Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

analogne makete

• Please log in to reply
99 replies to this topic

#41 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 06.05.2006. - 15:59

...čuo sam da je novi piko jako OK... Roco je po meni od klasičara naj-naj, Fleischmann je izvrstan konstrukcijski i poznat kao sistem sa najmanje problema... sa TRIX-om imam podijeljena iskustva (barem u N-u) Tračnice više-manje OK, skretnice znaju biti nepouzdane, a neke rade bez problema...

PECO je zakon!

Sve ovakve i slične izjave uzimajte naravno "sa zrnom soli", rekli bi stari Latini: "cum grano salis" :lol:

slusaj ti razbojnice ne diraj mi trix :twisted:
fleischmann je ok samo sam ja imao problema sa njihovim skretnicama u krivini, koje su btw iz kompleta dakle one bez metalnog srcista.
naime BR38 mi je iskakala ko mahnita na izlasku iz skretnice sa 45% brzine.
slucaj je bio i sa lijevom i desnom skretnicom. tek kad sam promijenio skretnice i kupio one sa metalnim srcistem sve je proradilo kako treba.
dakle pazite na to.
prijatelj mi je imao i problem sa trixovim ravnim skretnicama kod kojih je krivina r1. dugi pulmani su mu iskakali pa je morao pola makete razvaliti i
staviti skretnice sa r3 ili r4 nisam siguran.
sve skretnice osim ove dvije u krivini su mi trixove i bar u mom slucaju su
se pokazale kako jako dobre. jedino treba paziti da ljepilo kojim lijepmo
nasip ne udje u mehanizam skretnice. ja sam rijesio tako da sam skretnice sa donje strane po rubovima na onom zastitnom limu zastitio silikonom. i nekako trix mi ima meksi pokret a ne bas onaj tvrdi klik kao u fleischmanna. za ostale proizvodjace neznam jer ih nemam.

#42 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.05.2006. - 17:02

...čuo sam ...

PECO je zakon!

Sve ovakve i slične izjave uzimajte naravno "sa zrnom soli", rekli bi stari Latini: "cum grano salis" :lol:

slusaj ti razbojnice ne diraj mi trix :twisted:
.

Rekoh... sa zrnom soli...
Ipak, PECO je zakon! :wink:

BTW, Roco i TRIX su u N- veličini identični po visinama i radijusima osim što Roco ima više radijusa i neke skretnice bolje, ali ih zato TRIX ima više tipova
npr. skretnica u zavoju (gebogene) R3/4
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#43 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 08.05.2006. - 10:11

Dali u HO mjerilu postoji više veličina vagona? :?: Imam 2 vagona za rasute terete od istog proizvođača a nisu iste dužine!!! :?

#44 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 08.05.2006. - 10:40

ovisno prije svega o modelu vagona tj oznaci... jesu li istog tipa? Jesu li H0, H0m (za metarski kolosjek). Neki puta ovisi i o kalupu/alatu, npr. naprave novi, poboljšani model... godini izrade i sl... a znaju koji puta raditi i "komprimirane" vagone u manjem mjerilu od 1:87, npr 1:100 ... ali tu će bolje pomoći neki H0-vac... negdje vidjeh post o tome... pročačkaj malo po forumu

www.malezeljeznice.net

#45 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 08.05.2006. - 10:47

Radi se o Mehano modelima.Razlika u godinama je nekih 5-6 g.Obadva su iz start setova i na kutijama piše HO :?

#46 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 08.05.2006. - 11:43

ma to je neka varijacija na temu, garant je stariji veci :D

#47 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 08.05.2006. - 11:49

Točno!!!!!Kako si znao? :?:

#48 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 09.05.2006. - 06:33

Pošto sam vidio da postoje digitalne mehano lokomotive,dali netko zna ima li u izoli za kupiti i dig. kontroleri :?:

#49 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 09.05.2006. - 09:12

Točno!!!!!Kako si znao? :?:

pa fuseraj na djelu :D

#50 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 09.05.2006. - 10:57

Nikola, stigao mi je jučer Peco katalog i cjenik, pa par pitanja za tebe, pošto ti imaš nešto tračnica:

1. Sviđa mi se njihov "Nickel-silver" program! Da li je "Setrack" i "Streamline 100" 100% kompatibilan sa europljanima, recimo Lima "Nickel-silver" i Fleishmann "Brass"?

2. Što ti koristiš, "Insulfrog" ili "Electrofrog" skretnice? Zašto?

