Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Samogradnja - pregradnja

• Please log in to reply
101 replies to this topic

#1 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.05.2006. - 23:30

Ovom temom nastojimo privući više ljudi da počnu koristiti tehnike samogradnje/pregradnje, tako što ćemo ih upoznati sa načinom izrade i sastavljanja, te drugim vezanim radnjama, te kako bismo stvorili mogućnosti nabavke raznih domaćih modela, napravljenih prema originalima/prototipovima koji su se kod nas koristili ili se koriste! Probati ćemo obraditi popularne tehnike izrade i prerade-dorade modela.

Za početak jedan "suludi" projekt:

Samogradnja - pregradnja Dragon Panzer Korps-a 1:144 u N motoriziranu kompoziciju. Radi se o kit sistemu koji valja sastaviti, ima etched parts i hrpe dekala

Imam problem (i to ne jedan):
a) gdje nabaviti minijaturni motor, zupčanike, pužni prijenos i osovine (N kolosjek)
B) sva su vozila dvoosovinska
c) motorno vozilo (Artilleriewagen) je premali za smještaj pogona, možda ugradnja u zatvoreni vagon?

Digitalizirao bih pogonsko vozilo... no nije uvijet.

Je'l netko već radio tako nešto kod nas? (na webu sam davno vidio članak o tome, ali ga više nema)
Svaka ideja i sugestija je dobrodošla

Sličica kandidata za motorizaciju kompozicije:
Posted Image

Ako netko ima slične projekte (kao npr "borsigerice") neka postne ovdje! Lakše će se pratiti tema i nećemo "duplati"!
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#2 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 07.05.2006. - 15:27

Sto se tice dijelova za vlakove moze se naruciti sve preko interneta i to u Engleskoj na www.mainlytrains.co.uk.
Isto tako ima i www.lokshop.de u Njemackoj.
Pozdrav
Velimir

#3 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 07.05.2006. - 17:06

Velimire, hvala za engleski link, lokshop mi je poznat... trebao bih negdje naći karakteristike motora i zupčanike, i po mogučnosti detaljniji opis dijelova... ipak to moram ugurati u N :wink:
Budući sam radim konstrukciju, dosta mi je važno složiti nacrte, vidjet kako funkcionira, pa onda kupiti djelove...
Još jednom hvala!

www.malezeljeznice.net

#4 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.05.2006. - 03:06

Nažalost, englezi rade za 4mm scale ili prevedeno OO/H0! Svejedno hvala!

Potraga se proširuje i na pogonske šasije od Maerklin Z lokomotive BR89 (3-osovine) ispravne/manji servis-oštećenje Maerklin kat.br. lokomotive: 88051 ili iz kompleta 81521
Ako ima koja dobra duša... :)
Servisni letak za Z sam našao kod lokshopa, hvala Velimire još jednom!

Usput pitanje za Velimira:
- gdje točno (Adresa/kontakt) mogu izraditi photo-etched parts (jetkanje), male serije, pločice ne veće od 10x10cm brass ili copper?

Update posta:
Micro i mini motori te zupčanici su pronađeni!
Svi zainteresirani neka posjete:

http://www.mikromotor.de/
http://www.mikromodellbau.de/
http://www.lemo-solar.de/

Gore navedene tvrtke također imaju dijelove za Faller Car System i to Rc ili IC-upravljani... bežično! Primjeri ovdje:
http://www.mikromodell.de/

Ako netko ima ideje, ili radi na nekom projektu, neka postne nešto u forum... da vidimo kakvi smo konstruktori :wink:

www.malezeljeznice.net

#5 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 17.05.2006. - 16:19

Evo malko detaljniji prikaz KIT -a, recenzijica, ako baš hoćete...
Vezano uz http://zeljeznice.ne...?t=417&start=32

Proizvođač: Dragon
Edicija Panzer Korps
Mjerilo 1/144
Komplet oklopljenog vlaka prema originalu, EP II
Original: Steyer Schienen Panzer, 1943

Malko o originalu:

