Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Beograd prvi dio

• Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 10.07.2012. - 19:30

Kada se prije nekoliko mjeseci pojavila najava da će međunarodni željeznički promet praktički nestati na HŽ-u odlučio sam obići što više vlakova koji uskoro više neće postojati. Kako stvari trenutno stoje postoji mogućnost da za to neću više imati prilike,barem ne u dogledno vrijeme.Dao sam si zadatak da se do kraja godine provozam sa vlakovima kojima prijeti ukidanje a kojima se još nisam vozio.Ako se vlakovi ukinu imati ću ih barem na slici i u sjećanju ako ostanu evo mi prilke da ih odem obići ponovno.

Prva odluka je pala da se ide u Beograd.Dužan sam ispriku jer je ovaj putopis nastao sredinom svibnja ali ga tek sada pišem.Mogu vam dati bezbroj opravdnja ali je najveće da sam odselio na drugi kraj grada pa se selidba neplanirano odužila.Znam da je Beograd prikazan već bezbroj puta na forumu ali sam iz svakog od tih putopisa saznao nešto novo ili sam neke stvari doživio iz drugog kuta.Pa ako ću ja nekome omogućiti da vidi moje viđenje Beograda bit ću mu zahvalan ako ne ima barem dosta drugih podforuma u kojima će svatko naći ponešto za sebe :D

Beograd sam posjetio već nekoliko puta.Svaki puta sam bio u društvu sa nekim ili sam išao na neko ciljano mjesto najčešće na koncerte,stoga je malo vremena ostalo za moju ljubaav prema željeznici.Ovog puta pala odluka da idem sam.Ne moram se nikome objašnjavati ili nekome opravdavati za moje utrošeno vrijeme.To naravno ima i svojih nedostataka jer ste tjekom puta sami ali kako će mo vidjeti kasnije i za to sam se osigurao B)

Brzom provjerom voznog reda uviđam da mogu stići na vlak 450 iz Sarajeva.Kako je i taj vlak jedan od kandidata za nestanak sa pruga odluka je pala da se ide bez obzira na sve.
Da ne zaboravim napomenuti vremenska prognoza je bila katstrofalna kiša i to stalna.
Kako će vrijeme pokazati prognoza je bila prilično točna.

Na kolodvoru kupujem kartu i smještam se u klimatiziranog obnovljenog Šveda.
Meni su ti obnovljeni Švedi vrlo simpatični.Unutra su udobni i super hlade.Samo da ih Gredelj ne dohvati

Posted Image

Kao što sam napomenuo vrijeme je obećavajuće :rolleyes:

Posted Image

Brzo stižemo u Vinkovce.Moj vlak kasni što je odlična prilika za moj običaj da u Vinkovcima na kolodvoru pojedem pljeskavicu.To je krenulo još prije nekoliko godina kada sam se vraćao sa jednog dužeg putovanja,vlak je dosta kasnio i pregladnio sam.Kada sam konačno došao do Vinkovaca bio sam toliko gladan da mi je ta pljesvavica bila nešto najukusnije u životu.Kako sam ja dosta sentimentalan tip iz zahvalnosti prema pljeskavici što me nahranila taj put svaku put joj se vraćam.Iako moram priznati da joj kvaliteta dosta varira ovisno o teti koja ju sprema.Ali moji kriteriji su dosta niski, toliko niski da se je jednom prilikom pojeo čak i bez mesa tj. pljeskavice.

Pljeskavica je pala.Vrijeme je sa se krene.Sva sreća da jedan značajan kolodvor kao što su Vinkovci ima natkrivene perone da nas putnike zaštiti od kiše.Hvala HŽ što brineš za nas.

Posted Image

Posted Image

Malo lokomotiva koje odmaraju u depou.Redom to su 2062 016 i 1142 0 pa stup :mrgreen:

Posted Image

Konačno moj vlak stiže.Vozi me James Bond među elektrama a vlak se sastoji od dva (brojkom 2 vagona).Oba vagona su bila solidno popunjena ali nije bila gužva.

Posted Image

Iz bližega

Posted Image

Putem zbog vremena nisam slikao.Uživao sam u zvuku kiše klepetanju kotača.Samo sa zabilježio ovo usamljeno drvo.

Posted Image

I izgrebano staklo u bosanskom vagonu.Vagon je bio poprilično prljav i dosta oronuo.
Ja se čudim kojem mozgu se čini dobra ideja izgrebati staklo u vagonu .Ne znam da li je to probao kod kuće recimo na prozoru od dnevne sobe

Posted Image

Barem su sjedala veselih boja.Meni također jako udobna.