3. Tvoja iskustva o naručivanju iz Engleske?

4. Usporedba cijena Peco - Fleishmann:

FLE6057 Dreiwegweiche Handbetr. 30,17 €
FLE6058 Dreiwegweiche el.-magn. 44,67 € (cca. 325kn)

Peco 00/H0 Scale - Code 100 Insulfrog 3-Way Point 19,65 Ł + motorić za skretnicu oko 5 Ł... cca. 25 funti, cca. 275 kn. Zaista su nešto jeftiniji! :)

#51 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.05.2006. - 12:05

Nikola, stigao mi je jučer Peco katalog i cjenik, pa par pitanja za tebe, pošto ti imaš nešto tračnica:
1. Sviđa mi se njihov "Nickel-silver" program! Da li je "Setrack" i "Streamline 100" 100% kompatibilan sa europljanima, recimo Lima "Nickel-silver" i Fleishmann "Brass"?

Trebao bi biti... nije moje mjerilo, ja sam N-ovac :wink:
Generalno znam da FLE sa podlogom nije direktno kompatibilan, zbog visine! Ali, čemu briga oko kompatibilnosti po visini? Ja recimo koristim PECO streamline code55 (N) za vidljive dijelove pruge, a za skrivene što se nađe ili je najčešće iz start-seta... (dok ne potrošim stare zalihe :wink:
visinsku razliku riješavam podlaganjem i niveliranjem, a spojeve lemljenjem, ili ako je jedna bakrena (copper - ne brass), a druga nickel-silver dobrim ljepljenjem ili šerafljenjem/zakucavanjem za podlogu sa malim razmakom - zbog mogućnosti hrđanja na spoju dva različita materijala. Nastali razmak ispuniš sa epoksidom, da ne stradaju kotači i gumice na njima, i da imaš mirniji prolaz.
Bakrene tj starije tipove tračnica treba izbjegavati iz prostog razloga što su teže za održavanje - brže i lakše oksidiraju.
Drugi problem je kompatibilnost geometrije sistema tračnica, treći je sam izgled...peco je manje" igračkast" tj vjerniji pravoj pruzi... ja radim sa code 55 - prevedeno u H0 - code 75 tj streamline, iako imam i setrack. Da ne sominjemo Flex u "betonskoj i drvenoj" izvedbi...

2. Što ti koristiš, "Insulfrog" ili "Electrofrog" skretnice? Zašto?

Electrofrog, iz prostog razloga da mi manevarke i generalno lokomotive sa manje osovina ne stanu na skretnici... bolje je napajanje za DCC, Lokse ne ostaju bez signala.
EF skretnice znaju biti zeznute zbog ožičenja i/ili kod starih modela sa širokim kotačima, ali uz malo pažnje... Insulfrog je isto jako dobar... treba vidjeti što ti je bolje, tj što ti više paše... ja biram EF kad god mogu

3. Tvoja iskustva o naručivanju iz Engleske?

Nikakva :cry: Ja sam kupovao tamo u dućanima :D Ali mogu izvjestiti da za on-line kupnju:
Cijene jesu niže nego kod Njem ili Aust - ali malo
Troškovi slanja su viši, točnije duplo viši
GaugeMaster za hrvatsku traži

Royal Mail - isključivo avionom
0.2Kg - 5.55 do 50GBP / 7.15 preko 50 GBP
1Kg 12.25 / 13.85

UPS ili DHL
29,35 funti! za 0.5 Kg!
1Kg za 32,15 GBP itd...

detaljnije u http://www.gaugemast...rt_carriage.pdf i na http://www.gaugemast...xtdayterms.html

NEĆE ti pisati manju cijenu ili da je poklon u carinske formulare!
VAT ima niži % od MwSt

Na kraju kada zbrojiš, dođe te na isto ako naručiš od Lokshopa ili Kramm-a ili nekog drugog iz Njem ili Aus, s time da oni znaju izaći u susret sa nižim računom u deklaraciji za carinu. Cjenike sa i bez MwSt imaš kod svih koji rade on-line sa karticama :wink:

4. Usporedba cijena Peco - Fleishmann:

FLE6057 Dreiwegweiche Handbetr. 30,17 €
FLE6058 Dreiwegweiche el.-magn. 44,67 € (cca. 325kn)

Peco 00/H0 Scale - Code 100 Insulfrog 3-Way Point 19,65 Ł + motorić za skretnicu oko 5 Ł... cca. 25 funti, cca. 275 kn. Zaista su nešto jeftiniji! :)

Projeri
www.lokshop.de
www.modellbahn-kramm.com
www.modellbahnecke.de

Moj bi izbor bio "PECO- streamline", "motoriće" PL-10 ćeš moći vidjeti, donijet ću koji primjerak sa skretnicama i par tračnica code55 i 80 na susret 13.-og... Ne, ne prodajem ih :wink: Baci pogled na zadnje postove u N skala temi...