Konstruiran 1942/3, operativan od 1943/4 do kraja rata
težina pojedinog oklopljenog segmenta: 18t, Brzina Vmax 40Km/h, svaki oklopljeni segment sa vlastitim pogonom Steyer 76 HP (konjskih snaga)
Konstruiran je sa ciljem nadzora i zaštite pruge te kao izviđačko šinsko vozilo.
Upotrebljavao se na cijelom Balkanskom ratištu (Da! i u Hrvatskoj!)
te u Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj
Od prvobitnih 10 kompozicija, isporučeno je i djelovalo 6, ostale su dočekale kraj rata u tvornici, ili su otkazane. Od početka se isporučivao u okljaštrenoj verziji, nedostajali su još dva dodatna pješadijska vozila te vozilo sa protuavionskim naoružanjem, koje nikada nije proizvedeno, već je protuavionski top bio smješten po potrebi na jedan od pratećih vagona
Sastav je bio kako je i predstavljen od strane Dragona...

Model:
Model se nalazi u kartonskoj kutiji, sa svim sastavnim dijelovima položenima u plastične "kalupe" i prekrivenima prozirnom plastikom.
Ovisno o modelu, u KIT-u se nalaze:
2-3 vozila (ovisno o kombinaciji) u dijelovima
Segmenti plastične pruge sa nasipom (malko šira od 9mm, N vagoni "sjede" na samo jednoj tračnici, na drugoj sjeda vanjski rub kotača, ali ne uvijek...značilo bi da je pruga širine 9,2-9,3 mm)
Pruga je modelirana u segmentima, sa završnim elementima

Modeli vozila su precizno i čisto modelirani, sa visokim stupnjem detalja i urednim spojevima. Na nekim dijelovima eventualno treba izbrusiti male ostatke od izbacivača iz kalupa...rijetka pojava i ništa strašno.
Plastika je vrlo kvalitetna i ne uvija se, ista kao i za avio-modele.

U kitu se nalaze i photo-etch dijelovi za detalje (antene, spojke, lanci)
te dekali (decals) iliti "naljepnice" koje se nanose "mokrim" postupkom.
Dekala, ovisno o kitu ima više , tako da se višak može iskoristiti za druge modele po želji. Ovisno o verziji, ostane i pokoji photo-etch dio :)

U kitu su i uputstva za bojanje, otisnuta na kvalitetnom papiru u koloru, sa brojevima boja za GSI creos i Model Master koji je dobavljiv u HR.

Oklopna vozila se sastoje od 8 dijelova, "presječene su horizontalno"
tako da imamo gornju i doljnju polovicu, te odbojnike (4) i kuke (2)
Unutra su obje polovice "ojačane" pregradama, 1uzduž modela i 1 poprijeko, na sredini, te "čepovima" za spajanje polovica.
Dodatni dijelovi ovise o nadgradnji modela, tenkovska kupola, izviđačka kupola ili čelična "mreža"

Zbog same konstrukcije, ugradnja kotača nije preveliki izazov...samo treba nabaviti kotače, izrezati "dno" i montirati postolje sa kotačima.
(svaki oklopnjak je dvoosovinski)

Vagoni, se sastoje od nadgrađa, frema i posebno osovina i "ležaja", tako da je ugradnja kotača lagana... treba samo skinuti odljev plastičnog kotača sa ležaja i gibnjeva, napraviti rupice u centrima "ležajeva" i ubaciti kotače. Alternativno, može se te vagone samo "ofrlje" pobojati, patinirati i iskoristiti na maketi da predstavljaju otpad za kasiranje ili dijelove u servisnoj stanici :wink:

Tenkovi su zaista fino napravljeni, bez pomičnih gusjenica (ipak je ovo 1/144) ali vrlo realni u svakom pogledu.

za cijenu od 60-tak kuna dobiva se izvrstan model, izvrsnih detalja koji uz malo volje i pažnje može postati malo remek-djelo... i vrlo neobičan primjerak... koliko mi je poznato, u N veličini, još ih niti jedan velikoserijski proizvođač nije napravio.

