Jump to content

Koprivnica - grad neopreznih biciklista


ICE-3M

Recommended Posts

Dakle malo je falilo da se nađem po kotačem jednog od mnogobrojnih bicikala koji kruže Kporivnicom. Plan mi je bio posjetit Renesansni festival u Koprivnici, a kako u subotu i nedjelju ne mogu, odlučio sam da idem u petak popodne, jer bi tad taman trebao počet program, ali to se pokazalo malo krivo, odnosno ispalo je da moram napustit Koprivnicu prije početka programa, pa je "Bitka za Koprivnicu" ostala za iduču godinu, ali bar sam obišao grad, a i na samom festivalu sam nekaj i vidio, a rezultat toga budete imali priliku vidjet u ovom putopisu.

 

Dakle krenuo sam vlakom 284 za Koprivnicu i sjeo sam u beemt vagon koji moram pohvalit, jer me stvarno ugodno iznenadio. Da su bar i u bee vagone ugrađivali ova sjedala umjesto onih šelinih. Možda se naslom na prvu čini pretvrd, ali se brzo privikne na njega, a mjesta za noge ima i više nego dovoljno. Šteta da nemamo više takvih vagona. Inače bio sam u prvom vagonu, drugi je bio abeemt, a treči bee. Inače vlak je do Koprivnice bio ugodno popunjen, a bilo je i ljudi za dalje. Kaj se tiče opstanka tog vlak, to bi prvenstveno trebalo ovisit o popunjenosti vlaka kroz Mađarsku, jer ako je tamo pun, kakve onda ima veze ako granicu prelazi samo 20-tak ljudi, kad je vlak veči dio puta pun. Sada sam otišao malo od putopisa, pa se vratimo na putopis.

 

Lokomotiva vlaka 2207 kroz prozor koji se ne može otvorit

IMG_0001-13.jpg

 

Dakle gdje idemo, nažalost ne idem do kraja s ovim vlakom

IMG_0002-13.jpg

 

Evo tih sjedala u beemt-u

IMG_0003-15.jpg

 

Kompozicija vlaka 2209

IMG_0005-11.jpg

 

Okretište Borongaj iz "jurečeg" vlaka. Brzina je do Dugog Sela očajna

IMG_0007-11.jpg

 

Nisam uspio iz vlaka ulovit sva službena mjesta, ali neka jesam, a među njima je kolodvor Borongaj

IMG_0009-8.jpg

 

Tr_ava, "jako lijepo" uređeno stajalište :puc :puc :puc

IMG_0010-8.jpg

 

Stajalište Sesvetska Sopnica :ljut2

IMG_0012-8.jpg

 

Teretni vagon u Sesvetama

IMG_0015-5.jpg

 

Da se zna čiji je vagon

IMG_0019-6.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Stajalište Sesvetski Kraljevec

IMG_0020-7.jpg

 

Onda je došao kondukter da pregleda ovu ispravu

IMG_0024-5.jpg

 

Prigradski EMV u Dugom Selu

IMG_0025-7.jpg

 

Lijepa unutrašnjost vagona

IMG_0029-3.jpg

 

Neki potok kod Božjakovine, suša uništava sve, žuta je zamijenila zelenu

IMG_0030-3.jpg

 

Brza cesta Sveta Helena - Gradec

IMG_0034-6.jpg

 

Kolodvor Vrbovec, vidi se i lokomotiva od vlaka 2208...

IMG_0036-4.jpg

 

...koji ima zanimljiv sastav (radi :ser pruge vagoni Kvarnera idu s vlakom 2208 do Zagreba)

IMG_0037-2.jpg

 

Pogled na Vrbovec

IMG_0041-7.jpg

 

Jesam to došao do Delnica :hm

IMG_0048-5.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Očito jesam, evo još žutih, a zakaj me ne vuče Žutka i odkad su Delnice na prugi prema Koprivnici :hm :hm :hm

IMG_0049-3.jpg

 

Aha to su Križevci, da i ovdje se radi pa je i Križevce zahvatila žutica

IMG_0051-5.jpg

Inače ovog kolodvora se sječam još iz siječnja 1991. kad sam putovao za Budimpeštu. Naime čitam ja ploču i meni nije jasno kaj to piše iza natpisa Križevci, kakva su to slova :hm

 

U Križevcima je P&R zaživio, zapravo več duže vrijeme je tako, a ovo je samo mali dio naprakiranih automobila :palac:

IMG_0053-6.jpg

 

Stajališe Majurec, a na dnu fotke se vidi na dobiva gospički peron, kao i sva stajališta gdje se radi

IMG_0058-6.jpg

 

Zanimljiv natpis, a pokraj mog sjedal je več nepoznat vandal skinuo isti natpis

IMG_0062-4.jpg

 

Cesta Križevci - Koprivnica, a tko ima oštro oko bude vidio vodu koju diže kamion, a to me je zabrinulo, jer nisam imao u planu hodat Koprivnicom po kiši

IMG_0063-6.jpg

 

Stajališta, a očito i bivši kolodvor Vojakovečki Kloštar. Zna netko kad se dogodila ova transformacija?

