Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Varaždin-Ormož-Hodoš-Zalaegerszeg-Redics-Lendava-Mursko Središće

• Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 17.11.2012. - 09:49

Krajem mjeseca listopada konačno sam se odlučio na, skoro pa "avanturističko" putovanje. Lakše je avionom doći u London nego se provozati vlakom tu par kilometričića po okolici. Nažalost, išao sam sam iako je u planu bilo da idemo ekipa, varaždinska.. Odmah u rano jutro trebalo je nogice protegnuti i otrčati na autobusni kolodvor u Varaždinu. Vlak mi stiže u 06.43, a bus polazi u 7.00. Treba još i kartu kupiti. Autobus za Cesticu polazi sa 13 perona. Ajme, ko neki megalomski kolodvor. Gdje je to? Još ću na kraju ostati ovdje. Zadnji čas uskačem u bus i polazak. Pitam vozača gdje moram u mjestu Vratno izaći pa da mi je do granice pješice najbliže. Ima nekih pet kilometara. Skužio je da idem preko u Ormož, pa mi veli da nemam brige. Odvest ću te do same granice. Samo da pokupim ovu školsku djecu u Cestici i kružno preko Virja Otok se vraćam za Varaždin. Evo otkrio sam i to. Autobus vozi do same granice, ali toga nigdje nema u voznom redu, a mislim da i informatori u AP-u to niti neznaju. O organizaciji ove firme neću više ništa reći. Hvala majstoru na vožnji.

Ormož. Kupujem povratnu kartu do mađarskog grada Zalaegerszeg. Cijena 14.20€. Pretpostavljam da je karta s popustom od 60 posto kao i kod nas, makar na karti piše: Normalpreis. Sad je 8 sati i imam cajta na pretek. Prije odlaska u grad, počekao sam putnički vlak iz Maribora za Mursko Soboto.

Posted Image

Vrijeme je katastrofa. Pada poprilično jaka rosulja i tmurno je. Prognoza je bila sunčano.

Posted Image

Posted Image

Vlak za Središće ima zanimljivi grafit. Netko i ovdje ima talenta za grafite pa crta interesantne crteže.

Posted Image

Ovo je sigurno već spomenik kulture. Zar se to ne mora maknuti ako su radovi završili 2008? (Mada su radovi na djelu Kidričevo-Pragersko)

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Preko puta je Drava. Za nekoliko dana će ovdje biti burno..

Posted Image

Slovenci na dosta oznaka za privremeno označavanje koriste šiblje i drvo.. Ovo je vjerojatno kad snijeg padne da se vidi gdje je hektometarska oznaka.

Posted Image

2z8q8zt.jpg

#2 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 17.11.2012. - 10:05

Iz Murske Sobote dolazi "zelenc"

Posted Image

Posted Image

Ako se ne varam, ovo je šećerana?! Vidim da imaju svoju lokomotivicu. Možda negdje ima slika te lokomotive?

Posted Image

Preko puta je Ormoško jezero.

Posted Image

Dolazi vlak iz Središća.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Šareni kolosječni pribor tipa pandrol.

Posted Image

"Europsko" upozorenje. Više nije in : "Ne hodi čez progo, je smrtno nevarno"

Posted Image

I konačno, nakon dugog i strpljivog čekanja, malo prije podneva dolazi IC 247 "Citadella".

Posted Image

nastavak kasnije

2z8q8zt.jpg

#3 Zeus

Zeus
  • Moderatori
  • 7,176 posts
  • Joined 04.02.2008.
  • LocationVeliko Trgovišće

Posted 17.11.2012. - 10:32

Vlak za Središće ima zanimljivi grafit. Netko i ovdje ima talenta za grafite pa crta interesantne crteže.

http://imageshack.us...55/p2090415.jpg

E ovo je već umjetnost. Iako sam veliki protivnik grafita na vlakovima, moram priznati da mi se ovo sviđa. Kapa dolje autoru. :hai

Btw, obećavajući početak. :palac:

Serija 2 044 i dalje ostaje u Zagorju . :grin:  :grin:  :grin:

#4 Levente

Levente
  • Članovi
  • 1,798 posts
  • Joined 07.08.2008.
  • LocationVirovitica, HU (Verőce)

Posted 17.11.2012. - 11:07

Ovo se obećava, pogotovo ako uzmemo u obzir da Citadela uskoro odlazi u povijest. Jedva čekam nastavak!
Levente -- pozdrav iz Mađarske

#5 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 18.11.2012. - 00:22

Prije sjedanja u vlak evo karte putovanja i vozni red do Hodoša.

Posted Image

Posted Image

Interesantno staklo.

