Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Kakvu maketu imate, planirate ili želite?

• Please log in to reply
65 replies to this topic

Poll: Kakvu maketu imate, planirate ili želite? (43 member(s) have cast votes)

Kakvu maketu imate, planirate ili želite?

1. Imam maketu - završenu (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

2. Imam maketu - u izradi (0 votes [0.00%])

3. Planiram maketu (1 votes [100.00%])

Percentage of vote: 100.00%

4. Želim maketu, ali ne planiram (0 votes [0.00%])

5. Imao/la sam maketu, ponovno se time bavim (0 votes [0.00%])

6. Imao/la sam maketu, više se time ne bavim (0 votes [0.00%])

7. Kolekcionar sam, ali ne želim maketu (0 votes [0.00%])

8. Ne zanima me! (0 votes [0.00%])

Vote Guests cannot vote

#21 nikola

nikola
  • Isključeni korisnici
  • 4,159 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 24.05.2006. - 21:04

Karavela, jesi u kontaktu ili član KŽMZ? Oni rade modularnu H0, pa vidi koji je standard modula...

Trebao je biti FREMO ali su "majstori" sj....i stvar i sad nije ništa... :roll:

#22 Karavela

Karavela
  • Članovi
  • 3,195 posts
  • Joined 11.09.2005.
  • LocationSMŽ

Posted 25.05.2006. - 00:04

Karavela, jesi u kontaktu ili član KŽMZ? Oni rade modularnu H0, pa vidi koji je standard modula...

Postoji norma FREMO B 92 i to je sučelje, ali sa ravnom stranom. Za sebe doma pripremam raditi module tipa Nordmodul (MEC Barsigshausen). Sjeverni kolosijek paše na FREMO B 92 modul kao i ukupna širina pa nema nekih problema.
Evo slike B-92
Posted Image
a tu je i šablona za Nordmodul
Posted Image

#23 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 25.05.2006. - 00:22

Karavela, danijellikar imate interesantan izbor! Zašto modularna, a ne klasična stacionarna... zanima me jer sam pobornik modularnih maketa...radim i sam modularnu N pa me zanimaju vaši razlozi... :wink:
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#24 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 25.05.2006. - 12:13

sad da se tuspasim.
odlucio sam da razvalim maketu koju NISAM zavrsio i da zapocnem novu.
za sve je kriv nclight i miba.
eto... :shock:

detalji uskoro

#25 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 25.05.2006. - 23:26

sad da se tuspasim.
odlucio sam da razvalim maketu koju NISAM zavrsio i da zapocnem novu.
za sve je kriv nclight i miba.
eto... :shock:
detalji uskoro

Kriv? Prinajem sve, osim ona dva kioska i banke, to nisam bio ja! :lol:
Što se novosti tiče, naravno očekujemo redovito izvješče... :wink:
Moram i ja priznati, potaknut lijepim slikama torrentea sa njegove (uskoro bivše :( ) makete, prvi moduli moje makete kreću na ljeto... do jeseni bi trebalo biti u voznom stanju barem 2 modula i povratna petlja, a "landscaping" do Božića 2006... živi bili pa vidjeli :lol:

www.malezeljeznice.net

#26 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 935 posts
  • Joined 28.09.2005.
  • LocationVeliko Trgovišće

Posted 26.05.2006. - 10:39

Pozdrav.

Ja sam se odlučio na samostojeću maketu iz zasad ograničavajućih razloga - prostor u kući. Ova veličina se stalno nekako nametala čitajući američke časopise koji najmanju optimalnu mjeru preporučaju 8x4 stopa. Nije malena ali nije ni bogzna kaj velika. Kad sam krenuo raditi uvidio sam da ima posla preko glave i na takvoj maloj maketi-zato još nije niti gotova :lol: .

