Jump to content

Zagreb u snijegu


ICE-3M

Recommended Posts

Zgodan ti je ovaj putopis, a ova gore citirana rečenica ti je zbilja antologijska ... svaka čast :lol::palac:

Hvala, drago mi je da ti se sviđa putopis.

 

Stanley hvala ti na odgovoru i ovoj super priči, lijepo me je nasmijala :lool

 

Idemo dalje. Početak Čirilometodske ulice i Grkokatolička crkva

IMG_0314.jpg

 

Zgrada Državnog hidro meteorološkoga zavoda

IMG_0317.jpg

 

Ovdje ima svega, Lotrščak, Sveta Katarina Grkokatolička crkva i proviruju tornjevi Katedrale

IMG_0320-2.jpg

 

Savska cesta fotkana sa Vranicanijeve poljane

IMG_0323.jpg

 

Kula Lotrščak

IMG_0325-2.jpg

 

Pogled niz Čirilometodsku ulicu prema sjeveru

IMG_0332-1.jpg

 

Jedna kratka ulica, Dverce, na kraju koje su nekada bila gradska vrata Dverce

IMG_0336-2.jpg

 

Maloprije sam bio tu gore

IMG_0341.jpg

 

Uspinjača i bijeli krovovi Donjeg grada

IMG_0342-1.jpg

 

Palača Dverce sa stražnje strane

IMG_0346.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pogled sa Strossmayerovog šetališta na grad

IMG_0350.jpg

 

IMG_0351.jpg

 

IMG_0352-1.jpg

 

Lotrščak i gornja stanica uspinjače

IMG_0353.jpg

 

Strossmayerovo šetalište, nekadašnja Južna promenada, nastalo je nakon rušenja Poljskih vrata (maloprije sam za njih krivo napisao da su se zvala Dverce :oops: ) 1812.

IMG_0358.jpg

 

Pogled sa istog mjesta unatrag

IMG_0360-2.jpg

 

Crkva Svetog Blaža u daljini

IMG_0363.jpg

 

Ovdje od 1978. sjedi Matoš

IMG_0366.jpg

 

Još jedan pogled na Stossmayerovo šetalište

IMG_0371.jpg

 

Na kraju šetališta je poznti pogled na Katedralu i crkvu Svete Marije, koja je još uvijek tu iako je po prvobitnom planu gradnje Dolca bila predviđena za rušenje, a bilo bi šteta, isto kako je šteta kaj su sve zrušili radi placa

IMG_0385.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Hvala za lijep putopis, željno iščekujem nastavak! Ja sam također vezan za tvoje područje, i u nekoliko navrata dolazio sam i odlazio sa stajališta Maksimir, što sam i opisao u svom putopisu od prije 2 godine. Jasno mi je zašto si često tamo, mjesto je fantastično (otočni peron s velikim protokom prometa :pahuljica )

 

Zanima me nešto konkretno, postoji li novi Tolkien's house u Zagrebu, znam da su zatvorili prije koju godinu onaj u Vranicanijevoj?

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Zanima me nešto konkretno, postoji li novi Tolkien's house u Zagrebu, znam da su zatvorili prije koju godinu onaj u Vranicanijevoj?

Nažalost, nemam pojma, znam da je zatvren prije par godina, ali za novi nisam čuo. Hvala za pohvale, a Maksimir ima stvarno dosta prometa, a pogotovo je imao dok nisu popravili most na Žitnjaku.

