Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Zlatni Rat - Vidova gora

o planovima za žičaru

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 DB

DB
  • Članovi
  • 11,623 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 16.07.2014. - 13:07

BRAČKI ZRAČNI MOST

S plaže Zlatni rat do Vidove gore "plovit" će se samo tri-četiri minute

Ideja o izgradnji žičare na potezu plaža Zlatni rat – Vidova gora živi već desetljećima i mnogi su suglasni da bi to bio vrlo atraktivan i koristan potez. Bačelnik bolske općine Tihomir Marinković ponovno je aktualizirao i konkretizirao tu temu, pa su na njegov poziv u Bolu boravili stručnjaci iz austrijske tvrtke “Dopelmayer” koji su predstavili dvije inačice povezivanja Zlatnog rata s Vidovom gorom. Riječ je istoj tvrtki koja je 2010. godine izgradila žičaru u Dubrovniku povezavši grad sa Srđem.

– Povezati Zlatni rat, najljepšu hrvatsku plažu, s Vidovom gorom, najvišim vrhom jadranskih otoka koji se uzdiže 778 metara, pravi je izazov i trebamo na pravi način reagirati i iskoristiti te rijetko viđene pogodnosti – objasnio je bolski općinski načelnik Tihomir Marinković, uz napomenu kako će za taj projekt tražiti novac iz fondova Europske unije.

Autom do Vidove gore, pa žičarom do Zlatnoga rata

Prema predloženom rješenju, žičara će bila duga 2900 metara, nalazit će se na visini od 250 metara, a prometovat će dvije gondole u koje se može smjestiti od 40 do 48 putnika. Jedna gondola uspinje se od plaže Zlatni rat prema Vidovoj gori, a druga kreće u obrnutom smjeru. Vožnja traje samo tri-četiri minute. Dakle, za samo nekoliko minuta moći će se žičarom stići s plaže Zlatni rat na kojoj se, tvrde mnogi, najbolje i najbrže pocrni, do “krova jadranskih otoka”, gdje vlada planinska klima koja uvijek donosi ljetno osvježenje.

U Bolu su u igri dvije lokacije za potrebe žičare - jedna je udaljenja svega 300 metara od plaže “Zlatni rat“ prema Murvici, dok je druga možebitna lokacija na parkiralištu u ulazu u Bol. Na Vidovoj gori mogla bi se koristiti lokacija koja se nalazi u vlasništvu Općine Bol, ali ima i drugih kombinacija.

I još nešto – svi turisti koji iz drugih bračkih mjesta žele doći na Zlatni rat kako bi se okupali moći će uštedjeti na kilometraži. Mogu, naime, otići automobilom na Vidovu goru i žičarom se spustiti ravno na Zlatni rat, te se poslije vratiti žičarom, za samo tri-četiri minute uživanja “na žici” s nezaboravnim pogledom.

Korist za turizam, težake, stočare...
Izgradnjom žičare Vidova gora dobila bi novu značajniju turističku dimenziju. S njezina vrha puca pogled na sve srednjodalmatinske otoke, a za bistrog vremena seže sve do apeninskoga gorja. Uz to, Vidova gora nudi svu raznolikost biljnog svijeta te svjež i zdrav zrak, a to je prilika i za razvoj zdravstvenog i izletničkog turizma.

Kad žičara zaživi i kad se turisti “zračnim mostom” otisnu put Vidove gore, od tog projekta koristi će imati ne samo Boljani, nego i Bračani iz unutrašnjosti otoka, od težaka i stočara do ugostitelja i iznajmljivača turističkoga smještaja. I mnogih drugih, dakako.

Ivica Radić

Sljedećega tjedna nova runda razgovora

Već idućega tjedna održat će se nova runda razgovora o žičari Zlatni rat – Vidova gora, nakon čega će se, kako smo čuli, doznati više pojedinosti o vrijednosti investicije, kao i o cijeni prijevoza žičarom.

Markito Marinković: Srđ nam je dobar primjer

Markito Marinković, direktor ureda Tursitičjke zajednice Bol kaže:

- Riječ je o odličnoj ideji koja bi značila iskorak u turističkoj ponudi i vjerujem kako bi od gostiju bila izvrsno prihvaćena. Dobar primjer je dubrovački Srđ koji je nakon podizanja žičare profitirao u svim segmentima.

