Jump to content

Delta Neretve


ivog

Recommended Posts

Eto put me nanio malo u južne krajeve lijepe nam naše..

Znam da nemamo baš mnogo materijala od tamo, pa sam pokušao skupiti čim više fotki i informacija koliko mi je vrijeme dopuštalo..

 

Vrijeme je bilo uglavnom opako vruće, temperature su se dizale iznad 35, al kaj je to za mene, iskusnog pustinjskog beduina.. :mrgreen:

 

Prije dosta godina sam ljetovao tu u dolini i prisustvovao prvoj utrci lađa, te se sjećam crvene ASEE i dva Baatića kako su pratili lađare niz potok..

Bio je tu i naš El Presidente koji je pratio lađare u malo povećem brodu..

 

Da se osvrnem na još jednu zanimljivu informaciju koju sam čuo danas, Neretva je plovna do Metkovića iliti 20-ak km, samo što se to jako slabo koristi..

Luka u Metkoviću postoji, ali zub vremena, hrđa i takve stvari su se prilijepile ne nju..

 

Do dolje sam putovao AC i to novom dionicom od Ravče do Vrgorca..

Jedna slikica s najvećeg vijadukta na toj dionici..

 

deltaneretve101.jpg

 

 

Prvi doticaj s vlakom je bil Đuro..

 

deltaneretve023.jpg

 

 

Može se vidjeti i teretni dio kolodvora..

 

deltaneretve022.jpg

 

 

Sam grad Ploče me nije nešto dojmilo, građevine, zgrade i sve to neznam kako bi nazvao, vuku mi na ono tamo neko doba..

I te zgrade su već oronule, fasade se ljušte, zgrade su dobile patinu, grad nema onaj neki šarm koji bi se očekivao od primorskih gradića..

 

S glavne promenade vizura puca na ovo..

 

deltaneretve024.jpg

 

deltaneretve026.jpg

 

 

U tom trenutku mi se ovaj našao smetati u kadru..

 

deltaneretve027.jpg

 

deltaneretve028.jpg

 

 

Kad se maknuo mogao sam okinut još jednu u zavoju..

 

deltaneretve030.jpg

 

 

Prilikom prolaska brdom, ugledao sam kroz zgrade, ovo čudo kako se igra s teretom..

 

deltaneretve034.jpg

 

 

Te uhvatio još jednog Đuru kako gura teret u luku..

 

deltaneretve038.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eto put me nanio malo u južne krajeve lijepe nam naše..

Znam da nemamo baš mnogo materijala od tamo, pa sam pokušao skupiti čim više fotki i informacija koliko mi je vrijeme dopuštalo..

Mali, volimo Te... :mrgreen:

 

Tvoji Riječani

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Mali, volimo Te... :mrgreen:

 

Tvoji Riječani

 

:kul2:mah

 

 

Uglavnom, sjećam se da je Pfaffonja čekao teretnjaka na onom prijelazu takoreći skoro ispod mosta Rogotinskog il kak se već zove..

E sad da se ne dupliramo, probah ja s druge strane potoka uhvatit vlak..

 

Čekam putničkog iz Ploča za Metković, čujem i ding-ding na prijelazu, pripremim fotić naciljam i nestrpljivo čekam..

Kad ono, eto kinder suprise s druge strane..

 

deltaneretve042.jpg

 

Eto Sarajlije kasni malo, kaj ti je to samo malo manje od dva sata..

 

 

deltaneretve046.jpg

 

deltaneretve050.jpg

 

 

I ode on iza zavoja..

 

 

E, sa reko imam dobrih 20-ak minuta dok brzi ode do Ploča, pa dok krene putnički..

Taman si oprao breskvu koju sam kupio kako bi Pfaff rekao od jednog ženskog čeljadeda uz Neretvu..

Naravno, zagrizao, i počelo se fino cijedit po rukama, kad ono opet ding-ding..

 

A u bananu, kaj je sad..

 

Brzo obrišem ruku i fotić u nju, kad eto..

 

deltaneretve051.jpg

 

deltaneretve052.jpg

 

 

Kako ga samo mali gari tuda, piči ko blesav..

Asea se s tim vagončeko igra kao da ga ni nema iza sebe..

 

I odoše oni put Metkovića..