IMG_0064-2.jpg

 

Pogled na mjesto Carevdar...

IMG_0070-10.jpg

 

...i njegovu Crkvu

IMG_0074-2.jpg

 

Zadnja fotka iz vlaka, ulaz na kolodvor Mučna Reka

IMG_0082-5.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Stigao ja u Koprivnicu, a kako nisam fotkao vlak u Zagrebu, a po peronu su se motali policajci i to pogranični, a oni ne vole fotiče, fotkao sam vlak odavde, pa je ispao tako kako je ispao, ali za putopis je dobro

IMG_0085-6.jpg

 

Civilna strana kolodvora

IMG_0086-5.jpg

 

Krenuo ja ulicom koja dolazi do kolodvora prema gradu, a ne znam gdje je centar, a hodam več dugo, ali ne pada mi na pamet nikaoga pitati, jer ako sam mogao nači centar Beča napamet, pa mogu valjda i Koprivnice. To ja ta ulica, a prije ovog kružnog toka je putokaz koji veli da je centar ravno. Je, je ravno kak da ne :lol

IMG_0088-1.jpg

 

Centar i je ravno, ali samo ako prolazite kroz kuče koje vam se nađu na putu, a na putu prema centru naišao sam i na ovaj spomenik. Branitelji su ipak zaslužili nekaj ljepše, jer mi nije jasno kaj bi ovo trebalo biti

IMG_0090-6.jpg

 

Ovo je karta Koprivnice na glavnom trgu, a fotkao sam je jer sam se sjetio prošlogodišnjeg obilaska Riječana Koprivnice

IMG_0091-3.jpg

 

Zapravo se glavni trg sastoji od dva spojena trga, a ovo je Zrinski trg

IMG_0092-3.jpg

 

IMG_0095-4.jpg

 

Zgrada koja spaja Zrinski trg s drugim glavnim trgom, a to je Trg bana Josipa Jelačiča

IMG_0098-3.jpg

 

Još jedan pogled unazad prema Zrinskom trgu

IMG_0100-2.jpg

Inače fasde na ova dva trga su još kako tako, ali po okolnim ulicama to je u prilično lošem stanju, a to bude imali prilike i vidjeti

 

Ovdje su smjesšteni vatrogasci, javni i dobrovoljni

IMG_0105-2.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Došao sam i do mjesta gdje se održava Renesansni festival i vidio sam da tu još nema nikaj, pa idem ja još obič grad. Mali je problem kaj nigdje po gradu se nema nikakve obavijesti da se festival održava, a o nekom putokazu do mjesta održavanja nema govora, Naravno, ja sam i to uspio nači sam, bez da sam ikoga pitao

IMG_0107-5.jpg

 

Crkva koja se nalazi odmah uz bolnicu

IMG_0111-1.jpg

 

Morao sam i ovo obič, ipak je Koprivnica upravo po Slavenu u zadnje vrijeme najpoznatija, a i jedini nas ne sramote po €uropi

IMG_0114-3.jpg

 

Ovo je drugi glavni trg, Trg bana Josipa Jelačiča, jedino fale ljudi, a petak je popodne, pa gdje su svi :ne zna:

IMG_0116-1.jpg

 

IMG_0119-2.jpg

 

Zgradi u ovakvom stanju je Koprivnica puna, a šteta bio bi to jako lijep grad da fasede srede :cry:

IMG_0122-3.jpg

 

Ovo je Župna crkva svetog Nikole biskupa

IMG_0124.jpg

 

Evo dvije zgrade u dosta pristojnom stanju

IMG_0125-3.jpg

 

IMG_0126-3.jpg

 

Ranije spomenuta Crkva iz drugog kuta

IMG_0129-2.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Upadi su dozvoljeni i poželjni, a ovo fakat malo vuče na tračnice.

