Jump to content

6 presjedanja za putovanje dugo 300 km..


ivog

Recommended Posts

6 presjedanja, pitate se sad, kako je to moguće u samo 300 kilometara dugom putovanju. Ustvari 8 puta sam presjedao ako računam i korištenje automobila do/od krajnjih stanica.

 

No krenimo ispočetka, bio sam u Istri i trebalo je nekako doći u Zagorje.

 

Po glavi su mi se motale razne kombinacije, od aviona iz Pule, pa vlaka iz Pule. Al trebalo bi onda nekako doći i do Pule, avion mi je prerano, jer bi morao krenuti kasno ponoći prema aerodromu, tako da je ta kombinacija otpala.

 

Odlučio sam ići busom iz Poreča pa s njim do Rijeke, a dalje pretpostavljate vlakom.

 

Došao sam na autobusni kolodvor u Poreču i najkomičnija stvar u svemu tome je da taj bus s kojim sam išao do Rijeke ide za Zagreb.. :mrgreen:

Naravno nekome tko nije railfan neznam dal bi uspio objasniti zašto nisam išao direkt za Zagreb već se patio s presjedanjima i slično..

Ali, vjreovali ili ne, da sam išao busom do Zagreba, da bi stigao kući sat do dva prije nego da idem iz Rijeke vlakom.

Tako da i nije neka prevelika razlika. Bus stiže u Zagreb oko 12:40, recimo da i stigne na vrijeme u Zg, da idem s njim do autobusnog teško da bi stigao na vlak u 13h, eventualno da se skipam kod Lisinsko pa nabrzaka kroz pothodnik, pa kupit kartu i trk na vlak. Znači uzmimo realno da bi stigao na onaj u 14h. A ovako ako idem vlakom iz Rijeke stižem na onaj vlak u 15, znači na kraju razlika bi bila samo 1 sat. A propustiti priliku da se opet provozam riječkom prugom, nema šanse, taj jedan sat mi ništa ne znači. Ima tu još jedna caka, ova kombinacija bus + vlak od Rijeke na kraju ispadne jeftinija, znači dvostruko zadovoljstvo. :mrgreen:

No dobro, nisu sad tu u pitanju milijuni, al taman da si kupiš nekaj za pod zub u Rijeci.

 

Slika s puta do Rijeke nemam.

 

Put je prošao ugodno, bus je bio napol pun.

Viđao sam prugu na par lokacija, ali ništ od slika, nije bilo nikakvog vlaka, tak da mi nije bilo zanimljivo fotkati.

 

Bus s kojim sam dopičio do Rijeke.

 

IMG_3530-1.jpg

 

 

Zatim izložbeni primjerak na kolodvoru..

 

IMG_3531.jpg

 

 

Došao sam na kolodvor, ajde nekih 1h prije polaska vlaka. Reko idem kupit kartu pa da u miru moku neš bacit u kljun i malo vidjet kaj ima na kolodvoru. Al blagajna u Rijeci ne radi non-stop, samo rade neko vrijeme prije polaska vlaka. To me iznenadilo, kolodvor u velikom gradu, pa im blagajna barem preko dana ne radi non-stop.

Otišao sam malo skratit vrijeme van na perone.

Hmmm, nije baš bilo prizora za fotkati.. :ceka:

 

Zato sam se naslikal jedinog objekta na kolodvoru iz 105 kuteva..

 

IMG_3533-1.jpg

 

IMG_3543-1.jpg

 

IMG_3537.jpg

 

IMG_3542.jpg

 

IMG_3535-1.jpg

 

IMG_3547-1.jpg

 

IMG_3544.jpg

 

Nemojte mi zamjeriti na hrpi sličnih fotki, ipak vidim žutku svakih nekoliko godina, tak da, moram se malo izguštati..

Link to comment
Share on other sites

Teta je otvorila blagajnu i kupio sam kartu do Velike Vesi i to s ICN-om.. :mrgreen::lool

 

Usporedno s tim, doznao sam da su radovi na pruzi između Škrljeva i Lokava, tako da taj dio ćemo morati s busom.