 

Evo nastavka. pogled sa istog mjesta na crkvu Svetog Franje, nogu samo u zimskom periodu

IMG_0386.jpg

 

Odavde se vidi i dio Trga sa tramvajem koji upravo stoji na stanici

IMG_0387.jpg

 

Pogled prema gornjoj stanici uspinjače u daljini

IMG_0390-1.jpg

 

Još jedan poznati prizor, ovaj puta sa karakterističnim svjetiljkama za Strossmayerovo šetalište

IMG_0392-1.jpg

 

Ovdje sam stavio fotič ispred Matoševih očiju, pa da vidimo kaj on vidi

IMG_0396.jpg

Kažu da Matoš gleda Zagreb? Je, moš mislit, gleda na prvo drvo :mrgreen:

 

Ako skrene pogled desno opet slično, ali bar vidi lijepo šetalište

IMG_0397.jpg

 

A ako okrene pogled nalijevo vidi ovaj neboder sa kojeg je najbolji pogledna Zagreb. Zakaj najbolji pogled? Zato kaj od kud god da drugdje gledaš kvari ti pogled upravo taj neboder

IMG_0398.jpg

 

Kat niže su Zakmardijeve stube (dobro ovdje nisu baš stube) koje je 1911. napravio Hugo Erlich

IMG_0411.jpg

 

Između dva mala starinska dimnjaka iz kojih se ne dimi, u daljini se vidi jedan veliki noviji koji grije velik dio grada

IMG_0420.jpg

 

Pogled na Lotrščak i uspinjaču iz žablje perspektive

IMG_0421.jpg

 

Nastavak slijedi

Edited by ICE-3M
Link to comment
Share on other sites

Pogled na prugu uspinajče

IMG_0432-1.jpg

 

Uspinjača i Lotrščak iz Tomičeve ulice

IMG_0435.jpg

 

Tu je bio neki kratkotrajni zastoj radi puknuča tračnice

IMG_0436.jpg

 

Evo me opet na Zrinjevcu, samo je sada sunčano

IMG_0445.jpg

 

Sad više nije tako pusto kao prije kad sam ovo fotkao

IMG_0446.jpg

 

Gljiva i velika zgrada suda, gdje je prije bila tzv. švajcerija i tamo su uzgajali švicarske i tirolske krave

IMG_0448.jpg

 

Malo tramvaja, ali ovog puta pravi tramvaj na Zrinjevcu...

IMG_0450-1.jpg

 

... i odlazi prema Trgu...

IMG_0451.jpg

 

...dok njegov manji brat ide prema glavnom

IMG_0453.jpg

 

Još jedna slika za opraštaj sa Zrinjevcem za ovaj put

IMG_0464.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Opet sam kod zgrade HAZU-a

IMG_0470.jpg

 

Pogled prema hotelu Palace sa druge strane trga

IMG_0471.jpg

 

Još jedan pogled na Strossmayera i zgradu HAZU-a

IMG_0472.jpg

 

Vratio sam se do glavnog

IMG_0478.jpg

 

Zapadnom stranom Tomislavca ide tramvaj prema glavnom

IMG_0485.jpg

 

Spomenik kralju Tomislavu, Esplanada i gradska knjižnica

IMG_0490-1.jpg

 

Ovakav pogled, samo iz malo daljega vidi putnik kad izađe...

IMG_0498.jpg

 

...iz ove zgrade

IMG_0499.jpg

 

Ajmo za kraj malo i na glavni, ipak je ovo željeznički forum. Za početak stara ljepotica pod snijegom

IMG_0503.jpg

 

Lokomotiva vlak 703 se izmaknula da bi se doali vagoni za Budimpeštu i nema nikakve veze sa vagonima iza nje

IMG_0506.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Vagoni vlaka 703 pristiglog iz Rijeke na prvom peronu, vlak je trebao krenuti prije 15 minuta, ali naravno kasni

IMG_0507.jpg

 

Na te vagone se dodaju vagoni vlaka 205 "Maestral" za Budimpeštu, oba dva vagona

IMG_0510.jpg

 

Još jedna fotka stare parnjače

IMG_0511.jpg

 

Relativno čisti Mađar, a to je nažalost rijetkost

IMG_0513.jpg

 

ASEA se namjestila na vlak, a na drugi peron se upravo postavlja vlak 2303 za Bjelovar

IMG_0517.jpg

 

Zadnji betejac odmara

IMG_0518.jpg

 

ASEA je spremna da povuče vlak za Budimpeštu i Osijek

IMG_0519.jpg

 

Još jedan pozdrav staroj parnjači

IMG_0520.jpg

 

Ovakav pogled vidi putnik koji se iskrca na 6. peronu ili koji prelazi preko pruge sa A perona

IMG_0521.jpg

 

To je to, a kako putopis ima naslov Zagreb u snijegu, ostavio sam prostora za eventualni nastavak, a da li ga bude to budemo vidli, pa za sada toliko. Koliko god obišao, ipak je puno stvari u gradu ostalo netaknuto, a nadam se da vam se svidio putopis i sam grad, odnosno ovo kaj ste od njega vidli.