Turisti, pogotovo oni koji češće dolaze u Bol, a njih je sve više, znaju nas priupitati je li razmišljamo o toj mogućnosti i zašto ne krenemo u njezinu realizaciju. U svakom slučaju Turistička zajednica će poduprijeti taj projekt, jer je u interesu bolskog i bračkog turizma.

Žičara će povezati dva punkta koji su svaki za sebe interesantni, jer su po mnogočemu jedinstveni i neponovljivi. Povezati najljepšu hrvatsku plažu, koja je zaštitni znak našega turizma, i najveći vrh jadranskih otoka, uistinu je pravi raritet.

#2 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 16.07.2014. - 13:25

Zanimljivo. I zašto ne? Kombinacija morje+gorje bi sigurno doprinijela šarolikosti ponude. Slijedi tipično bračko pitanje: "Ki će to platit...?"

Bačelnik bolske općine...

Zvuči kao da imaš hunjavicu???

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#3 DB

DB
  • Članovi
  • 11,623 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 16.07.2014. - 13:48

...

Zvuči kao da imaš hunjavicu???

Provjerio original - izgleda ju ima Radić.

#4 tram4

tram4
  • Moderatori
  • 11,101 posts
  • Joined 31.10.2007.
  • LocationZagreb

Posted 16.07.2014. - 14:09

Ideja prilično zanimljiva, Brač je posjećen otok što se tiče turista, a Vidova gora ga čini i najvišim na Jadranu. Postavlja se pitanje kako to da se netko toga još nije sjetio (Egerke?) :kul3 , no onda se isto tako može postaviti pitanje dali na Vidovoj gori ima kakvih sadržaja što bi trebala biti predispozicija za bolju učinkovitost žičare. Ja sam bio gore na vrhu 2004. i moram priznati da se ne sjećam da je gore bilo ičega osim fenomenalnog pogleda na Zlatni Rat i Bol te ostale otoke, mislim da se preko Hvara vidi i Korčula u daljini. Naravno to je glavna fora, ali sigurno da bi bila veća isplativost da se pije kavica na tom mjestu, pogled dakako uračunat u Cappuccino. ;)  :rofl

No sve skupa im puno potencijala, i ta žičara bi isto tako bila vrlo atraktivna i ja mislim dosta strma.

#5 DB

DB
  • Članovi
  • 11,623 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 16.07.2014. - 22:07

... no onda se isto tako može postaviti pitanje dali na Vidovoj gori ima kakvih sadržaja što bi trebala biti predispozicija za bolju učinkovitost žičare. Ja sam bio gore na vrhu 2004. i moram priznati da se ne sjećam da je gore bilo ičega osim fenomenalnog pogleda na Zlatni Rat i Bol te ostale otoke ...

Bio 13. rujna 2010.

Biral sam relativno "hladniji" dan, al unatoč najavama, sunce je, uz rijetke pauze, pičilo celim putem gore s025.gif... i dole.

S te strane se slažem da bi žičara dobro došla.  :palac:

A kaj ima gore?

Glavni dio puta je popeti se na rub visoravni (Vidova gora zapravo uopće nije nikakva gora, nego najviši dio bračke visoravni, koji se baš tu lomi i strmo obrušava prema južnoj obali). Taj rub - greben, izgleda ovako (pogled "nizbrdo", prema istoku, aerodromu ... i u pozadini, Biokovu):

2zrp0tz.jpg

2dvsyzq.jpg

Ovo je pogled na zapad, prema "vrhu":

20paemb.jpg

Tu su staze u blagom usponu, prava pošalica u odnosu na ono ispod.  :kul2

Pogled na Bol baš i nije neki:

2pt6j39.jpg

Ometa ga masiv koji "visi" iznad Zlatnog Rata:

120ti10.jpg

Platforma za zmajare i paraglajdere iznad Zlatnog rata:

15f6hip.jpg

Ulaz u kompleks vrha i odašiljača:

2hfknqo.jpg

s4capd.jpg

Odašiljači su stvarno impresivni - bar meni - ne nekom visinom, nego skladom i bogatstvom:

11vpjd2.jpg

2dgqbye.jpg

ra81n5.jpg

rcsja0.jpg

#6 DB

DB
  • Članovi
  • 11,623 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 16.07.2014. - 22:13

No, odašiljači nisu jedini sadržaj.