 

Uvaljao sam se u zadnji vagon, no dobro mogu reći i drugi, da ne ispadne kako vlak ima nešto puno vagona..

 

Za vagonaše..

 

IMG_3548-1.jpg

 

 

Eh, onda mi je zapalo u oko kako je kolodvoru potrebno malo faceliftinga..

 

IMG_3549-1.jpg

 

 

Isto to bi mogao reči i za vagon, nije baš u reprezentativnom stanju kaj se tiče čistoće.

 

Krenuli smo na sekund točno.

 

Sad par sličica s puta do Škrljeva..

 

IMG_3551.jpg

 

 

Eh i taman mi je došel kondukter kad smo prelazili kroz onaj zanimljiv dio iznad Delte ak sam dobro zapamtio kak se kaj zove u Rijeci.

 

IMG_3554.jpg

 

IMG_3556.jpg

 

 

Eh ti stupovi..

 

IMG_3557.jpg

 

IMG_3558.jpg

 

 

Filmić s puta, je da je kratki, al kaj se tu more..

 

 

 

I tak u vožnji dugoj desetak minuta smo bili primorani premjestiti se u cestovno kotrljalo.

Slikal baš i nisam u Škrljevu, jer ko bi teglil stvari, ovo i ono i još slikal, nejde to skupa.

 

Al zato atmosfera iz busa..

 

IMG_3563.jpg

 

Vozili smo se onak, kak se to zna zgodno reči "cijedila se mast iz busa".. :ves:

 

Kroz nekih pol sata smo bili u Lokvama.

 

Naše vozilo..

 

IMG_3564.jpg

 

Kak je velik, ne stane mi u objektiv. 8)

Link to comment
Share on other sites

Na kolodvoru nas je čekala kompozicija s 3 vagona. Od zadnjeg prema prvom: Aeelt, Bee i Beemt.

 

Nekak sam imal volju biti u Bee, vozil sam se u njemu jedamput i to samo <10 minuta, pa sam htel i to sprobati, onak pošteno.

Al svi kupei su bili zauzeti, pa sam došao do Beemta, e tu sam rekel bemti u tom se nebum pelal i rekel kaj mi prostaje nego se voziti u Aeeltu. :ves:

 

Svi su ga izbjegavali, ono prvi razred, kaj budem dalje pričal, tak da se čak 4-vero ljudi uguralo u njega.

Naravno moram napomenuti da je ovo ubrzani vlak, tako da su svi vagoni drugi razred.. :hehe:

 

Čekali smo pokret, kad dođe u kolodvor jedan vlak..

 

IMG_3565.jpg

 

 

Još jedna slikica..

 

IMG_3566.jpg

U ćošku je ona Pfaffova..

 

 

Iduću fotku ne bi stavljao iz estetskih razloga, ali nažalost zbog inih događaja nećemo više vidjeti ovu lokomotivu u prometu..

 

IMG_3567.jpg

 

 

I nakraju je još taj vlak otišao ispred nas.

 

Unutrašnjost u Aeeltu..

 

IMG_3568.jpg

 

 

Putem smo sreli par teretnjaka, koji su čekali da se otvori pruga prema Rijeci.

Vidio sam još kako i čiste pružni pojas od raslinja, drveća i slično, te ako se ne varam označava se i granica posjeda.

 

Stigli smo i do Moravica..

 

IMG_3573-1.jpg

 

 

Opet vidim 007..

 

IMG_3571-1.jpg

 

Tu se ukrcalo dosta ljudi, najviše radnika i učenika.

Radnici su kolko sam skužio nekakvi djelatnici HŽ-a.

Jedan od radnika je bio malo veseliji, uz to kaj je vrlo često glasno urlikao, psovao, često je i lupao po stoliću u Aeeltu svom snagom. I tako cijelo vrijeme, žena koja je putovala iz Rijeke, preselila se dalje u vagonu, zbog neugodnosti koje je izazivao taj tip. Zatim je svakome radniku nešto posprdno dobacivao il onome tko je prolazio.