Edited by ICE-3M
Link to comment
Share on other sites

Meni se svidelo, svaka cast na putopisu - predobro odradjeno :hai Inace Zagreb stvarno smatram za jedan od lepsih gradova u Evropi, ali meni deluje mali... Mada ima sta da se vidi i nije narusena istorija grada sto se meni posebno svidja!

 

Inace moj grad (Beograd) i Zagreb veze i jedna statua koju si slikao, radi se o ribaru i zmiji. Ista takva statua se nalazi i u Beogradu:

800px-Zlosre%C4%87ni_Ribar.JPG

 

Ona je rad Sime Roksandica koji je sasvim slucajnu napravio 2 iste skulture, misleci da je jedna potonula u transportu ka Jugoslaviji iz Rima gde se nalazio njegov studio, a napravljena je za Balkansku izlozbu i na kraju su skulture kupili Beograd i Zagreb. U Beogradu se zove ,,Borba" ili ,,Zlosrećni ribar." Pored ovoga Beograd i Zagreb je vezivalo jos mnogo toga, meni je posebno drago sto je u Beogradu opstala Zagrebacka ulica...

 

Inace jos jednom putopis je prelep, kao i sam grad...

Link to comment
Share on other sites

(maloprije sam za njih krivo napisao da su se zvala Dverce :oops: )

Ništa nisi krivo napisao (vidi predzadnji red):

 

dverce.jpg

Dobro barataš podacima i ovaj putopis bi mogao komotno poslužiti i kao turistički vodič (uključivo mnoge Zagrepčane).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odličan Ti je snjegoputopis. A i poslužilo Te vrijeme (ja plavo nebo nisam vidio već par dana). Kontrast plavog neba i spomen-parnjačice na GK je jako lijep.

 

PS: Kako stvari stoje, meščini da će biti nastavak(a) :drvosjeca

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Inace Zagreb stvarno smatram za jedan od lepsih gradova u Evropi, ali meni deluje mali... Mada ima sta da se vidi i nije narusena istorija grada sto se meni posebno svidja!

Da Zagreb baš i nije velik grad kaj se tiče stare jezgre, ali je nažalost ipak prilično narušena. Naime najgorje je prošao Kaptol, koji je prilično stradao radi izgradnje tržnice na Dolcu, a tamo je prije bilo prilično starih ulica i kuča, kao danas na Gornjem gradu. Također jedna stvar gdje je stari Zagreb dosta stradao je zgrada u kojoj je danas gradska ljekarna na Jelačič placu, je da je jedna zgrada, ali prilično kvari ukupni dojam. Tamo je prije bila zgrada slična zgradi u kojoj je Varteks, ali su nju nažalost srušili da bi onaj fašistički arhitekt izgradio ovu nakaradu. Inače Zagreb ima veliki problem sa čistočom, pogotovo fasada, a to ja uvijek izbjegavam fotkati, pa se to u putopisu ne vidi. Tako da Zagreb je lijep, ali ima tu puno prostora za poboljšanja i to uglavnom kozmetičke prirode i da se malo poradi na kulturi njegovih stanovnika koji ne žele postati građani u punom smislu te riječi.

 

Dobro barataš podacima i ovaj putopis bi mogao komotno poslužiti i kao turistički vodič (uključivo mnoge Zagrepčane).

Nisam to vadio iz glave, nego iz odlične knjige Branimira Špoljariča "Stari Zagreb od vugla do vugla", gdje sam naišao na mnoge korisne i zanimljive podatke.