Posted Image

Prvo stajanje. Ivanjkovci.

Posted Image

Posted Image

Dolazimo u Ljutomer mesto.

Posted Image

Lijep grafitić.

Posted Image

A preko puta crvena zvezda. Smiješno mi je kolko je narod još uvijek zaluđen onim sistemom.. :vidiga:

Posted Image

Uletavamo u kolodvor Ljutomer u 8. položaju. Regan grmi..

Posted Image

Posted Image

Na radgonskoj pruzi rema čeka da prođemo..

Posted Image

2z8q8zt.jpg

#6 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 18.11.2012. - 00:32

Most preko Mure je u odličnom stanju.

Posted Image

Stižemo u Lipovce. Križanje sa strojem.

Posted Image

Čudno je to kad nema prometnika.......

Posted Image

Dolazimo u Mursko Soboto. Par slika..

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Sad slijedi onaj zanimljivi dio pruge s prekrasnim krajolikom. Od M.S. je i nova pruga, ali nažalost, brzina je jedva 80kmh. Kako je izvedena, vlakovi bi tu trebali voziti 200, a ne ovih skromnih 80.. Jedini tunel, dužine 625m. Ime neznam.. Regan ulazi u 8. položaju u tunel.. Skoro su mi bubnjići popucali od buke. Ugodne naravno :)

Posted Image

Kratki video

2z8q8zt.jpg

#7 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 18.11.2012. - 00:44

Približavamo se Hodošu. 6 godina je trebalo proći da opet dođem na ovaj kolodvor. Kako je elektrificiran, SŽ-e su morale dati remu za održavanje KM samo na području kolodvora..

Posted Image

Nije mi jasno čemu služi ova rampa kad nema neki ozbiljni pristupni put..

Posted Image

Kolodvor je zatrpan teretnjacima.

Posted Image

Posted Image

U tijeku je mijenjanje loksi.

Posted Image

Reganu nabijaju gas do daske. Nema tu pravila da se manevrira sa 20 kmh..

Posted Image

Mađarka sjeda na vlak.

Posted Image

Posted Image

Po VR idemo dalje.. U vlaku ima putnika, tako da se ne može reći da je vlak prazan..

Posted Image

Granica, nekadašnja se nalazi par metara iza zadnje izlazne skretnice. Ovo je sad neki spomenik kulture ili podsjetnik na neka strašna vremena? :twisted:

Posted Image

nastavak kasnije

2z8q8zt.jpg

#8 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 18.11.2012. - 21:58

Vozni red

Posted Image

Prvo stajanje u Mađarskoj, kolodvor Őriszentpéter.

Posted Image

Posted Image

U kolodvoru su bila dva teretnjaka u ravnini sa bijelim metranosvim herukulesima. Šteta, prekasno sam ih skužio.

Posted Image

Kroz nekoliko kilometara pruga prolazi zanimljivim, pješčanim krajolikom. Ipak je u pitanju nacionalni park. Levente?!

Posted Image

Ulazimo u tunel dužine 375m. Europski je osvijetljen.

Posted Image

Nakon izlaska iz tunela dolazimo na vijadukt dužine 1399m

Posted Image

Posted Image

Posted Image

2z8q8zt.jpg

#9 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 18.11.2012. - 22:20

Križanje sa Bzmotom i strojem u kolodvoru Zalalövő.

Posted Image

Posted Image

Uz novu prugu cijelo vrijeme nas prati stara zavojita trasa pruge kojom su prometovali vlakovi do kad? Levente?! Danas je po trasi asvaltirana biciklistička staza.

Posted Image

Stara trasa je duga nekih 13km i prati novu prugu do stajališta Bagod.

Posted Image

Kolodvor Andráshida.

Posted Image

Stajalište/rasputnica Zalaegerszeg-Ola

Posted Image

Posted Image

Ulazimo u Zalaegerszeg.

Posted Image

Lokomotiva ide okolo.

Posted Image

Odlazak Citadelle u smjeru Zalaszentivena i Ukk-a.

Posted Image

2z8q8zt.jpg

#10 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 18.11.2012. - 22:34

Sada već povijesni podatak u voznom redu ovog kolodvora.

Posted Image

Vlak kojim nastavljam put za Redics.

Posted Image

Grh. Taman sam naletio na prikolicu koja odostraga ima prtljažni prostor. Tak da ništa od fotkanja. Vlak je popunjen đacima.

Posted Image

Ako netko želi vidjeti pogledati kako izgleda putovanje do Redicsa, ima nešto sitno u mojem prijašnjem putopisu:

http://www.zeljeznic...redics-ludbreg/

Ali zanimljivu uskotračnu željeznicu u Csömödér-Páka morao sam poslikati.