Nisam se želio upuštati u izradu modula ni po kojem standardu jer nisam nikad mislio da ću modul moći ikome pokazati van svoje prostorije. Jednom kad se okućim (izrada projekta za kuću u tijeku) predvidio sam veliku podrumsku prostoriju samo za stacionarnu maketu. Kad bude gotova svi će biti uvijek dobrodošli za pogledati (open house layout)

Eto tak je to.
Pozdrav.
Danijel

#27 zrubini4

zrubini4
  • Članovi
  • 153 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 26.05.2006. - 10:55

Pozdrav
Na stranici kluba želježničkih maketara nalaze se slike moje makete.Dovršit će je ove zime.Ko oće može doći pogledat.Namjeravam do 2. godine početi raditi novu maketu,puno veću i zahtjevniju.Sada planiram polako počet na WINTRACKU 6.1 radit skicu.Ima neko možda upustva na hrvatskom jer mi njemački baš ne ide

#28 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.05.2006. - 11:09

vidi temu: http://zeljeznice.ne...topic.php?t=923
Sve o Wintracku 7!!!! Koji RADI bez ograničenja... čak i Talijanska verzija... :lol:
Vezano uz danijellikara... razmišljaš li o 1 ili 2 modula koji bi se uklopili u "pike" , a mogli bi ići van?

www.malezeljeznice.net

#29 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 26.05.2006. - 19:21

Posted Image

na desnom donjem kolosijeku ima skretnica u krivini koja ide na 9 skrivenih kolosijeka. 8)

#30 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 935 posts
  • Joined 28.09.2005.
  • LocationVeliko Trgovišće

Posted 26.05.2006. - 20:49

Ne. Moram reći da ne razmišljam o spajanju s drugim modulima. Nek se nitko ne uvrijedi, ali draže mi je ovak kad imam potpunu slobodu u kreaciji. No, s druge strane, dok se ja okućim možda se i predomislim.
Bok.
Danijel

#31 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.05.2006. - 22:10

na desnom donjem kolosijeku ima skretnica u krivini koja ide na 9 skrivenih kolosijeka. 8)

Šalji mailom wintrack nacrt... ovo mi se čini dobro... jednostavno i efektno...

www.malezeljeznice.net

#32 Karavela

Karavela
  • Članovi
  • 3,195 posts
  • Joined 11.09.2005.
  • LocationSMŽ

Posted 26.05.2006. - 22:18

Karavela, danijellikar imate interesantan izbor! Zašto modularna, a ne klasična stacionarna... zanima me jer sam pobornik modularnih maketa...radim i sam modularnu N pa me zanimaju vaši razlozi... :wink:

Ne, ja si radim manju maketu stacionarnu (ali da se da nositi), a moduli su za produžavanje makete, a opet da se mogu prikopčati na druge module na susretima modulara ako jednom to zaživi kod nas kako je u SLO, A, D...

#33 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.05.2006. - 22:41

Vidim da se relativno malo ljudi odlučuje na modularne makete... polumodularne, kao npr. Karavelina su jako dobar pristup! Nadam se da će zaživjeti i u RH, bilo bi vrijeme.

Osobno smatram da su modularne makete zgodnije zbog slijedećih stvari:
a) brža i jednostavnija gradnja
B) vidljivi rezultati nakon kratkog vremena (već nakon 1 modula)
c) jednostavno proširivanje makete prema potrebi/željama
d) mogućnost sudjelovanja na okupljanjima i sudjelovanje na izložbama-sastavljanjima većih maketa
c) jednostavniji i lakši transport za d) ili pri preseljenju
d) laka adaptacija na nove prostorne uvijete
e) lakše ispravljanje pogreške na trasi
f) održavanje "želje za radom na maketi" zbog a),B),c)

Kao mane, mogao bih nabrojiti:
a) često nemogućnost izvođanja kompliciranijih trasa u nivoima
B) zbog nepreciznog rada, netočno spajanje modula
c) nemogu se ničega drugog sjetiti :lol:

Polumodularne makete, možda najprihvatljivije našem načinu razmišljanja, dozvoljavaju spajanje nekoliko "segmenata" ili "modula" zbog proširenja, ili jednostavno, stacionarne makete koriste module kao dio stalnog postava po potrebi.
Potpuno modularne makete, imaju za cilj bržu gradnju i druženje modelara, te se većinom oslanjaju manje/više na realnije trase/štreke.

www.malezeljeznice.net

#34 Karavela

Karavela
  • Članovi
  • 3,195 posts
  • Joined 11.09.2005.
  • LocationSMŽ

Posted 26.05.2006. - 22:45

A zašto mala stacionarna+poneki modul? Razlog je isti kao kod većine: nedostatak prostora. Ovako se može spojiti modul na maketu kad se želi malo više uživati, a kasnije se to rastavi, ali još uvijek ostaje manji krug na maketi za vožnju, a dobije se više prostora pa je žena sretnija i ne gunđa previše.