 

Ajmo dalje. Ista Crkva iz malo drukčijeg kuta

IMG_0130-3.jpg

 

Zanimljiv park s u sredini kipom Bogorodice, a okolo su kipovi četvorice svetaca

IMG_0133-3.jpg

 

Još jedna zgrada u ne baš najboljem stanju

IMG_0139-5.jpg

 

I ovakvih ima jako puno, a zgrada bi zapravo bila dosta lijepa kad bi se obnovila

IMG_0140-3.jpg

 

Crkva svetog Ante Padovanskog

IMG_0141-1.jpg

 

Lijepo uređena, ali prazna ulica. Večina ulica je ovako uređena i tu su si dali truda

IMG_0143-3.jpg

 

Onda sam otišao opet malo do festivala, a tamo ima dosta ovakvih štandova

IMG_0163-4.jpg

 

Pogled preko krovova na dvije ranije spomenute Crkve

IMG_0164-2.jpg

 

IMG_0165-3.jpg

 

Na ovo bi prijestolje u subotu trebao doči kralj, samo ne znam čiji :ne zna:

IMG_0169.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Mora da je bilo "ugodno" ovo nositi :mrgreen:

IMG_0170-3.jpg

 

Ovo je kip nekog sveca kod spoja dva glavna trga

IMG_0174-1.jpg

 

Između Zrinskog trga i crkve sv. Nikole se nalazi ovaj park koji na jednoj strani završava crkvom svete Trojice

IMG_0176-3.jpg

 

Inače u lošem stanju, jedino je zvonik obnovljen

IMG_0181.jpg

 

Crkva sv. Nikole s ulazne strane

IMG_0182-3.jpg

 

Opet sam došao do festivala, a tamo sam našao ova stara kola

IMG_0183-3.jpg

 

IMG_0184-1.jpg

 

Ovo je pretpostavljam kokoš, inače ih viđam u posve drugom obliku nakon termičke obrade

IMG_0186-1.jpg

 

Zanimljivo

IMG_0187-4.jpg

 

Bilo je dosta vjetrovito, kaj se vidi po ovom štandu

IMG_0192.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Inače festival se održava na mjestu koprivničke utvrde od koje nije ostalo nikaj osim jarka oko nje, a za festival su izgradili ove kule

IMG_0194-4.jpg

 

Jako zanimljiv WC :mrgreen:

IMG_0197-3.jpg

 

Neka preparirana životinja, kuna, lisica :hm

IMG_0198-3.jpg

 

Još malo kola

IMG_0199.jpg

 

Zapravo čini mi se da je ova zgrada ostatak utvrde, a na karti Koprivnice koju sam fotkao piše da je to oružarna

IMG_0201-3.jpg

 

Ako se ne varam ovdje je čovjek hodao i to je pokretalo neki stroj

IMG_0202-3.jpg

 

Kovačnica

IMG_0204-2.jpg

 

Kroz oružarnu vodi prolaz kojim se ulazi na područje gdje se festival održava

IMG_0208-3.jpg

 

:zivio:

IMG_0209-2.jpg

 

Ovo mi je bilo zanimljivo

IMG_0210-3.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Dobar putopis,šteta što nisi mogao ostati na spektaklu. Prošle godine je top tak :puc da sam oglušio skoro. A ova oružarna je izgledala isto kak i one zgrade sa lošom fasadom,tek je sad obnovljena. I sve te ulice koje su nedavno obnovljene,nije samo šminka,nego temeljno napravljen posao,gdje je kompletna infrastruktura obnovljena.A one ružne fasade, eh tu je vlasnik u odgovornosti,kao i u svim gradovima naše lijepe.

Link to comment
Share on other sites

Dobar putopis

 

A one ružne fasade, eh tu je vlasnik u odgovornosti,kao i u svim gradovima naše lijepe.

Hvala.

 

Da, to je pogotovo zanimljivo ako se dvojica spore oko zgrade koja dok su oni po sudovima propada :angry:

 

Ajmo dalje. Ovo bi trebala bit pokretna krušna peč

IMG_0211-2.jpg

 

Ova povorka je sve kaj sam ulovio od događanja, da baš šteta kaj sam morao ranije ič, budem valjda jednom vidio i tu bitku

IMG_0221-2.jpg

 

Katapult

IMG_0224-4.jpg

 

Kaj je unutra ne znam, ali zanimljivo izgleda

IMG_0225-3.jpg

 

Evo zadnja fotka s festivala da malo ogladnite

IMG_0231-1.jpg

 

Krenuo sam prema kolodvoru, ali ne istim putem, ali sam bez problema našao put i susretao zanimljiva imena ulica

IMG_0234-1.jpg

 

Sjedište Podravke

IMG_0235-1.jpg

 

Pijetao

IMG_0237-1.jpg

 

Jedna mala Crkva u blizini

IMG_0238-2.jpg

 