 

deltaneretve054.jpg

 

deltaneretve055.jpg

 

 

Sad sam samo nastavio dalje do ušća Neretve u more, eto da znate kako i to izgleda..

 

deltaneretve057.jpg

 

 

Da se još samo nadovežem na breskve i uglavnom na ostalo voće..

Moja pretpostavka je bila da tu ima voća u izobilju i da je to veoma dostupno, ali se ispostavilo obrnuto..

Ustvari voća ima u izobilju, ali cifre su im malo betežne, kak bi rekli mi tu u mojem kraju..

Breskve od 12-20 kunića, lubendinja i po 5kn/kg, grožđe uvoz bboktepitajodkud najmanje 15 (a kunu se da je domaće, ma samo da mu kockice i znak hrvatska kvaliteta nisu na kožici) i tako, deru oni turiste pošteno..

A da imaju posla imaju, kod svakog štanda barem jedan auto, naravno staju samo egzotične registracije, jer lokalci ni u ludilu nebi kupili od njih..

Naravno kada trgovački lanci istu tu robu prodaju za barem 50% nižu cifru.. Kupujmo Hrvatsko..

Link to comment
Share on other sites

Ošo ja malo do Banje, malo mjestašce koje je udaljeno kojih 200-tinjak metara od istoimenog stajališta..

 

Popeo se opet na brdo, našao lijep vidikovac..

 

Pogled je ovakav..

 

deltaneretve061.jpg

 

 

Pored mosta je stajalište..

 

deltaneretve063.jpg

 

 

A eto i njega..

 

deltaneretve068.jpg

 

 

Nisam bio siguran dal bi vam bilo draže da je vagon il lokomotiva na mostu, pa sam okinuo obje fotke..

 

deltaneretve069.jpg

 

deltaneretve070.jpg

 

 

Zaštitni znak, plastenik..

 

deltaneretve071.jpg

 

 

Jedna u krupnjaku..

 

deltaneretve072.jpg

 

 

I jedan portret..

 

deltaneretve073.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ak ovo neznate kaj je i di je, onda mislim stvarno.. :rolleyes:

 

deltaneretve119.jpg

 

deltaneretve120.jpg

 

 

Ak baš netko nezna, eto mu idućih par sličica, možda mu posvijetli lampica.. :mrgreen:

 

deltaneretve121.jpg

 

deltaneretve122.jpg

 

deltaneretve124.jpg

 

deltaneretve118.jpg

 

 

Uz to naišao na jedan blokhaus..

 

deltaneretve116.jpg

 

Jedino kaj nije baš uz prugu, al nema veze..

 

 

I jedan mostić, učinil mi se zanimljiv..

 

deltaneretve117.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dobar prikaz ovog dalekog dijela naših željeznica, ali dosta zanimljivog, a da ti "Vladimir Nazor" smeta u kadru :po guzi:, drago mi je da si ga ipak slikao, sječa me na moje prvo putovanje trajektom prije 22 godine upravo tim trajektom.

Link to comment
Share on other sites

Zgodan putopis. :palac:

Nego, jesi li ti probao tamošnji specijalitet - brudet od jegulja i žabljih krakova? Ja sam ga jeo 2004. na putu za Koločep, u nekom restoranu kod Opuzena. Fantastično! :klopa:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

brudet od jegulja i žabljih krakova?

A i vi ljudi svasta jedete

Da probaš tu deliciju ne bi se toliko iščuđavao. :klopa:

A što bi tek rekao na Azijate koji spremaju jela npr. od žohara, crva i sličnih gadnih pojava?

Jednom smo (1966. na lokaciji Razbojište kod Virovitice) iz vica ispekli ražnjiće od zmije bjelouške i probali kako to sjeda na želudac. Ništa posebno. A žablje krake (pohane) probao sam još kao klinac i jeo sam ih više puta. Ukusno i zdravo jelo, podsjeća na mladu piletinu.

