Jump to content

Po Dubrovniku – zgorun, zdolun i okolo


Pfaff

Recommended Posts

Najbolja supruga na svijetu dobavila se opet neke aktivnosti u Dubrovniku. Ja sam joj sugerirao da se odveze vlakom 900 i nagibnjakom do Splita, ali se pokazalo da u nastavku nema nikakve veze za Dubrovnik osim da čeka jedan od onih autobusa koji ionako ujutro kreću iz Rijeke. Ostala je tzv. "solucija Emina" (ja kofer nosim njen) tj. najbolji suprug na svijetu je potkurblao Pfaffmobil i jedne srijede ujutro opalio vožnjicu po pustoj i praznoj Dalmatini sproću Ravče, Vrgorca, Škulje, doline Neretve, Neuma i najljepše 'rvacke tvrđave.

 

Sve je prošlo bez problema i evo Vašeg izvjestitelja kako pozira s mostom nazvanim po živahnom starčiću F.T. u pozadini (zaključili smo da je na Lapadu kava vjerovatno nešto jeftinija nego u Gradu)

 

ZicaraDubrovnik001.jpg

 

Vrijeme je bilo prekrasno, plavo nebo, sunce je zlatnim bojama polijevalo krajolik, a meni je (ofkors) upala u oči tvrđava "Imperijal" na Srđu i novoobnovljena žičara.

 

ZicaraDubrovnik002.jpg

 

ZicaraDubrovnik003.jpg

 

Za one koji ne znaju: U Dubrovniku su fenomenalno sredili promet tako da moraš obavezno pogledati ljepote grada dok tražiš neki jeftiniji parking. Kad sam napokon riješio taj problem, oteturao sam na zasluženi odmor.

 

ZicaraDubrovnik004.jpg

 

Četvrtak ujutro – odmoren, naspavan i svježe napunjenih baterija krenuo sam pogledati kako izgleda obnovljena dubrovačka žičara.

Mlađahni šegrti Jurja Dalmatinca dovršavaju radove na Minčeti

 

ZicaraDubrovnik005.jpg

 

Srećom dosta dobro poznajem Grad pa sam izračunao da mi je najblaži uspon od Pila do donje stanice žičare cestom iza zidina.

 

ZicaraDubrovnik006.jpg

 

Povremeni pogled ka cilju osigurava pravilnost smjera kretanja

 

ZicaraDubrovnik007.jpg

 

Fortifikacijski objekti Dubrovnika su zbila impozantni (znam da malo oftopičarim, ali se nadam da će me zaštiti admin koji samnom dijeli ovo oduševljenje)

 

ZicaraDubrovnik008.jpg

 

ZicaraDubrovnik009.jpg

 

Osmatračnica ili ćenifa, pitanje je sad...

 

ZicaraDubrovnik010.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Blagim usponom dovukao sam se do vatrogasne postaje odakle puca p...ogled na donju stanicu žičare. Osim što su ju ušminkali, nije se ni za dlaku promijenila otkad su ju sagradili 1969. godine.

 

ZicaraDubrovnik011.jpg

 

Pogled uzbrdo

 

ZicaraDubrovnik012.jpg

 

Iako je žičara u rukama privatnog poduzeća, kabine imaju (manje-više) tradicionalnu žuto-narančastu livreju dubrovačkog javnog prijevoza

 

ZicaraDubrovnik013.jpg

 

ZicaraDubrovnik014.jpg

 

ZicaraDubrovnik015.jpg

 

Malo zadihan, ali zadovoljan polučenim, našao sam se pred donjom stanicom žičare. Manje-više je jednaka kao i prije osim što su ju ušminkali do bola

 

ZicaraDubrovnik016.jpg

 

Ako još uvijek niste sigurni...

 

ZicaraDubrovnik017.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Narančasta teta u ovoj nazubljenoj torti prodaje ulaznice

 

ZicaraDubrovnik018.jpg

 

A vidi se i po kojoj cijeni. Jedino mi nije jasno zašto kažnjavaju dragovoljce koji su spremni jedan smjer odraditi pješke? Pa još i s maloljetnicima u teglju?

 

ZicaraDubrovnik019.jpg

 

Karte su, ako ništa drugo, zgodno dizajnirane...

