Jump to content

Kako sam opet putovao u Pulu, vlakom


Pfaff

Recommended Posts

... tako mi je veselije (a i više mi ostane od putnih troškova).

 

(Croatia) Bus iz Rijeke stiže nekih 35 dekika prerano u kolodvor Lupoglav pa imaš vremena poslikati sve što hoćeš. Uz preduvjet da nečega ima – ovaj put nije bilo ničeg. Dan bio prekrasan – sunčan s malo friške burice. Čak možda trunak preblistav za fotkanje. Relativno toplo s tendencijom zagrijavanja. Zapravo i nisam nešto posebno planirao fotkati niti sam u glavi imao scenarij jer sam temu i krajolik izraubao do daske nego sam si mislio da će koja fotkica viška kad-tad dobro doći u potkrjepi kakve raspre. Onda sam kasnije poslao seabralu MMS sa fotkom kolodvora Cerovlje uz objašnjenje da idem poslovno vlakom u Pulu pa mi je dotični odgovorio:

 

Odlicna ti je ideja. Bit ce novi prugopis, vidim :lol:

... što je onda stubokom promijenilo moju ideju o mirnom putovanju Švedom do Pule te sam naprasno odlučio napraviti jedan undedicated putopis u stilu "Što je mali Ivica vidio kroz prozor vlaka". I evo, dakle priče

 

Ovaj papagajko nas je čekao. Čak i s istom postavom majstora i kondorke od moje zadnje vožnje. Lijepo smo se ispozdravljali (još nismo u fazi ljubljenja), a ja se zavalio negdje do prozora.

 

LupoglavPula203.jpg

 

Još je bilo prazno, a i kasnije nas je sve skupa bilo valjda pet do Pazina

 

LupoglavPula204.jpg

 

Ovaj barbić tuđmanovskog izgleda je nekakav -ov poštar. Vuče sobom golemu torbetinu iz koje na usputnim posjednutim službenim mjestima dijeli nekakve pošiljke. Inače je stalno zujao gore-dolje po vagonu.

 

LupoglavPula205.jpg

 

Uvijek me iznova zapanji veličina lupoglavskog kolodvora

 

LupoglavPula207.jpg

 

LupoglavPula208.jpg

 

Ove naslagane željezne pragove su dodatno učvrstili s par drvenih po vrhu da ih bura ne raznese

 

LupoglavPula209.jpg

 

Ovaj je još uvijek tu. Boja se ljušti pa je, vjerujem, ljubiteljima tekstura sve zanimljiviji

 

LupoglavPula212.jpg

 

Ono lijevo je mrtva pruga prema Raši

 

LupoglavPula213.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Veliki S-zavoj između Lupoglava i Huma. U daljini Ypsilonski vijadukt "Mrzlići" u jesenskom ruhu

 

LupoglavPula214.jpg

 

Evo ga izbliza. Oprema i ljudi koji se motaju duboko dolje su dio ekipe Bina-Istre koja je baš jučer mijenjala ležajeve na vijaduktu

 

LupoglavPula215.jpg

 

LupoglavPula216.jpg

 

Malo sam se preselio na osojnu stranu (blagodati praznog vagona). Tu se lijepo slika jer po novim propisima vlakovi kod posebno opasnih nezaštićenim putnim prijelazima voze korakom. Inače Šved drapa oko 80 km/h pa to baš nije idealno za slikanje kroz bočni prozor.

 

LupoglavPula220.jpg

 

Ovo su ostaci nekadašnje infrastrukture.

 

LupoglavPula219.jpg

 

Stajalište Hum (u Istri). Bio je i onaj na uskotračnoj pruzi Sarajevo – Dubrovnik, a ima i Hum Lug kod Zaboka

 

LupoglavPula221.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Smiješni su mi ovi novi znakovi s elektrom ispred pruge na kojoj su jedine žice one koje potežu likovne signale Krepah.gif

 

LupoglavPula223.jpg

 

Ima, naravno, i ovih i uvijek se pitam da li su još uvijek u funkciji

 

LupoglavPula224.jpg

 

Sporo se vučemo kroz zavoj pa imam puno rakurasa na raspolaganju

 

LupoglavPula225.jpg

 

Vijadukt "Mrzlići", još jedamput...

 

LupoglavPula226.jpg

 

... i evo nas u Humu

 

LupoglavPula227.jpg

 

LupoglavPula229.jpg

 

Pogled unatrag duž perona

 

LupoglavPula228.jpg

 

Nekadašnji stambeni željeznički objekt. Danas neposjednut

 

LupoglavPula231.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pazin. U ovoj kući mi stanuje prijateljica

 

LupoglavPula233.jpg

 

Još slika Pazina

 

LupoglavPula236.jpg

 

LupoglavPula238.jpg

 

LupoglavPula239.jpg

 

LupoglavPula240.jpg

 

LupoglavPula242.jpg

 

U Pazinu su se ukrcali školarci i odmah počeli propitivati znanje za popodnevni rad u školi.