124hbty.jpg

anhnih.jpg

2j1a81i.jpg

#7 DB

DB
  • Članovi
  • 11,623 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 16.07.2014. - 22:45

Tu su naravno i lijepi pogledi:

2hpkob5.jpg

Prema Bolu:

2aep7ae.jpg

Povečava ( :rofl):

2j4yoo5.jpg

I Bol i Zlatni Rat:

21dq6hz.jpg

Samo Zlatni Rat (povečava :mrgreen:):

2zzjl9x.jpg

Na jugozapad, prema Starogradskoj uvali na Hvaru:

27y9vtg.jpg

Ako ćemo cjepidlačit - to je taj vrh:

9qi8eb.jpg

15pg9zb.jpg

Pogled od vrha na sjever, prema zaravni:

wri8sw.jpg

Ima tu i šume:

o8vx8i.jpg

#8 DB

DB
  • Članovi
  • 11,623 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 16.07.2014. - 23:23

Pažljivi čitatelji su uočili da se spominje Dom Vladimir Nazor. E pa to je taj - malo desno od vrha:

ngwqd3.jpg

34rbr.jpg

2quowg2.jpg

24c5rtl.jpg

Ima ovdje svega ... rekli bi braća n020.gif

s5e2bm.jpg

r24vit.jpg

21lk3d0.jpg

6itd01.jpg

I ja sam tamo bio i sjeo,

i vino sam pio i janjeće karmenadle jeo:

2i78dgp.jpg

I još su mi brci mokri i brada masna ...

Al ne preporučam.  <_<

Krmenadli su bili pomalo žilavi, usluga prepolagana ... a cijene nimalo planinarske.  :wacko:

Ipak je to gostiona orjentirana na cestovne goste, a ne na planinare pokrpanih turova. 

#9 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,661 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 17.07.2014. - 06:10

Krmenadli su bili pomalo žilavi, usluga prepolagana ... a cijene nimalo planinarske.  :wacko:
Ipak je to gostiona orjentirana na cestovne goste, a ne na planinare pokrpanih turova.

S izgradnjom žičare bi se ove cijene sigurno prilagodile novoj vrsti klijentele. Hoću reći, još bi više porasle. :grin:
I to bez garancije da bi usluga bila brža ili meso manje žilavo.

Hvala ti za interesantne fotke s ovog brda :palac:
Jedna Povljanka mi ga je svojevremeno toliko nahvalila, pa sad vidim o čemu mi je ona to tada pričala. ;)

#10 DB

DB
  • Članovi
  • 11,623 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 17.07.2014. - 06:47

S izgradnjom žičare bi se ove cijene sigurno prilagodile novoj vrsti klijentele. Hoću reći, još bi više porasle. :grin:
I to bez garancije da bi usluga bila brža ili meso manje žilavo.

Hvala ti za interesantne fotke s ovog brda :palac:
Jedna Povljanka mi ga je svojevremeno toliko nahvalila, pa sad vidim o čemu mi je ona to tada pričala. ;)

Pa vjerojatno bi se onda ipak pojavila i konkurencija ...?

Inače, valjda bi imal i aktualnije da uspon nije tolko prokleto znojan. heat.gif

#11 dedinje

dedinje
  • Članovi
  • 231 posts
  • Joined 02.03.2014.
  • LocationKumodraz

Posted 24.07.2014. - 15:09

Predložiću još jednu uspinjaču (žičaru) Orebić - Sveti Ilija. Sveti Ilija je preko 900m. nadmorske visine i najviši je vrh Pelješca. Kad bi domaći turistički radnici znali koliko gosti obožavaju ovakve žičare pravili bi ih više i brže.

#12 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 25.07.2014. - 00:12

Predložiću još jednu uspinjaču (žičaru) Orebić - Sveti Ilija. Sveti Ilija je preko 900m. nadmorske visine i najviši je vrh Pelješca. Kad bi domaći turistički radnici znali koliko gosti obožavaju ovakve žičare pravili bi ih više i brže.

Onda može i Osoršćica, Treskavac...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#13 dedinje

dedinje
  • Članovi
  • 231 posts
  • Joined 02.03.2014.
  • LocationKumodraz

Posted 27.06.2016. - 02:46

Turisti upravo obožavaju uspinjače što znam iz razgovora. Pa jedna od glavnih ljepota Dalmacije su planine uz obalu. Do sada je samo jedna izgrađena - Dubrovnik-Srđ.Vožnja uspinjačom je veličanstven doživljaj. Nisam bogat ali za vožnju Orebić-Sv. Ilija čini mi se platiuo bih i jednu tisuću eura.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users