Strpljenja i živaca sada, nakon kupnje je kasno :mudri

www.malezeljeznice.net

#52 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 09.09.2007. - 20:56

oživio sam ovu temu da bi vas upitao slijedeće...kako napraviti da se na jednom kolosijeku pomoću prekidača isključi struja i na njemu vlak stoji,a kada želim da krene samo pomaknem prekidač?

#53 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.09.2007. - 21:11

Jednostavno... žice iz kontrolera razdvoji na onoliko kolosjeka koliko ti treba... na svaku (ili samo jednu) + i - žicu metni prekidač 2x2 položaja (kip-prekidač) i spoji obje žice dalje na kolosjek. Kolosjek mora biti izoliran na oba kraja, na obje (ili samo jednoj) tračnice (dakle 4 izolacije ili samo dvije, ali na ISTOJ šini)
Jasnije?

BTW, Jura... u koji razred ideš :?: Vidim da ti struja nije jača strana :)

www.malezeljeznice.net

#54 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 09.09.2007. - 21:28

Pa malo jasnije ali ne skroz...znači izvući žice iz kontrolera(kako?),spojiti žicu iz kontrolera na prekidač,a sa prekidača na šinu...da se zatvara i otvara strujni krug?Jel je?

8.razred...da,struja mi nije jača strana,jer nažalost u tehničkom dosada nisam o tome ništa učio,mislim da je tehnički danas sve samo ne tehnički... :(
Mislim,prošle smo godine učili pi...rije o sustavu za recikliranje,ali sam se ove godine obradovao,jer smo dobili i led diodice,znači da će biti spajanja! :D

Ali mislim da mi se digital sve više smješi... :D

#55 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.09.2007. - 21:39

Žicu iz kontrolera spoji na jedan kraj luster-kleme (redne stezaljke /čokoladice ) sa drugog kraja povuci onoliko žica koliko ti treba za kolosjeke.
svaku žicu koja vodi do kolosjeka prekini, na prekidu spoji prekidač i to je to!

Pogledaj malko temu:
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=3885
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=2951

I naravno... Kontrolna ploča-upravljanje i spajanje:
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=3078

www.malezeljeznice.net

#56 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 09.09.2007. - 22:49

Jasan mi je način kako izvući ali ne i odakle izvući...evo slike kontrolera kakvog imam:

Posted Image
By jura14_os

Odakle izvući žice?

#57 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.09.2007. - 23:32

Ona koja ide na tračnice... naravno! Nju priključi na rednu stezaljku/luster-klemu

www.malezeljeznice.net

#58 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 10.09.2007. - 12:49

Heh... :?
Meni to treba za dva perona na kolosijeku...dakle,onda bi samo za ta dva trebao dva posebna kontrolera??...ta dva perona izoliram od glavna dva ovala koji svaki ima svoj kontroler...i kak sad?Hm...jedino na jedan način...da to reguliram sa trećim kontrolerom koji će biti za treći kolosijek i slijepe kolosijeke i lokšupe...ili pak...DIGITAL :mrgreen:
Sad znam zašto je izumljen... :D

#59 polval

polval
  • Članovi
  • 166 posts
  • Joined 27.08.2006.

Posted 10.09.2007. - 13:02

Ne treba ti toliko mnogo kontrolera, cak i jedan je dovoljan. Pogledaj ovu shemu i bice ti sve jasnije...

http://www.kzmz.hr/i..._2_stranica.jpg

Pozdrav
Tino
MIBA i NCLight su krivi za sve © Torrente

#60 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 10.09.2007. - 14:00

Mislim da je ovako jednostavnije...kada imam više regulatora i znam za šta je koji...imam dva,svaki za svoj oval i treći za treći kolosijek,sporedne kolosijek,lokšupe i te perone...
Ali stvarno mislim da bi me na kraju digital manje i koštao a više zadovoljio...NClight,ti imaš digital?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users