Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

analogne makete

• Please log in to reply
99 replies to this topic

#1 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 04.05.2006. - 16:12

Ako neko izrađuje ili ima analognu maketu ili ima kakav savjet bit ču mu vrlo zahvalan. :lol:

#2 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 04.05.2006. - 16:34

Iskustvo iz prošlog života...

-Pazi na ožičenje
-razdjeli kolosjeke na sekcije
-vidi kolika ti je najduža kompozicija i dodaj par centimetara (ovisno o mjerilu) pa prema tome radi dužinu kolosjeka
-planiranje košta malo, ili ništa ... :mudri

-maketa nemora biti oval ili neki njegov oblik :wink: , može biti formata kutije za cipele :lol: , a može zauzimati nekoliko prostorija :twisted:

-najvažnije je da analogno uvijek možeš preraditi na digitalno :twisted: za obratno nisam baš čuo :lol: :twisted:
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#3 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 04.05.2006. - 17:13

Najviše me zanima kako da postignem više kolosjka koji se križaju,a da nisu u istom strujnom krugu odnosno da imam više vlakova od kojih neki voze a neki stoje itd.?

#4 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.05.2006. - 00:44

Najviše me zanima kako da postignem više kolosjka koji se križaju,a da nisu u istom strujnom krugu odnosno da imam više vlakova od kojih neki voze a neki stoje itd.?

Netko :twisted: je metnuo par fileova, pa ih skini s MegaUploada
To su članci iz časopisa MIBA, njemački, sa ilustracijama.

MibaSP6-analogno upravljanje1 - "MibaSP06p68-81x.pdf" (3.58 MB)
http://www.megaupload.com/?d=3M2C2HD7

MibaSP6-analogno upravljanje2 - "028.pdf" (3.39 MB)
http://www.megaupload.com/?d=RML26LFI
ili
http://www.megaupload.com/?d=X5DTVVWQ

Nakon što pogledaš o čemu se radi, razmisli dali to stvarno želiš :twisted:
Ili ćeš se prebaciti na DCC dio foruma :wink: :lol:

www.malezeljeznice.net

#5 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 05.05.2006. - 07:10

Hvala za fajlove.Bit če mi jako korisni.Nažalost za sad ču se ipak držati analognog :cry: Pošto volim izazove evo mi jednog novog! :twisted:

#6 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 05.05.2006. - 11:30

za analogne makete je najbitnije u pocetku skontati koliko kompozicija mislis
voziti u jednom trenutku. posto se to obicno svodi na 2-3 logicno je da ti tu idu 2 ili 3 trafoa i samim tim i sekcije. pored toga vjerovatno ces imati i neku ranzirnu stanicu sa slijepim kolosijecima ili nesto sl. e tu ubacujes cetvrti trafo. sekcije pruge odvajas sa plasticnim spojkama, koje su obicno crvene boje :shock: ali njih je lako poslije obojiti nekom mat srebrenom bojom. naravno treba paziti da su boje recimo revell, koje u skali metalik boja ne propustaju struju.
gore sam naveo trafoi. pa nemoras bas toliko trafoa. ja sam to rijesio tako sto sam uzeo punjac za akumulatore i na njega nakacio fleischmannove analogno kontrolere. punjac daje sasvim dovoljno struje za 3-4 N lokomotive
nekoliko osvijetljenih putnickih vagona i za kompletno osvijeljenje makete, signali, kucice, ulicna rasvjeta i sl. (kod mene preko 50 malih sijalica)
za skretnice koje koriste AC struju ili za svijetiljke, samo uzmes izvod prije greca ili ispravljackog sklopa struju i dovedes na komadnu plocu.

#7 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 05.05.2006. - 11:59

Ovo sa trafo mi je jasno.U biti treba mi trafo sa što više snage(vati)i več ga imam spremljenog.Ako učvrščujem tračnice na drvenu podlogu onda mi netrebaju plastične spojnice,ili trebaju?

#8 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.05.2006. - 12:26

Izolirajuće plastične spojnice ti trebaju da možeš izolirati strujne krugove!

Kroz tračnice ide struja, metalne spojnice osiguravaju tok struje, a plastične ne. Ovisno koji sistem analognog upravljanja izabereš, moraš izoliratu jednu ili obje šine na tračnici.
Kod DCC-a toga nema u tolikoj mjeri, izoliraju se samo blokovi ili sekcije sa posebnim funkcijama i boosteri. Nema hrpetina prekidača, sklopki i spaghetti ožičenja, releja i sl. U stvari, za početnike je DCC idealan baš zbog toga, voziš istovremeno više vlakova, a bez 300 muka sa svim gore navedenim :lol:

Izolirajući spojevi su na skicama napravljeni kao prekid linije/crte :idea:

www.malezeljeznice.net

#9 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 05.05.2006. - 12:46

DCC je bolji,uredniji i jednostavniji :wink: ali i puno skuplji! :x

#10 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.05.2006. - 13:53

Jel' si siguran?