#35 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.05.2006. - 23:03

A zašto mala stacionarna+poneki modul? Razlog je isti kao kod većine: nedostatak prostora. Ovako se može spojiti modul na maketu kad se želi malo više uživati, a kasnije se to rastavi, ali još uvijek ostaje manji krug na maketi za vožnju, a dobije se više prostora pa je žena sretnija i ne gunđa previše.

A zašto ne male makete u formi police? Zašto se kod nas gotovo uvijek mora raditi neka forma ovala ili zatvorenog kruga? Kod nas izgleda nije odmaklo od "tvorničkih" ovala sa 3-4 kolosjeka na kolodvoru... Pretpostavljam da je u pitanju neinformiranost, no u doba interneta, to je slab izgovor.
Nedostatak prostora je ograničavajući faktor, samo što mi makete još uvijek doživljavamo kao tračnice "zakucane" na dasku... Bitna je ideja... ako želite gledati kako se vlakovi vrte u krug, to možete napraviti na više načina od onog klasičnog... npr. "Diorama" koja prikazuje dio pruge i koja je smještena u okvir, tj "pozornicu" iza nje se mogu nalaziti skriveni kolosjeci za izmjenu vlakova... ili, zašto kod nas nitko ne koristi linearne ili A-B-C makete? Makete sa funkcijom i smislom, koje prikazuju određeni put roba i usluga? Trudimo se nabaviti što točnije modele, mjerimo ih desetinkama ili stotinkama milimetra, inzistiramo na "pravom" mjerilu, brojimo zakovice a ono po čemu naši skupocjeni modeli, toliko bliski stvarnome voze, najčešće je nakupina tračnica, toliko udaljena od realnosti i doživljaja stvarnog koliko i prvi modeli vlakova. Ne kažem da treba raditi sve u apsolutnom mjerilu, već se pokušati približiti pravoj željeznici u smislu operacija, sistema i izgleda... ne tražim realnost, već samo malo više "života" ...

Na kraju, ovo je samo moje razmišljanje, još uvijek držim da je hobby zabava i takav treba ostati, jedino mi je žao što se kod nas razvija sporo i mukotrpno...

www.malezeljeznice.net

#36 Karavela

Karavela
  • Članovi
  • 3,195 posts
  • Joined 11.09.2005.
  • LocationSMŽ

Posted 26.05.2006. - 23:45

Police? Kad bi radio u N mjerilu bilo bi zanimljivo, ovako za HO mi je malo premalo.

#37 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 27.05.2006. - 02:05

Police? Kad bi radio u N mjerilu bilo bi zanimljivo, ovako za HO mi je malo premalo.

Nije, nije... ako nije premalo za 00 ili veća mjerila, nije ni za H0 :wink:
Bitna je ideja, i što želiš prikazati, te dali je zabavnije gledati kako se vlakovi vrte u krug, ili možda ranžirati vagone, izmjenjivati kompozicije po voznom redu i sl. Jedno od najboljih mjesta za velike ideje malih(micro) maketa je poznati www.carendt.us
Ali bacite malo pogled i na:
www.thortrains.net
www.vetmed.auburn.edu/~smithbf/BFSpages/LDSIGprimer

Nitko se nije možda sjetio napraviti maketu na nekoliko nivoa? Police, na kojima su dijelovi makete, jedan iznad drugoga, spojeni međusobno helix-om tj spiralom? maketa se nalazi u 3D prostoru, zašto ne iskoristiti i visinu?

Mislim da je glavni problem u stvari, što svi žele nagurati što više u što manje... imati Glavni kolodvor i RK, zajedno sa X koridorom, i odvojak preko Like, sve na jednoj maketi od par kvadrata :lol:

A da netko proba samo odsječak pruge ili zadnju stanicu (terminus) sa komadom pruge i recimo pokretnim stolom (tzv. traverser) za izmjenu kompozicija? Ili recimo, ako vas privlači, industrijsku zonu, nekoliko kolosjeka na koje treba preranžirati vagone... koji dolaze iz "svijeta" pa otpremiti kompoziciju sa "robom" na drugi kraj svijeta... itd...itd...