 

PS: Kako stvari stoje, meščini da će biti nastavak(a) :drvosjeca

Dobro ti se čini, več sam danas bio u gradu i malo fotkao, pa budem vidio da li bude kaj upotrebljivo, a i prognoza je za subotu snijeg, pa bi nastavka svakako trebalo biti.

Link to comment
Share on other sites

Nisam to vadio iz glave, nego iz odlične knjige Branimira Špoljariča "Stari Zagreb od vugla do vugla", gdje sam naišao na mnoge korisne i zanimljive podatke.

Bar si se potrudio i time obogatio ionako lijepi putopis. :palac:

 

prognoza je za subotu snijeg

Snijeg će pasti već u petak. Otkud znam? Ne žiga me u koljenu, već sam u petak ja na redu za čišćenje. A prijašnje 2-3 zime snijeg je uvijek zapao na dan kada je bio moj red. :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Što se novog Tolkien'sa tiče, on se sada nalazi na vrhu Opatovine, tik prije ulaska u park. Ima i terasu vani, na samom zavoju Opatovine prema Kaptolu.

 

Da Zagreb baš i nije velik grad kaj se tiče stare jezgre, ali je nažalost ipak prilično narušena. Naime najgorje je prošao Kaptol, koji je prilično stradao radi izgradnje tržnice na Dolcu, a tamo je prije bilo prilično starih ulica i kuča, kao danas na Gornjem gradu. Također jedna stvar gdje je stari Zagreb dosta stradao je zgrada u kojoj je danas gradska ljekarna na Jelačič placu, je da je jedna zgrada, ali prilično kvari ukupni dojam. Tamo je prije bila zgrada slična zgradi u kojoj je Varteks, ali su nju nažalost srušili da bi onaj fašistički arhitekt izgradio ovu nakaradu. Inače Zagreb ima veliki problem sa čistočom, pogotovo fasada, a to ja uvijek izbjegavam fotkati, pa se to u putopisu ne vidi. Tako da Zagreb je lijep, ali ima tu puno prostora za poboljšanja i to uglavnom kozmetičke prirode i da se malo poradi na kulturi njegovih stanovnika koji ne žele postati građani u punom smislu te riječi.

 

Dobro, budući da ga je Politikolog usporedio s Beogradom, mislim da tu ovo o narušenosti gradske jezgre i čistoći fasada nikako ne stoji, jer je u Beogradu stanje puno gore. Beograd je u svojoj povijesti bio toliko puta razrušen da prava stara jezgra ni ne postoji (osim Kalemegdana), ostale su samo izolirane zgrade iz starijeg vremena ispresijecane modernijim interpolacijama. A i fasade su zapuštenije - jedan moj frend je rekao da bi se trebao zvati Sivograd, jer ta boja prevladava.

Link to comment
Share on other sites

Bas kao sto rece egérke :palac: staro jezgro u Zagrebu deluje itekako ocuvano, dok u Beogradu skoro pa da ni ne postoji... Ima par ulica ili kvartova koji su sacuvali izvorni oblik npr. Knez Mihailova, delovi Dorocla i Vracara, Karadjordjeva ulica itd. Sto se fasada tice i sa tim moram da se slozim - bukvalno Sivograd, mada ide na bolje, gradska vlast daje razne podsticanje u obnavljanju fasada ali nije bajno... Mada kako je bilo pre 10 godina jos je i dobro!

Link to comment
Share on other sites

Iskreno u Beogradu nisam nikad bio, pa ne znam kako je tamo, a Zagreb koliko god da je dosta usčuvan, šteta je da je srušen dosta velik komad jezgre, da bi se napravio plac, za koji je u to vrijeme bilo dosta lokacija koje nisu uključivale rušenje stare gradske jezgre, a kaj se tiče čistoče fasada, tu me iskreno ne zanimaju nikakve usporedbe tipa "tamo je gore", jer ja želim čisti Zagreb. Mnogi gradovi po Europi imaju čiste fasade i nemaju smeče po ulicama, pa i neki gradovi kod nas, a tomu je najbolji primjer Varaždin, pa ako može biti Varaždin čist i lijepo uređen, zakaj to ne bi mogao i Zagreb.