 

ZicaraDubrovnik020.jpg

 

Kao što ste mogli vidjeti iz prethodnih fotografija, ja sam svoj dolazak tempirao tako da mogu ispratiti gondolu iz stanice i slikati ju na putu gore (Mrgreen.gifNervoza.gifMrgreen.gif) što znači da sad imam na raspolaganju svo vrijeme svijeta za detaljnu fotoobradu donje stanice.

Žičara je izvorno sagrađena 1969. godine (ja sam se prvi put vozio 1972.)

 

ZicaraDubrovnik021.jpg

 

A ovo su supotpisnici obnove

 

ZicaraDubrovnik022.jpg

 

U međuvremenu mi je pogled pao na jedan od pogona najlukrativnijeg dubrovačkog poduzeća – parkrirališta. U odnosu na derikožni sustav kojeg je onomad zavrtila ona Hercegovka, Bandić i moj Obi su male bebe i šeprtlje. Parkiranje se plaća od 0 – 24, a cijene se kreću od 5 – 15 dlakavaca po satu.

 

ZicaraDubrovnik023.jpg

 

Zanimljivo – javno izvješene dokumente ovakve vrste se rijetko sreće (iako se slažem s praksom). Potpisan je inicijator obilaznice Bibinja

 

ZicaraDubrovnik024.jpg

 

ZicaraDubrovnik025.jpg

 

ZicaraDubrovnik026.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ako potrošać padne skupa s kabinom, može se žaliti prema priloženom naputku VidBudale.gif

 

ZicaraDubrovnik027.jpg

 

Sad malo infrastrukture

 

ZicaraDubrovnik028.jpg

 

Ovdje se vrši uklizba kabine na dolazni položaj

 

ZicaraDubrovnik029.jpg

 

ZicaraDubrovnik038.jpg

 

Gore nosivo uže, a dolje pogonsko. Utezi za zatezanje nosivog užeta su u donjoj etaži stanice (nažalost, nije bilo moguće doprijeti do tamo)

 

ZicaraDubrovnik030.jpg

 

ZicaraDubrovnik031.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Osim mjesečnih i tjednih, vrše se i dnevni pregledi opreme i uređaja. Na kabinu se osobno popeo gospar Pavo Tomašić, glavni inženjer

 

ZicaraDubrovnik032.jpg

 

ZicaraDubrovnik033.jpg

 

ZicaraDubrovnik035.jpg

 

ZicaraDubrovnik036.jpg

 

Da baš stalno ne buljim u čovjeka, osvrnuo sam se i na kokote na susjednoj kući.

 

ZicaraDubrovnik034.jpg

 

Balize

 

ZicaraDubrovnik037.jpg

 

Sve je neopisivo uredno. Dok sam se motao onuda, jedna je teta neumorno i neumoljivo glancala sve čega se uspjela dohvatiti. Ovo je ćenifa za osoblje koja se koristi i za osobe s poteškoćama u kretanju. Običan svijet može ćenifirati tek na gornjoj stanici.

 

ZicaraDubrovnik039.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Došao je i trenutak polaska. Bilo nas je samo dvoje, ali je žičara krenula točno na vrijeme. Veli mi voditelj da po ljeti bude fila skroz do Vatrogasnog doma.

Eto me na platou tvrđave "Imperijal". Žao mi je da LL nije samnom – ovo bi bio izazov...

 

ZicaraDubrovnik040.jpg

 

Par riječi o tvrđavi na japanskom

 

ZicaraDubrovnik041.jpg

 

Slava im i hvala!

 

ZicaraDubrovnik042.jpg

 

U tvrđavi uređen je mali spomen muzej herojskoj obrani tvrđave i Dubrovnika. Ovo je ulaznica – 20 dlakavaca, aboridžani besplatno (to je inače dubrovačka praksa)

 

ZicaraDubrovnik043.jpg

 

Uglavnom ostaci ubojnih sredstava i nešto fotografija

 

ZicaraDubrovnik044.jpg

 

Po ovom stubištu popeo sam se na krovnu taracu tvrđave (Inače je tvrđava u jako lošem stanju i sve prokišnjava pa su donje etaže pune vode. Navodno će golferi kad osvoje vrh Srđa, uložiti goleme novce u kvalitetnu obnovu)

 

ZicaraDubrovnik045.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Grad

 

ZicaraDubrovnik046.jpg

 

Lapad i Elafiti

 

ZicaraDubrovnik047.jpg

 

Po ovoj serpentinastoj stazi su tijekom opsade Dubrovnika svakodnevno donosili opskrbu braniteljima "Imperijala"

 

ZicaraDubrovnik048.jpg

 

Stara gradska luka, tvrđava sv. Ivana i kabina žičare na pozadini ljeskavog mora – čisti razglednički kič! Krepah.gif

 

ZicaraDubrovnik050.jpg

 

Spuštam se natrag.

