Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Tramvajem do aviona: Bandić će graditi tramvajsku prugu do aerodroma

• Please log in to reply
742 replies to this topic

Poll: Anketa: tramvaj do aerodroma (124 member(s) have cast votes)

Da li ste za navedeni prijedlog?

1. Da, posve (39 votes [31.45%])

Percentage of vote: 31.45%

2. Voted Da, ali NE u ovom obliku, već samo kao LGŽ ili metro (68 votes [54.84%])

Percentage of vote: 54.84%

3. Ne, apsolutno sam protiv (17 votes [13.71%])

Percentage of vote: 13.71%

Vote Guests cannot vote

#1 Forumas

Forumas
  • Članovi
  • 737 posts
  • Joined 20.11.2007.
  • LocationZagreb

Posted 13.05.2011. - 15:10

Izašao je danas u Nacionalu vrlo zanimljiv članak pod ovim nazivom, prenosim:
http://www.nacional....gu-do-aerodroma
13.05.2011. / 12:57
Autor: Nacional.hr
Tramvajem do aviona: Bandić će graditi tramvajsku prugu do aerodroma
"Ljudi bi sjeli na tramvaj na Trgu bana Jelačića i dopeljali se do zračne luke. Mi nemamo podzemnu željeznicu, ali ćemo imati tramvaj", izjavio je Bandić

Milan Bandić gradonačelnik Grada Zagreba danas je u intervjuu za Radio 101 izjavio kako buduću Zračnu Luku Zagreb planira povezati tramvajem. Prema njegovim riječima nova tramvajska ruta trebala bi ići od Kvaternikovog trga kroz Heinzelovu ulicu, Radničku cestu, preko Domovinskog mosta i onda uz buduću auto cestu Zagreb - Sisak sve do Zračne luke.

"Ljudi bi sjeli na tramvaj na Trgu bana Jelačića i dopeljali se do zračne luke. Mi nemamo podzemnu željeznicu, ali ćemo imati tramvaj", izjavio je Bandić ali nije spomenuo koliko će ta investicija koštati i koliko bi vožnja od središnjeg Zagrebačkog trga do Zračne luke trajala.

Eto, forumaši, to bi bio taj preneseni članak, pa me zanimaju vaša mišljenja o tome!
Pa da ja prvi odmah iznesem svoje načelno mišljenje: kao prvo bojim se da je to opet samo neka predizborna retorika, da od toga neće biti ništa. Dalje, pitanje što je zapravo u originalu on i rekao, jer novinari često nešto iskrive.
Sama ideja o KONAČNOM stavljaju u funkciju trase preko Heinzelove me jako VESELI, ali uz veeeliku ogradu, a to je da smatram da je LUDOST ovdje provoditi tramvaj i to ovakav uskotračni i relativno spori tramvaj! <_< I to pogotovo ako će služiti kao veza do aerodroma! Definitivno bi bilo primjereniji METRO, ili bar "LGŽ", ili čak obični vlak.
Dalje, izgleda da je ovo definitivan KRAJ bilo kakve ideje o zagrebačkom metrou ili bar LGŽ-u, jer ako se doista izgradi ova tramvajska pruga na toliku udaljenost, onda očito još goodinama nema ništa od razvoja nekog drugog tračničkog sustava većeg kapaciteta i brzine! Naime, baš je ovaj koridor mogao poslužiti kao "nukleus" za početak uvođenja i razvoja takvog LGŽ-a ili (još bolje) - metroa!
I još bih za zaključak dodao nešto: kakav god tračnički sustav išao do aerodroma, on bi se MORAO produžiti do Velike Gorice, tek bi u tom slučaju dobio puni smisao, a izgleda (na žalost) da Bandić o tome niti ne razmišlja... :rolleyes:
Molim dakle komentare, te glasajte na gornju anketu!

#2 DB

DB
  • Članovi
  • 11,543 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 13.05.2011. - 15:28

Dovoljno je samo spojiti Bandića i Radio 101, pa da se takva vijest može mirne savjesti baciti u smeće. Posted Image

#3 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,622 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 13.05.2011. - 16:25

Molim dakle komentare, te glasajte na gornju anketu!

U anketi nisam sudjelovao jer nedostaje jedna od mogućih alternativa: prigradska željeznica normalnog kolosjeka.
Komentar? Bandić je potpuno otkačio i priča ludorije. Ako će netko nešto i graditi, to zasigurno neće (više) biti on.
Od love koja je zamrčena na WC-ima i sličnim pothvatima neka gradi tramvaj u Poganoj Vlaki.
Serija 05 je zakon!