Zanimljiva fontana pred Podravkom

IMG_0239.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Ovaj stari vagon je bio siguran znak da je kolodvoru u blizini

IMG_0240-4.jpg

 

Dolazi Podravka iz Zagreba

IMG_0241-1.jpg

 

Hm IC vlak vuče ASEA, a putnički 2209 koji ulazi na kolodvor brena. Zanimljiva situacija

IMG_0242-2.jpg

 

Zadnja fotka je dolazak vlaka 204 iz Budimpešte za Zagreb

IMG_0243-3.jpg

 

To je to kaj se tiče fotki, a sad još malo teksta. Krenimo s stvarima koje sam zaboravio napomenuti. Prvo, neugodno me iznenadio velik broj laganih vožnji na dionici Dugo Selo - Križevci. Drugo, ugodno me iznenadilo da sam došao u Koprivnicu 7 minuta ranije nego kaj piše u kuriru. Očito su malo mjenjali vozni red zbog toga kaj vlak poslije Lepavine pojuri prema Koprivnici. O Koprivnici sam stekao dojam da je to bio jedan mali provicijski grad, lijepo uređen, ali bi i danas bio lijepi mali grad da se urede te fasade, jer su im ulice dosta dobro sređene, ali grad djeluje jako pusto ili sam ja bio u krivo vrijeme :hm Sad malo o povratku. Dođem na kolodvor i vidim da vlak 204 kreče 6 minuta kasnije nego kaj piše u kuriru. Zanimljivo da piše na displeju da je taj vlak IC, a na papirnatom voznom redu da je brzi. Inače zgrada kolodvora iznutra izgleda očajno, a WC ne preporučam koristit. Došao je vlak sastavljen od dva Bl vagona s šelinim sjedalima i jednog starog ABl u kojem nema mjesta, a i smrdi po truleži i vrijeme mu je isteklo. Sjeo se ja u "obnovljeni" Bl vagon na šelino sjedalo i odmah sam se sjetio sjedala u beemtu i kleo sam sve u Gredelju kaj nisu uzeli sjedala od ovog koji je radio sjedala za beemt, a ne od šele. Vagon je tako dobro obnovljen da sam mislio da se bude prozor raspao pri punoj brzini, dok u beemtu dok se voziš brzinu ne osjetiš, dok se ovo čudo raspada. U Vrbovcu smo imali križanje s vlakom 971 koji je imao četiri beet-a i jedan Bl, ali bar su dobro popunjeni. Stigao ja točno u Zagreb, zapravo na displeju je pisalo da vlak kasni jednu minutu, a na velikoj ploči sam vidio da bar pet vlakova kasni tu jednu minutu :lol Inače vlak je bio jako dobro popunjen kad je došao do Koprivnice, tako da bi taj vlak trebao ostati, a kad sam došao u Zagreb, čuo sam najavu da dolazi vlak 311, ali taj s svojom popunjenosti baš i nije nekaj, nekih 30 do 40 ljudi, a i to sam puno rekao.

 

Evo to je to. Nadam se da je bilo zanimljivo, iako je ovo zapravo bilo jedno poluuspješno putopvanje, pa ni putopis ne može biti bolji kad se mora iz ne baš najboljeg materijala nekaj izmislit.

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Evo to je to. Nadam se da je bilo zanimljivo, iako je ovo zapravo bilo jedno poluuspješno putopvanje, pa ni putopis ne može biti bolji kad se mora iz ne baš najboljeg materijala nekaj izmislit.

Jasno da je zanimljivo, pročitao sam sve redom (čak i Zagijev bombarderski upad - tom dečecu treba baš sve narisati, jel' tako? :rolleyes: Nestrpljiva omladina...). Čestitke KlapKlap.gif.

A pravi se majstor vidi tek kad iz unesrećenog scenarija izvuče putopis. Iako sam iz prikazanog sasvim dosta vidio na čemu sam Ti zahvalan.

 

A biciklisti? Hja, kad sam onomad nešto radio po Holandiji, naučio sam mrziti ih i to mi je nekako ostalo zauvijek. Kad ih vidim, hvatam se za pištolj... :puc

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Uf, neko se usudio na putopis iz omraženog grada :mrgreen: , sve pohvale.

 

Onda je došao kondukter da pregleda ovu ispravu

IMG_0024-5.jpg

 

Ako misliš da ponoviš ovo, možeš uštedeti za kafu ili dve (ne znam kakve su cene kod vas), ako lepo uzmeš povratnu do Gyekenyes-a umesto do Koprivnice pošto je jeftinija - 9,6 EUR ili ti oko 72 kune po trenutnom kursu. I plus ta karta važi mesec dana...