 

ZicaraDubrovnik051.jpg

 

Među izloženim fotografijama nalaze se i dvije koje prikazuju razaranja infrastrukture žičare. Ovo je gornja stanica...

 

ZicaraDubrovnik052.jpg

 

... a ovo jedna od kabina. Što je najbolje, ja imam negdje dvije slike istih prizora koje sam snimio negdje 2007., ali ih nikako ne uspijevam pronaći.

BTW, ostaci izvorne užadi još leže na tlu ispod trase žičare.

 

ZicaraDubrovnik053.jpg

 

Još malo "Imperijala". Mnijem da je ovo bilo podoficirsko boćalište Roll.gif

 

ZicaraDubrovnik054.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pogled prema jugoistoku

 

ZicaraDubrovnik055.jpg

 

Mali amfiteatar u sklopu gornje stanice.

 

ZicaraDubrovnik056.jpg

 

Pogled u suprotnom smjeru. Gornja stanica je, za razliku od donje, nanovo sagrađena.

 

ZicaraDubrovnik057.jpg

 

Lokrum. Omiljeno odredište turista. Navodno je svratio i onaj engleski jebiuragan od kralja kad se vraćao iz križarskih ratova.

 

ZicaraDubrovnik058.jpg

 

Osim gornje i donje stanice, žičara ima i jedan stup negdje u gornjoj trećini trase. Stup je začudno preživio ratnu frku.

 

ZicaraDubrovnik059.jpg

 

Tipična kanta za smeće

 

ZicaraDubrovnik060.jpg

 

Tipična klupa. Malo je popuhivalo pa je bilo mrzlo za rep...

 

ZicaraDubrovnik061.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ćenifa za posjetitelje i vaš vjerni izvjestitelj (nije u korisničkom položaju – ovo je pogled iz smjera ulaznih vrata). Zidovi su dekorirani fotografijama iz razdoblja gradnje objekta

 

ZicaraDubrovnik063.jpg

 

Malo istočno od trase nalazi se kafić (macchiato = 16 dlakavaca). Stakleni zidovi omogućavaju lijep pogled na Grad i okolicu.

 

ZicaraDubrovnik064.jpg

 

Kabina na gornjoj stanici.

 

ZicaraDubrovnik065.jpg

 

Svi kotači po kojima se kreće pogonsko uže su obloženi gumom pa je žičara u pogonu gotovo nečujna.

 

ZicaraDubrovnik066.jpg

 

ZicaraDubrovnik067.jpg

 

Vrijeme je za ukrcaj. Idemo dalje.

 

ZicaraDubrovnik070.jpg

 

A evo kako je Pfaff snimio

10. ožujka 2011.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Za kraj – par detalja kabine. Ovo su sklopive ljestve za izlazak na krov kabine u slučaju nužde (ne bi ja nešto)

 

ZicaraDubrovnik072.jpg

 

Upravljački displej

 

ZicaraDubrovnik073.jpg

 

Vrata se pokreću ručno. Ovo je zabravljivač

 

ZicaraDubrovnik074.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Oprostih se od žičare i idem još malo prošetati Gradom.

 

ZicaraDubrovnik075.jpg

 

I njih je teško izbjeći...

 

ZicaraDubrovnik076.jpg

 

Ovuda ću se pažlivo strmopizditi do Place (Straduna)

 

ZicaraDubrovnik077.jpg

 

Nema previše ljudi. Podne se bliži pa pristojan svijet ide kućama svojim na objed.

 

ZicaraDubrovnik078.jpg

 

Velika Onofrijeva česma. Navodno se komandant jugosrbočetničkocrnogorske vojske koja je napadala Dubrovnik (i pogodila i ovaj prelijepi objekt) zvao Sofronije pa su, ratu usprkos, Dubrovčani od Onofrija i Sofronija pravili sprdnju.

 

ZicaraDubrovnik079.jpg

 

Ulaz na zidine. Znam jednoga koji bi rado gore.

