Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Dodavanje podforma u forum uskotračnih željeznica

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Hamzza

Hamzza
  • Članovi
  • 156 posts
  • Joined 31.07.2011.
  • LocationSarajevo

Posted 18.02.2012. - 11:15

Eto, sada je sedmogodišnjica ovog foruma, i to je za svaku pohvalu. Forum nije samo izbrojao sedam godina postojanja, nego sedam godina jakog napretka.

Međutim, postoji jedna stvar koja je veliki nedostatak, a znam da mnogi aktivni članovi ovog foruma to dobro znaju. Znam da je tako barem u forumu uskotračne željeznice (ostale forume manje pratim).
Naime, forum uskotračnih željeznica nema nikakve podforume, te su sve teme vezane za sve uskotračne željeznice u "istoj kaci".

Šta je takvo uređenje proizvelo? Pa, dva problema.

Prvi (i manji) problem je što u nekim slučajevima za jednu prugu postoji više tema koje su raštrkane i teško uočljive između mora ostalih tema za ostale pruge.

Drugi (i mnogo veći) problem je što za neke pruge postoji samo jedna veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelika tema u kojoj je na desetinama i desetinama (da ne kažem stotinama :)) stranica ispisano svega i svačega. I to ne samo svega i svačega o toj pruzi, nego i svega i svačega o svim svakakvim drugim prugama, a šta dobrim dijelom nije napisano u temama od tih drugih pruga!

Šta je ishod svega toga? Ishod je da je znatno teško pronaći neke konkretne informacije koje vas interesuju, jer su zakopane tom velikom džumbusu. A i mnoge (dez)informacije se bespotrebno više puta ponavljaju, jer nema predodređenog rada i mjesta gdje bi se trebale nalaziti.

Šta bi bilo dugoročno rješenje?

Ja smatram da bi dugoročno rješenje bilo da se napravi više podforuma. Svaka značajna uskotračna pruga bi imala svoj podforum (npr. u slučaju BiH: Istočna pruga, Južna pruga, pruga u Banovićima, pruga Trebinje - Bileća - Nikšić, itd.). Osim toga, mogao bi postojati i podforum samo za sve željezničke stanice (kao građevinske objekte) i još neke specifikume koji zaslužuju posebnu obradu.

U svakom podforumu bi se onda mogle praviti zasebne teme za specifične stvari o svakoj pruzi. Naprimjer, mogla bi postojati tema za svaku dionicu pruge (npr. Sarajevo - Pale, Međeđa - Uvac, Ustiprača - Miljevina, itd.), kao i posebne teme o radu pruge (kako je pruga građena, novinski članci o pruzi, značajni događaji na pruzi, itd.), pa teme o sadašnjem stanju pruge, itd. itd.

Naravno da ni ovakvo razvrstavanje nije idealno, ali je zasigurno MNOGO bolje od sadašnjeg stanja. Uostalom, idealno razvrstavanje se i ne može napraviti zbog informacionog dizajna web forumA. Ali ja smatram da je ovo najbliže optimalnom.

Kada sam rekao da je ovo dugoročno rješenje, pod tim sam mislio da bi ono svoj puni učinak dalo tek nakon godinu-dvije (realistična procjena, ali može i brže zavisno od truda).
Naime, glavni problem u vezi ovog preuređenja je što bi postojeće "bućkurišne" teme trebalo raskomadati i dijelove tema "prepisati" u za to odgovarajuće novostvorene podforume. Ovo prekrajanje bi naravno tražilo određeni trud i vrijeme od aktivnih forumaša, ali bi krajnji rezultat bio trajno i bajno informaciono uređen forum (barem ovaj za uskotračne željeznice), a on to sad iskreno nije.
Ja sam lično spreman da utrošim značajan trud i vrijeme da se to prekroji, ako su i ostali za. To se ne mora raditi "udarnički", nego lagano natenane usput, pa kad se dovrši.

Eto to je moj prijedlog. Možda nije dobar. Možda jeste. Ali eto iznio sam ga.

Edited by Hamzza, 18.02.2012. - 11:18.

#2 ivog

ivog
  • Administratori
  • 11,783 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 18.02.2012. - 11:28

Odlično, zašto ne iznijeti prijedlog koji može doprinjeti razvoju, preglednosti i olakšanju korištenja pojedinog dijela foruma.
Ja nisam previše upoznat s uskotračnim prugama, očito je to zato, jer većinu njih sam vidio samo na slici, nisam se provozao niti jednom od njih (na području Ex-Yu)..

Molim sad i ostale aktivne članove u podforumu "Ukotračne željeznice" da se uključe u raspravu, kako bi došli do dobrog rješenja kako to razvrstati.

Zato, dajte svoje prijedloge koje nove podforume bi trebalo napraviti, napravite ju kao listu.