#4 sutla

sutla
  • Članovi
  • 972 posts
  • Joined 01.12.2007.
  • LocationZagreb

Posted 13.05.2011. - 16:44

Ja sam apsolutno za to da se tramvaj potegne do zračne luke, samo tamo nebi smjeli voziti ovi limitirani, bilo bi dobro da se napravi i tridesetak novih koji bi išli oko 120 km/h za tu liniju. Čak bi se dalo izvesti, predpostavljam da unutar grada budu limitirani na 50 a kad izađu na pustopoljinu da oderu 120, u današnje doba se vjerojatno nešto tako da napraviti, možda lupam gluposti. Evo, ako se kom stručnijem da odgovoriti molio bih da mi kaže dal je takva stvar moguća.

#5 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,622 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 13.05.2011. - 17:45

Ja sam apsolutno za to da se tramvaj potegne do zračne luke, samo tamo nebi smjeli voziti ovi limitirani, bilo bi dobro da se napravi i tridesetak novih koji bi išli oko 120 km/h za tu liniju. Čak bi se dalo izvesti, predpostavljam da unutar grada budu limitirani na 50 a kad izađu na pustopoljinu da oderu 120, u današnje doba se vjerojatno nešto tako da napraviti, možda lupam gluposti. Evo, ako se kom stručnijem da odgovoriti molio bih da mi kaže dal je takva stvar moguća.

Nisam stručnjak, ali tramvaj na metarskoj pruzi da vozi 120 km/h... :roll:
Serija 05 je zakon!

#6 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,627 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 13.05.2011. - 18:01

Za Bandića bi bilo bolje da najprije dovrši sve ono šta je započeo i nikad dovršio do kraja, a onda da ispuni svoja ranija obećanja. Nakon toga može ići graditi tramvaj prema aerodromu i ostale slične ludorije :roll:

#7 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,662 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 13.05.2011. - 19:32

Nakon toga može ići graditi tramvaj prema aerodromu i ostale slične ludorije

Može graditi što hoće, dapače, ali u prugastom odijelu.

#8 Portos

Portos
  • Moderatori
  • 10,575 posts
  • Joined 01.12.2005.
  • LocationZaprešić, Hrvatska

Posted 13.05.2011. - 20:51

Već smo raspravljali o pruzi do Plesa. Koridor postoji i pruga ne bi bila preskupa jer nema rekonstrukcije ulica za njenu gradnju. Da se mene pita tim bih koridorom provukao tramvaj na 1435mm kakvoga će Končar imati za koju godinu. Tramvaj bi bio dvosmjeran i vozio do Kvatrića, a remiza bi mu bila negdje u Gorici. Moguće je napraviti i metarski kolosijek i za početak se spojiti sa postojećom prugom kod Savišća. I pruga bi mogla biti jednokolosiječna kao u Osijeku uz mogućnost izgradnje i drugog kolosijeka naknadno. Samo sumnjam da će to biti građeno dok je Bandić gradonačelnik.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

#9 veky

veky
  • Članovi
  • 149 posts
  • Joined 24.06.2009.
  • LocationZagreb

Posted 13.05.2011. - 21:18

U anketi fali odgovor "Irelevantno". Evo, zamislimo da ja pitam "Jeste li za to da se napravi tramvajska pruga za Sljeme?" :-D Kad bi bilo fizikalno moguće, financijski izvedivo, i u skladu s vrijednosnim stavovima ljudi, pitanje bi možda imalo smisla. Ovako jednostavno nema, baš kao ni tramvaj do aerodroma. To je takva znanstvena fantastika da je čak metro realnija opcija. A zapravo je najrealnije da nam svima daju raketne motore na ramena, pa se vozimo kud hoćemo. :-D

Shvaćam zanimljivost rasprava o prometnim kulama u zraku u Zagrebu, ali činjenica je da treba smanjiti kriterije. Ne možemo napraviti 200m pruge za spoj Zvonimirova-Maksimir (davna "Sjajna ulica II"), što nam definitivno treba i čak bismo mogli skucati novac da imamo svega ostalog, tako da rasprava o kilometrima vangradske pruge s aerodromom kao odredištem djeluje stravično besmisleno.
~Veky

#10 DB

DB
  • Članovi
  • 11,543 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 13.05.2011. - 23:51

Pa ak može Shinkansen ... Posted Image

#11 Prakticar

Prakticar
  • Moderatori
  • 8,855 posts
  • Joined 19.09.2005.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 13.05.2011. - 23:57

Opet je netko maricu pušio... :kul

#12 Vedran Zeman

Vedran Zeman
  • Članovi
  • 4,183 posts
  • Joined 17.10.2005.
  • LocationKloštar Podravski

Posted 14.05.2011. - 00:15

Pa ak može Shinkansen ... Posted Image

Shinkansen vozi tračnicama s razmakom od dvije konjske guzice. :kul3
Uskotračne pruge idu do nekih 160 km/h, ako su dobro složene, a nagibnjak iz Australije je postavio rekord od 210 km/h (redovno vozi do 160).
Jedino sumnjam da NT2200 može brže od ~80 km/h i bez blokada, no to bi Portos mogao detaljnije izložiti.