U većini slučajeva, u H0 i N, ne trebate zatvoreni krug, niti 30 kvadrata sobe/garaže/podruma/potkrovlja... već samo :idea: i malo smisla za scenu...

www.malezeljeznice.net

#38 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 27.05.2006. - 09:36

slazem se nclight. samo je bas nisam neki ljubitelj ranziranja vagona i sl.
vise volim pustiti 2-3 kompozicije da se vrte "u krug" a ja to da posmatram i zamisljsam svoj svijet 8) . cak neki psihijatri kazu da maketari imaju malo pomjeren osjecaj stvarnosti jer bjeze u drugu dimenziju. :lol:
u svakom slucaju bitno je samo raditi makete. pa cak i 80x50 cm sa jednim krugom pruge i jednom skretnicom.
maketa nije zalijepiti samo prugu, nabaciti malo stiropora za brdo, posuti travu iz kese i zabosti tri drveta. vjerujte mi vi koji jos niste poceli.
ako pocnete detaljisati, sa tom malom maketom ce te se u gradnji druziti bar dvije godine da je napravite sto vjernije.
na kraju krajeva zamislite duge zimske noci dok zena spava u drugoj sob 8)i a ugasite svijetlo u sobi i gledate svijetla vaseg malog seoceta, osvijetljene perone i putnicke vagone, semafore ... sta ima ljepse. :shock: ovo je fakat za psihijatra. :lol: :lol: :lol: :lol:

#39 zrubini4

zrubini4
  • Članovi
  • 153 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 27.05.2006. - 10:53

Ja planiram sa novom maketom ići do "stropa".Koliko se najviše može dignut na 1 metar cm prugu ?Na nekim katalozima sam vidio digitalno upravljanje pomoću kompića.Treba mi malo više informacija o tome.Koje su prednosti i mane ?

#40 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 27.05.2006. - 11:49

Ja planiram sa novom maketom ići do "stropa".Koliko se najviše može dignut na 1 metar cm prugu ?

Usponi i padovi pruge na maketama se obično izvode do 3%, znači 3cm u visinu na 1m dužine. Veći nagibi nisu preporučljivi zbog slabe adhezije kotača (pa makar imali i gumice). Ovdje su zanimljive Rack&pinion tj pruge za zupčasti pogon (npr. Fleischmann H0 i N) koje prema navodima prizvođača mogu "potegnuti" i 25% (25cm na 1m!). Važno je napomenuti da pruga u zavoju treba biti manjeg uspona ako je moguće, te da se prijelazi iz ravnine u uspon/pad trebaju izvodizi postupno.

Na nekim katalozima sam vidio digitalno upravljanje pomoću kompića.Treba mi malo više informacija o tome.Koje su prednosti i mane ?

Prednosti upravljanja preko računala su potpuna automatizacija, lakša izmjena ruta, grafički prikaz i komforniji rad, računalo nemora biti najnoviji i najbrži model, jedini ograničavajući faktor je operativni sistem na kojem programi za upravljanje rade. Kao mane bih mogao navesti visoku cijenu potpune automatizacije (povratna veza, blok-kontrola i sl.)
Sistemi sa računalom mogu biti isplativiji od rješenja koja nude pojedini proizvođači sa pojedinačnim komponentama. Ukoliko planirate veliku maketu, valja razmisliti odmah o nabavci računalne kontrole, te usporediti cijene "PC kartica" za upravljanje sa pojedinačnim upravljačkim modulima (vidi DCC temu)
Neki od popularnijih sistema su: " Railroad & Co. " " Stellwerk 9.0" te cijenjeni " WIN-DIGIPET " www.win-digipet.de itd... Link: www.miba.de/links/links5.htm sadrži detaljniji popis ostalih
Potpuno automatiziranje je zgodno i ako imate malu maketu, a troškovi nisu veliki...naravno ako već imate digitalno upravljanje :wink:

www.malezeljeznice.net

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users