Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Kakvu maketu imate, planirate ili želite?

• Please log in to reply
65 replies to this topic

Poll: Kakvu maketu imate, planirate ili želite? (43 member(s) have cast votes)

1. Imam maketu - završenu (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

2. Imam maketu - u izradi (0 votes [0.00%])

3. Planiram maketu (1 votes [100.00%])

Percentage of vote: 100.00%

4. Želim maketu, ali ne planiram (0 votes [0.00%])

5. Imao/la sam maketu, ponovno se time bavim (0 votes [0.00%])

6. Imao/la sam maketu, više se time ne bavim (0 votes [0.00%])

7. Kolekcionar sam, ali ne želim maketu (0 votes [0.00%])

8. Ne zanima me! (0 votes [0.00%])

Vote Guests cannot vote

#1 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 04.05.2006. - 12:45

Kakvu maketu imate, planirate ili želite, ili ste je možda imali?

Napišite koje je mjerilo, upravljanje, dimenzije i metnite sličicu (ako imate)
Ma, napišite što god smatrate interesantnim o njoj...

Možda zahaklamo još nekoga... :lol:

Nikola - NClight

P.S uz ovo ide i anketa... tek toliko da se vidi stanje...

Nastojte se držati naslova, i smanjiti OFF-TOPIC, zbog preglednosti ako ništa drugo :lol:

#2 Dinko

Dinko
  • Članovi
  • 831 posts
  • Joined 07.08.2005.

Posted 04.05.2006. - 12:49

Ja sam prije imao nekoliko krasnih maketa veličine HO. Te su makete bile kupljene u Švicarskoj i bile su iznimno skupe. No, kupljene su mi u pogrešnom trenutku, odnosno kada sam imao jedva 5-8 godina tako da je jedina uspomena na njih tek pokoja fotografija u kućnom albumu. Prije sam bio velili zaljubljenik u te makete i stalno sam starog davio da mi donese prospekte takve tematike iz Švicarske. Onda me je to obišlo itd. itd.

#3 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 04.05.2006. - 12:56

... može li scan sličice?
Više se nemaš namjere baviti maketarstvom? Zašto?

Nikola-NClight

#4 john

john
  • Članovi
  • 61 posts
  • Joined 30.03.2006.

Posted 04.05.2006. - 13:06

Napišite koje je mjerilo, upravljanje, dimenzije i metnite sličicu (ako imate)
Ma, napišite što god smatrate interesantnim o njoj...

Možda zahaklamo još nekoga... :lol:

Nikola - NClight

P.S uz ovo ide i anketa... tek toliko da se vidi stanje...

Bog! :D Trenutno nemam maketu ali ju planiram u budučnosti.Bliskoj ili dalekoj, e to neznam.Radio bih ju u HO mjerilu pošto posjedujem 4 lokomotive i desetak vagona u tom mjerilu,naravno sve bi bilo analogno(nema se para za digitalno). :cry: Neke lokomotive su starije i više od 15 g. i u dosta dobrom stanju ako se uzme u obzir što su sve prošle.Možda uskoro bacim slike na forum. pozdrav!!!

#5 Dinko

Dinko
  • Članovi
  • 831 posts
  • Joined 07.08.2005.

Posted 04.05.2006. - 15:44

... može li scan sličice?
Više se nemaš namjere baviti maketarstvom? Zašto?

Nikola-NClight

Čini mi se da imam dvije slike i to neke od lošijih. Na jednoj sam ja s vlakom/mekatom koji je kupljen ovdje u Hrvatskoj a na drugoj sam ja 1991. u Švicarskoj. No na toj se slici nalaze samo tračnice bezveze posložene i ja kako guram jedan vagončić po njima. Ono najbitnije se na njima ne vidi. Ali naći te slike kod mene u kući je pothvat stoljeća :lol: Morat ću se jednom odvažiti pa krenuti u potragu...

Danas se time ne bavim jer me maketarstvo uopće više ne zanima. Sad gledam vlakove uživo: puno su mi ljepši tako.