Posted Image

Ne slažem se sa time šta rade i na koji način ali hvala

Posted Image

U Beograd stižemo sa 10 tak minuta zakašnjenja

Posted Image

Kako je već padao mrak a kiša je i dalje neumoljivo padala
vrijeme je za tuš i krevet sutra će valjda biti bolje.Za danas mi je dosta.

#2 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 10.07.2012. - 19:47

Kiša cijelu noć nije padala nego je ljevala.Imao sam osjećaj da nikada neće prestati.Kako će vrijeme pokazati to je bilo prilično točno.
Nakon doručka vrijeme da sa sastanem sa našim forumašem Politologom.Kada sam planirao ovaj put imali smo puno planova šta sve treba obići i kada.Iako smo dosta obišli ima još dosta materijala za obraditi ali to je već za neki drugi putopis.

Nakon što smo popili piće na kolodvoru naravno krećemo sa obilaskom beogradskog kolodvora

Prva slika je za sve ljubitelje romantike i nostalgije.Lijepo je da su Srbi sačuvali nešto ovako barem netko u regiji da ima sačuvani dio povijesti.

Posted Image

Dok šetamo peronima kiša neomoljivo pada.Dok slikam kolodvor mi se čini pomalo pust i prazan.Nekako preveliki za promet koji je trenutno.Siguran sam da je u prošlosti bilo puno drugačije.

Posted Image

Jedna manevarka serije 621.Meni su ove manevarke baš zgodne puno ljepše nego naši đurani a sada koliko su kvalitetne to baš i ne znam

Posted Image

Još jedna manevarka ovaj out serije 641

Posted Image

Svaki kolodvor koji drži do sebe mora imati ovakvu tablu

Posted Image

Još malo pustih i kišnih perona

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

U daljini i magli nazire se novi Beograd

Posted Image

Spomen ploče na kolodvoru

Posted Image

Posted Image

#3 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 10.07.2012. - 20:05

Čudno je kako ljudi imaju različite kriterije ovisno o državi i kako se na dobre stvari brzo naviknu a ono što im ne valja uvijek malo preuveličavaju.
Kada sam putovao Europom njemački i francuski vagoni su mi bili oličenje kvalitete čistoće i održavanja.Sa ljutnjom sam sjetio naših vagona na HŽ.Ali kada sam vidio srpske vagone a poslje toga sjedio u njima kriteriji su mi se jako promijenili.Ono što je ipak na HŽ nezamislivo u Srbiji je normalno.Vagoni su izvana u blago katastrofalnom stanju a i iznutra stanje nije puno bolje.Iako znamo HŽ dosta često kritizirati zbog vagona moram priznati da se nikada nisam vozio u HŽ u neštom sličnom.

Posted Image

Čak ni njihovi bolji vagoni nisu baš u top stanju

Posted Image

Jedan Gorbačov čeka svoj odlazak za Šid

Posted Image

A ovo je stari poštanski vagon Slovenskih pošta koji je poklonjen ljubiteljima željeznice u Beogradu.Trenutno ga obnavljaju tako da nismo ulazili unutra.Plavi vagon pored je vagon sa Orient expresa koji je bukvalno spašen od rezanja sa hrpe starog željeza.Kada se ovo obnovi biti će to pravi mali raj za sve ljubitelje željeznice u Srbiji.Svaka čast za trud i zalaganje pri obnovi. :jup

Posted Image

Da se zna tko je šef

Posted Image

Ostati će sa starim oznakama što je bio i uvijet sa se vagon pokloni.Po meni pošteno

Posted Image

Vagon sa Orient expresa nije baš u savršenom stanju ali ne sumnjam da će ponovo zablistati u najboljem svjetlu.

Posted Image

Posted Image

Pogled na kolodvor sa druge strane

Posted Image

Rampa za ukrcaj automobila za auto vlak za Bar

Posted Image

Bikovi

Posted Image

#4 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 10.07.2012. - 20:24

Kada smo planirali ovaj posjet Beogradu imali smo hrpu planova.Međutim vrijeme je to sve pokvarilo jer je kiša neumoljivo padala i to sve jače i jače.Puno smo planova odgodili sa sljedeći posjet ali smo svjedno uspjeli obići dosta.Bez obzira na vrijeme krećemo na tramvajsku stanicu i počinjemo obilazak Beograda.
Pokušali smo uhvatiti novi CAF tramvaj da se provozamo u njemu.Nismo ga dočekali nakon podužeg čekanja pa smo odlučili odgoditi vožnju za kasnije.

