Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Samogradnja - pregradnja

• Please log in to reply
101 replies to this topic

#41 Karavela

Karavela
  • Članovi
  • 3,195 posts
  • Joined 11.09.2005.
  • LocationSMŽ

Posted 24.05.2006. - 09:38

Printanjem bijelom bojom se bavi Zlaja iz Beograda

Ima li tko mail od Zlaje da ga se pita za cijene i ponudu? Jel netko radi letraset slova ili oznake manje od 1,5 mm u HR?

#42 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 24.05.2006. - 10:05

Ima li tko mail od Zlaje da ga se pita za cijene i ponudu? Jel netko radi letraset slova ili oznake manje od 1,5 mm u HR?

Imao sam ali mi se "pogubio"; pitaj drazenb67 ili prijevoz.hr sa ovog foruma.

#43 niko

niko
  • Članovi
  • 278 posts
  • Joined 13.02.2006.

Posted 24.05.2006. - 12:30

pozdrav :D :D

zlatan.stojanovic@gmail.com

#44 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 24.05.2006. - 23:37

Razni modelarski savjeti:

http://www.87thscale...ps & Tricks.htm

...o cestovnim H0 vozilima.

#45 Karavela

Karavela
  • Članovi
  • 3,195 posts
  • Joined 11.09.2005.
  • LocationSMŽ

Posted 24.05.2006. - 23:54

Hvala Niko

#46 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 25.05.2006. - 08:31

PREMJEŠTENO IZ "Koje modele HŽ/JŽ bi najviše željeli imati?" - Moderator

Evo vracam se na Matijin mail u vezi MAV424, ta lokomotiva (nasa 11-ica) bi jako bila iteresantna za nas i za sve susjede i susjedne drzave! Mozda bi svi koliko nas ima u HR interesanata i ostali poceti davati glasove, pa ako nas se nadje lijepi broj onda probati kontaktirati razne proizvodjace. Mislim ove u Austriji, posto Fleishman ili Marklin su preskupi da naprave nesto takvo! Mozda cak probati kontaktirati i Hornby (UK). Taj prizvodjac je pokupovao Limu, Rivarossi, Arnold i ostale. Modeli se rade u Kini! Mozda bi bilo jeftinije nego u Njemackoj.
Neka moderator pripremi anketni list i pocnimo glasati!!
Pozdrav
Velimir

#47 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 25.05.2006. - 08:46

Pozdrav
Velimir

Anketu možete postaviti i sami! Ukoliko neznate ili imate problema, dostavite mi popis (artikala) željenih modela na PP pa ću je ja postaviti u sklopu ove teme...
Popis bi trebao sadržavati oznaku originala(npr MAV)/oznaku HŽ/JŽ.
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#48 CIWL

CIWL
  • Članovi
  • 94 posts
  • Joined 14.03.2006.

Posted 25.05.2006. - 09:49

Evo vracam se na Matijin mail u vezi MAV424, ta lokomotiva (nasa 11-ica) bi jako bila iteresantna za nas i za sve susjede i susjedne drzave! Mozda bi svi koliko nas ima u HR interesanata i ostali poceti davati glasove, pa ako nas se nadje lijepi broj onda probati kontaktirati razne proizvodjace. Mislim ove u Austriji, posto Fleishman ili Marklin su preskupi da naprave nesto takvo! Mozda cak probati kontaktirati i Hornby (UK). Taj prizvodjac je pokupovao Limu, Rivarossi, Arnold i ostale. Modeli se rade u Kini! Mozda bi bilo jeftinije nego u Njemackoj.
Pozdrav
Velimir

A zar niste vi najavili 11-icu za kraj godine ?!?!