Mislim da je se kod nas preteško baviti skupljanjem maketa jer ne znam da uopće postoji neka trgovina za tu vrstu usluge. Ali ono čega sam se nagledao u Švicarskoj... pa da ti pamet stane! Sate i sate sam provodio po trgovinama, ispred izloga i na nadvožnjaku iznad želj. kolodvora u Baselu... Gdje su ta stara vremena nestala :cry:

#6 Dinko

Dinko
  • Članovi
  • 831 posts
  • Joined 07.08.2005.

Posted 04.05.2006. - 15:54

Imao sam jedan ili dva kompleta s po dva putnička i jednim poštanskim vagonom a s njima je bila Ae6_6 lokomotiva. Same makete su bile savršene: kao da si uzeo pravu lokomotivu s umanjio ju u to mjerilo. Jedna je bila maslinasto zelena lokomotiva a druga crvena (ako me pamćenje služi). U to doba me je jako iritiralo to što one idu na električni pogon: oduvijek sam ih volio gurati ručno. Zbog toga su ''dobivale puno batina'' od mene.

Drug (treći) kvalitetan komplet mi je bio narančasto bijeli TGV vlak. Imao je dva vagona u sredini i dvoja ''pogonska'' kola od kojih su se jedna dala pogoniti ručno a druga ne.

Poslije su me počeli zanimati drveni vlakovi. Oni su preživjeli gotovo do današnjih dana ali je njih ''na obradu'' uzeo 15 godina mlađi brat...

#7 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 05.05.2006. - 11:15

:shock: a ovaj zar se maketa moze zavrsiti. :lol: :lol: :lol:
uvijek se moze negdje jos ugurati jedan kolosijek ili bar kvadrat ploce :lol:
barem dok zena ne popizdi 8)

#8 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.05.2006. - 11:33

OFF-TOPIC

:shock: a ovaj zar se maketa moze zavrsiti. :lol: :lol: :lol:

Prema anketi ima i takvih čudaka :lool

uvijek se moze negdje jos ugurati jedan kolosijek ili bar kvadrat ploce :lol:barem dok zena ne popizdi 8)

A-ha, ako metneš 2 kvadrata odmah, bolje ćeš proć, prijetnja rastavom, i pranje svojih čarapa 6 mjeseci su mala cijena... nemoj ići na 3 kvadrata, morat ćeš prat' i gaće... e to je :ser :lool
ON-TOPIC
torrente, postaj link na svoju maketu sa foruma, i pukni još koju sličicu...
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#9 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 05.05.2006. - 15:07

ma evo strana je u pripremi. samo cekam pravog fotografa da mi to dodje uslikati kako treba. a u ponedjeljak idem kupiti domenu.
tako da ce link jako brzo :lol:

#10 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.05.2006. - 17:18

Za sve koji planiraju, za početak...
Maerklin planovi za makete
"Maerklin anlagenbau_gleisplaene.pdf" (899.86 KB)
http://www.megaupload.com/?d=IAH6ESVU

nije nešto, ali poslužiti će...

www.malezeljeznice.net

#11 Milan

Milan
  • Članovi
  • 287 posts
  • Joined 26.03.2005.

Posted 07.05.2006. - 22:00

Tudi jaz mislim, da maketa ni nikoli končana, ker se vedno najde še kaj, kar bi lahko bilo drugače ali bolje. Samo primer - postaja na moji (modulni ) maketi je bila takoj na začetku dolga 3 metre in je imela 5 prevoznih tirov, danes (po ne vem več točno koliko predelavah) je dolžina postaje 4 metre 70 cm, ima 9 prevoznih tirov, odcep proti kurilnici , odcep proti tovorni postaji, odcep proti tirom, kejr se na maketo postavljajo vlaki,ki jih obiskovalci prinesejo sabo, ter še 5 različnih slepih tirov , na katerih so ali delavnica, ali pa črpalja na gorivo. Vse se pa da pogledat na internetu - www.vlaki.jesenice.net - Modulna maketa Jesenice;
tudi druga postaja ne zaostaja dosti za prvo - 4 metre 60 cm, 9 prevoznih tirov, 4 slepi tiri.