Metro über (unter) alles! :kul3

#13 Prakticar

Prakticar
  • Moderatori
  • 8,855 posts
  • Joined 19.09.2005.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 14.05.2011. - 00:19

Mogu i ja. Testiran je na 80 i nešto, ali toliko ne smije voziti jer nije konstrukcijski predviđen. Možda bi mogao s drugim reduktorima i eventualno jačim motorima.

#14 DB

DB
  • Članovi
  • 11,543 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 14.05.2011. - 00:21

Opet je netko maricu pušio... :kul

Posted Image
K vragu i Interplet - znam da sam davno pročital u nekoj brošuri da su prve varijante vozile po metarskom kolosijeku, a da su kasnije prešli na normalni ... Posted Image

#15 DB

DB
  • Članovi
  • 11,543 posts
  • Joined 23.10.2009.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 14.05.2011. - 00:25

...
Jedino sumnjam da NT2200 može brže od ~80 km/h i bez blokada ...

I? Gde je problem?
Velikogorička cesta je limitirana upravo na tu brzinu. Posted Image

#16 tram4

tram4
  • Moderatori
  • 11,020 posts
  • Joined 31.10.2007.
  • LocationZagreb

Posted 14.05.2011. - 01:45

Bandić je opet bio na ribičiji, samo sumnjam da će ovak put nekoga upecati na tu foru.
Naravno, da sam za da se pruga napravi do aerodroma ili do V. Gorice, i svakako sam za da to bude baš tramvaj na metarskom kolosijeku, potpuno jednak onome što vozi danas po Zagrebu.
Nema razloga da to nebude potpuno isti TMK 2200, ne treba ići ništa brže od 70 km/h, dobrom regulacijom prometa i semafora bi se do aerodroma moglo stići u sasvim razumnom roku, i bolje da vozi tramvaj do aerodroma, a ne neki super brzi prijevoz da se ljude malo nauče planirati samim time da budu organiziraniji. A i sporiji prijevoz je sigurniji i nekako prirodniji ali to je druga tema.
U svakom slučaju, Bandić bi trebao neku novu foru izmisliti, ili možda napokon početi nešto raditi i manje muljati ali za to je nažalost prekasno. Najbolje bi bilo da napravi tramvaj do Remetinca, taman bi to stigao napraviti prije nego što ponosno doveze prvi tramvaj u Remetinec i tamo ostane barem 10 godina.

#17 Prakticar

Prakticar
  • Moderatori
  • 8,855 posts
  • Joined 19.09.2005.
  • LocationSveta Nedelja

Posted 14.05.2011. - 08:52

Kad sam ja rekao da bih tramvaj do Samobora, svi su se smijali. Ovo je slično. (Mislim na Goricu i aerodrom, ne Remetinec :D )

#18 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,622 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 14.05.2011. - 10:02

Kad sam ja rekao da bih tramvaj do Samobora, svi su se smijali. Ovo je slično.

Tramvaj do Samobora meni se čak čini manje nesuvislom idejom.
Na liniji za aerodrom, ako bi vozio tramvaj, u sastavu garniture morala bi biti i prtljažna kola. Pokušavam zamisliti mog bratića iz Vancouvera sa suprugom i njihovih nekoliko koferčina u NT2200, to bi bio spektakl. :mrgreen:
A koliko bi bilo takvih putnika i kakve bi gužve nastale kad se spusti neki jumbo...

Edited by Stanley, 14.05.2011. - 10:04.

Serija 05 je zakon!

#19 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,627 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 14.05.2011. - 10:21

A koliko bi bilo takvih putnika i kakve bi gužve nastale kad se spusti neki jumbo...

Da, svi ce oni k'o ludi od srece pojuriti u Bandicev tramvaj :mrgreen:
A ako bas i pojure, izmislit ce Bandic i nove tramvaje u tandemu ;-)

#20 MrOchse

MrOchse
  • Članovi
  • 690 posts
  • Joined 29.07.2009.
  • LocationRijeka

Posted 14.05.2011. - 11:50

ma zašto se ne napravi rekonstrukcija već postojeće pruge prema ranžirnom i sesvetama i da se napravi stanica s druge strane aerodroma i pothodnik sa stanice ispod aerodroma do terminala, mnogo manje posla, a mnogo bolja povezanost, samo da se završi "broken žitnjak bridge" kako ga google earth naziva i da se malo poveča brzina na toj pruzi bar na 120 i onda može novi prigradski 6112 vozit do gorice u 20 minutnom intervalu i onda iz gorice preko aerodroma čulinca maksimira opet na glavni ili obrnutno...

Neki su otišli predaleko da bi tamo tek na kraju shvatili da nisu ni krenuli...

lijevi_zps9ef74380.gifsrednji_zpsad9ecb4c.gifsrednji_zpsad9ecb4c.gifdesni_zpsbf3fbf91.gif

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users