Jump to content

Carpe Diem: Generalski Stol, 27. svibnja 2017.


Stanley

Recommended Posts

Tema ''Pruge, kolodvori i stajališta - kolodvoropisi i prugopisi'' obilato se popunjava, iako se admini baš ne mogu pohvaliti ažuriranjem popisa (zadnja promjena unesena je još 2014. godine). Danas slijedi još jedan dodatak, uz nadu da će biti uvršten u popis obrađenih lokacija prije nego ja preselim u Fućkov jarek.

Za Generalski Stol sam prvi put čuo još kao klinac. Zapravo ne čuo nego vidio ime koje mi je zvučalo zanimljivo i neobično. To je bilo na mojem prvom putovanju riječkom prugom, na povratku iz odmarališta u Baškoj 1958. godine. Prolazili smo ubrzanim vlakom iz Rijeke kroz neki kolodvor, ja sam po običaju visio na prozoru i opazio neobično ime - Generalski Stol. Porijeklo imena me tada naravno nije zanimalo, a kasnije sam ga naslućivao akumuliranjem znanja iz povijesti.

Ime kolodvora je zaintrigiralo i moju tada malodobnu kćer. Bilo je to 1988. kada smo se vraćali IC vlakom Rivijera sa ljetovanja u Kraljevici. Malena je izašla iz odjeljka (ja sam stajao u hodniku) i rekla mi: - Tata, znaš kako se zove ova stanica? Generalski Stol, hihi-haha.

Kroz kolodvor Generalski Stol provezao sam se mnogo puta, ali u njemu nikada nisam bio pa sam odlučio iskoristiti lijep subotnji dan i obići ga. Planirao sam to putovanje već ranije, čak sam se i dogovarao o zajedničkoj akciji s jednim forumašem koji bi doputovao iz smjera Gorskog Kotara, ali je sve odloženo.

 

Za putovanje sam naravno koristio vlak, a ovo je putnički Zagreb - Rijeka na drugom peronu Glavnog kolodvora u Zagrebu:

 

wkicp0J.jpg

 

Sjedala ne samo da su na rubu podnošljive udobnosti već su i strahovito prljava:

 

XSL3499.jpg

 

U odredištu sam točno po voznom redu:

 

JTEmyZV.jpg

 

Kolodvor

 

Generalski Stol je međukolodvor na magistralnoj pruzi M202 Zagreb Glavni kolodvor - Rijeka, na kilometarskom položaju 505+599. Od susjednog kolodvora Zvečaj u smjeru Zagreba udaljen je 7,7 km, a od kolodvora Gornje Dubrave u smjeru Rijeke 10,5 km. Prema Izvješću o mreži za 2017. godinu najveća dopuštena duljina vlakova na 3. i 4. kolosijeku je 592-599 m, a dopuštena brzina kroz kolodvor je 55 km/h.

 

Toliko za uvod, a ova dama je prometnica u službi:

 

fBw9aQX.jpg

 

Dva detalja iz prometnog ureda:

 

4UAMVwE.jpg

 

lCsP9MA.jpg

 

Vrijeme je za izlazak na svjež željeznički zrak:

 

Z8ohUW6.jpg

 

C2mEmap.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odlučio sam krenuti najprije u udaljeniji dio, u smjeru Gornjih Dubrava:



CebOTmr.jpg



Kolodvor je zasićen bujnom vegetacijom:



0DeIDyj.jpg



wTGhUMm.jpg



MniwyRR.jpg



U daljini se vidi Klek:



8dy78GM.jpg



Nazire se da je izlaz iz kolodvora u zavoju:



ihMMgd5.jpg



Znalci će objasniti kakav je ovo signal usred kolodvora, a svijetli crveno i žuto:



bv21P6e.jpg



Kao da je izrasao iz žbuna:



YFGEUx4.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Polako prema izlazu:



2EhYShO.jpg



QZoCmrT.jpg



iAivkhv.jpg



Drugi kolosijek djeluje kao da je u usjeku:



zQu3jrY.jpg



Pogled unatrag:



KIYAKZF.jpg



Izlazni signali:



jMgDE5V.jpg



Iskliznica na prvom kolosijeku:



NHt11WX.jpg



I završna točka na ovoj strani - pogled na otvorenu prugu prema Gornjim Dubravama:



Jcepov8.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vrijeme je da se krene natrag:



COJkNsz.jpg



Sudeći po tračnicama izgleda da je prvi ili manipulativni kolosijek nedavno korišten. Prometnica je rekla da se povremeno obavlja pretovar drva:



sdiG80q.jpg



Usputni pogled na okoliš:



V2fZWMA.jpg



Stijene najavljuju da smo u brdsko-planinskom području:



wpneukZ.jpg



Ovo je očito mjesto za pretovar:



ozjpQKv.jpg



Novi pragovi čekaju ugradnju:



w7z0F48.jpg



Ovo je valjda (bilo?) nekakvo skladište:



pQtCmJk.jpg



I evo nam malo živosti. Po dolasku sam pitao prometnicu očekuju li se kakvi teretnjaci i rekla mi je da bi trebao proći jedan, ali da ima vremena jer je još u Draganićima. Stigao je brže nego sam očekivao:



2rqIIS8.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vlak je protutnjao bez zadržavanja, a majstor mi je dva puta zatrubio. Da nije netko od naših forumaša?:



YOLRiWW.jpg



Ym3Wr7A.jpg



YR3ckCR.jpg



Okolokolodvorska mehana (čiju uslugu sam koristio):



gUzTFPv.jpg



Civilna strana kolodvorske zgrade:



Nf1R4zG.jpg



Vodonapojnik za dvonožna stvorenja:



fqvjo6W.jpg



Kako kome:



Xm3mvv7.jpg



Da vidimo što nudi POSIT:



SlAV9CJ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Malo POSIT-ove ergele:



JyZOqvQ.jpg



1PyAwGC.jpg



YwVqGzD.jpg



wSUtfGn.jpg



Ovdje su vjerojatno tragovi vodonapojnika za parne lokomotive:



AfOdGQc.jpg



Izlaz iz kolodvora u smjeru Zvečaja:



FGsOWmu.jpg



I po ovom šturcu se nedavno nešto kotrljalo...



4YtxFGf.jpg



... unatoč bujnoj vegetaciji koja se udomaćila na HŽ-u:



DoyWi9P.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Skretnica:



OyD3gad.jpg



Stare tračnice:



DbBKEE6.jpg



Zaintrigirao me ovaj crveni, vagon, ali mu nisam mogao prići bliže:



7jFRg3u.jpg



Nije mi dala ova opaka beštija, koja je podivljala kada sam se približio i popela se na ogradu u krvoločnom izdanju:



08uPzPo.jpg



Ulaz u kolodvor iz smjera Zvečaja:



eWscrfG.jpg



Nekoliko detalja prostora za putnike. Sve je apotekarski čisto, uključivo WC:



IdykqlG.jpg



a9Hg52q.jpg



ZbNZjtr.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni ja za Bogom kamenje bacal, pa ide i jedna meni za uspomenu:



l21ajBc.jpg



Robno skladište koje se više ne koristi:



l6B8WLA.jpg



maqD7vn.jpg



Ima i starih pragova:



QulPedO.jpg



Ograda kao podsjetnik na stara dobra željeznička vremena:



pR559hZ.jpg



Dolazi 4059 iz Ogulina za Zagreb:



BRxnJjO.jpg



Stigao je tri minute ranije pa ga je prometnica zadržala do polaska po voznom redu:



nrzZNdg.jpg



Sada možeš dalje:



e2vk4dS.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Čitatelji koji prate moje putopise znaju da imam običaj dodati poneku crticu o mjestu koje mi je odredište, pa će tako biti i sada. Moram priznati da sam i sâm ponešto novog naučio.

 

Gdje je sudio Vuk Krsto Frankopan

 

Naselje Generalski Stol je sjedište jedne od minijaturnih općinica kakve su iznikle po Hrvatskoj poput blagvi krajem kolovoza, a na zemljovidu se traže povećalom. Površina općine je 100 km2, a 2.642 stanovnika su razasuta u 25 naselja. Najveće naselje je Generalski Stol s 589 stanovnika. Riječ je o popisu stanovništva iz 2011. godine, dok je prema popisu iz 2001. općina imala 3.177 stanovnika, a naselje Generalski Stol 650. Koliko je danas tamo ljudi ne bih znao reći, ali sam prilično uvjeren da bi svi stali u jednu od osrednjih zgrada u Novom Zagrebu.