 

Kako je i Pfaff predvidio, ovaj putopis bi mogao imati nastavak, a jedan je sa današnjim fotkama. Bio sam u gradu, pa sam ponjeo fotič i opet se popeo na Gornji grad, pa da vidimo kako izgleda sa novih 10cm snijega.

 

Kako je ovih dana hladno moji su odlučili hranit ptice, pa mi na balkon svračaju ovakva biča

IMG_0007-4.jpg

 

Opet sam bio na Vrazovom šetalištu, koje je jedno od rijetkih mjesta na kojima se u Zagrebu radnim danom može nači mir. Ovo je fotkano sa Duge ulice

IMG_0024-3.jpg

 

Ova je klupa prilično zatrpana...

IMG_0042-3.jpg

 

...dok se ova skoro pa i ne vidi

IMG_0050-4.jpg

 

Kat više potpuno drukčija situacija. Mi u Zagrebu nemamo buru, ali i ovdje vjetar radi svoje

IMG_0061-3.jpg

 

Ovdje se najbolje vidi razlika između dvije razine šetališta i lijepo se vidi koje je u zavjetrini

IMG_0079.jpg

 

Prošao sam ranije spomenutim Dvoranskim prolazom

IMG_0089-2.jpg

 

Pogled na dvorišne strane zgrada u Opatičkoj ulici

IMG_0093-2.jpg

 

Ulaz u Kamenita vrata sa vanjske strane, lakše je hodati po snijegu nego po očiščenom gdje se skliže

IMG_0103-2.jpg

 

Pogled na zgradu HNK sa Vranicanijeve poljane

IMG_0122-2.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Ovo je park Grič...

IMG_0127-3.jpg

 

...na kojemu je zgrada DHMZ-a, koja je nekada bila palača Ludovika Jelačiča

IMG_0130-1.jpg

 

Evo me na zapadnom djelu Strossmayerovog šetališta...

IMG_0134-1.jpg

 

...od kuda se pruža pogled na Gunduličevu ulicu, na čijim se krovovima vidi da je puhao istočni vjetar dok je padao snijeg...

IMG_0135-1.jpg

 

...i na kulu Lotrščak

IMG_0137.jpg

 

Jedan zimski pogled prema zapadu, sa klupama koje čekaju tople dane da netko sjedne na njih

IMG_0151-2.jpg

 

Još jedan pogled na Katedralu, crkvu Svete Marije i bijele krovove

IMG_0158-2.jpg

 

Evo me na Zrinjevcu, a tamo prolazi tramvaj iza Gljive

IMG_0161-1.jpg

 

Ovo je dobro mjesto za fotkanje tramvaja, ali kako mi ih se nije dalo čekati, evo jedne fotke čeha

IMG_0168-1.jpg

 

To je to za sada, a kako stvaari stoje nastavak je prilično moguč.

Link to comment
Share on other sites

Danas sam opet otišao do Maksimira da vidim kaj se je promijenilo od prošli puta, a promijenila se je visina snijega. Prošli puta kad sam bio je visina snijega bila 1cm, dok je danas 18cm. Temperatura je bila -13, ali bez vjetra, pa i nije hladno.

Dakle da bi došao do Maksimira treba proč ovom šetnicom, koja je zapravo natkriveni potok Bliznec. Meni je inače bezveze natkrivati potoke, pogotovo tu gdje potok ide posred livade

IMG_0001-9.jpg

 

Na stajalište Maksimir upravo dolazi Mađar iz smjera glavnog...