Link to comment
Share on other sites

Hm IC vlak vuče ASEA, a putnički 2209 koji ulazi na kolodvor brena. Zanimljiva situacija

http://i1122.photobucket.com/albums/l527/ICE-3M/IMG_0242-2.jpg

Na 2209 uvijek ide Brena koja onda ide na vlak 782 i po dolasku na GK u većini slučajeva strojno ide u Dobovu po vlak 315.

 

U svakom slučaju,zgodan putopis iz nekima možda "omražene" Koprivnice. :mrgreen: :mrgreen: :palac:

Link to comment
Share on other sites

Čestitke za zanimljiv putopis. Drago mi je da nisi štedio truda oko pokazivanja mnogih gradskih znamenitosti (tu naravno ubrajam i zgrade s trulom fasadom), a posebno mi je interesantan dio s prikazom detalja iz vremena Franje Tahija. Hvala ti ! :palac:

Link to comment
Share on other sites

Dobar putopis s puno zanimljivih detalja. :palac:

 

Neki potok kod Božjakovine

Potok (rječica) se zove Zelina. Izvire sjeverno od Donje Zeline, a utječe u Črnec jugozapadno od Prečeca.

 

Stajališta, a očito i bivši kolodvor Vojakovečki Kloštar. Zna netko kad se dogodila ova transformacija?

Vojakovački Kloštar je bio kolodvor, ja ga se sjećam kao takvog s davnih putovanja. Mislim da je pretvoren u stajalište nakon elektrifikacije pruge Dugo Selo - Koprivnica.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Icek, odličan putopis. Hvala ti što si nam prikazao neke znamenitosti grada Koprivnice i dao osvrt na festival. :palac:

 

iz nekima možda "omražene" Koprivnice.

 

Javna je tajna da pripadam toj skupini. Moja odbojnost prema tom gradu datira još iz 1996. dok sam bio u vojsci u koprivničkoj vojarni. Stare zgrade bez adekvatnog grijanja, neuki primitivni zapovjednici i još neki detalji iz tog doba, stvorili su u meni negativnu sliku prema tom gradu. Još kad se tome u zadnjih par godina pridodao epitet "centra svijeta" u glavama nekih rukovodećih ljudi u HŽ-u, taj grad mi je još manje drag.

 

Icek, imam jednu molbu. Ajde probaj malo upotrebljavati i slovo ć. Nekim riječima nikako ne pristaje č. Nadam se da se ne ljutiš, jer to mi nikako nije bila namjera. Kritika je čisto dobronamjerna. NHF.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na pohvalama.

 

Kako si to završio pod kotačima bajsa, daj malo o tome?

Nisam završio, ali je malo falilo i to više puta.

 

Icek, odličan putopis. Hvala ti što si nam prikazao neke znamenitosti grada Koprivnice i dao osvrt na festival. :palac:

 

Icek, imam jednu molbu. Ajde probaj malo upotrebljavati i slovo ć. Nekim riječima nikako ne pristaje č. Nadam se da se ne ljutiš, jer to mi nikako nije bila namjera. Kritika je čisto dobronamjerna. NHF.

Hvala, tvoja me pohvala ugodno iznenadila.

 

E da, kad bi bar znao kojim riječima. Stvar je u tome da je mani razlika između ta dva slova potpuno nejasna i ja je nikako ne mogu shvatit i dok u postove još i mogu provjeravat, kod pisanja putopisa bi to jako dugo potrajalo. Naravno da se ne ljutim na tvoju primjedbu, sam ti prigovaraj kolko god hoćeš, jer primjedbe su korisne.

Link to comment
Share on other sites

Bio sam i ja jučer na tom festivalu (i sreo Skretničara i Bitter), ali bez fotića.

Nego, kad si već fotkao ulicu Pravednika među narodima, pretpostavljam da si prošao i pored koprivničke sinagoge (s obzirom da je to pojam koji se veže uz Židove, vjerujem da je ta ulica u blizini sinagoge). Šteta da je nisi slikao, ja imam fotke iz 2008., i tada je bila prilično zapuštena iznutra.

Link to comment
Share on other sites

Malo sam pogledao po internetu i našao sam sdresu sinagoge, a i na karti koju sam postavio se vidi gdje je. Uglavnom, sinagoga je u Svilarskoj ulici u blizini Zrinskog trga daleko od Ulice pravednika među narodima, tako da je niti nisam mogao vidjeti. Šteta da nisam znao za nju, jer dok sam tražio po internetu gdje je sam vidio da je 2009. počela obnova, pa ne znam dal je dovršena, ali bilo bi zanimljivo za vidjeti, ali drugi put.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...