Vidi se na svakom koraku da je Beograd veliki grad tako da ovakvi prizori raznih ljudi iz raznih djelova svijeta nisu rijetkost za vidjeti.

Posted Image

Ovaj tramvaj je puno prošao u životu a sada vrijedno vozi beograđane.

Posted Image

Njegova prikolica

Posted Image

Da se zna tko je zaslužan

Posted Image

Kada sam primjetio ovog Ikarusa postao sam jako nostalgičan.Takve smo iste imali i u Osijeku.Iako je to nabučniji u najneudobeni bus u kojemu sam se ikada vozio drag mi je.Kao što sam rekao nostalgičan sam :D

Posted Image

Kada sam čitao na internetu o ovoj stanici nisam imao dojam da je stanica toliko velika i duboka.Ali stanica je stvarno impresivna.Vozio sam se u dosta metroa i mogu reći da ni malo ne zaostaje.

Malo slika

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#5 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 10.07.2012. - 20:36

Stiže Gorbačov.Vrijeme da se provozamo i sa njime.

Posted Image

Posted Image

Unutrašnjost Gorbačova.Sjedala su kao u busevima i nisu baš udobna ali pošto se radi o prigradskom vlakovu gdje vožnje nisu duge i nije to neki problem.

Posted Image

Došli smo na našu destinaciju.Sad vi mislite da smo poludjeli i da idemo na bazene ali nažalost nismo ni blizu bazena. :mrgreen:
Došli smo u Prekop ili stanicu Beograd centar.Ovaj projekt započet još za vrijeme Jugolsavije malo se odužio kao što se može primjetiti.Trebao je postati novi glavni kolodovor u Beogradu,moderna građevina gdje bi se križao vlak metro i ostali gradski prijevoz.Projekt je zbog politike i nedostatka novca više liči na apokalipsu neko na kolodvor.Uvjerite se i sami.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#6 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 10.07.2012. - 20:52

Prekop se u zadnje vrijeme koristi kao set za snimanje filmova.Barem nečemu služi.

Kiša se malo smirila pa odlazimo na kratku šetnju oko stanice.

Posted Image

Centar za upravljanje prometom

Posted Image

Ulaz u stanicu

Posted Image

Jedan Gorbačov u prolazu

Posted Image

Bolnica u daljini

Posted Image

Ovako to izgleda sa obližnjeg mosta.

Posted Image

ZIL autobus u daljini.

Posted Image

EVP i centar prometa iz bližega

Posted Image

Da druge strane Prekop izgleda još strašnije.Tisuće tona betona koje polako nagriza hrđa i vegetacija

Posted Image

I tabla je čak počela hrđati

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Ovo je takozvana predizborna tabla

Posted Image

Završetak izgradnje 2010 :lool

Posted Image

#7 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 10.07.2012. - 20:57

U unutrašnjosti na budućim kolosjecima nisu parkirani vlakovi već automobili.Kolosjeka još nema ni u tragovima.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Usamljeni signal

Posted Image

Unutrašnjost izgleda puno bolje.Na svu sreću nigdje nema grafita i sve je besprjekorno čisto.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Čekamo sljedećeg Gorbačova koja nas vodi na novo mjesto

Posted Image

Posted Image

#8 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 10.07.2012. - 21:17

Izlazimo na stanici Novi Beograd.Ovo sam jučer zabilježio.Nastaje indentična slika ali po danu.

Posted Image

Posted Image

Gorbačov nastavlja dalje.Pas je glumio prometnika.Došao je do vlaka provjerio da li je sve u redu i vratio se pod nadstrešnicu.Očito je navikao na vlakove a možda je i neki railfan :D

Posted Image

Nepregledni stambeni blokovi Novog Beograda

Posted Image

Ovo je neka čudna replika starog Beograda sa kulisama.Čemu služi nemam pojma.

Posted Image

Postoji i mala zgrada za prometnika.

Posted Image

Dolazi Gorbačov iz suprotnog smjera

Posted Image

Posted Image

I ubrzo odlazi.Ovaj je nedavno bio na reviziji jer još nije unakažen grafitima.

Posted Image

Malo detalja okolice

Posted Image

Posted Image

Dolazi Nikola Tesla na putu za Zagreb.Kako mi se čini i broj vlaka 412/413 odlazi u povijest

Posted Image

Posted Image

Jedan vagon Mimare u novom bojanju.Inače meni je naljepše i neprežaljeno bilo tirkiznozeleno bojanje.