M.

#12 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 08.05.2006. - 00:07

<... bila takoj na začetku dolga 3 metre in je imela 5 prevoznih tirov, danes (po ne vem več točno koliko predelavah) je dolžina postaje 4 metre 70 cm, ima 9 prevoznih tirov, odcep proti kurilnici , odcep proti tovorni postaji, odcep proti tirom, kejr se na maketo postavljajo vlaki,ki jih obiskovalci prinesejo sabo, ter še 5 različnih slepih tirov>...<
tudi druga postaja ne zaostaja dosti za prvo - 4 metre 60 cm, 9 prevoznih tirov, 4 slepi tiri.
M.

Milane, blago tebi :) malo tko ima mogučnosti za velike makete, ali i male mogu biti efektne i neki puta bolje od velikih:lol: .
Osobno zagovaram modularne (modulne) makete, jer osim što se mogu spajati u veliku maketu (a doma ih možemo koristiti u sklopu male makete), spajaju i kolege, a druženje je najljepši dio maketarstva, zar ne? :pivo

www.malezeljeznice.net

#13 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 08.05.2006. - 19:44

Programčić koji će olakšati konverziju između angloksaksonskih/imperijalnih i metričkih sustava i odmah dati rezultat za željeno mjerilo :idea: idealan za "prijevode" nacrta i sl...
Savršeno!

Free Downloads
Scale Calculator

The Scale Calculator is a small Windows application that does real-time scale calculations from feet and inches or metres. It is a small window that sits on top of any other application you are running at the time.

Simply type in the actual size in feet and inches or metres and the calculator shows the scale size in millimeters. The Scale Calculator comes with conversion for HO, 00, 7mm and 1/48 scale. If your chosen scale is not shown, no problem. Add your own! Full instructions for use are available by clicking the help button.

The Scale Calculator also backwards converts. Type in the scale size and it converts back to feet and inches or metres, which ever is selected at the time.

The Scale Calculator is available only for Windows, and comes as a zipped up Windows installation file. It is brought to you by Hollywood Foundry.

-------------------------------------------------
http://www.hollywood...y.com/sconv.zip
Copyright i ostalo...vlasnicima... :wink:

www.malezeljeznice.net

#14 prijevoz.hr

prijevoz.hr
  • Članovi
  • 111 posts
  • Joined 08.01.2006.

Posted 08.05.2006. - 21:18

Programčić koji će olakšati konverziju između angloksaksonskih/imperijalnih i metričkih sustava i odmah dati rezultat za željeno mjerilo :idea: idealan za "prijevode" nacrta i sl...
Savršeno!

znaš li možda neki takav softverčić za Pocket PC?

#15 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 10.05.2006. - 02:28

Eto, nakon kratkog razgovora na PP, napravih nešto...
Nije za PocketPC, već za sve koji nemogu za svoj dlanovnik/palmtop pronaći program ovoga tipa.
Može poslužiti i onima koji ne žele instalirati prethodno navedeni program.
Modelarski kalkulator je MS Excel tablica, 1 sheet. Lako ga je konvertirati u odgovarajući format za Vaš PPC ili Palm.
Preračunava samo mjerila i to H0, TT, N i Z te jedno mjerilo po vašem izboru.

"Modelarski_kalkulator_ v1a_ xls.zip" (7.39 KB)
http://www.megaupload.com/?d=7RL8Y52W

Sva pitanja, prijedloge i sl. molim slati autoru, tj. meni :wink:

www.malezeljeznice.net

#16 prijevoz.hr

prijevoz.hr
  • Članovi
  • 111 posts
  • Joined 08.01.2006.