I još jedna stvar, ako je moguće da ne otvaramo baš previše novih podforuma, tako da se baš ne dogodi da imamo podforum s 3-4 teme unutra.

Dakle, prijedlozi na sunce. :)

#3 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,565 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 18.02.2012. - 19:30

Nisam siguran da bi otvaranje novih podforuma doprinjelo preglednosti.
U svakom slučaju, bilo bi previše podforuma ako će se otvarati za svaku prugu (ili grupu pruga).
Moguća podjela bila bi eventualno na: vozila, infrastrukturu, promet (slično kao kod tramvaja).
Već sam htio napisati i poseban podforum za povijest kad mi je sinulo da zapravo ovdje i nema sadašnjosti pa to nema puno smisla.
Kako uglavnom govorimo o uskotračnim željeznicama u BiH (i u susjednim državama), onda možda ima smisla njih izdvojiti posebno, podijeliti na 3 dijela kao što sam malo prije napisao i napraviti još jedan podforum za sve ostale uskotračne željeznice.

Sve ostalo (preglednost i pretraživost) je više stvar discipline postavljanja sadržaja u otvorene teme i (ne)otvaranja novih ako diskusija ode izvan neke od već otvorenih tema. A o tome brinu moderatori i očito je da milan_s nije dovoljan.

#4 milan_s

milan_s
  • Moderatori
  • 7,232 posts
  • Joined 17.09.2006.
  • Location-

Posted 19.02.2012. - 09:14

Hvala na prijedlozima.
Ipak, trebamo imamo u vidu da je ovo samo forum, gdje svi članovi imaju slobodu da pišu,
repliciraju jedni drugima, a sve to u slobodno vrijeme, tako da se nikada ne može postići idealna struktura
i kontrola nad svim. Pogotovo je problem što se stalno pronalaze nove informacije, koje se prepliću
jedne s drugima, informacije s jedne pruge ponekad zadiru u područje druge.
Dakle, trebamo biti realni.
Uskotračne pruge na prostoru bivše YU su prošlost.
Uvodnu (veliku) temu ne treba sjeckati, ali se pojedini postovi svakako mogu citirati
u specifičnim, naknadno otvorenim temama, gdje im je stvarno mjesto.
Otvorena je i tema Prugopisi i Kolodvoropisi .., koja je na vrhu foruma, koja daje određene
smjernice u smislu boljeg snalaženja, tj. indeksa. Uz pretrazivač, to bi trebalo biti dovoljno.
Mislim, da je gore predloženo nešto što bi zahtjevalo izuzetno mnogo truda, uz neodgovarajuće efekte.
Ako bi se odlučilo na stvaranje novih podforuma, onda bi to trebalo možda napraviti u jednom smislu
geografski, a u drugom smislu tehnički, s obzirom na vozila.
Mnogo je tu svakojakih materijala, pa je teško odlučiti se na brzinu -kako i što učiniti-.

#5 Medo

Medo
  • Članovi
  • 1,901 posts
  • Joined 29.03.2010.
  • LocationAdelaide - South Australia

Posted 19.02.2012. - 10:38

Poslana slika

Forum ili podforum sasvim sigurno ima veliki broj posjetitelja i drag je srcu možda baš zato što više praktično nema te željeznice...

Razumijem rezerve jer je veliki posao u pitanju s neznanim efektom ali bih dao malu bubu i predložio bar razdvajanje na dvije grupe – Infrastrukturu i lokomitive/vozila...

Geografski po meni i nema toliko smisla jer je to uglavnom Bosna (i Hercegovina) a kad govorimo o uskotračnim onda je uglavnom 0.76...ostale kao i metarske se ionako javljaju samo u putopisima i kod mene kad govorim o zapadnoj A ili Queensland-u.
Možda da netko složi prijedloge pa neka se glasa....

Da nebi bio sam tekst, slika kao zahvala svima koji aktivno sudjeluju u tom podforumu...Australska bosanska varijanta 0.76 m

Poslana slika
Copyright Marcus Wong

Medo
----

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

#6 Hamzza

Hamzza
  • Članovi
  • 156 posts
  • Joined 31.07.2011.
  • LocationSarajevo

Posted 29.02.2012. - 14:02

Pa eto, ja sam dao okvirni prijedlog. Očigledno je da postojeća organizacija ustvari nije organizacija. To je samo sve u jednoj kaci.
A kako će se to organizovati, i hoće li ikako, zavisi od volje aktivnih učesnika u forumu.

#7 ivog

ivog
  • Administratori
  • 11,783 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 29.02.2012. - 14:27

Evo, neko moje viđenje podforuma uskotračnih željeznica bi trebalo biti kao što je već prije spomenuto:

Vozila, Infrastruktura i ostalo/razno (u kojem bi bile sve one teme koje se nemogu razvrstati pod prve dvije)..

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users