Posted Image

Nikola Tesla odlazi put Zagreba a u isti trenutak nam dolazi Gorbačov koji nas vraća nazad u grad.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Ispod mosta susrećemo čak dva CAF tramvaja ali vožnju ipak odlučujemo odgoditi za kasnije.

Posted Image

Sutra nastavak :mah

#9 Politikolog

Politikolog
  • Moderatori
  • 2,544 posts
  • Joined 26.02.2011.
  • LocationBeograd

Posted 10.07.2012. - 23:10

Nakon doručka vrijeme da sa sastanem sa našim forumašem Politologom.

Nakon što smo popili piće na kolodvoru naravno krećemo sa obilaskom beogradskog kolodvora

Tebe jos drzi pivo ili si ogladneo? Ili bi ja trebao da izbacim IK iz mog nick-a :mrgreen:

Nisam skoro upoznao coveka ko ima ovako dobro pamcenje, iako je proslo 2 meseca nista nisi omasio :palac: za svaku pohvalu...
Aj kad vec upadam u sred putopisa i da nesto korisno prokomentarisem:

Jedna manevarka serije 621.Meni su ove manevarke baš zgodne puno ljepše nego naši đurani a sada koliko su kvalitetne to baš i ne znam

621 Cehinje (CMKS) nisu toliko lose - obavljaju posao, ali 641 (Madjarice - GANZ) su jace i ujedno bolje za manevru u teretnim stanicama, dok su 621 malo slabije ali zadovoljavaju... Prva serija koja je bila stigla, mislim da su bile stigle na probu od CMKS-a i ujedno dok ne stignu kasnije sve narucene su bile maksimalno mucene i pokazale su se izvrsnim! Trebalo bi ako se ne varam da su nase 621 narucene sa drugim motorima od tih prvih. Inace evo slike sa Glavne stanice 621 ali sa drugim oznakama:

Posted Image

i iz Makisa:
Posted Image
railfaneurope.net

Inace putopis za 10! :hai

#10 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 11.07.2012. - 00:09

Da vidiš mogao sam ti barem ispravno nick napisati :D .To sam ja napravio da vidim da li čitaš detaljno :mrgreen:

#11 68847

68847
  • Članovi
  • 3,333 posts
  • Joined 10.04.2008.
  • LocationTravnik

Posted 11.07.2012. - 00:37

Prekop?
Misliš - Prokop?
Il' si nemjerno tako napisao?
Sub sole aut pluvia ducemus ea.

#12 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,694 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 11.07.2012. - 05:18

Super putopis iz mojeg rodnog grada. Nestrpljivo čekam nastavak. :palac:

Tebe jos drzi pivo ili si ogladneo? Ili bi ja trebao da izbacim IK iz mog nick-a :mrgreen:

Kod nas se to zove politolog, pa se Fox malo zbunio. Usput, jel' to ja imam na forumu kolegu po struci i obrazovanju (ja sam diplomirani politolog bez ''ik'')? :wink:
Serija 05 je zakon!

#13 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.
  • LocationSombor,Vojvodina

Posted 11.07.2012. - 07:56

Zanimljiv putopis. Čekamo drugi deo.
Druže Stari,skrenuo sam s' puta...
Sad me jaše i Kurta i Murta.......

#14 Politikolog

Politikolog
  • Moderatori
  • 2,544 posts
  • Joined 26.02.2011.
  • LocationBeograd

Posted 11.07.2012. - 08:22

Fox dobro si se izvukao :grin:

Kod nas se to zove politolog, pa se Fox malo zbunio. Usput, jel' to ja imam na forumu kolegu po struci i obrazovanju (ja sam diplomirani politolog bez ''ik'')? :wink:

Izgleda da smo kolege po struci :palac: samo sto ja nisam diplomirao, a kako sam krenuo necu ni skoro :kul3
Nisam znao da se u HR kaze politolog, cak sam i upoznao par kolega sa FPZG-a i nisam ni primetio da mi skidaju ik sa buduceg zanimanja :mrgreen:

#15 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 11.07.2012. - 09:20

Prekop?
Misliš - Prokop?
Il' si nemjerno tako napisao?

Prokop naravno.Izgleda ja da pišem kako meni odgovara :cekic:Hvala svima na komentarima, navečer slijedi nastavak.

#16 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 11.07.2012. - 21:10

Silazimo na stanici Karađorđev park.To je druga podzemna stanica u Beogradu ali se nalazi na kraju tunela pa nemate osjećaj da ste u podzemlju.