Upravo je jučer na TV dnevniku bila reportaža o natjecanju u kuhanju Neretvanskog brudeta od jegulja i žabljih kraka. Evo jednog recepta, skinuto s web stranice vinskacesta.ba (obrok je za 4 osobe):

Sastojci

- 1 kg jegulje

- 18 komada žaba (kraci)

- 0,2 kg luka

- pire od rajčica

- lovor

- sol

- ulje

- ocat

- paprike

Priprema

U neretvanskoj kotlači ili teći s debljim dnom treba kuhati 3 velike žlice miješana ili maslinova ulja, sitno sjeckan luk, 3 lovorova lista i više ljutih neretvanskih paprika. Sve dobro ispirijati, a zatim dodati 2 velike žlice pirea od rajčice, 1-2 velike žlice morske soli, 6 dl vode i staviti 1 kg jegulje isječene na blokove, te kuhati 25 do 30 minuta. Kada je jegulja već gotova dodaje se 18 komada žaba i 3 velike žlice octa. Sve se dobro prokuha. Brudet se ne smije miješati kuhačom, nego se kotlača-zdjela ili teća mora lagano okretati lijevo-desno. Servira se sa skuhanom palentom.

P.S. U svakom slučaju zdravija hrana nego u Mc Donald'su.

P.P.S. Ubit će me ivog, ali ovo je bilo jače od mene. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis Ivog, ta pruga mi inače djeluje egzotično.. Odsječena od ostatka mreže, a nemamo detaljnog izvjestitelja s nje kao što je za Istarsku prugu Pfaff.. :palac:

 

P.S. U svakom slučaju zdravija hrana nego u Mc Donald'su.

Psssssssssst!!! :po guzi: Mc Donald's je zakon! 8)

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Hehe, ma znam, ali sam mislio ono, vožnje u upravljačnici, filmići iz nje, onda Kolodvor xyz revisited 1.2.3.4. i to.. ;-)

 

@Stanley, kaj si probao stiropor? :mrgreen::lool

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Hehe, ma znam, ali sam mislio ono, vožnje u upravljačnici, filmići iz nje, onda Kolodvor xyz revisited 1.2.3.4. i to.. ;-)

No, pa za to imaš, meknimo, Povratak na južnu prugu.

 

A imaš negdje (ako se malo potrudiš tražiti) i dvodnevnu ekspediciju "Štacionaca" na jugu 'Rvacke

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

A imaš negdje (ako se malo potrudiš tražiti) i dvodnevnu ekspediciju "Štacionaca" na jugu 'Rvacke

Izgleda da sam našao, to bi trebalo biti to http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/8508-dubrovnik-ploee-metkovic/, a ima i jedan stari putopis sa te pruge http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/1995-kolodvor-ploee-i-metkovic-jako-puno-slika/, tako da taj dio HŽ-a baš i nije loše popračen s obzirom da baš i nije blizu.

Link to comment
Share on other sites

Vrag mu mater, pa to je pruga prema skladištu eksplozivnih sredstava u brdu istočno od Ploča. Samo ne znam gdje se nalazi onaj cestovni tunel dunno.gif

Cestovni tunel je stari uzani, parsto metara od novog kolodvora. Tunel je od normalnotračne pruge zapadno. Jadranska magistrala ide poviše njega, pa nije vidljiv. Tek kada se spustiš na lokalnu cestu dolje, onda se vidi.

Link to comment
Share on other sites

Vidi se da se kolosijek prema tunelu upotrebljava, možda znaš zakaj se tu voze? I još me zanima, jesi videl koju zmiju? (moje standardno pitanje za tebe 8))

Koliko znam, sada se to skladište ne upotrebljava. Koja je svrha tog skladišta bila? Bivša država je izvozila mnogo exploziva. Najpoznatiji je bio VITEZIT. Samo ime mu kaže da se nalazio u gradiću Vitez u središnjoj Bosni. Radi tvornice exploziva su i bile najžešće bitke u srednjoj Bosni između HVO i armije BiH. No, pustimo to. Osim toga, Čehosovačka je puno izvozila plastičnog exploziva. Uglavnom je sve išlo samo preko luke Ploče. Ostale luke na Jadranu nisu bile za to. Na jednoj temi sam pisao, da je tu bilo exploziva toliko, da ukoloko bi to explodiralo, do Mostara bi se osjetilo. Skladište nije bilo u brdu. Samo je prokopan tunel kroz brdo. Pruga je dolazila u jednu udolinu (vrtaču) okruženu brdima.