 

LupoglavPula244.jpg

 

Stajalište Heki u cvijeću i zelenilu

 

LupoglavPula245.jpg

 

Infrastrukturni detalj

 

LupoglavPula246.jpg

 

Polukolosjek u kolodvoru SvPetar-u-šumi

 

LupoglavPula247.jpg

 

Onda sam malo zaspao i hop!, dok trepneš okom, nađoh se u Puli

 

LupoglavPula248.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Na kolodvoru Pula sam smjesta prisustvovao zanimljivom manevru izmjene vlakova. Moj je Šved otišao daleko naprijed u teretni dio kolodvora kako bi zamijenio kolosjek, a u međuvremenu je odatle stigla dupla garnitura za odvoz učenika prema središnjoj Istri.

 

th_LupoglavPula249.jpg

 

Dupljak. Sunce mi, naravno, nije saveznik (a i veliki Galileo je s njim imao problema Mrgreen.gif)

 

LupoglavPula250.jpg

 

U Puli se jučer skupilo valjda sve vučno i vozno što ima u Istri: 2 brundavke (druga je prekoputa uz remizu), Jenbach (bio je na pojilištu), 4 Šveda (četvrti je bio iz remize na čišćenju). Falio je samo još samo plavi Lennart Danielsson (ako je još u Istri).

 

LupoglavPula251.jpg

 

U ratnoj luci opet ima brodova: HRM "Cetina" u međunarodnoj luci

 

LupoglavPula252.jpg

 

U marini, po običaju...

 

LupoglavPula253.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Prilozi za željezničku infrastrukturu u luci Pula: Ovo je onaj "fast food" kolosjek

 

LupoglavPula255.jpg

 

LupoglavPula256.jpg

 

Fast food je samo montažno nasađen. Neće to bit problem maknut kad promet vagona opet poteče VidBudale.gif

 

LupoglavPula257.jpg

 

Ovo je već gadnije – tu se nabetonirali rampu za trajekt preko tračnica. Trebaće pikamer i par pomoćnih bagerista...

 

LupoglavPula259.jpg

 

Međik, srećom, još postoji

 

LupoglavPula260.jpg

 

Poklopac mehanizma iskliznice. To tako stoji već neko vrijeme. Očito se još nitko nije strmopizdijo preko toga pa će stajati i dalje.

 

LupoglavPula261.jpg

 

Iskliznica. Po boji tračnice sudeći, danas nije ništa prošlo po njima

 

LupoglavPula262.jpg

 

Detalji nekadašnje okretaljke u korijenu međunarodnog gata. Ovo je komad kolosjeka s druge strane okretaljke. Ja bih rekao da to dalje nije nikad ni išlo.

 

LupoglavPula263.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Plavo nebo i Arena. Bolje će se vidjeti kad nastupi razdoblje defolijacije

 

LupoglavPula264.jpg

 

Ovo je kraj javnoprometne površine i ujedno križanje kolosjeka i ceste između mora i željezničkog kolodvora koja vodi za Galižanu. Zanimljivo rješenje završetka asfalta

 

LupoglavPula265.jpg

 

Iskliznica br. 2. (ona bliža kolodvoru!)

 

LupoglavPula266.jpg

 

Sjeo sam na kavu uz pogled na ratnu mornaricu

 

LupoglavPula268.jpg

 

Zanimljiv estetski detalj

 

LupoglavPula269.jpg

 

Bandićeva škola – ovo u Puli hoće naplatiti kao parkirno mjesto Pljuca.gif

 

LupoglavPula270.jpg

 

Kolna vaga. U pozadini imperijalna hotelska arhitektura. Ti su znali graditi...

 

LupoglavPula271.jpg

 

LupoglavPula273.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Evo mi ga. Njime sam stigao – njime ću i natrag.