Posted Image

Malo dalje, na željezničko-željezničkom prijelazu čeka teretni vlak. Nisam ga dovoljno brzo primjetio.

Posted Image

Nekoliko trenutaka kasnije, sasvim iznenada, prošla je ova lokomotivica.

Posted Image

2z8q8zt.jpg

#11 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 18.11.2012. - 22:47

U 4. mj ove godine polasci iz Redicsa su znatno reducirani.

Posted Image

Ali zato sada imam za pogledati manevru.

Posted Image

Posted Image

Bzmot ide okolo..

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

E sad nastupa problem. Izlazi kondukter i ponavlja nešto tipa: "Imamo problem".. Problem..problem..problem.. Nije znao kako bi objasnio onda je rukama pokazao na dvije paralelne crte.. A ja zaključio da se radi o prsluku :mrgreen: .. Naime bio je problem zašto sam fotografirao bez prsluka kad se već motam po željezničkom području. Zamisli, kolko prometa.. Onda sam mu izvadio iz torbe zeleni prsluk, i bilo je onda ok-e. Inače su takvi i slični problemi najčešći po najzabitijim službenim mjestima.

Zarasli bik i kraj pruge.

Posted Image

Ovdje se pozdravljam sa MAV-om.

Posted Image

nastavak kasnije

2z8q8zt.jpg

#12 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 15,992 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 19.11.2012. - 07:01

Kao i uvijek: lijepo i zanimljivo. :palac:

Sada već povijesni podatak u voznom redu ovog kolodvora.
http://img40.imagesh...96/p2090737.jpg

''Napokon''? :hm
Serija 05 je zakon!

#13 Levente

Levente
  • Članovi
  • 1,798 posts
  • Joined 07.08.2008.

Posted 19.11.2012. - 08:06

Kao i uvijek: lijepo i zanimljivo. :palac:

''Napokon''? :hm

:D :D :D :D "Napokon" na mađarskom znači "danima".

Odgovor na dva Brunohova pitanja:

Nacionalni park se zove Őrségi Nemzeti Park, radi se o najnovijem NP-u u Mađarskoj. Negdje u blizini nalazimo izvor Zale, a malo sjevernije Porablje. Lijep krajolik, doista. Onaj vijadukt je najduži želj. vijadukt kod nas, ali vidio si, nije baš visok da ti stane dah od pejzaža.

Staru trasu pruge je u više koraka zamjenila nova trasa s manje zavoja, znači ne mogu ti reći konkretni datum. Recimo da je zamjena trajala u razdoblju od 2002 do 2008.

Inače, super putopis, pogotovo one "historičke" slike Citadele.

#14 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 19.11.2012. - 09:20

Karta puta koji je ispred mene.

Posted Image

Do Murskog Središća ima cca 13km hodanja.. Prvo treba doći do Lendave do koje ima 7km. Kamiona ima ko na Breneru. Najviše Poljaka.

Posted Image

Prvo, i k tome Dugo Selo u Sloveniji.

Posted Image

Hrvatska ili mađarska INA, već se reklamira i po Sloveniji.

Posted Image

Nije naš Dubrovnik :vidiga:

Posted Image

Nakon 50 minuta stigoh u Lendavu.

Posted Image

Nije bilo vremena zadržavati se u ovom lijepom mjestu.

Posted Image

Pogled na poznate lendavske gorice.

Posted Image

2z8q8zt.jpg

#15 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 19.11.2012. - 09:28

Skrećem sa ceste i dalje se priključujem na željeznicu. Kraj lendavske proge. Šteta da danas vlakovi ne prometuju dalje.

Posted Image

Prazan kolodvor Lendava. Jedini kolodvor u okolici gdje još nisam bio. Jedva čekam dan kad ću ovdje doći vlakom.

Posted Image

Ovdje već duže nije bilo vlaka jer je popravak pruge kod Murskog Središća.

Posted Image

Prva ulazna skretnica..

Posted Image

..i skretnica A gdje se odvaja industrijski kolosijek za rafineriju.

Posted Image

2z8q8zt.jpg

#16 Brunoh

Brunoh
  • Članovi
  • 7,705 posts
  • Joined 07.03.2007.
  • Location.

Posted 19.11.2012. - 09:51

Do granice je brzina 40 km/h. Da mi je sresti karavelu 007. :mrgreen:

Posted Image

35km/h na ulazu u kolodvor.

Posted Image

Ulazni signal.

Posted Image

Kod predsignala je ta rafinerija. Tama je bila jača, tako da nisam mogao obići te industrijske kolosijeke.