Posted Image

Gorbačov ulazi u tunel

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Izlaz iz tunela

Posted Image

Posted Image

Idemo na površinu.

Posted Image

Kiša neumoljivo pada

Posted Image

Hram Sv. Save.Tu sam već turistički bio

Posted Image

Jedna iz daljine

Posted Image

Malo gradske gužve

Posted Image

#17 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 11.07.2012. - 21:20

Od cjelodnevnog lutanja ogladnili smo.Ja uvijek preferiram nešto domaće ali je izbor pao na ovo.

Posted Image

Bilo je dosta ukusno a pivo bilo još bolje.
Moj domaćin.

Posted Image

Malo vizura Beograda

Posted Image

Parlament

Posted Image

Pošta i Ministarstvo privrede

Posted Image

Vrijeme je da i probamo novi CAF-om.Kiša i dalje neumoljivo pada.Dok čekamo
slikam ulicu.

Posted Image

Posted Image

Dolazi!

Posted Image

Malo unutrašnjosti.

Posted Image

Posted Image

Sada malo dojmova.Unutrašnjost je solidna ništa posebno.Smeta jedino da je prolaz između stolica dosta uzak ali o tome se već raspravljalo na forumu.E sada u usporedbi sa NT 2200 tramvaj je puno tiši,klima je praktički nečujna a puno bolje podnosti lošu prugu.Vozili smo se stvarno lošim dionicama i tramvaj se odlično ponašao.Moje osobno mišljenje da se radi o dosta boljem tramvaju od NT 2200 ali naravno to je samo moje mišljenje i drugo je pitanje kakav će biti tramvaj nakon nekoliko godina u uborabi.

#18 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 11.07.2012. - 21:28

Vraćamo se na kolodovor.
Vlak za Bar je već postavljen.

Posted Image

Poprilično je dugačak.Izbrojao sam više od 10 vagona.

Posted Image

Malo slika raznih meni egzotičnih vagona

Posted Image

Posted Image

Iz bližega

Posted Image

Posted Image

Posted Image

U blizini je i EC 314.Čini mi se da će on preživjeti sljedeću godinu.

Posted Image

Slovenski vagon na EC 314

Posted Image

U daljini u kolodvor ulazi jedan lokalac

Posted Image

Posted Image

#19 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 11.07.2012. - 21:37

Ovaj vagon je jedan od boljih

Posted Image

Od nazad

Posted Image

Kolodvor je poprilično pust

Posted Image

Posted Image

Makedonski vagoni

Posted Image

Posted Image

Još jednom Gorbačov bez grafita na liniji za Šid

Posted Image

Njegova osobna.

Posted Image

Vozni red na kolodvoru.Nažalost u Srbiji je isto u modi ukidanje međunarodnih vlakova.Vlak za Istambul više ne postoji a od nedavno ni vlak na Bukurešt.

Posted Image

Ispred kolodvora bilježim još tramvaja

Posted Image

I pogled na Nemanjinu ulicu u kojoj se nalazi upravna zgrada željeznice

Posted Image

Kiša još pada.Ali noć ipak preuzima Beograd.Sutra je novi dan.

Posted Image

#20 Fox

Fox
  • Članovi
  • 1,157 posts
  • Joined 06.02.2008.
  • LocationOsijek

Posted 11.07.2012. - 21:45

Jutro je osvanulo bez kiše ali nebo nije davalo puno nade.Odlučujem se vratiti za Osijek.Dosta mi je kiše.

Ispred kolodvora slikam tramvaje
Prvo CAF na liniji 7 za Novi Beograd

Posted Image

Malo čeha

Posted Image

Posted Image

Solo su rijetkost većinom voze u tandemu

Posted Image

I na kraju stari švicarac

Posted Image

Vraćam se sa vlakom za Zurich.Kako je sada stanje i on će preživjeti godinu.Pitanje samo do kada.

Posted Image

Švicarski vagon .Volim se voziti ovakvom vrstom vagona.Kada sam putovao u Zurich nisam baš mogao spavati u spavaćem vagonu pa sam cijelu noć proveo u njemu.A lijepo ga je vidjeti tako daleko od kuće.Nažalost to se događa sve rijeđe

Posted Image

Posted Image

Vući će me lokomotiva serije 444 isto broja 007.Koja je vjerojatnost za to :mrgreen:

Posted Image

Popravio Končar.Nadam se dobro
Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users