Jump to content

Još jedan hodopis Malešnica - Trešnjevka


Stanley

Recommended Posts

Hvala na ovoj više nego lijepoj jesenjoj idili.

Pozdrav iz Ivanića! :mah

Nema na čemu.

I tebi pozdrav iz Ivanića:

 

pa290007.jpg

Bio sam na groblju 29. listopada. I penzići su imali baku i dedu.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ovih dana u modi su zimopisi, snjegopisi i smrzopisi, pa sam odlučio i ja dati svoj prilog.

Naime, danas sam morao nekim poslom do prijatelja u Pušćanskoj (Ciglenica nedaleko Fallerovog šetališta), pa sam usput i ponešto poslikao.

S obzirom da je riječ o mojoj manje-više uobičajenoj i već viđenoj ruti ne otvaram novu temu, već slike i opis stavljam ovdje.

U svezi i glede okolnosti (čitaj: snijeg i briga za kosti koje će mi još trebati) nisam prevalio cijeli put pješice, već sam od Vrapča do Kustošije i natrag koristio usluge cijenjenih nam HŽ-a.

 

Ciglih 7,90 kuna, dvije minute vožnje i eto me ovdje:

 

p2080012z.jpg

Tako mi ministra Komadine, imao sam najbolju namjeru odmah kupiti i kartu za povratak ali ova blagajna ''ne radi do daljnjeg''. Što ima i svoju dobru stranu, jer sam se u povratku vozio mukte. Tako uvijek biva, jer kondora ili nema ili samo odmahne rukom kad mu kažem ''Kustošija - Vrapče molim''.

Ovdje je danas samo brkljačar/ramponja:

 

p2080002.jpg

Vidi, vidi, tko se to šulja za mojim Zagorcem?:

 

p2080003p.jpg

Propisno je dugačak, a ide u skretanje na Zapadni:

 

p2080009wr.jpg

p2080010.jpg

I neki dižu paniku radi ovakvog para-snježića:

 

p2080006.jpg

Taman ode teretni, kad evo i Zagorca iz smjera Zapadnjaka:

 

p2080014.jpg

p2080017i.jpg

Ode on u bespuće zagorsko-varaždinske zbiljnosti:

 

p2080019.jpg

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Snježni pogled prema Zapadnjaku. Za mene će to uvijek biti Črnomerec T.K.:

 

p2080022.jpg

Ovdje nagibnjak valjda ne bi iskočio iz tračnica:

 

p2080023.jpg

ŽPPR je uredno očišćen:

 

p2080024.jpg

Dalje je već nadležan Bandić:

 

p2080025.jpg

Nije mi jasno zašto takve povike na zimsku službu - raskrižje Zagorske i Zagrebačke:

 

p2080028.jpg

ZET-ov bus u Golikovoj:

 

p2080029.jpg

Raskrižje Golikova - Klanječka. Ovdje se netko našalio s pješacima:

 

p2080030.jpg

Industrijski kolosijek za Končar u Klanječkoj. Ovdje više nema željezničkog prometa:

 

p2080033z.jpg

Za orijentaciju ne treba kompas - dim iz El-To točno pokazuje smjer sjeveroistok - jugozapad:

 

p2080034.jpg

 

Zasnježeno-zaleđeni potok Črnomerec:

 

p2080038z.jpg

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Moje današnje odredište:

 

p2080039.jpg

Na povratku sam se uputio starom trasom Samoborčekove pruge:

 

p2080040.jpg

Pogled u smjeru Selske:

 

p2080041.jpg

Tu je nekada bila ložiona Črnomerec. Eh, da mi je malo dima i pare odmah bi bilo toplije (ne za uši, već oko herca):

 

p2080043.jpg

Vesela hiža i neveseli kolosijek:

 

p2080049.jpg

p2080048.jpg

Pokojna baka bi mi rekla: kam te vrag nosi?:

 

p2080054.jpg

A kam bi? Tam:

 

p2080056.jpg

Ona škilji na jedno oko:

 

p2080059.jpg

Slijedi završetak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

''Staza slonova'', kud svi Turci tuda i ćoravi Stanley:

 

p2080062l.jpg

Još jedan pogled na odvojak za KT Vrapče:

 

p2080064e.jpg

Put me vodi na sjeverni peron stajališta Kustošija:

 

p2080066.jpg

Do dolaska mog Mađara ostalo je desetak minuta vremena. U međuvremenu sam poslikao nekoliko motiva za zamišljeni album na temu ''Europljani su cigani, a mi smo tisućljetna uljudba'':

 

p2080070.jpg

p2080071.jpg

p2080072.jpg

p2080073.jpg

Žalibože što su ovdje postavljali klupice i kante za smeće, a da nisu osigurali 4-5 specijalaca da ih čuvaju:

 

p2080075.jpg

Nagon za povraćanjem zbog vandala i vandalizma koji nam je već postao ''dobro jutro'' ublažili su mi po povratku moji mali susjedi, pa za kraj evo i njih. Jest da seru (s oproštenjem) gdje stignu, ali oni to čine nesvjesno:

 

p2080087.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Baš lijepo. Da nema Tebe i onog drugog Mudri.gif iz Osijeka, takorekuć ne bismo ni znali kako nam izgledaju gradovi u snijegu (o tome da od silnih 4rumaša iz Splita nema ni glasa neću ni govoriti).

Eh, ta današnja omladina

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

kao i uvijek odličan hodopis :palac:

 

Baš lijepo. Da nema Tebe i onog drugog Mudri.gif iz Osijeka, takorekuć ne bismo ni znali kako nam izgledaju gradovi u snijegu (o tome da od silnih 4rumaša iz Splita nema ni glasa neću ni govoriti).

Eh, ta današnja omladina

Ma da, a moj putopis nisi vidio?

Link to comment
Share on other sites

Ma da, a moj putopis nisi vidio?

Napisao sam takorekuć da što znači (kad razriješimo kompliciranu logiku 'rvacke sintakse) da postoje iznimke...

 

A Tvoj sam putopis ne samo vidijo več i pohvalijo tj. komentarisao (Komentarirao? Komentirao?)

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Napisao sam takorekuć da što znači (kad razriješimo kompliciranu logiku 'rvacke sintakse) da postoje iznimke...

Aha, pravopis mi nikada nije išao pa je došlo do ove zabune, ali da bilo bi lijepo da vidimo i koji drugi grad osim Zagreba i Osijeka tu si u pravu.

Link to comment
Share on other sites

Ovih dana u modi su zimopisi, snjegopisi i smrzopisi, pa sam odlučio i ja dati svoj prilog.

Kaj ti nije ljepše i ugodnije iz toplog stana gledati kako se ljudi pate sa snijegom, umjesto da vani močiš noge i smrzavaš se ? :mrgreen:

 

Zezam se, naravno ... super je da si protegnuo noge i prošetao fotić. Nadam se da sad neće ostati na ovom jednom danu i samo jednoj šetnji ... :P

Link to comment
Share on other sites

Baš lijepo. Da nema Tebe i onog drugog Mudri.gif iz Osijeka, takorekuć ne bismo ni znali kako nam izgledaju gradovi u snijegu (o tome da od silnih 4rumaša iz Splita nema ni glasa neću ni govoriti).

Eh, ta današnja omladina

 

 

Ah, od cca 120 sličica iz sniježnog Splita, nijedna mi nema veze s željeznicom :D

A splitske muke po kerumu, mislim da nisu ni vrijedne spomena :snjesko3

Link to comment
Share on other sites

Ovih dana u modi su zimopisi, snjegopisi i smrzopisi, pa sam odlučio i ja dati svoj prilog.

 

Kako ga god nazvao zaslužio si palac gore :palac:

 

Ovaj put nisi obišao stari kvart,zato mala pomoć prijatelja dobro dođe,nadam se da ne buš niš zameril......

 

Zorkove%C4%8Dka1.jpg

 

Nisu niš čistili,a i vrtić je tu odmah.Kažu da nerazvrstane ulice dojdu najzadnje na red :mrgreen:

 

Zorkove%C4%8Dka2.jpg

 

Srdačan pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Ovaj put nisi obišao stari kvart,zato mala pomoć prijatelja dobro dođe,nadam se da ne buš niš zameril......

Kaj bi zameril, baš ti hvala na lijepim slikama mojeg najdražeg zagrebačkog kvarta i obitavališta.

A na drugoj slici vidim i našu nekadašnju garažu (broj 29).

U stara vremena tu ne bi bilo snijega. Stari bi burazu i meni uvalio lopate i trkom na dobrovoljnu radnu akciju. :zubob

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ode on u bespuće zagorsko-varaždinske zbiljnosti:

 

Stanley legendo za ovu rečenicu imaš piće kada se sretnemo.

Inače ovaj zimopis ti je za svaku pohvalu, jedino moram primjetiti da je u mom Osijeku ipak palo malo više snijega no probelmi su slični.

Ralica od cestara prođe pa nabaci snijeg na tramvajsku prugu i zatrpa pješačke prijelaze i tramvajske stanice i obratno.

Na kraju su se ipak uspjeli dogovoriti da snijeg izvoze.