#49 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 25.05.2006. - 13:28

Ja sam predvidio 11-cu pred kraj godine, ali to nije ono sto moze napraviti jedan proizvodjac modela. Ja samo radim autokonstrukcije/rucni rad, a nisu svi spremni da si mogu napraviti takav moj model.
Zato mislim predjimo na to da se pocne sa anketom i napraviti model i za nas balkance, panonce i sl.
Pozdrav
Velimir

#50 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 25.05.2006. - 17:43

Ja sam predvidio 11-cu pred kraj godine, ali to nije ono sto moze napraviti jedan proizvodjac modela.

Točno, vi možete bolje!

Ja samo radim autokonstrukcije/rucni rad, a nisu svi spremni da si mogu napraviti takav moj model.

Pitanje je dali bi vi bili spremni izraditi ih (ili netko drugi u dogovoru sa vama) i za one koji nisu u mogučnosti sastaviti sami te ih kao gotove prodati (za višu cijenu, naravno)

Zato mislim predjimo na to da se pocne sa anketom i napraviti model i za nas balkance, panonce i sl.
Pozdrav
Velimir

Anketa vas neće spasiti niti omogućiti nabavku od velikog proizvođača, odziv ljudi na forumu je premalen. Pogledajte samo prethodne ankete, ili, ako baš želite, prebrojite koliko ljudi sudjeluje na forumu - jako malo! Još od toga broja oduzmite ekipu koja, nije u tom mjerilu (H0) ne skuplja parnjače, ne skuplja HŽ/JŽ uopće... itd...

Postaviti ćemo anketu, nije u tome problem. Problem je u edukaciji hobista da se počnu koristiti tehnikama samogradnje! Problem je u tome što nema puno zainteresiranih pojedinaca, a o nekakvoj suradnji da ne govorimo... Umjesto da se samo sanja o modelima i kuka kako nema ništa na tržištu i kako ništa ne valja, valjalo bi zasukati rukave i napraviti suradnju: netko ima nacrte, netko volje za izradom "pločica" , našao bi se još netko za sastavljanje i bojanje... i evo vam manufakture!
Ugledajte se malko na gospodu iz susjednih država... ne zarađuju lude novce, ali proizvode, i ljudi kupuju...

www.malezeljeznice.net

#51 matija

matija
  • Članovi
  • 227 posts
  • Joined 21.04.2006.
  • LocationSubotica, Vojvodina, Srbija

Posted 25.05.2006. - 17:52

dragi Velimire vi ste veoma skroman covek
citat:Ja sam predvidio 11-cu pred kraj godine, ali to nije ono sto moze napraviti jedan proizvodjac modela. Ja samo radim autokonstrukcije/rucni rad, a nisu svi spremni da si mogu napraviti takav moj model.

do kraja prosle godine skoro svake nedelje sam bio sa jednim kolegom u budimpesti,naime madjari imaju organizovanu berzu mini zeljeznice svake nedelje i veoma je posecena. par desetina ljudi je tamo konstantno prisutna. taj moj kolega i ja smo moze se slobodno reci bili spona izmedju madjarske i srbije. iz nekih razloga momentalno pauziram ali cu veoma ubrzo ponovo nastaviti sa odlascima. osecam se dovoljno kompetentnim da kazem da ono sto vi radite moze da se svrsta u klasu deak-a i fugert-a. naime to su jedina dva modelara u madjarskoj koji su vredni respekta a ima ih na desetine. pored vas na prostorima ex-yu tu su jos slavko iz beograda i drazen iz zagreba (jz 661) mada mi se cini da se radi o istom kalupu. unapred se izvinjavam slavku i drazenu ako gresim, ali i ako su isti to uopste nije bitno. poznata mi je istorija nastanka jz modela u beogradu i koliki je tim bio tu ukljucen. niposto ne mozete reci "ja samo radim autokonstrukcije". ne znam ali cini mi se da ste vi jedini modelar koji nudi gotov kit za sastavljanje lokomotive (bez tockova i mehanike) pa to je ujedno i najtezi deo posla,ako neko ne moze sa tim da izidje na kraj i pored pomoci na ovom forumu, napravite mu vi gotov model naravno uz pristojnu nadoknadu. o proizvodnji ex-yu modela od strane nekog evropskog proizvodjaca mozemo samo da sanjamo. Jedan primer. Glavni i odgovorni urednik i ujedno vlasnik Madjarskog lista za ljubitelje zeljeznice "VASUT&MODELL" veoma zasluzan za pojavu tri ROCO-va modela madjarskih lokomotiva ne moze nikako da iskoristi svoj uticaj i licno prijateljstvo sa vodecim ljudima ROCO-a da pokrenu proizvodnju MAV 424 (nasa 11) ima najava ali nista konkretno, i ako bude nesto novo od ROCO-a to ce biti upravo ta lokomotiva. ali nama to opet ne znaci puno jer nase su imale neke modifikacije u odnosu na original kao i sve ostale lokomotive sa ovih prostora. Zato zaboravimo na proizvodjace (na zalost) i punom parom napred bez lazne skromnosti.

