Jump to content

Jutarnji pohod od Malešnice do Hendrixa, 26. listopada 2013.


Stanley

Recommended Posts

Danas sam se ponovo zaputio u šetnju istom rutom, pa slijedi osvrt u nekoliko sličica.


ZET-ov terminal Savski most snimljen sa Jadranskog mosta:


nNieqCs.jpg


nYOscSw.jpg


Sava se uzjogunila poslije onih kiša:


8MH7p15.jpg


G7JFPdD.jpg


Egf4DgL.jpg


Preljevno polje djeluje natopljeno:


aTGdFjC.jpg


Po prvi puta krećem ovom stazom:


ypVqUPg.jpg


Jadranski most sa boka:


pICLoPx.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jedini vlak kojeg sam uspio uhvatiti:


MmtIz5s.jpg


Međumostovje:


pNnxsJB.jpg


Početak Remetinečke ceste:


YrqYelZ.jpg


Parlez-vous français?:


RI60BO2.jpg


Na materinjem jeziku:


NYkW2tq.jpg


Za neupućene - Dalmacija, Istra, Kranjska i uža Hrvatska južno od Save nekada su bile u Francuskoj:


Bpiruwv.jpg


Hendrix, izvisio si...


KTyW8Wt.jpg


... jer će objekt na kraju dobiti ime Most Eme i Maje:


ufCkxZz.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

mVqDVor.jpg


Ema vjerojatno nije gitaristica, ali je opjevana od jednog rock banda:




O Maji nisam našao ni jednu pjesmu, stoga evo jedne pjevačice-imenjakinje (nije baš po mojem ukusu no odgovara prigodi):




Uspomena na stari željeznički most koji je vjerno služio od 1862. do 1939. godine:


5kctiwU.jpg


Dva pogleda na impozantni Zeleni most, službeno most Sava:


fr1KmGb.jpg


aLb4fTb.jpg


Dva tramvaja na Jadranskom mostu:


MMvIyy3.jpg


Vrijeme je za prelazak na lijevu obalu:


mjCWZBZ.jpg


Pogled sa Savskog mosta na Zeleni most, koji će postati Hendrixov kada na Neptunu bude berba jagoda:


tj5YruI.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vrbe nisu žedne:


Qkb4viE.jpg


Prazni ZET-ovi peroni:


iTAXby8.jpg


Jesen:


7E90ExW.jpg


Strana koju Napoleon nije dohvatio:


vhubPU8.jpg


Splav za spuštanje čamaca u vodu (moj buraz, u mladosti veslač, rekao mi je da su to zvali flos):


kPLgp11.jpg


Vidi ti lučke kapetanije:


phg8BFW.jpg


Jedan brod na suhom:


P2fedwK.jpg


I za kraj pogled na Medvednicu zatrpanu snijegom:


cRKxslV.jpg


Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Pohod nije bio jutarnji već ranopopodnevni i nije bilo ni željezničkog mosta ni vlakova, ali nije na odmet dodati ovdje nekoliko sličica sa jučerašnje penzićke šetnje.


Prijevoz do odredišta:


Pq9cuLr.jpg


Tramvaj na Jadranskom mostu:


EZLiobj.jpg


Jučer su vrane ispuštale neke neobične zvukove pa mi se čini da bi mogla biti sezona parenja:


OlvIoyO.jpg


n4iV14U.jpg


hoWrLnf.jpg


Ušće Vrapčaka u Savu:


oMg5thX.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Privilegiju da mi je najbliže stajalište ono na okretištu Prečko. :wink:

Već nakon nekoliko stajališta tramvaj je bio pun i dosta je ljudi stajalo.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Lijepe dane valja uvijek iskoristiti za protezanje nogu, a šetnja je dolazano najzraviji sport. Današnjih 14°C i sunčano vrijeme naprosto su mamili na izlazak iz kuće pa sam se uputio do Save i Jaruna.

Danas je blagdan Svetog Stjepana koji se u svakodnevnom govoru u našem kraju zove Štefanje. U to ime čestitke za imendan svim Stjepanima, Pištama, Stipama, Stipanima i ako se nađe koji István. A mene kao nevjernika zaintrigiralo je porijeklo naziva blagdana pa sam saznao da je posvećen Svetom Stjepanu Prvomučeniku, jednom od sedam đakona izabranih u počecima crkve. Nakon Isusove smrti Stjepan je propovijedao njegov nauk i pripadao je zajednici kršćanskih učenika, što ga je dovelo do osude za bogohuljenje i potom do smrti kamenovanjem.