 

Općina Generalski Stol na zemljovidu:

 

eC90Cky.jpg

 

Zastava s grbom općine:

 

va9V6hc.gif

 

Naselje Generalski Stol, snimka sa Google Eartha:

 

cHFWDOu.jpg

 

Da ne ispadne kako sam zloban prema ljudima koji su jako ponosni na svoj kraj, prenosim zapis sa službene web stranice Općine Generalski Stol:

Općina Generalski Stol smještena je u središnjem dijelu Lijepe Naše, na spoju dviju različitih geografskih regija Hrvatske-Panonske Hrvatske i Gorske Hrvatske; na tromeđi između Like, Gorskog Kotara i Korduna. U sastavu je Karlovačke Županije i graniči sa sjeverne strane sa gradom Dugom Resom, na sjeveroistoku i istoku s Općinom Barilović, na zapadu s Općinom Bosiljevo, na sjeverozapadu s Općinom Netretić, a na jugu sa gradom Ogulinom. Najveći dio teritorija smješten je između rijeka Dobre i Mrežnice, na važnim prometnicama - uz povijesnu Jozefinsku cestu od Karlovca prema Senju i na pruzi Zagreb-Rijeka. U blizini (10 km) je i autocesta Zagreb-Rijeka - Zagreb-Split.

Zbog svega navedenog očito je da je Općina jako dobro povezana sa cijelom Hrvatskom. Prostire se na površini od 100 km2, te na nadmorskoj visini od 400 m. Klima je raznovrsna i posebna; prevladava umjereno kontinentalna prema planinskoj-kontinentalnoj. Količina oborina varira, ali je relativno dovoljna za uzgoj poljoprivrednih kultura ovoga područja. Srednja godišnja temperatura iznosi 15°C, najtopliji mjeseci su srpanj i kolovoz, a najhladniji prosinac i siječanj. Veliki utjecaj na tu mikroklimu imaju i vodotoci ovoga kraja. Ovdje se može uživati u sva četiri godišnja doba. Prema popisu stanovništva iz 2001. godine broji 3.177 stanovnika naseljenih u 26 naselja, od kojih su brojnija Generalski Stol, Lešće na Dobri, Lipa i Bukovlje. Naziv Općine potječe još iz XVII. stoljeća kada je karlovački general Vuk II. Krsto Frankopan, otac Frana Krste Frankopana, imao u ovom mjestu sjedište (stol) gdje je sudio, pa je mjesto prema njemu i dobilo naziv Generalski Stol.

 

Vuk Krsto Frankopan:

 

jgTM5wx.jpg

 

Bogatstvo ovog kraja je priroda: čista, netaknuta, sačuvana; prošarana dvjema rijekama: Mrežnicom i Dobrom koje su pogodne za rafting, kanuing, kupanje i ribolov. Mirnoća, veličina i ljepota Mrežnice, te brzina i čistoća Dobre navest će svakog posjetitelja da se ponovno vrati na njihove obale. Veliki potencijal ovog kraja su ljekoviti termalni izvori u mjestu Lešću na Dobri, jedini na području ovog dijela Republike Hrvatske, a bili su poznati još u antičko doba, te u doba Napoleona, od kada datira drvored platana zasađen u obližnjem parku pored Toplica.

Općina Generalski Stol obiluje mjestima koja imaju bogatu povijest. Svakako bi trebalo posjetiti Mateško Selo, gdje se nalazi crkvica Sv. Jurja iz 13. st., jedini sačuvani sakralni spomenik iz tog vremena, koja je, prema legendi zahvaljujući svom zaštitniku, preživjela turske ratove i uspjela ostati neoštećena, zatim prevesti se skelom preko rijeke Mrežnice u Jankovom Selištu, nastaviti put prema mjestima Lipi i Protulipi, smještenih na rijeci Dobri, koja kriju brojne legende, mitove i narodne priče iz vremena burne prošlosti. Treba doći u Lešće na Dobri, te u baroknoj crkvi Sv. Jurja razgledati maleni sakralni muzej i na posljetku završiti put u samom središtu Generalskog Stola, gdje je još i danas moguće stati uz drevni kameni stol i postati ''generalom Generalskog Stola''. Kako je u ovom kraju priroda nedirnuta i čista; nezaboravan je doživljaj voziti bicikl po jednoj od ponuđenih biciklističkih staza i istinski uživati u ljepoti ovog netaknutog i jedinstvenog krajolika koji uvijek iznova otkriva nešto novo i neočekivano.