 

Na osječkim radio stanicama vrti se slijedeća reklama: "Ostavite vaše limene ljubimice zatrpane u snijegu i vozite se vozilima GPP-a!"

Kada bi se i naš HŽ ugledao na njih, upravo im se pružila jedinstvena prilika da dokažu prednosti željeznice u ovakvim vremenima a oni su sve zasrali......

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Putopis je stariji od Biblije i izvučen iz naftalina, no kako su ranije slike preminule u bespuću Imageshacka nije loše osvježiti ga još jednom penzićko-šetačkom epizodom. Jučer sam malo protegao krake po Fallerovom šetalištu (dok još postoji), mojoj omiljenoj stazi još iz vremena dok sam stanovao na Trešnjevci.

S obzirom da se tek zagrijavamo za ozbiljnija pješačenja ruta je bila baš penzićka - busom na liniji 136 do Črnomerca, pa pješaka do terminala Ljubljanica i opet natrag busom na liniji 115.

 

I sada recite da svijet ne ide naopako:

 

MhPMYxl.jpg

 

Tunelom ispod pruge:

 

1noxEBH.jpg

 

VSsTV1d.jpg

 

Samoborček u mislima i ponekim tragovima - ovdje je bilo stajalište Kustošija:

 

WHFpRha.jpg

 

Od velike željeznice samo jedna polumrtva slika:

 

Yu3nLat.jpg

 

Podsjetnik da je u Zagrebu nekada bilo i industrije:

 

rZuBiGX.jpg

 

Tko bi rekao da je ovuda nekada prolazio industrijski kolosijek:

 

IODnRjX.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U prvom planu je nekadašnji nasip Samoborčekove pruge:

 

dtNY0e1.jpg

 

Još jedan relikt male željeznice:

 

ze3dxFU.jpg

 

Potok Črnomerec, pogled iz Zagorske ulice nizvodno:

 

Vypd4xP.jpg

 

Ovuda bi, kažu, trebala proći tramvajska pruga Črnomerec - Ljubljanica - Horvaćanska. Baš me zanima kako će to izgledati:

 

jA9ZKtg.jpg

 

Kažiputi:

 

06TBMV4.jpg

 

Ovo šetalište često spominjemo u raznim temama na forumu, a nigdje nismo napisali po kome je dobilo ime. Riječ je o Nikoli Falleru (1862. - 1938.), hrvatskom dirigentu i skladatelju. Izveo je više od 250 različitih djela, dirigirao više od 1.900 puta i autor je više od 40 skladbi koje obuhvaćaju komorna djela, zborske pjesme i crkvenu glazbu. Faller se također bavio enigmatikom i autor je prve hrvatske križaljke.

 

Nikola Faller:

 

9V97Vdo.jpg

 

Početna točka - most na Zagorskoj:

 

aX30vdl.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Voda Črnomerca je bistra:

 

Fu6LLAt.jpg

 

Vjesnici proljeća - par divljih pataka:

 

GF9U4SD.jpg

 

Ovdje sam kao klinac dolazio s ocem gledati utakmice:

 

2cGFvZy.jpg

 

cIokEyf.jpg

 

oaIKFk0.jpg

 

Ljubitelje napucavanja svinjske kože, naročito one koji pamte vremena kada je nogomet bio samo sport, vjerojatno će zanimati podatak da je upravo ovdje svoju igračku karijeru započeo legendarni vratar NK Dinamo i reprezentativac Zlatko Škorić. Na ovom igralištu je kao 18-godišnjak branio za NK Elektrostroj (kasnije NK Končar) i to u njegovoj zadnjoj drugoligaškoj sezoni 1959./1960. Elektrostroj je svojedobno bio respektabilan nogometni klub, a najveći uspjeh mu je bio osvajanje četvrtog mjesta u Drugoj saveznoj ligi Zapad 1959. godine. Nakon ispadanja kluba iz Druge lige Škorić je prešao u NK Dinamo, a ostalo je povijest.

NK Elektrostroj/Končar nažalost više ne postoji.

 

Zlatko Škorić:

 

gHXAEXm.jpg

 

Jedan pogled sa mostića:

 

qnNfa0T.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tvornica Končar, ex Siemens:

 

qH5UAZm.jpg

 

Potok Črnomerec u S-zavoju:

 

DeCsJXF.jpg

 

Još jednom Končar:

 

5cOwSmz.jpg

 

Kad dođe travanj i Pongračevo zazeleni...

 

s0Hy0Sl.jpg

 

Sve mi se čini da ste džaba krečili:

 

E38Npaf.jpg

 

Kažiputi (2):

 

Qi3WoC6.jpg

 

I za kraj šetalište kod Ljubljanice:

 

mUpkjmI.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...