Posted Image

Jedan od vagona koji inače vozi na relaciji Kutina-Lendava, izvršten je van iz garniture. Vjerojatno ima neki kvar.

Posted Image

Trebao je ovo biti cipelcug od Lendave do dg., ali zbog noći morao sam prekinuti slikanje i vratiti se na cestu. Zadnje dvije slike.

Posted Image

Posted Image

U Mursko Središće sam stigao nakon dva sata hodanja od Redicsa. Ništa strašno. Imao sam dobro prolazno vrijeme. Kako me tama gazila, nije bilo vremena za Zlatorog u Lendavi, ali sam to nadoknadio odmorom u MS. Policajac na granici me pitao dal i dalje idem pješice za Varaždin :mrgreen: .. Ne, ne... Ima vlak dalje. Samo ga treba počekati. Kako su radovi od mosta do službenog mjesta kroz dan voze autobusi, jedino taj zadnji vlak vozi normalno. Iz Čakovca u neosvijetljeno stajalište je pristigao šved 034 pun školaraca. U suprotnom smjeru sam bio jedini putnik. Na Buzovcu još pokoja :pivo je pala sa prijateljem da bi se avanura završila lovom za zadnji vlak za Varažin. Ode mi vlak iz Buzovca i trebalo je stići prije njega na glavni... :rofl
Tako, to je to.. Dva dana je trebalo da noge dođu k sebi, ali se dalo preživiti. Da je bilo ljeto, bilo bi zabavnije, kao i ekipa s kojom je teško bilo dogovoriti termine. Nadam se da ćemo nešto slično organizirati na proljeće, barem do Lendave i onih goric.

:mah

2z8q8zt.jpg

#17 rasha

rasha
  • Članovi
  • 2,033 posts
  • Joined 03.06.2008.
  • LocationBeograd

Posted 19.11.2012. - 10:50

Hvala na još jednom u nizu interesantnih putopisa! Svakako prilika da se čovek upozna sa nekim nepoznatim prugama koje su jako blizu, a politikom su marginalizovane.

Ormož. Kupujem povratnu kartu do mađarskog grada Zalaegerszeg. Cijena 14.20€. Pretpostavljam da je karta s popustom od 60 posto kao i kod nas, makar na karti piše: Normalpreis.

Popust je 50% na teritoriji SŽ, 60% na teritoriji MAV.

#18 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 15,992 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 19.11.2012. - 11:09

"Napokon" na mađarskom znači "danima".

Kvragu, mogao sam se i sâm toga sjetiti (moj pokojni tast je čitao subotičke novine na mađarskom ''7nap'' (Hét Nap).
Kod nas napokon znači ''konačno'', ''bilo je već i vrijeme'' itd., pa me to zbunilo. ''Napokon vlak za Istru''... :mrgreen:
Serija 05 je zakon!

#19 Levente

Levente
  • Članovi
  • 1,798 posts
  • Joined 07.08.2008.

Posted 19.11.2012. - 19:12

''Napokon vlak za Istru''... :mrgreen:/>

Ima mnogo istina i u ovoj izjavi. :D

Bruno, super putopis, šteta je da dolazi zima i dani su sve kraći. Inače bi mogel hodati sve do Čakovca. :D

#20 Barbarpapa1

Barbarpapa1
  • Članovi
  • 396 posts
  • Joined 08.04.2006.
  • LocationMaribor

Posted 19.11.2012. - 22:59

Pozdrav

Malo sam pričekao, da Brunoh završi svoj putopis. Jedini tunel na trasi Murska Sobota - Hodoš zove se "Stanjevci" po selu odmah nakon izlaza iz tunela u smeri Hodoša. Interesantno je možda to, da je skoro direktno iznad tog novog tunela očuvan stari tunel prve pruge, koja je ukinuta 1968 godine. Evo linka do kratke fotoreportaže o tom tunelu na "vlaki.info":

Gorička Mariška i tunel Stanjevci

Nova pruga dosta "verno" prati trasu stare pruge, naravno sa "izpeglanim" krivinama. Razlika između stare i nove trase je možda največa baš kot spomenutog tunela. Nekada se je pruga nakon izlaska iz sela Mačkovci dizala na visinu starog tunela, da bi se onda sa dosta velikim padom spustila so sela Stanjevci.

Brunoh, hvala za ovaj putopis. Ja sam se ovde vozio pre....44 godine, još po staroj pruzi. Sečanja na ovo putovanje je prvo iz mog života, koje uopšte imam (bio sam tada 3 godine star).... Ništa, jednog dana moram opet kupiti kartu i odvesti se vlakom za Šalovce....

LP iz Maribora...

Jože

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users