Posted 10.05.2006. - 07:03

Eto, nakon kratkog razgovora na PP, napravih nešto...
Nije za PocketPC, već za sve koji nemogu za svoj dlanovnik/palmtop pronaći program ovoga tipa.
Može poslužiti i onima koji ne žele instalirati prethodno navedeni program.
Modelarski kalkulator je MS Excel tablica, 1 sheet. Lako ga je konvertirati u odgovarajući format za Vaš PPC ili Palm.
Preračunava samo mjerila i to H0, TT, N i Z te jedno mjerilo po vašem izboru.

"Modelarski_kalkulator_ v1a_ xls.zip" (7.39 KB)
http://www.megaupload.com/?d=7RL8Y52W

Sva pitanja, prijedloge i sl. molim slati autoru, tj. meni :wink:

a što reći nego veliko HVALA.. super radi, pregledno i lako se koristi.. stavio sam ga i na PDA i sve OK.. hvala još jednom.. pozdrav, mario

#17 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 14.05.2006. - 10:40

Eto, anketa ne mrda dalje... stala na 24 odgovora...podaci su zgodni zar ne?Do danas je pogledana 446 puta, a 24 odgovora... :(
Bilo bi ljepo da i ekipa koja samo "škica" počne malo sudjelovati... nemora se slati postove svaki dan... napišite tu i tamo nešto, odgovorite ako znate, pitajte ako neznate, pošaljite nešto za raspravu, pišite što smatrate bitnim, snove,želje, preporuke... znam da vas ima...voajeri :wink:

U stvari, loše je što svi znamo da npr. ima puno više završenih maketa i maketa u izradi, a njihovi vlasnici se ne koriste forumom (iz raznih razloga)
Obečavajući je pokazatelj da nas ima dosta koji planiramo i želimo maketu, ustvari ima nas i više od prikazanog broja...
Hajde Forumaši... propagirajte forum, biti će zanimljivije, informativnije i zabavnije... :D
Voajeri... forum nije "bauk", nema opasnosti od zaraze računala, nema slanja postova e-mailom... nitko vas neće tući... samo dobra zezancija i razmjena mišljenja...pišite, što nas je više, lakše će biti organizirati i druge stvari... :wink:

www.malezeljeznice.net

#18 Karavela

Karavela
  • Članovi
  • 3,195 posts
  • Joined 11.09.2005.
  • LocationSMŽ

Posted 24.05.2006. - 07:27

Radim malu maketu 240x170 sistema HO, jednokolosiječna sa jednom stanicom sa 4 kolosijeka, tri šturca, loko depo sa dva kolosijeka i jedan istovarni kolosijek za naftne derivate. Ima jedan uspon preko industrijskog kolosijeka i predviđena je kontaktna mreža (probni stupovi su Viessmann, ali možda bude samogradnja). Zaboravio sam dva brda. Jedan šturc završava do kraja ploče, tako da paše na FREMO modul (u mjerama) za moguće buduće spajanje na module.

#19 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 24.05.2006. - 11:02

Karavela, jesi u kontaktu ili član KŽMZ? Oni rade modularnu H0, pa vidi koji je standard modula...

www.malezeljeznice.net

#20 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 935 posts
  • Joined 28.09.2005.
  • LocationVeliko Trgovišće

Posted 24.05.2006. - 19:48

Ovak.
Radim H0 maketu veličine 244x122 cm. Jedan jednokolosiječni oval, jedan kolodvor s dva kolosijeka i jedan šturc. Jedan kolosijek unutar ovala vodi na kontejnerski terminal s tri kolosijeka i kamionskim parkiralištem s kontejnerskim kranom.
Ništa od FREMO ili bilo kojih standarda, ovo radim za gušt i u stvari na njoj učim metodom Trial&Error.
Upravljanje vjerojatno DC analogno, skretnice pokretane Conrad slow- motion elektromotorima (još nisu instalirani). Tračnice?? E tu je veselo... Mehano Flex, Roco flex, sekcijske Atlas kao i Atlas skretnice.
Prije desetak dana protutnjala je i prva lokomotiva, ali svečanost je odgođena do daljnjega.
Pozdrav.
Danijel

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users