine se vidjelo isparavanje (ne vidi se na slici).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se do zadnjeg časa premišljao na koju stranu ići - u Dubravicu ili u Gornje Vrapče. Bilo bi mi drago da smo se upoznali i popili kavu, ali još stignemo.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...