 

Sveti Stjepan Prvomučenik:

 

jERc7XI.jpg

 

Valja podsjetiti da i mi imamo svog Svetog Stjepana, doduše uvezenog od sjevernog susjeda. Riječ je o Svetom Stjepanu Kralju, koga Mađari zovu Szent István dok mu je latinsko ime Sanctus Stephanus, prvom ugarskom kralju (1000.-1038.) iz dinastije Arpadovića. Rođen je oko 975. u Esztergomu gdje je i preminuo 1038. godine, a sahranjen je u Székesfehérváru. Proglašen je kršćanskim svecem 1083. godine i Mađari ga slave kao svog sveca zaštitnika.

Kakve veze Sveti Stjepan Kralj ima s nama? Takve što je Hrvatska od 1102. pa sve do 1918. godine bila dijelom kraljevstva krune Svetog Stjepana. Dapače, zagrebačka prvostolna crkva, poznatija kao katedrala, imala je sve do XIX. stoljeća za titulara upravo Svetog Stjepana i narod je crkvu zvao ''pri Svetomu Kralju''. Nakon što je nadbiskup Juraj Haulik (1837.-1869.) dao postaviti novi glavni oltar posvećen Uznesenju Blažene Djevice Marije (honori Beatae Mariae Virginis in coelos assumptae) prvostolnica nosi službeno ime Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava.

Spomendan Svetog Stjepana Kralja obilježava se 16. kolovoza.

 

Sveti Stjepan Kralj:

 

sOAkl6j.jpg

 

Kruna Svetog Stjepana:

 

LQXnitu.jpg

 

Svece smo dakle apsolvirali i krenimo u šetnju, a ona počinje kod mosta koji srećom više nije ''Hendrixov'':

 

zve6PLp.jpg

 

T7xMgbs.jpg

 

U pravom trenutku pojavio se i jedan teretni vlak:

 

Do9gbxy.jpg

 

Pogled na Savu sa Jadranskog mosta:

 

luk1b27.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijepo obnovljeni Savski most postao je raj za pješake:

5I35G8X.jpg

Neka se nađe i jedan tramvaj:

FxPFcVt.jpg

Ovdje se nekada dobro jelo:

PnvKPD4.jpg

Ušće potoka Črnomerec u Vrapčak:

RtI5wj0.jpg

Neki lik na svom blogu i danas tvrdi da se Vrapčak ulijeva u Črnomerec. Doduše, neki zemljovidi potvrđuju tu tezu ali ja ne prihvaćam da ovaj prdonjak uzima ime najvećem podsljemenskom potoku:

0TlFcV9.jpg

Jarun i njegova fauna:

5eoagMb.jpg

vIc0YP0.jpg

Jaši bijelog labuda:

https://www.youtube.com/watch?v=6HKLKY2TxIM

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Gdje se nalaze njegove relikvije?

 

Nisi precizirao na kojeg sveca misliš pa sam pronašao podatke za obojicu.

Zemni ostaci Svetog Stjepana Prvomučenika pronađeni su oko 415. godine. Jedan dio relikvija je prenesen u Carigrad, dok se drugi dio nalazi u Rimu, u crkvi Svetog Lovre (San Lorenzo in Lucina) gdje su položene uz tijelo Svetog Lovre đakona.

 

San Lorenzo in Lucina:

 

zPTfGRv.jpg

 

Relikvije Svetog Stjepana Kralja nalaze se u samostanu Svetog Dominika u Dubrovniku i u Budimpešti, u bazilici Svetog Stjepana (Szent István-bazilika).

 

Samostan Svetog Dominika u Dubrovniku:

 

N2QyrbI.jpg

 

''Sveta desnica'', relikvija Svetog Stjepana Kralja u Budimpešti:

 

8sKYref.jpg

 

Nego, kad smo već kod svetaca, ime Katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava ponukalo me da pronađem nešto i o Laciki. Znao sam ranije iz povijesti da je ugarski kralj Ladislav u Zagrebu 1094. utemeljio biskupiju, da se prvi zagrebački biskup zvao Duh i da je bio porijeklom Čeh. Ladislav I., poznat i kao Sveti Ladislav (mađarski I. László, oko 1040. - 1095.), bio je ugarski kralj iz dinastije Arpadovića od 1077. do 1095. godine. Kanoniziran je 29. lipnja 1192. godine i legenda ga prikazuje kao pobožnog viteškog kralja. Popularan je kao svetac i u zemljama u susjedstvu Mađarske, a jedan je od suzaštitnika zagrebačke katedrale. Jedan od oltara zagrebačke prvostolnice posvećen je njemu, gdje se nalazi i njegov kip.