Toliko za uvod, a sada slijedi nekoliko impresija iz šetnje po naselju i okolici. Najprije moram reći da sam ugodno iznenađen ljubaznošću domaćeg stanovništva koje njeguje jedan stari lijep običaj - svakome, pa i nepoznatoj osobi, svi požele dobar dan. Mene su pozdravljali doslovce svi, od djevojčica do čovjeka koji je sjedio u automobilu. I to svi sa smješkom na licu. Naprosto se dobija dojam prisnosti i vedrine, toliko neuobičajene za gradskog čovjeka naviklog na mrzovoljna i zabrinuta lica.

 

Dvije slike naselja, od kojih mi donja malo visi:

 

MjXQytl.jpg

 

9rKifa7.jpg

 

Župna crkva Svetog Antuna Padovanskog izgrađena 1829. godine:

 

UvJDcmH.jpg

 

Kapelica koja je starija od crkve. U njoj je slika prvog hrvatskog sveca Nikole Tavelića:

 

GENCY5v.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Imao sam određen terenski cilj, a domaći su me uputili da skrenem desno kod pošte:



fueLbip.jpg



Hodnja do cilja je iznosila cca 3 km i putem sam nailazio na svašta. Ovdje sam se jedva provukao između strojeva:



eLZ9dJe.jpg



Ugodna rekreacijska šetnja kroz lijep okoliš:



FK7FNJv.jpg



yVn1VtM.jpg



Lovno područje:



1TuVhwd.jpg



Izlaz iz sela:



otxX2ol.jpg



I evo me na cilju:



OdF9zRn.jpg



o1ni898.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Mrežnica je kraška rijeka duljine 64 km. Izvire ispod Popovića vrha (479 m/nm) oko 7 km zapadno od Slunja, a utječe u Koranu kod Turnja nedaleko Karlovca. Od Gornjeg Zvečaja do Mrzlog Polja prati je pruga Rijeka - Zagreb, sa koje se pruža lijep pogled na rijeku. Na Mrežnici se nalaze čak 93 sedrene barijere.



Most:



bFSydgf.jpg



Kraška ljepotica vrijedna više od jedne slike:



aq5ugwv.jpg



1TNUpfK.jpg



ahPvrOb.jpg



hkHcCMX.jpg



HzEYEyr.jpg



Valjalo je poći natrag na vlak i slijede neke impresije sa povratka: Recimo ovaj vrt usred livade:



rZ8hyee.jpg



Kuće u selu Dobrenići:



LBkYCtu.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

btqQTDi.jpg



Ovo bi moglo i na razglednicu:



K9fYKAu.jpg



Puf-pant do mjesta iz naslova:



nQJfLqi.jpg



Još imam vremena navratiti do ŽCPR-a:



ndm6mTY.jpg



Pogled na otvorenu prugu u smjeru Zvečaja:



peU7TUN.jpg



Stiže moj vlak za povratak:



lqykbGZ.jpg



Sjedišta su udobnija i čišća nego pri putovanju u dolasku:



r1EYXYe.jpg



Adio Generalski Stol do neke iduće prilike:



NyzOTCC.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

I nekoliko zapisa iz povratka



Inače nemam običaj bilježiti usputne impresije na putu do odredišta i natrag, ali ovaj put činim iznimku. Najprije nekoliko sličica iz kolodvora Zvečaj.



I tu je prometnica jedna lepa teta:



7PTaG35.jpg



Ne da nam van iz kolodvora:



ZXZm54j.jpg



Naslutio sam križanje, ali nisam očekivao da će biti trostruko. Najprije rumunjka koja nas je čekala i sada odlazi:



ggAiqyg.jpg



Onda smo propustili teretnjak s puno Fals-z:



tQilGIz.jpg



nmoYwBd.jpg



Teta nas i dalje ne pušta, ki je vrag?