#52 matija

matija
  • Članovi
  • 227 posts
  • Joined 21.04.2006.

Posted 25.05.2006. - 17:57

evo pretekao me je nclight dok sam pisao post on ga je postavio uporedite ih i izvucite zakljucak :hm

#53 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 25.05.2006. - 17:57

Matija, slažem se! :pivo Treba napraviti vlastitu maloserijsku proizvodnju, tek onda možemo računati na proboj van granica zemlje! E, a tu se onda može govoriti i o zaradi, nevelikoj, ali dovoljnoj za financiranje skupljih projekata!
Zaboga, sve zemlje koje nisu sa njemačkog govornog područja ili ne koriste njemačke prototipove imaju isti problem, i rješavaju ga na isti način!
Velimire, samo naprijed!

www.malezeljeznice.net

#54 matija

matija
  • Članovi
  • 227 posts
  • Joined 21.04.2006.

Posted 25.05.2006. - 18:04

e bas mi je milo kad se ovako sklope stvari :skok

#55 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 25.05.2006. - 18:10

Nije stvar o skromnosti nego o realnosti. Velimir dobro zna što sam može napraviti a što ne; uz najveći trud i iskustvo nije moguće "na kuhinjskom stolu" napraviti ono što može industrija. Još se jetkani mesing i može kako-tako mjeriti sa industrijskim proizvodom ali kako to savršeno sastaviti i ofarbati pa još onda natpisi... A tek pogonski dio; od kotača (odgovarajućih, kakvih obično nema) preko frema (sa ležajima) i zupčanika do motora. Tek su vozne karakteristike ono čime se maloserijski modeli ne mogu mjeriti sa industrijskima. To su, nažalost, činjenice i sve to pogotovo vrijedi za parne lokomotive (kod električnih i dizel je nešto lakše). Ja sam se dosta bavio pregradnjama u H0 i znam kakva je to muka a o kompletnoj samogradnji da ne govorim (već 20-ak godina sanjam o seriji 32 ali ne znam ni od kud bih počeo...).

#56 matija

matija
  • Članovi
  • 227 posts
  • Joined 21.04.2006.

Posted 25.05.2006. - 19:44

pa upravo je to ono o cemu pisemo. s obzirom da kako vidim nas nekolicina zna koliki je to i kakav posao, a ako ga neko izabere za hobi onda treba da se suoci sa tim problemima i da ih krene prevazilaziti evo pokusat cu staviti par slika sa izlozbi u madjarskoj, da bi ljudi videli kako pocinju neki modelari i bez stida i kompleksa izlaze na izlozbe sa tim modelima
evo tri fotografije pa prosudite sami
http://www.vasutandm...06/P5010066.JPG
http://www.vasutandm...06/P5010071.JPG
http://www.vasutandm...06/P5010023.JPG