Što se samog mjerila tiče, razlika koja iznosi cca 1:1,1 nebi smjela biti prepreka za nabavku... i veće pogreške su viđene kod proizvođača željezničkih modela!

Uskoro i fotke kompleta... još su u kutijama :wink:

www.malezeljeznice.net

#6 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 18.05.2006. - 08:40

Sto se tice "etchinga" ili foto-graviranja metalnih plocica, evo ti adrese u Italiji; info@cm-italia.it ili www.cm-italia.it.
Oni rade i za modelare svih vrsta. Jedna plocica 30x30 kosta cca Eura 15,00.-, a mislim da i male plocice (10x10) kostaju isto!
Trebas prvo napraviti na computeru nacrt, koji postaje glavni otisak i onda od toga mozes napraviti tisuce kopija. Glavni otisak ili matrice kosta oko euro 80,00-
Pozdrav
Velimir

#7 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.05.2006. - 11:40

Velimire, Hvala!
koliko sam razumio:
1. Otisak i matrica - 80 Eur
2. svaka slijedeća izrađena pločica 30x30 je 15 Eur

Kakvo je stanje sa ispravcima, npr ako se nešto mora sitno promjeniti?
Idem baciti oko :lol:
Hvala još jednom!

www.malezeljeznice.net

#8 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 18.05.2006. - 16:17

Velimire, Hvala!
koliko sam razumio:
1. Otisak i matrica - 80 Eur
2. svaka slijedeća izrađena pločica 30x30 je 15 Eur

Kakvo je stanje sa ispravcima, npr ako se nešto mora sitno promjeniti?
Idem baciti oko :lol:
Hvala još jednom!

O detaljima ne znam puno, etchingom se nikad nisam bavio ali primjetio sam da su talijanski "proizvodi" (bilo za Velimira, bilo za Limu ili nekog trećeg) daleko lošiji od onog što uspiju napraviti Česi (npr. Hauler).

#9 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.05.2006. - 17:24

Link:
www.hauler.cz
stranice im se malko raspadaju, no da se izvuči nešto...

www.malezeljeznice.net

#10 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 18.05.2006. - 18:49

U slucaju da moras raditi popravke ili modifikacije, treba "matrice" biti napravljena ponovno. Za male modifikacije nema problema.
Sto se tice qualitete izrade plocica sve ovisi o nactru koji ide opet sa komputerskim sistemom u izradu.
Ovisi i o materijalu koliko je debeo! Sto je deblji to su izrade manje preciznije a i rubovi komada nisu perfektni nego malo kosi/izlizani.
Normalno za modele koje se radi u HO ili slicno debljina preporucena za metal je od 0.3mm do 0.5mm!
Pozdrav
Velimir

#11 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.05.2006. - 21:09

OK, debljina pločice mi je više nego zadovoljavajuća
Pretpostavljam da je 0,6 za podvozje, ležaje i sl. , a 0,3 za nadgrađe i ostalo

Kolika je debljina najtanje linije tj. širina trake, a da ispadne u redu (bez nagriženih dijelova)

Koju bi minimalnu debljinu pločice preporučili za gravurno jetkanje (znači komad je gladak s jedne, a s druge strane ima gravirani motiv ili reljef, npr.zakovice)

Cilindre je najlakše pretpostavljam izraditi od najtanje pločice, no kako stoji stvar sa npr 0,6. dali je potreban poseban alat, ili je strpljenje dovoljno

Koristite li posebne alate za biganje (savijanje) i rezanje?

www.malezeljeznice.net

#12 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 19.05.2006. - 11:09

Ja za sasije upotrebljavam 0.7mm ili jos bolje moze se uzeti dve plocice po 0,4mm. Ako su dvije onda ih moras zaljiepiti zajedno tako dobijes cvrstu sasiju.
Tamo gdje trebas savijati dio tamo se napravi linija (debljina je jednaka debljini lima) od 0,7mm. Linija je samo sa jednog kraja. Ako zelis da dio bude isijecan van onda se linjie rade sa oba kraja plocica. Mislim to su sve detalji koje mozes sa iskustvom nauciti.
Sto se tice Nikole zelio bih znati kako moze suditi o mojim plocicama a nije ih ni vidio. Osim toga uspordjuje me sa Limom koja uopce ne upotrebljava taj sistem za izradu modela. lima ima vlakove izradjene od plastike.
U Italiji photoetching vec postoji od godina 1980 pa i prije, pa smatram da jedna Ceska firma koja to pocela raditi zadnjih godina nema tolikog iskustva.
pozdrav
Velimir