 

ZicaraDubrovnik081.jpg

 

Pa neka netko kaže da je žičara skupa. Ovo je samo 10 kn jeftinije, a još i sve moraš sam... RollEyes.gif

 

ZicaraDubrovnik082.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Podizač pokretnog mosta na vratima od Pila (bez pogona)

 

ZicaraDubrovnik083.jpg

 

Schnellzugtürsperrengleichgewicht Krepah.gif

 

ZicaraDubrovnik084.jpg

 

Vrata od Pila i poznate dubrovačke gorke naranče u punom stadiju rasplođivanja

 

ZicaraDubrovnik085.jpg

 

ZicaraDubrovnik087.jpg

 

Buuuuum!

 

ZicaraDubrovnik086.jpg

 

U ovu je ogradu udario nesretni trajvan

 

ZicaraDubrovnik088.jpg

 

ZicaraDubrovnik089.jpg

 

Još jedan pogled na "Imperijal" i za danas je gotovo.

 

ZicaraDubrovnik090.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Dva dana kasnije šećkao sam opet dubrovnikom i po završenom obilasku (samo po ravnom), odlučio sam ovdje malo spustiti kosti – terasa Caffea "Dubravka"

 

ZicaraDubrovnik092.jpg

 

Ovo na ogradi su navodno ptice pjevice

 

ZicaraDubrovnik091.jpg

 

Tu sam udario turističku pisarnu pa ću uz pivce napisati par kartolina dragim ljudima...

 

ZicaraDubrovnik093.jpg

 

Glp! Meshuge.gif Ostatak putovanja sam na kruhu i vodi Mrgreen.gif

 

ZicaraDubrovnik094.jpg

 

Tvrđava Bokar. Štitila je vrata od Pila. Ovdje vam, vrli moji štioci, imam neodoljivu potrebu ispričati jednu priču:

Moj prvi šef u blagopočivšoj "Jugoliniji" bio je Dubrovčan. I tako sam od njega čuo ovu anegdotu. Sad, da li je istinita, nije ni bitno...

 

Elem, razgovaraju dva otmjena dubrovačka gospara kad li se s Bokara začuje: Buuuuum! Jedan od dvojice, sav pretrnuo od jeze upita:

"Ojme, gosparu, a što je ovo?"

"Čuo sam da dolazi francezki poklisar", otpovrne drugi.

Ne prođe puno, a s Bokara opet: Buuuuum! Opet će onaj prvi:

"Ojme, a što je sad?"

"A bit će da ga prvi puta nijesu pogodili..."

 

ZicaraDubrovnik096.jpg

 

Ova grota je na po puta između Bokara i Lovrijenca

 

ZicaraDubrovnik097.jpg

 

Može malo slikopisno?

 

th_ZicaraDubrovnik098.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav prijatelju (Mail.gifMudri.gif)

 

ZicaraDubrovnik099.jpg

 

Hrvatska pošta

 

ZicaraDubrovnik100.jpg

 

Endemska dubrovačka crna guja bez glave

 

ZicaraDubrovnik101.jpg

 

Dubrovački komunalci imaju zanimljiv selektivan pristup komunalnom otpadu. Jutros kad sam prolazio, sve je ovo bilo u kontejnerima. Prije odvoza, likovi su pobacali na ulicu sve što smatraju da nije u njihovoj domeni...

 

ZicaraDubrovnik102.jpg

 

I za kraj – još jedan za moju zbirku!

 

ZicaraDubrovnik103.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Dobar ti ovaj žicaropis. :palac:

 

(macchiato = 16 dlakavaca)

Da, ''što južnije to tužnije'' tj. više će ti kože oderati.

Ti si još dobro prošao. Ja sam 2003. u, s oproštenjem, vukojebini zvanoj Koločep (na tvojoj slici među Elafitskim otocima) platio kriglu piva 20 čuna. I to piva koje ne dolazi sa Hokaida ili iz Rotterdama, nego iz Stobreča. Lopine.

P.S. Tek sada sam vidio nastavak putopisa.