#57 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 25.05.2006. - 23:04

Svi ste u pravu, samo neznam tko je više :lol:
Istina je da je teško napraviti model, no ukoliko se možemo pomiriti sa nekim manjim pogreškama (veliki proizvođači imaju i puno veće), uložimo malko više truda na izradu i izvedbu, pristojan model može konkurirati tvorničkom, čak i biti bolji... ne govorim o samom izgledu, već i o voznim karakteristikama! Ako tražite savršenstvo, nećete ga naći... ovo su sve modeli, replike originala, umanjene, ali ipak modeli... manje netočnosti u izgledu i radu su prihvatljive. Iz osobnog iskustva mogu reći da samogradnja može biti daleko bolja od tvorničkog modela. Osim toga, nitko ne kaže da se cijeli model mora raditi od nule. Pregradnja postojećih modela je vrlo poželjna, i smanjuje troškove višestruko, jer je potrebno izraditi manji broj dijelova, a završni rezultat može biti i bolji od očekivanja. Možemo i dalje tjerati mak na konac, no primjer Velimira i drugih kolega nam pokazuje da je moguće napraviti zadovoljavajući ili čak odličan model uz puno truda i relativno malo novaca. A osjećaji zadovoljstva,ponosa i sreće, kad završite model, i imate nešto što ste oduvijek željeli imati u kolekciji je ipak nešto što se neda mjeriti novcem, zar ne?
No ovdje smo ušli u temu Samogradnja/Pregradnja, pa predlažem nastavak teme u dotičnoj... u ovoj temi se bavimo ipak pitanjem Koje modele HŽ/JŽ bi najviše željeli imati? Ukoliko se slažete da dio postova prebacimo u dotičnu temu, ili otvorimo novu "Samogradnja/Pregradnja 2", recite... bilo bi lakše pratiti razvoj priče...

www.malezeljeznice.net

#58 matija

matija
  • Članovi
  • 227 posts
  • Joined 21.04.2006.

Posted 26.05.2006. - 00:10

u pravu si, malo smo se zaneli

a ovo mozemo nastaviti pod temom samogradnja/pregradnja pa neka ovo bude i poziv za one koji imaju nesto o samogradnji da tamo nastave. :?

#59 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 26.05.2006. - 10:47

Mozda nisam tako mlad ko vi, ali prvo vas molim da mi pisete bez "vi"! Tu smo svi kolege modelari ili sl.
U vezi prijasnjih komenata ja se isto slazem.
Medjutim jedan model napravljen fabricki nije kao moj rucni rad.
Po slikama sto sam vidio od Madjarskih modela a cak i oni od raznih firmi, moji su puno bolji i jednostavniji.
Problem je jedan i to najvazniji "novci"! Ja izradjujem plocice koje i ne kostaju puno, ali drugi dijelovi kao kotaci, motoric, i sl. dodje skoro dva puta vise nego plocice.
Osim toga ja modele gotove radim samo za sebe a ostavio sam mogucnost da si drugi naprave model kako zele.
Ja samo dam plocice i one najosnovnije podatke kako napraviti model.
Predjimo sad na temu, zasto ne probamo sa Mehano? Oni uglavnom rade za zapadno trziste, nebi oni mogli napraviti nesto naseg?? Ja sam ih vec puno puta kontaktirao o tome da naprave nase loko ali nista! Trebali bi se dogovoriti i sa Slovencima, pa da nas je vise!
Sto mislite.
Pozdrav
Velimir

#60 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.05.2006. - 11:19

Po slikama sto sam vidio od Madjarskih modela a cak i oni od raznih firmi, moji su puno bolji i jednostavniji.
Problem je jedan i to najvazniji "novci"! Ja izradjujem plocice koje i ne kostaju puno, ali drugi dijelovi kao kotaci, motoric, i sl. dodje skoro dva puta vise nego plocice.
Pozdrav
Velimir

Koliko na kraju košta gotov model. cca? Ne računajući ruke tj izradu?

www.malezeljeznice.net

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users