Link to comment
Share on other sites

Dobar prikaz ovog dalekog dijela naših željeznica, ali dosta zanimljivog, a da ti "Vladimir Nazor" smeta u kadru :po guzi:, drago mi je da si ga ipak slikao, sječa me na moje prvo putovanje trajektom prije 22 godine upravo tim trajektom.

Dobro da si ga ti :po guzi: da ga nisi ja bih ga, ali možda će on mene :po guzi: kada ovdje napišem da bih osobno bio više :ljut2 da mi :loko zasmeta u kadru dok slikam Vladimira Nazora.

 

brudet od jegulja i žabljih krakova?

 

A i vi ljudi svasta jedete :rigo::mrgreen:

slažem se...

 

 

Psssssssssst!!! :po guzi: Mc Donald's je zakon! 8)

samo ipak ne prečesto!

 

Inače, bravo za putopisca :jup

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Ajmo po redu s odgovorima..

 

ICE-3M - Ne kužiš sarkazam.. :mrgreen:

Impak sam i ja ljubitelj plovila..

 

nbucic - mali.paja ti odgovoril..

 

Stanley - nisam, držao sam se one druge, friška riba i to..

PPS - ipak te nebum ubil, dobro dođe malo zanimljivog skretanja s teme, na čemu sam ustvari zahvalan.. ;)

 

Bruno - voze samo lokalci vozilima s gumenim kotačima, da si malo prikrate put, inače na jednom dijelu nema više tračnica..

I ne nisam videl ni jednu.. :-D

 

Dinko, Dinko.. S/M

 

Portos - Fala + odgovor upućen prema ICE-3M

 

 

Aj bok, odo ja radit još jedan putopis, ovaj završim kad se vrnem.. :kul3

Link to comment
Share on other sites

Osim toga, Čehosovačka je puno izvozila plastičnog exploziva. Uglavnom je sve išlo samo preko luke Ploče. Ostale luke na Jadranu nisu bile za to. Na jednoj temi sam pisao, da je tu bilo exploziva toliko, da ukoloko bi to explodiralo, do Mostara bi se osjetilo.

 

Da na sekundu skrenem sa teme.

 

Nije li nekada doslo do zapaljenja voza negdje na otvorenoj pruzi koji je bio natovaren upravo Cehoslovackim plasticnim eksplozivom?

Da li sam ja nesto pomjesao ili pogresno cuo?

Koliko se mogu sjetiti, incident se desio negdje sjeverno od Mostara, nekada sedamdesetih???

Link to comment
Share on other sites

Da na sekundu skrenem sa teme.

 

Nije li nekada doslo do zapaljenja voza negdje na otvorenoj pruzi koji je bio natovaren upravo Cehoslovackim plasticnim eksplozivom?

Da li sam ja nesto pomjesao ili pogresno cuo?

Koliko se mogu sjetiti, incident se desio negdje sjeverno od Mostara, nekada sedamdesetih???

 

Dobro si čuo, Ela je negdje pisao o tome čini mi se u dijelu o BiH željeznicama.

U svakom slučaju događaj je istinit, a sad o detaljima bi trebalo potražiti po forumu malo.

Link to comment
Share on other sites

Moram ovog na brzinu završit pa zato ajmo na posel..

 

Iduća lokacija Opuzen..

 

deltaneretve147.jpg

 

 

Al tu ima jen problem, pogledajte iduće dvije slike..

 

Nizvodno..

 

deltaneretve149.jpg

 

 

Uzvodno..

 

deltaneretve148.jpg

 

 

Nema nikakvog mosta pomoću kojeg stanovnici Opuzena mogu prijeći Neretvu, time je putnički potencijal kolodvora Opuzen sveden na godišnji broj putnika koji mogu nabrojati djeca u predškoli..

Al mi je zato palo na pamet zašto se ne organizira kakav brodić koji bi vozio putnike iz Opuzena na drugu stranu potoka..

Dok se ne nađe kakav zamjenski način prelaska..

 

No, pustimo maštarije, evo stvarnosti..

 

deltaneretve150.jpg

 

deltaneretve154.jpg

 

deltaneretve159.jpg

 

deltaneretve161.jpg

 

 

Na kolodvoru..

 

deltaneretve164.jpg

 

 

Odee put Ploča..

 

deltaneretve168.jpg

 

 

Ovaj se vraća za Metković, slikano između Komina i Ploča..

 

deltaneretve174.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...