IMG_0003-12.jpg

 

...i nastavlja svoj put prema Dugom Selu. Naravno Mađar je propisno usvinjen :ljut2

IMG_0004-6.jpg

 

Čujem ja neku buku, okrenem se, kad tamo prolazi vlak 550 iz Osijeka sa loksom 2044026, koja mijenja elektru. Zanimljivo prema maperu su u Strizivojni jednu 2044 zamijenili sa drugom 2044, zanimljiv potez :hm

IMG_0005-6.jpg

 

Evo malo i tramvaja koji ide Maksimirskom prema Dubravi

IMG_0006-8.jpg

 

Evo me na cilju, snijega je više nego prošli put

IMG_0007-5.jpg

 

Netko je išao čistit snijeg sa zamrznutog jezera :rolleyes:

IMG_0011-6.jpg

 

Usamljeni šetač u daljini

IMG_0014-3.jpg

 

Opet malo tramvaja, ovaj je lijepo ukrašen povodom 120 godina ZET-a

IMG_0015-3.jpg

 

Idem ja dalje ovim lijepo ugaženim stazama

IMG_0023-4.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Most preko zaleđenog potoka

IMG_0029-1.jpg

 

Trebali su ovo pročitat oni koji su čistili snijeg po jezeru

IMG_0035-2.jpg

 

Tramvaj u daljini vozi prema gradu...

IMG_0041-2.jpg

 

...dok ja idem ovom stazom...

IMG_0046-2.jpg

 

...do ovdje, gdje budem fotkao još jedan tramvaj za grad

IMG_0052-2.jpg

 

Unutrašnjost paviljona, nebi baš stao na ove skliske ploče

IMG_0055-3.jpg

 

Vožnja čamcima bude pričekala neka toplija vremena...

IMG_0058-2.jpg

 

...kao i sjedenje na ovoj zanimljivoj klupi

IMG_0070-6.jpg

 

Mali komad jezera je osto nezamrznut, kaj rezultira priličnom broju pataka i labuda na jednoj hrpi

IMG_0076-4.jpg

 

Svratio sam malo i do Kine :mrgreen:

IMG_0079-1.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Lavovi pod snijegom

IMG_0081.jpg

 

Čuvar slapova

IMG_0082-4.jpg

 

Lijepo zasniježeni most

IMG_0084-1.jpg

 

Ovaj most ide preko...

IMG_0102-2.jpg

 

...Blizneca, piše ovdje, iako Bliznec teče po istočnim granicama parka, tako da ne znam zakaj piše da je ovo Bliznec

IMG_0107-3.jpg

 

Još jedan zimski pogled prema mostu

IMG_0123.jpg

 

Evo me do vidikovca

IMG_0134-2.jpg

 

Sa istog mjesta se vidi cijela glavna aleja...

IMG_0135-2.jpg

 

...a na kraju nje se vidi tramvaj u daljini

IMG_0136-3.jpg

 

Još jedan pogled na glavnu aleju

IMG_0140-1.jpg

 

Nastavak slijedi

Link to comment
Share on other sites

Još jedan tramvaj u daljini, možda ih je previše, ali u kombinaciji Maksimira i snijega, odlično uspjevaju

IMG_0167-2.jpg

 

Nije samo Drava zaleđena :mrgreen:

IMG_0177-2.jpg

 

O, pa ima tu još ljudi :shock:

IMG_0183-1.jpg

 

Recita vi kaj god hočete, ali ovo je meni najdraži tramvaj nakon povlačenja 101

IMG_0187-2.jpg

 

Ovdje se stvorila mala kolona jer se skretnica nije mogla prebacit, pa je ova 12-ica okrenula na Maksimiru, a kaj je dalje bilo ne znam, jer sam otišao prema doma. Ušao sam u tramvaj i ljepo se zgrijao u tramvaju domače prizvodnje(NT2200), a kako sam trebao presjedati zadesio me je tramvaj češke proizvodnje (KT4) iz kojeg sam jedva čekao izač van da se malo zgrijem, a da ne velim da su prozori bili smrznuti iznutra, pa nek se ntko još buni na nove tramvaje.