Pa je onako teturav ustao i u prolazu između sjedala pokušavao zapaliti cigaretu. Prvo mu nitko nije htio dati upaljač, al ga je valjda sam od nekud isčupao. Taman mu dođe kondukter. Dobro ga je zašpotao, htio mu je uzeti i godišnju kartu, pa se ovaj smirio.

Taman smo i mi ulazili u Ogulin.

Ajmo još jedno presjedanje.

 

IMG_3574.jpg

 

Iznenadila me čak i poveća gužva. Lijevi nagibnjak je za Split, desni za Zagreb. Prometnik stoji na peronu i upućuje ljude kuda moraju ići. Nisam uspio previše slikati, osim ove jedne slike, ništa drugo, bilo mi je jako nezgodno zbog stvari. Kondukterka je čekala na ulazu, te pitaka ko ide za Zagreb i odmah nas utjeravala u vlak na prva vrata. Uđem u vlak, kad ono šok. :huh:

Nagibnjak je pun. Prođem u drugi vagon, kak i piše na karti i tam sjedi neka ženska. U Rijeci sam vidio da bi trebao sjediti sam, al valjda se preselila, da sama sjedi. Pa sam se zasjeo k nekoj curi u onaj separe kakti bi rekli. Popunjenost je garant bila 75%. Moram priznati da nagibalo stvarno praši tam po zavojima između Ogulina i Karlovca, stvarno užitak se voziti. Definitivno najbolji dio je kad spiči tam prije Zagreba onak opako, baš sam se veselil tome, jer tu u Zagorju nebute vidli.. :mrgreen:

 

Malo smo kasnili u Zagreb, moral sam već oko zelenog mosta na stratešku poziciju uz vrata da budem prvi, pa da samo iskočim i trčim prema zagorskom cugu.

Moram priznati da sam moral pošteno se zaletiti, jer sam ušao u vlak možda minutu-dvije prije polaska.

 

Uvalil sam se u tipični zagorski vagon Bt.

 

U Zaboku me dočekalo još jedno čudo tehnike.. Makozlin 028

Baš me ugodno iznenadilo.

 

Sjedala udobna, baš sam zadovoljan s njim.

 

I jedna slika 028 u Velikoj Vesi..

 

IMG_3575-1.jpg

 

 

I to je to, kratko - slatko.. :ves:

Link to comment
Share on other sites

čudno da je beemt vozio iz rijeke, ja sam oduvijek s njim htio ići u ili iz rijeke jer ima velike panoramne prozore i normalne zavjese kojima si mogu regulirat sunce i pogled... bio 1. ili zadnji totalno nebitno, a između ostaloga ima i utičnicu pod nogama... :P

Neki su otišli predaleko da bi tamo tek na kraju shvatili da nisu ni krenuli...

Link to comment
Share on other sites

Nakon silnih presjedanja si se ipak uspio dokoturati od Žutke do Macose. I usput napraviti puno lijepih fotki i složiti simpatičan i duhovit putopis ... bravo !!! :palac:

Link to comment
Share on other sites

Fala, fala..

 

Ovo putovanje me samo podsjetilo da moram podhitno bar još jedamput doći na ovu prugu pa se provozati ovim dijelom koji sam preskočio busom. Naravno u vagonu u kojem možeš otvoriti prozor. Dakle glava van i uživancija. :D

Link to comment
Share on other sites

Baš si lijepo to složil, onak u svojem stilu. :palac:

 

Čudno mi je da nisi poslikal i tipični zagorski vagon. Ipak su i oni na izdisaju. ;)

 

Danke, danke..

 

Da sam naslikaval vlak, bi mu odmah mogel i mahati na odlasku.. :mrgreen:

Nije bilo cajta za naslikavanje, a i htel sam si naći mjesto za sjesti..

 

 

Fino, kak reče Seabral, duhovito.. :)

 

:D Fala, fala, trudim se.. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...