Evo ti računice... sve za H0 od npr. Fleischmanna (srednji rang cijene, bez MwSt) bez popusta i rasprodajnih fora...

Idemo složiti jedan sistem Analogno za vožnju do 3 lokomotive i uzet ćemo 1 DCC sistem, radimo sve sa start-setovima...
Posted Image
Start-set 6394 - 155,09 EURO
Još trebamo i 2 dodatna trafoa - uzet ću najjeftinije, ipak je cijena u pitanju...
Posted Image
Npr 6725, isti je u start-setu - 39,66 EURO x2= 79,32EURO

Ukupno: 235,22 EURO

Digitalni start-set, istih karakteristika:
Posted Image

Cijena: 189,57 EURO

Što bi ti kupio za onih 45,65 EUR razlike?
Ja bih vjerojatno ovo:
Posted Image

Dekoder za još jednu lokomotivu... cijena: 40,95 EURO (fleischmann je skup! isti takav se može kupiti za 30-35EUR)

Eh, sada možeš reći i da je svaki slijedeći dekoder ili lokomotiva skuplja, je, malko, ali može sve ono što analogna nemože, i ne zaboravi da kod analognog kompleta NISMO računali ožičenje, preklopnike, sklopke, module, i ostale sitnice... kao npr:
Posted Image

6957 -prvi tj početni blok-preklopnik koji omogućava da dvije analogne lokomotive mogu voziti jedna iza druge.
Cijena? Drž Gaće! 98,71 EURO. I to samo za jedan kolosjek podjeljen u 3 bloka! Svaki dodatni blok na tom kolosjeku? "Samo" 34,22 EURO
Trebaš i drugi kolsjek sa blokovima, nema problema... ispljuni još 98,71 EUR i imaš ga :lol: ... za svih tih 200EUR za blok-sistem rađe kupi poštenu DCC centralu ili booster ili dekodere (5kom!) pa uživaj u laganini vožnji sa paljenjem i gašenjem svjetla, aceleracijom, konstantnim brzinama neovisno o uzbrdici, i ranžiranjem do mile volje...:lol:

:duel Touche!

www.malezeljeznice.net

#11 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 05.05.2006. - 15:04

Ove cijene što si ih naveo su sa carinom ili bez?Jer ako naručujem preko conradovog zastupnika na cijene iz kataloga moram dodati još skoro 50% :?: :roll:

#12 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 05.05.2006. - 15:05

Ovo sa trafo mi je jasno.U biti treba mi trafo sa što više snage(vati)i več ga imam spremljenog.Ako učvrščujem tračnice na drvenu podlogu onda mi netrebaju plastične spojnice,ili trebaju?

evo nikola ti je odgovorio.
osim toga posto je radi o istosmijernoj struji obrati paznju da na svakih 1,5-2 metra imas prikljuceno napajanje. caka je u otporu. tako da ako imas recimo
"krug" duzine 5 metara, na najudaljenijoj tacki segmenta imas manji napon nego na mjestu prikljucka.
cini mi se da za N sistem 2metra a za HO 3,5.

osim toga prilikom lijepljenja nasipa pazi da ti ljepilo ne udje u spojnice.
(ovo se odnosi na slucaj da nasip pravis sam od pijeska a ne da koristis marklina ili fleischmana)
pogotovo ako na maketu stavljas prugu koju su drndao po podu i milion puta sastavio i rastavio.

mene je licno ovo skoro dovelo do suza kad mi lokomotiva nije htjela da vozi po nekim dionicama a sve vec bilo fiksirano.
:cry:

to sam na kraju rijesio sa srebrenim kontakt lakom na sponu i struja opet ide :D

#13 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.05.2006. - 15:10

Primjer klasičnog ovala... za analogni sistem... 2 kolosjeka sa stanicom (doljnji rub) i mali industrijski (npr) kolosjek, gornji dio.
Razne boje označavaju dijelove različitih strujnih krugova, skretnice (na slici zeleno) su izdvojene radi lakšeg snalaženja.
Posted Image

Dakle, za svaki kolosjek moramo osigurati napajanje.
Glavno napajanje ide na Crveni i Plavi kolosjek, za svakog po jedan trafo-regulator, ako želimo istovremeno voziti 2 lokomotive na ta dva kolosjeka. Ako želimo još i ranžirati na industrijskom, trebamo još jedan, a ako želimo istovremenu vožnju još jedne lokomotive, na npr Crvenom, trebamo još jedan + automatski blok sistem koji će upravljati blokovima vanjskog ovala.
No , ako želiš prelaženje sa vanjskog na unutrašnji oval, stvar se malko komplicira, jer, moraš trafo koji ganja dotičnu lokomotivu prebaciti na drugi kolosjek, dakle, svaki trafo/regulator bi trebao imati preklopnik kojim biramo na kojem kolosjeku će upravljati... Eh sad to bi ukratko značilo slijedeća spajanja:

T1 :arrow: preklopnik :arrow: 4 strujna kruga (dva ovala + ranžirni + blok)
T2 isto kao i 1
T3 može ostati samo na ranžirnom
T4 komplicira do bola... moraš riješiti njegovo isključivanje i prebacivanje T1 i T2 na blok sistem... tu vidim jedan fini preklopnik za trafo stanicu :lol:

Ne zaboravimo slijepe kolosjeke koji bi trebali imati prekid napajanja (obično je tipkalo u igri) da nam kompozicija ne završi na biku (odbojniku)
Još samo da ubacimo tipkala za skretnice i povežemo ih sa ostatkom pruge... ups... nije jednostavno jer nam se križaju napajanja... ajmo ih onda izolirati, i napraviti tako da struju puštaju samo u smjer u kojem su okrenute... hmmm radi ... ali samo dok nam se lokomotive kreću u istim smjerovima, a mi bi htjeli da furaju u obrnutim... i tako to ide u beskraj :lol: :twisted:

A sve one bojice i điđe u DCC-u nisu potrebne, u stvari postoje, ali za druge stvari... kod potpune automatizacije makete npr. I još su jednostavnije od opisanog sistema za analognu maketu.

www.malezeljeznice.net

#14 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 05.05.2006. - 15:22

Nikola, ubit ćeš čovjeka u pojam! :D

#15 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.05.2006. - 15:29

Ove cijene što si ih naveo su sa carinom ili bez?Jer ako naručujem preko conradovog zastupnika na cijene iz kataloga moram dodati još skoro 50% :?: :roll:

Cijene su bez carine i poreza (našeg, tj PDV-a) i bez MwSt tj njemačkog ili austrijskog PDV-a... u stvari cijene su okvirne (variraju od trgovca do trgovca).
:idea:
Čuo sam negdje :twisted: da se ovakve cijene mogu postići neprikladnim ponašanjem i bespravnim uvozom (čitaj "švercom") te ispunjavanjem formulara za povrat MwSt i neprijavljivanjem računa domaćim carinskim službama.
Tako sam čuo :twisted:

Conrad zaboravi... skupi su i nemožeš plaćati on-line sa karticom, a zastupnici deru i vlastitu mater... poslušaj što narod priča:lol: , vidi postove "gdje kupiti" i "katalozi proizvođača"

www.malezeljeznice.net

#16 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.05.2006. - 15:33

Nikola, ubit ćeš čovjeka u pojam! :D

Pridruži se, u dvoje je lakše :lool
Nabaci i ti koju ovdje ili u DCC-u
Imaš iskustva :wink:

Nek ljudi vide što propuštaju...

www.malezeljeznice.net

#17 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 05.05.2006. - 16:27

ehehe ko je rekao da je maketarstvo za djecu.
doslo je vrijeme kad svi moraju biti atomski fizicari da pokrenu jednu BR89 i dva putnicka vagona :lol: i jako dobri psihoanaliticira da izadju nakraj sa zmajem (zenom :twisted: )

#18 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 05.05.2006. - 16:37

ustvari da se nadovezem na nikolino objasnjenje ...
ako nisi bas pretjerano zahtijevan sa brojem kompozicija koje trenutno voze imas super caku sa skretnicama. naime kod trixa i fleischmana (za ostale neznam) na krakovima skretnica imas po jednu spojku ustvari komad celicne
zice u obliku slova U koji ti prenose struju. tako da ako su u pitanju slijepi kolosijeci na one na koje je okrenuta skretnica oni primaju struju i tako imas manje prekidaca. isti slucaj je i sa prolaznim kolosijecima samo onda moras paziti da i ulaznu i izlaznu skretnicu pomices zajedno ali imas kratki spoj

#19 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 05.05.2006. - 16:48

UH :shock: ovom se nisam nadao!Ok može li savjet?Kako i gdje da nabavim dobar kontroler,a da prođem jeftinije?Da li postoji kakav shop u Trstu? :?

#20 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 05.05.2006. - 17:00

samo ne panici, mozda ti izgleda komplikovano ali nije.
samo treba dobra organizacija i forumska podrska.
mozes zamisliti kako je meni bilo prije 5-6 godina kad sam poceo maketu projektovati a pomoci niodkud. srecom naletio sam na jednog slovenca koji mi je puno pomogao.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users