 

th_LupoglavPula275.jpg

 

Još jedan pogled na otok maslina

 

LupoglavPula276.jpg

 

Evo kao bonus uz brodogradilište i jedna tematska pjesma:

 

th_LupoglavPula277.jpg

 

Ja sam se, zahvaljujući vezama kod voznog osoblja, ukrcao u Šveda negdje na kraju njegove manevre izmjene kolosjeka, a kad se vlak pozicionirao na peronu nastalo je ovo:

 

th_LupoglavPula278.jpg

 

U vodnjanu smo čekali križanje pa si je omladina priuštila čik-pauzu

 

LupoglavPula279.jpg

 

LupoglavPula281.jpg

 

Evo njega, sad možemo dalje

 

LupoglavPula280.jpg

 

Industrijski kolosjek za BU još nije u funkciji. Pretpostavljam da još nisu našli loksu dovoljno jaku da izvuče onaj uspon

 

LupoglavPula282.jpg

 

Uljanikov kompleks i kolosjek

 

LupoglavPula284.jpg

 

LupoglavPula285.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kanfanar. Ostaci "Rovinjke"

 

LupoglavPula286.jpg

 

LupoglavPula287.jpg

 

ŽCPR. Ovo je, pretpostavljam, vozni park radnika TDR-a koji se vraćaju doma na obed

 

LupoglavPula288.jpg

 

Najveća i najmodernija tvornica neurotskog pribora u 'Rvata.

Ovak kolosjek je služio samo za gradnju tvornice?

 

LupoglavPula291.jpg

 

Penjemo se prema SvPetru

 

LupoglavPula292.jpg

 

LupoglavPula293.jpg

 

Ovi stari željezni pragovi još uvijek uspješno štite prugu kod Huma od odrona

 

LupoglavPula294.jpg

 

LupoglavPula295.jpg

 

I evo me opet u Lupoglavu. Odiseja je završena

 

LupoglavPula296.jpg

 

Za ovo nisam znao da postoji. Kad već njeguju, mogli bi se pozabaviti i Croatia Busevim busom

 

LupoglavPula297.jpg

 

Do slijedeće zgode...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

... što je onda stubokom promijenilo moju ideju o mirnom putovanju Švedom do Pule te sam naprasno odlučio napraviti jedan undedicated putopis u stilu "Što je mali Ivica vidio kroz prozor vlaka". I evo, dakle priče

Kad vidim ove lijepe fotke i krajeve kojima nažalost još nikad nisam prolazio vlakom (ali to ne znači da neću), onda mi i nije žao da sam te omeo u planiranom mirnom putovanju :shock:

Hvala ti ... ovo je odlično !!! m1267.gif

Link to comment
Share on other sites

Kad vidim ove lijepe fotke i krajeve kojima nažalost još nikad nisam prolazio vlakom (ali to ne znači da neću), onda mi i nije žao da sam te omeo u planiranom mirnom putovanju :?:

Hvala ti ... ovo je odlično

Je, zaista lijepi putopis.

Za razliku od tebe ja sam uvuda putovao vlakom na maturalac i(n) obratno brzim Zagreb - Pula - Zagreb via Ljubljana.

Bilo je to 1968. :?: , a od-do Divače nas je vukla parnjača. Nisam siguran za seriju (28? - znam sigurno da nije bila ni 03 ni 06), a pamtim da je u Cerovlju uzimala vodu.

Eto, toliko na ovu temu od bivšeg maturanta (nikako ne mogu uvjeriti svoju unučicu da je i :mudri nekada bio mali). :shock:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

80-tih sam isao sa drugovima iz Pule za Zagreb.

naravno...bez karte jer smo sve pare potrosili u Puli :shock:

"Izbacili" su nas na prvoj stanici od Pule pa samo cipelcugom isli do Pazina...usput se hraneci grozdjem iz usputnih vinograda..

Od Pazina smo se bez vecih problema prosvercali do Zagreba pa do Vinkovaca pa do Brckog

Nije mi taj kraj ostao u lijepom sjecanju :?:

gif%20train.gif
Link to comment
Share on other sites

80-tih sam isao sa drugovima iz Pule za Zagreb.

naravno...bez karte jer smo sve pare potrosili u Puli :shock:

"Izbacili" su nas na prvoj stanici od Pule pa samo cipelcugom isli do Pazina...usput se hraneci grozdjem iz usputnih vinograda..

Od Pazina smo se bez vecih problema prosvercali do Zagreba pa do Vinkovaca pa do Brckog

Nije mi taj kraj ostao u lijepom sjecanju :?:

Ne znam što da Ti odgovorim na ovo. Možda najbolje da se probaš švercati i iz Makedonije pa da Ti i ona ostane u lošem sjećanju... :?:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ma zezam se..Nije Istra kriva sto nismo imali para za kartu :shock:

Ali imam i jedno lijepo sjecanje na taj put..Neko mjestace na brdu..par kilometara od glavnog puta.

posle sam na karti trazio..i cini mi se da je to Zminj.