Nije vrag već je brzi vlak broj 200:



ZAiyEBX.jpg



YxT5DY0.jpg



Fyw1h4q.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U Dugoj Resi nas vodilo u skretanje zbog ovog mađarona, koji će kasnije za Zagreb:

 

pP0ibqD.jpg

 

Pred ulazom u Mrzlo Polje opet stoj. Čekali smo da u kolodvor uđe teretnjak iz smjera Karlovca:

 

zwKiMPo.jpg

 

Fzsg7wI.jpg

 

Dvije slike iz kolodvora Karlovac:

 

g7fgcq0.jpg

 

XdmvU05.jpg

 

Stajanje na signalu usred šume između Zdenčine i Horvata:

 

bbwKDv6.jpg

 

Možda se čekalo da se ovdje smiluje i pojavi neki putnik? Niti na jednom mojem putovanju nisam vidio da je itko ušao ili izašao na ovom stajalištu:

 

aXGyefe.jpg

 

I tako smo stigli na Zagreb Glavni s 11 minuta zakašnjenja. Srećom na vrijeme da upadnem u soma za Harmicu koji je već stajao na peronu.

Sada bih ja mogao kao mali.paja: jesam li bio preopširan? :wink: Ali nisam ništa rekao.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

...

Znalci će objasniti kakav je ovo signal usred kolodvora, a svijetli crveno i žuto:

bv21P6e.jpg

...

 

Hm, ne bi baš bilo.

Svjetla na njemu su, vjerovao ili ne, odozgora nadolje: žuto i bijelo (no dobro - prljavonarančasto i prljavobijelo).

To je ponavljač izlaznog signala D3 (koji se pojavljuje na nekim kasnijim fotkama).

 

Ponavljač se (unatoč jezičnoj logici) postavlja ispred glavnog signala - al da ne nabadam napamet, evo teksta iz Pravilnika o signalima, signalnim znakovima i signalnim oznakama u željezničkom prometu ("Narodne novine" br. 94/15):

 

...

PONAVLJAČ PREDSIGNALIZIRANJA

Temeljne odredbe o ponavljačima predsignaliziranja

Članak 11.

(1) Ponavljač predsignaliziranja je svjetlosni signal ugrađen ispred glavnoga svjetlosnog signala kod kojega se ne može postići propisana daljina vidljivosti.

(2) Ponavljač predsignaliziranja ponavlja predsignalizirane signalne znakove.

(3) Stupovi ponavljača predsignaliziranja obojeni su s prednje strane naizmjenično bijelim i crnim poljima, a bijela polja moraju biti prevučena reflektirajućom materijom.

 

Signalni znakovi ponavljača predsignaliziranja.

 

Članak 12.

 

(1) Ponavljač predsignaliziranja signalizira signalni znak jednak signalnome znaku kojim je predsignaliziran signalni znak glavnoga signala, a ispod signalnoga znaka ima i jednu mirnu mliječnobijelu svjetlost.

(2) Signalni znak »Glavni signal signalizira Stoj« – jedna žuta mirna i ispod nje jedna mliječnobijela svjetlost (slika 15).

...

 

Daljnje citiranje je onemogućeno, pa koga zanimaju ostali detalji, nek otvori link. :)

Link to comment
Share on other sites

@ DB - Ja sam vidio on o što sam vidio, a boje su očito bile jakoprljavonarančasta i jakoprljavobijela. Usput hvala na poduci (i pretpostavljao sam da signal tj. ponavljač predsignala ima neke veze s vidljivošću s obzirom da je izlaz iz kolodvora iza zavoja).

@ SPILE008 - Aseu je još ljepše bilo vidjeti uživo, sjaji se kao da je istog jutra izašla iz tvornice.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stanley je baš sretnik. Uvijek upadne fotografirati kad u kolodvorima rade bolje polovice :mrgreen: . Zapravo sad nisam siguran jesam li dobro proučio putopis,ali sve u svemu jedan veliki. :palac:

Link to comment
Share on other sites

Putuješ sve dalje i dalje, ponestaje ti bližih lokacija?

U RCCC radi dosta poznatih, mnogi prate forum.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

super putovanje ali jedno ne kužim putovat 3 sata za provest 4 sata tamo bilo gdje kaj si iašo ako se ide više ti se isplati provest cjeli dan ako več trošiš na to ,otkrivat fine restorane bar ih ima kad ideš vlakom ,popit sa guštom finu Craft pivu guštat

Link to comment
Share on other sites

Lijepi putopis i lijepi izlet. :palac:

Mene nažalost za Generalski Stol vežu puno lošije uspomene...negdje krajem 1980-tih sam onuda vozio brže nego što je tadašnja milicija mislila da je to prikladno, pa su me u skladu s tim i propisno odrali. Nisu mi pomogle nikakve pregovaračke vještine ... :ne zna:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...