#13 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 19.05.2006. - 12:01

Ako ćemo po pravu, Eduard www.eduard.com je što se tiče dodataka jedan od vodećih u svijetu. No kao i Hauler, ne proizvodi pojedinačno po narudžbi! već velike serije vlastitog designa i izrade!
Ovdje govorimo o tvrtkama koje izrađuju unikate ili male serije po želji naručitelja-pojedinca koji sam izrađuje svu potrebnu dokumentaciju, dostavlja je proizvođaču koji mu zatim vraća izrađene dijelove!
Dakle, govorimo o tvrtkama koje se bave procesom foto-jetkanja ili laserskog rezanja komada prema narudžbi pojedinca, ne o velikoserijskim ili maloserijskim proizvođačima gotovih jetkanih dijelova.

www.malezeljeznice.net

#14 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 19.05.2006. - 12:29

E pa to je to! Ovo gdje mi izradjuju moje plocice mogu naruciti jednu ili dvije. Prema tome ne vidim problem. Osim toga proizvodjac ima i dio fabrike gdje se rade velike narudjbe, i to ne samo za modele nego i za industrijske potrepstine.
Fabrika je computerski opremljena tako da ide sve automatski.
Problem je sto mi trazimo(?), napravis nacrt za neku plocicu koji nije dobro napravljen onda u tom slucaju plocica a i model za motazu ne mozes sklopiti. To je problem, ali to nije kriva kvaliteta izrade fabrike.
Sto se tice engleske firme tu ti dajem pravo oni su prvi i najbolji u tom obradjivanju metala.
Postoje hrpe knjiga na engleskom o njihovom iskustvu i produkciji photoetching materijala.
Pozdrav
Velimir

#15 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 19.05.2006. - 21:45

Ja za sasije upotrebljavam 0.7mm ili jos bolje moze se uzeti dve plocice po 0,4mm. Ako su dvije onda ih moras zaljiepiti zajedno tako dobijes cvrstu sasiju.
Tamo gdje trebas savijati dio tamo se napravi linija (debljina je jednaka debljini lima) od 0,7mm. Linija je samo sa jednog kraja. Ako zelis da dio bude isijecan van onda se linjie rade sa oba kraja plocica. Mislim to su sve detalji koje mozes sa iskustvom nauciti.
Sto se tice Nikole zelio bih znati kako moze suditi o mojim plocicama a nije ih ni vidio. Osim toga uspordjuje me sa Limom koja uopce ne upotrebljava taj sistem za izradu modela. lima ima vlakove izradjene od plastike.
U Italiji photoetching vec postoji od godina 1980 pa i prije, pa smatram da jedna Ceska firma koja to pocela raditi zadnjih godina nema tolikog iskustva.
pozdrav
Velimir

Trenutno imam doma tvoju JŽ 06 a imam i hrpu Haulera (sitni detalji za H0 vozila) i kvaliteta je neusporediva. Što se Lime tiče tamo (kao i na Rivarossiju) postoje neki detalji; rukohvati, krovna i ispodpodna oprema koji su rađeni od metala i prepoznaje se talijanski "rukopis", kao i na 06-ici. Naravno, ovo nije kritika modela 05/06/30 (koji su odlični) nego usporedba talijanske i češke tehnologije (gdje su Česi DALEKO ispred).