 

Ladislav I. Arpadović:

 

NYNFoF0.jpg

 

Oltar Svetog Ladislava u zagrebačkoj katedrali, snimka iz tridesetih godina:

 

HjKYsL5.jpg

 

Biskup Duh, prvi zagrebački biskup, imenovan je na tu dužnost oko 1094. godine od strane ugarskog kralja Ladislava I. Po narodnosti je bio Čeh, dok neki tvrde da je bio Slovak. O njemu nisu poznati nikakvi drugi podaci, osim da je zagrebačkim biskupom bio vrlo kratko vrijeme. Naime, za njegova nasljednika Bartolomeja kaže se da je biskupovao još za života kralja Ladislava, a on je umro 1095. godine. Duh je za biskupa najvjerojatnije posvećen u ugarskom crkvenom središtu Ostrogonu (Esztergomu) budući da je zagrebačka biskupija bila podređena ostrogonskoj metropoliji.

 

Biskup Duh predaje krunu Ladislavu I.:

 

HpzZLQP.jpg

 

(''Ako neka tema ne odluta Off Topic znači da se ne prati'', copyright by Pfaff)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Nema veze s ''Hendrixovim'' mostom kako ga neki moroni u medijima još uvijek nazivaju, ali se ne isplati otvarati poseban putopis zbog dvadesetak sličica. Nema mosta, nema ni željeznice, ali je pohod bio jutarnji pa se može nekako utisnuti u ovu temu.

Dakle, jutros sam se po najugodnijem mogućem vremenu (sunčano, 22°C i lagani zapadni vjetrić) uputio u šetnju do jezera Jarun.

 

Potok Vrapčak u naselju Vrbani:

 

YCChpmb.jpg

 

I evo me kod jezera:

 

336f5uW.jpg

 

GKdSpxT.jpg

 

LDpFLsF.jpg

 

8EKeRD2.jpg

 

Slijedi veseli životinjski svijet, a najprije veća količina Anas platyrhynchos:

 

dJ1xXbD.jpg

 

I jedan Passer domesticus, vulgo vrabac domaći:

 

8xVsFOg.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tko pronađe pernatu živinu ima pravo zvati rundu:

 

0NMXRs6.jpg

 

Još tri slike jezera:

 

UPZsoNX.jpg

 

VnXQRR5.jpg

 

pV1UhNj.jpg

 

Obitelj Cygnus:

 

Hgnlisz.jpg

 

Vide oni da od penzića nema kruha:

 

t4Y5ETm.jpg

 

Uvijek se nađe neko prometalo:

 

wQnfO57.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dapače, ima i plovnih sredstava s ljudskom posadom pa nisam sasvim Off Topic:

fhPhwun.jpg

CAJ9kjM.jpg

zYqDM9S.jpg

Most koji povezuje Otok Univerzijade s kopnom:

wwMamKS.jpg

Malo ukrasnog bilja:

FyoC2uH.jpg

Pačja obitelj je izašla na kopno i smjestila se u hladovini:

MJbDhza.jpg

I dođe vrijeme za povratak. Hvali sunce, drž' se hlada:

hDSSn78.jpg

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

... Ima opće kaj ljudi na kupanju?

Nedavno sam bio na Jarunu, šetao s prijateljicom i nekolicina ljudi se kupala, ali još uvijek na nekim mjestima piše da voda nije za kupanje.

7122white3upjte.gif

Brzi vlak (744 "Cibalia") iz Vinkovaca, Strizivojne Vrpolja, Slavonskog Broda, Nove Kapele - Batrine, Nove Gradiške, Novske i Banove Jaruge, za Ivanić Grad, Dugo Selo i Zagreb dolazi na treći kolosijek.

Link to comment
Share on other sites

Nisam se kupao, iako bi rado bućnuo u vodu, jer ne smijem na sunce zbog alergije.

Na strani gdje sam ja bio nije bilo ni jednog kupača. Uostalom, bio je radni dan oko 9-10 sati.

 

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...