Link to comment
Share on other sites

Dakle da bi došao do Maksimira treba proč ovom šetnicom, koja je zapravo natkriveni potok Bliznec. Meni je inače bezveze natkrivati potoke, pogotovo tu gdje potok ide posred livade

 

Ta šetnica zapravo ne vodi nikamo, budući da na sjevernoj strani završava u nekom vrtu na kraju Jakšićeve. Nije mi jasno zbog čega na njenom kraju nisu napravili pothodnik i stajalište Maksimir malo pomakli prema istoku, pa da ima dva pristupa, kako za ekipu koja ide na Borongaj (naselje, ne okretište), tako i za ekipu koja ide prema Ferenščici i donjem dijelu Volovčice (po spomenutoj šetnici).

Link to comment
Share on other sites

Ta šetnica zapravo ne vodi nikamo, budući da na sjevernoj strani završava u nekom vrtu na kraju Jakšićeve. Nije mi jasno zbog čega na njenom kraju nisu napravili pothodnik i stajalište Maksimir malo pomakli prema istoku, pa da ima dva pristupa, kako za ekipu koja ide na Borongaj (naselje, ne okretište), tako i za ekipu koja ide prema Ferenščici i donjem dijelu Volovčice (po spomenutoj šetnici).

Prva stvar, stajalište Maksimir mora biti bliže okretištu Borongaj radi lakšeg prelaska tramvaj-vlak, ja bi čak napravio pothodnik na zapadnom kraju stajališta prema okretištu, jer kad dođe vlak iz smjera istoka, tamo puno ljudi pretrčava Barnimirovu. Druga stvar, ne bi bilo bliže iči šetnicom do kraja, jer šetnica polako skreče prema istoku kako se ide prema prugi, pa je onda bolje presječi i izači na ulicu Đalskoga kod konzuma i to je najkrači put do stajališta, a ne do kraja iči po "potoku".

Link to comment
Share on other sites

Prva stvar, stajalište Maksimir mora biti bliže okretištu Borongaj radi lakšeg prelaska tramvaj-vlak, ja bi čak napravio pothodnik na zapadnom kraju stajališta prema okretištu, jer kad dođe vlak iz smjera istoka, tamo puno ljudi pretrčava Barnimirovu.

Pothodnik postoji i na današnjem stajalištu Maksimir (pa ljudi svejedno trče preko ceste), a postoji i pothodnik kod okretišta tramvaja. Treba zaista samo premjestiti stajalište Maksimir na zapad (i spojiti ga s tim pothodnikom).

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Pothodnik postoji i na današnjem stajalištu Maksimir (pa ljudi svejedno trče preko ceste), a postoji i pothodnik kod okretišta tramvaja. Treba zaista samo premjestiti stajalište Maksimir na zapad (i spojiti ga s tim pothodnikom).

Da postoji pothodnik na stajalištu, ali se ljudima koji idu na okretište neda pješčiti nazad pa pothodnikom, nego si skrate put sa prelaskom pruge i ceste. Zapravo je problem kaj ljudi pothodnike ne koriste nego svejedno pretrčavaju prugu odma pokraj pothodnika, kaj se vidi na početku mog putopisa u prvom postu na fotkama prolaska vlaka 550, gdje se na dvije fotke nastale unutar par sekundi vidi po jedna osoba koja prelazi prugu, a jedna čak ima i bicikl. Inače u planu je pomicanje stajališta Maksimir u ravninu okretišta i izgradnja novog stajališta na kolodvoru Borongaj radi ovog novog kampusa, ali to bude pričekalo neka nova vremena.

Link to comment
Share on other sites

Ali ostaje problem s tom famoznom šetnicom. Cura mi živi u Kolarovoj i par sam puta od nje doma išel pješke prema sjeveru (po ulici Borongaj-Aerodrom), koja završava uz samu prugu (kod porte Končara), ali puteljak ondje izbija na prugu i ima ljudi koji ju tamo nadivlje prelaze, te idu dalje preko Branimirove (kod zgrade u kojoj je Petrokov). To je nekih 200-tinjak metara istočnije od pothodnika na kraju ulice Gjalskoga i očito se ljudima ne da zaobilaziti. Ako ništa drugo, tu bi se mogla postaviti i neka pasarela ili makar propust ispod pruge.

Edited by egérke
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...