Kao prvo, hvala na prisjećanju. Kao drugo, onaj račun za kriglu piva... Da ne naplaćuju i zrak (šifra: zar moraš stalno disati)? :puc

Edited by Stanley

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Znači, nisi išao hodati po zidinama ? Znači, ipak ću morati ja, kad prvi put opet dođem u Dubrovnik ;-):lol:

 

Ali iskupio si se odličnim i detaljnim fotkama žičare i Grada ... a i motivi za razglednice ti dobro idu. Sve u svemu, jako zanimljivi putopis ... hvala ti ! :palac:

Link to comment
Share on other sites

NISU NORMALNI! Da Hrvat u svojoj državi mora tolko skupo plačat? Nisam bio doli, a po ovome ni neželim!!! (Dobro je jednom neko rekao da će ubuduće Dubrovnik bit samo za strance, a Hrvatima će bit zabranjen ulazak).. Sad sam ljut..

Link to comment
Share on other sites

Mislim stvarno...50 kn za jednosmjernu vožnju žičarom,a 80 kn za povratnu vožnu.A još 0,5 l točene pive 31 kn?!:azdaja: Doduše,imao sam i ja slični doživljaj.Bio sam u Puli u jednoj pizzeriji i colu od 0,25 sam platio 30 kn.Rekao sam im hvala,nikad više.:x

 

Nakon kritika na cijene,idemo na pohvale.:smile:

Kao i svaki put,Pfaffove fotke gledam sa guštom,a pogotovo mi se sviđaju njegovi uvijek zanimljivi komentari.

Ipak,jedna fotka mi se najviše svidjela

http://i583.photobuc...ubrovnik047.jpg

 

Bravo!:jup

Link to comment
Share on other sites

Mi se čudimo ovim cijenama, a jedna Venezia naplačuje od 1- 1,5 EUR posjet ćenifi..

Dakle ovo je samo deri dok ide ide..

 

U jednu ruku, jasno mi je, u Europskim metropolama u kojima sam bio isto deru za turističke atrakcije. Tak da TV tornjevi su malo manje od 10EUR, ulaznice za muzeje i slično isto su blizu 10EUR, dakle držimo se Europe..

Dubrovnik je jednostavno grad koji ljudi najčešće posjećuju samo na jedan dan, pa sad svi idu na onu oderi turista u tih par sati kaj je tamo..

Al oke, turističke atrakcije su skupe, jer ono, skupo je održavanje i to razumijem, ali da je tako skupo piće i ostalo, to je žalosno..

I onda se čudimo zakaj turisti nose sve sa sobom..

 

 

Pfaff, samo bum rekel.. :palac:

Link to comment
Share on other sites

Mi se čudimo ovim cijenama, a jedna Venezia naplačuje od 1- 1,5 EUR posjet ćenifi..

Dakle ovo je samo deri dok ide ide..

 

U jednu ruku, jasno mi je, u Europskim metropolama u kojima sam bio isto deru za turističke atrakcije. Tak da TV tornjevi su malo manje od 10EUR, ulaznice za muzeje i slično isto su blizu 10EUR, dakle držimo se Europe..

Dubrovnik je jednostavno grad koji ljudi najčešće posjećuju samo na jedan dan, pa sad svi idu na onu oderi turista u tih par sati kaj je tamo..

Al oke, turističke atrakcije su skupe, jer ono, skupo je održavanje i to razumijem, ali da je tako skupo piće i ostalo, to je žalosno..

I onda se čudimo zakaj turisti nose sve sa sobom..

 

 

Pfaff, samo bum rekel.. :palac:

 

 

 

 

Upraf to.. ako talijani, francuzi i slična zapadna buržoazija može naplaćivati još više, za puno manje atrakcije nego Dubrovnik, što ne bi i mi. Isto tako, nekim zapadnjacima su ovo čak i umjerene cijene.

 

 

Naravno, mi domaći se bunimo, ali tako je to svugdje.

 

Pfaffu naravno isto tako, pohvale.

35k4tq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cene su kao da su Crnogorci gazde u Dubrovniku...No comment...

 

Joj,da ne zaboravim,Pfaff,svaka čast na slikama.Nusput se nadam i kartulini,ako si me se setio :cry::oops:

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Nego...Stiga mi kartolina! JEEEEEEE :palac::smile:

 

Imam samo jedno pitanje.Naime,Tebi se kanda u biblioteci di si pis'o kartoline prištampalo od pročitane/pročitanih knjiga pa si kartolinu za mene naslovio na PLAMENOG.No,nem' veze. Drago mi je da si me se setijo.Pa makar i kao Plamenog... :mrgreen:

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...