Steta..u to vrijeme nisam imao foto aparat sa sobom..

gif%20train.gif
Link to comment
Share on other sites

Da kompletiras putopis mogao si skrenuti u Kanfanaru pa prema Rovinju! Ostaci rovinjske pruge su dosta vidljivi. Osim toga i zgrade stanice i okolnih zgrada jos postoje, samo sto sluze za turizam.

Perfektno!

Velimir

Link to comment
Share on other sites

Da kompletiras putopis mogao si skrenuti u Kanfanaru pa prema Rovinju! Ostaci rovinjske pruge su dosta vidljivi. Osim toga i zgrade stanice i okolnih zgrada jos postoje, samo sto sluze za turizam.

Perfektno!

Obavljeno - pred točno oko 3 godine:

 

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?p=118380#118380

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Baš lep Pfaffopis! :shock:

 

Zanimljivo. Nikad nisam bijo tutekar'ce,ali ne znači da neću,koliko već na proleće 2018 godine(koliko mi je tanak konto u banki,ovo je realna procena...).

 

Hvala Ti što si ovu lepotu podelijo s' nama! :?:

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Barba koji skakuce po vagonu i silazi na svakom stajalistu nije postar. On naime skuplja novce od prodaje karata.

Fascinira me HZ u Istri. Zeljeznicari su redom uniformirani, sve od opreme je prastaro ali RADI! Kao da se radi o nekoj drugoj (boljoj) drzavi.

Mogli bi komotno reci da je to zivi muzej, samo jos nitko nije dosao na ideju da to proda turistima......

Naravno... one dvije brundalice treba zamjeniti sa parnjacama i dozivljaj je potpun.

Link to comment
Share on other sites

Zeljeznicari su redom uniformirani, sve od opreme je prastaro ali RADI! Kao da se radi o nekoj drugoj (boljoj) drzavi.

Ma, oni su Ti još jednom nogom u pokojnoj Carevini, bar što se tiče željeznice i ostalih državnih službi. A kako se to voli reći: "Austria era un paese ordinato!" (Austrija je bila uređena država)

A što se tiče opreme, ja kao čovjek iz nekih malo prošlijih vremena zastupam načelo da tehnološka poboljšanja nužno nose i "poboljšane" probleme. Sljedstveno tome, i stari mehanički sustavi s likovnim signalima su bili isto tako podložni eventualnim ljudskim greškama kao i suvremeni elektronski, ali je u tehnološkom smislu bilo manje mogućnosti kvara

 

I hvala za pojašnjenje za barbića koji skuplja lovu!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Za razliku od tebe ja sam uvuda putovao vlakom na maturalac i(n) obratno brzim Zagreb - Pula - Zagreb via Ljubljana.

Bilo je to 1968. :D , a od-do Divače nas je vukla parnjača. Nisam siguran za seriju (28? - znam sigurno da nije bila ni 03 ni 06), a pamtim da je u Cerovlju uzimala vodu.

Ja sam se vozio prvi put negdje u ljeto krajem šezdesetih. Iz Zagreba smo išli u sastavu vlaka za Trst. Koji je broj vlaka to bio neznam. Znam samo da je kasnije imao broj 260. U Divači se otkvačio naš dio za Pulu. Vukle su nas dvije lokomotive. Ni ja se ne sjećam ali čini mi se da su bile serija 26. Kasnije sam putovao krajem sedamdesetih i vukle su dvije lokomotive. Bila je to serija 642. U osamdesetim već nas je vukao slovenski Regan, serija 664 podserije 100.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam sreću da sam ovom prugom prošao pre tačno 20 godina vanrednim vozom Beograd-Pula od nekih 13-14 vagona koji je išao svega 15 minuta iza redovnog. Morali smo da čekamo na ulaznom signalu u Pulu neko vreme da se ne bi stvorila velika gužva na stanici jer su oba voza bila krcata. Po tome se vidi koliko je bilo više vozova tada na toj pruzi, nažalost koliko vidim sada je to jako, jako mršavo.

Inače mi je vrlo lepo videti slike iz Pule koja mi je ostala u izuzetno lepom sećanju.

Link to comment
Share on other sites

Kako se odvija teretni promet za Pulu ? Recimo sad treba jedan kontejner prebacit u Pulu, jel to ide preko Slovenije onda ili ?
Vlakom jedino preko Slovenije iako je vjerovatnije da bi ga prevezli kamionom iz Rijeka...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vukle su nas dvije lokomotive. Ni ja se ne sjećam ali čini mi se da su bile serija 26

Vjerojatno 25. Možda 24, 28 ili 29.

U Sloveniji (a time ni u Istri) nije bilo lokomotiva serije 26. :D

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...