#16 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 20.05.2006. - 10:15

OK, možemo li se nakon fine diskusije tipa "čije je bolje", usmjeriti na temu i u njoj postavljena pitanja?

kako treba bojati jetkane dijelove? Dali je potreban "grund" tj. temeljna boja? Ako da, koju upotrebljavate.
Koje boje koristite (proizvođač) i zašto?
Kojum tehnikom bojate (kist/airbrush)?

www.malezeljeznice.net

#17 crhav

crhav
  • Članovi
  • 700 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationRovinj

Posted 20.05.2006. - 10:45

Prvo treba vidijeti sto ti gledas kao izradu; kvalitetu fotoetchinga ili kako su izradjeni dijelovi!
Moji dijelovi nisu perfektni, posto ja nisam niti fabrika koja izradjuje lokomotive, niti sam "sloser"!
Ja sam naobicniji slubenik koji se zabavlja sa izradom modela, prvo za sebe a onda zaostale. Kazi mi tko je prvi izrado lokomotive 05,06 i 30? Kazi mi tko ce izraditi uskoro seriju 22 i 11? Mehano?, Roco?, Marklin i slicni?
Znam dobro da neke stvari kao sto sam pisao prije, ovise i o debljini plocice a i o nacrtu iz kojeg se izradjuju. Kvaliteta ovisi i o tome. Sam proces fotoetchinga je isti za sve. Smatram da u zapadnim zemljama bolje poznaju taj process ne drugdije.
Osim toga ako zelis imati nase lokomotive izradjene od nekog privatnika kostat ce te sigurno kao tvoj auto sto imas u garazi!
Zato sam zadovoljan sa ovim sto sam napravio jer je napravljeno ne da se zaradi neki novac vec da imam model i to moj model!!
pozdrav
Velimir

#18 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 20.05.2006. - 23:11

POZOR!
Molim korisnike crhav i nikola da eventualne nesuglasice riješe na PP ili e-mail, kako im drago!

Gospodo, ukoliko niste primjetili, cilj teme nije dokučiti "tko je pametniji, čije je bolje i tko ima veći..." već je tema namijenjena upoznavnju šireg kruga ljudi sa tehnikama samogradnje/pregradnje, kako bi se iste popularizirale!

Ovom temom nastojimo privući više ljudi da počnu koristiti i Vaše uratke, tako što ćemo ih upoznati sa načinom izrade i sastavljanja, te drugim vezanim radnjama, te kako bismo stvorili mogućnosti nabavke raznih domaćih modela, napravljenih prema originalima/prototipovima koji su se kod nas koristili ili se koriste!

Ukoliko vas to ne zanima i niste spremni sudjelovati na konstruktivan način, molim Vas da se suzdržite od daljnje diskusije.

Pravila slanja poruka/postova možete vidjeti u za to određenoj temi!

MODERATOR

A kakve ja imam veze sa ovim postom iznad da me se proziva? :?: :?: :?:

P.S: Mislim da je moderator (koji je tek nekoliko tjedana na forumu) prerano dobio tu funkciju...

#19 crotram

crotram
  • Članovi
  • 4,348 posts
  • Joined 13.12.2005.
  • LocationZagreb

Posted 20.05.2006. - 23:23

A kakve ja imam veze sa ovim topicom da me se proziva? :?: :?: :?:
P.S: Mislim da je moderator (koji je tek nekoliko tjedana na forumu) prerano dobio tu funkciju...

Smirite se svi!Ja sam nekoliko mjeseci na forumu i večinu vremena pišem gluposti a NC je na forumu nekoliko tjedana a oživio je ovaj potforum,sad mi reci tko je zaslužio biti moderator,ja ili on.
To je divlji badem; ništa nije tako lepo kao kad procveta, a ništa tako gorko kao kad se prvi put proba...

#20 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 20.05.2006. - 23:23

Dakle, da ponovim pitanje, ako je netko voljan odgovoriti....

1. kako pripremate jetkane dijelove za bojenje (čišćenje) ?
2. dali se koristi tzv. "grund" odnosno temeljna boja, i ako da koju preferirate
3. koje boje koristite za bojanje
4. kojom tehnikom se služite (airbrush/kist)

www.malezeljeznice.net

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users